Automatyczne suszarki do prania coraz częściej znajdują swoje miejsce w naszych domach. I nie ma się co dziwić, bo nowoczesne urządzenia pracują wydajnie i są energooszczędne, nie niszczą tkanin, pozwalają zaoszczędzić czas i miejsce oraz pozbyć się z domu schnącego wszędzie prania. Z naszym poradnikiem – mimo bogatej oferty producentów, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i cenowym – bez trudu podejmiesz decyzję, jaką suszarkę do ubrań wybrać, by była jak najlepiej dopasowana do twoich potrzeb.
Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Suszarka bębnowa do prania to kolejny duży sprzęt w domu, na który trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, za który trzeba zapłacić i który zużywa energię. Jeśli jednak masz wystarczające warunki, by suszarka mogła się pojawić w twoim domu, nie zwlekaj. Przede wszystkim dzięki niej znika problem wiszącego w domu prania, szczególnie doskwierający jesienią i zimą. Podczas tradycyjnego suszenia jednego tylko wsadu – czy to na rozkładanej suszarce, sznurkach w łazience, czy kaloryferach – do powietrza wyparowują mniej więcej dwa litry wody, co powoduje znaczny wzrost wilgotności w domu (nawet o jedną trzecią). To nie tylko problem ze spływającą po szybach wodą. Trzeba bardziej grzać i więcej wentylować, wzrasta też prawdopodobieństwo pojawienia się grzybów i pleśni. Bezpośrednio przekłada się to na gorsze samopoczucie domowników i może negatywnie wpływać na ich zdrowie. Gdy suszymy pranie w suszarce automatycznej, oszczędzamy także miejsce i czas. Nie musimy prania rozwieszać i go zdejmować, ponadto suszarka suszy niezawodnie i jest w stanie tak zadbać o nasze ubrania, by łatwiej i szybciej można było je wyprasować, a wielokrotnie nie wymagają prasowania w ogóle. Jak wybrać dobrą suszarkę do prania? Poniżej przegląd najistotniejszych kwestii.
Rodzaje suszarek automatycznych
W zasadzie są dwa rodzaje suszarek do prania: wywiewowe i kondensacyjne. Różnią się sposobem usuwania wody. Pierwsze odprowadzają parę wodną powstałą w czasie suszenia do kanału wentylacyjnego, drugie skraplają parę wodną w kondensatorze i gromadzą wodę w specjalnym pojemniku, który trzeba opróżniać po każdym cyklu. W niektórych modelach trzeba to robić ręcznie (warto wtedy zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na skropliny), ale są modele, które automatycznie odprowadzają zgromadzoną wodę bezpośrednio do kanalizacji wężem odpływowym. Ponadto suszarki kondensacyjne mogą być wyposażone w grzałkę lub w pompę ciepła, która umożliwia odzyskiwanie części energii. Jaka suszarka do ubrań będzie najlepsza?
Suszarki wywiewowe (ewakuacyjne)
Urządzenia tego typu wymagały podłączenia do wentylacji, dokąd była odprowadzana para wodna, która powstawała podczas suszenia. Suszarki wywiewowe były tańsze, ale o wiele trudniejsze w montażu – konieczny był osobny otwór wentylacyjny i wąż długości co najmniej półtora metra. Suszarki w technologii wywiewowej w zasadzie zniknęły z rynku.
Suszarki kondensacyjne z grzałką
Korzystają ze specjalnych grzałek elektrycznych, które podgrzewają powietrze wykorzystywane do suszenia. Tego typu AGD pozwalają pozbyć się wilgoci z ubrań szybko, jednak cechuje je większe zużycie energii elektrycznej w porównaniu z urządzeniami wyposażonymi w pompę ciepła. Suszenie odbywa się w temperaturze nawet 70–80 st. C, co może powodować szybsze zniszczenie zwłaszcza delikatnych ubrań (zawsze warto sprawdzić na metce, czy dana rzecz w ogóle nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej), a wyjęte z suszarki tkaniny są zwykle bardziej pogniecione.
Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła
Modele z pompą ciepła pozwalają na suszenie w niższych temperaturach, już od 45 st. C, co jest bezpieczne także dla delikatnych tkanin i niweluje ryzyko ich uszkodzenia. Ponadto są energooszczędne i pozwalają maksymalnie zmniejszyć koszty pracy urządzenia (w porównaniu z modelami bez pompy pobierają o połowę mniej energii elektrycznej). Dzięki zamkniętemu obiegowi powietrza nie wydostaje się ono na zewnątrz i energia nie jest marnowana.
Urządzenia hybrydowe
Jeśli nie wiesz, jaką suszarkę do ubrań wybrać, czy z grzałką, czy z pompą, może zdecydujesz się na model hybrydowy. Łączy on technologie wykorzystane w suszarkach kondensacyjnych z grzałką i pompą ciepła. Suszarka hybrydowa może suszyć zarówno delikatnie i oszczędnie przy użyciu pompy ciepła, jak i szybciej, dzięki grzałce, co oczywiście wiąże się z wyższą temperaturą i wyższym zużyciem energii elektrycznej.
Suszarki z silnikiem inwerterowym
W przeciwieństwie do pralek suszarki nie wykorzystują silników szczotkowych. Są napędzane albo silnikiem indukcyjnym, albo inwerterowym. Ten drugi ma dłuższą żywotność, lepszą sprawność – a co za tym idzie, jest bardziej energooszczędny. I pracuje ciszej. Po uruchomieniu urządzenia bęben napędzany silnikiem inwerterowym powoli przyspiesza do zadanej prędkości obrotowej, bez nagłego skoku, jak w przypadku silników indukcyjnych.
Jaką suszarkę do prania kupić? Rozmiary i ustawienie
Suszarki kondensacyjne mają w zasadzie standardowe szerokość (60 cm) i wysokość (85 cm), różnią się głębokością – najczęściej to 60 cm, ale można znaleźć modele o głębokości zaledwie 46 cm. Należy także pamiętać, że wymiar ten nie uwzględnia wypukłości na tylnej ścianie urządzenia ani grubości drzwi – liczony jest po blacie.
Wymiary mają duże znaczenie nie tylko dlatego, że zazwyczaj mamy ograniczone miejsce na domowe AGD. To istotny parametr dla sposobu montażu urządzenia. Najprościej ustawić suszarkę w bezpośrednim sąsiedztwie pralki, żeby łatwo było przekładać pranie z jednego urządzenia do drugiego. Jeśli niemożliwe jest ustawienie ich obok siebie, możemy suszarkę ustawić na pralce w słupku. Jaką suszarkę do ubrań wybrać, jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie? Suszarka nie powinna być głębsza od pralki, na której stanie, o więcej niż 11 cm. Należy też dokupić specjalny łącznik (zobacz, jak bezpiecznie ustawić suszarkę na pralce).
Z ustawieniem urządzeń bezpośrednio związany jest kierunek otwierania drzwi. Mogą się otwierać na prawo, na lewo, a w niektórych modelach możliwy jest montaż obustronny. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy pewności, gdzie sprzęt będzie ostatecznie ustawiony. Jeśli suszarka i pralka stoją obok siebie, sprzęt po lewej stronie powinien się otwierać na lewo, a ten po prawej – na prawo. Unikniemy wtedy kolizji drzwiczek i łatwo będzie przekładać wsad z pralki do suszarki. Jeśli urządzenia stoją jedno na drugim, warto sprawdzić, czy drzwiczki będzie można otwierać swobodnie i nie będą ich blokowały inne elementy wyposażenia.
Istotna jest także odpowiednia wentylacja pomieszczenia, w którym ustawiona jest suszarka, ponieważ urządzenie podczas pracy wytwarza dużo ciepła. Jeśli suszarka jest zamknięta frontami meblowymi (obecnie na rynku dostępne są dwa urządzenia do zabudowy i kilka urządzeń do ustawienia pod blatem), w trakcie jej pracy powinny być one otwarte.
Zużycie energii i poziom emitowanego hałasu
Dobrym źródłem informacji na temat rocznego zużycia prądu przez suszarkę jest etykieta energetyczna (oddzielne skale dla suszarek wywiewnych i kondensacyjnych). Wskazuje ona klasę energetyczną urządzenia i podaje roczne zużycie energii w kWh. Dla suszarek kondensacyjnych zostało ono oszacowane na podstawie 160 cykli suszenia z pełnym i częściowym wsadem z użyciem najbardziej standardowego programu do suszenia bawełny. Aby oszacować, jakie ma to przełożenie na nasz budżet, wystarczy obliczyć liczbę kilowatogodzin zużywanych średnio na jeden cykl, a potem pomnożyć przez koszt jednej kilowatogodziny w naszej taryfie i liczbę cykli (można ją ustalić na podstawie pracy pralki). Oczywiście na ostateczne zużycie energii wpływ będą miały również indywidualne nawyki, sposób użytkowania suszarki, częstotliwość i wybierane tryby pracy, ale takie przeliczenie pozwoli w miarę dobrze ocenić miesięczny lub roczny koszt eksploatacji.
Jaka suszarka do ubrań będzie ekonomiczna? Ogólnie mówiąc, suszarki wentylacyjne odznaczają się najwyższym zużyciem prądu, a najlepiej pod tym względem wypadają suszarki kondensacyjne z pompą ciepła.
Poza szacowanym zużyciem energii na etykiecie można znaleźć również informacje o czasie suszenia, wydajności skraplania, ładowności, a także głośności urządzenia. Suszarki to dosyć ciche urządzenia, zazwyczaj emitują hałas na poziomie 62–65 decybeli, najcichsze modele – na poziomie 59 decybeli. Dla porównania, cicha pralka z czasie standardowego cyklu prania emituje hałas na poziomie około 50 decybeli, a w czasie wirowania – około 70 decybeli.
Pojemność i czas suszenia – jaką suszarkę wybrać?
Bęben suszarki o pojemności takiej samej jak pralka jest wyraźnie większy od bębna pralki. Wynika to z tego, że rzeczy muszą się w nim swobodnie obracać, aby ciepłe powietrze jak najszybciej dotarło do wszystkich miejsc. Pojemności suszarek mieszczą się w przedziale 7–10 kg – wartość ta podawana jest dla suchego prania. Aby korzystanie z urządzenia było jak najwydajniejsze, wybierz takie o załadunku nie mniejszym niż załadunek pralki (a najlepiej trochę większym – warto sprawdzić, czy suszarka może pracować przy częściowym zapełnieniu bębna). Wtedy cały wsad można bezpośrednio przenieść z jednego urządzenia do drugiego. Jeśli suszarka będzie miała ładowność mniejszą niż pralka, pranie trzeba będzie dzielić i suszyć na dwa razy, co zwiększa zużycie energii i podnosi miesięczne rachunki za prąd. Na jaką suszarkę do prania się więc zdecydować? Na tę, która zmieści tyle prania, ile mieści się w pralce.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na czas trwania programów, bo suszenie takiego samego wsadu może się różnić między poszczególnymi modelami nawet o 90 minut. Szacowany czas pracy urządzenia dla standardowego cyklu suszenia bawełny podany jest na etykiecie energetycznej.
Programy automatyczne i funkcje dodatkowe – jakie są możliwości
Podobnie jak w pralce w suszarce do prania również warto korzystać w programów automatycznych, bo ich parametry są tak ustawione, by jak najdelikatniej suszyć konkretne rodzaje tkanin. W zasadzie w każdej suszarce mamy do dyspozycji programy standardowe, jak: bawełna, syntetyki, miks (w jednym wsadzie możemy mieć różne rodzaje tkanin), wełna czy program do tkanin delikatnych. Oprócz nich producenci oferują paletę programów niestandardowych i specjalistycznych, typu:
· bielizna;· dziecięcy;
· kaszmir;
· koszule;
· płaszcze;
· pościel;
· ręczniki;
· sport;
· antyalergiczny;
· odświeżanie (np. długo nienoszonej odzieży);
· suszenie odzieży wierzchniej.
Ciekawym rozwiązaniem są programy parowe. Para wygładza wysuszone pranie, dzięki czemu prasowanie jest ułatwione albo nawet zbędne, oprócz tego odświeża i neutralizuje brzydkie zapachy. W niektórych suszarkach można także wysuszyć buty (potrzebny jest specjalny koszyk, więc warto się upewnić, czy jest na wyposażeniu; przyda się on także do wełny i pluszaków).
Podczas podejmowania decyzji, jaką suszarkę do ubrań wybrać, warto przeanalizować również funkcje dodatkowe, a tych jest naprawdę wiele. Dla przykładu:
· mniej zagnieceń – w ostatniej fazie wtłaczane jest zimne powietrze, które zapobiega trwałym zagnieceniom, poza tym – jeśli nie możemy wyjąć wsadu bezpośrednio po zakończeniu cyklu, suszarka będzie delikatnie kołysała pranie;
· ustawienie poziomu wilgotności – pranie może być bardzo wysuszone, przygotowane do schowania do szafy lub lekko wilgotne (łatwiej je wyprasować);
· programy czasowe – nie działają czujniki wilgotności, sami ustawiamy czas suszenia; funkcja przydatna, gdy chcemy dosuszyć pranie lub wysuszyć pojedynczą sztukę odzieży;
· możliwość podłączenia do kanalizacji – skropliny będą odprowadzane wężem bezpośrednio do kanalizacji, jeśli jednak będziemy chcieli wykorzystać zgromadzoną wodę, np. do żelazka czy podlewania kwiatków, to nadal możemy, bo suszarka będzie opróżniała pojemnik przed kolejnym suszeniem, a nie zaraz po zakończonym cyklu;
· czujnik czyszczenia – wysyła powiadomienie o konieczności wyczyszczenia urządzenia;
· specjalne programy odświeżające ubrania – dzięki parze, jonizacji lub wzmożonemu wietrzeniu suszarka pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy, a także zapach jedzenia i papierosów;
· wskaźnik konieczności czyszczenia filtrów i wskaźnik zapełnienia pojemnika na wodę;
· zmiana kierunku obrotów bębna – pozytywnie wpływa na jakość ubrań, zapobiega zagnieceniom i wspomaga równomierne suszenie, większość rzeczy po wysuszeniu jest gotowa do założenia bez prasowania;
· możliwość dostosowania pracy urządzenia do załadunku – można wysuszyć połowę, ćwiartkę lub inny procent całkowitej ładowności, w optymalnych warunkach;
· zabezpieczenie przed dziećmi – blokada panelu sterowania i zabezpieczenie przed przedwczesnym otwarciem drzwi.
Na rynku dostępne są też suszarki do prania, którymi można sterować zdalnie przy użyciu aplikacji. Dzięki niej możesz monitorować urządzenie, zarządzać jego pracą z dowolnego miejsca, aktualizować oprogramowanie czy korzystać z porad dotyczących pielęgnacji tkanin. Aplikacja jest także pomocna w czasie awarii, bo umożliwia zdalną diagnostykę.
Suszarka może się także komunikować z pralką – dzięki technologii bezprzewodowej. Pralka przesyła suszarce informacje o ostatnim cyklu prania i na ich podstawie suszarka sama dobiera najlepszy program suszenia.
Użytkowanie – o czym należy pamiętać?
Suszarka to wygodne i higieniczne urządzenie, które szybko wysuszy pranie. Jednak żeby mogło efektywnie i bezawaryjnie pracować, należy pamiętać o kilku zasadach. Do suszarki wkładaj zawsze czyste i odwirowane rzeczy. Staraj się nie wrzucać do suszarki pozwijanych ubrań – strzepnij je, wyciągnij rękawy. Wybieraj także odpowiednie programy i dbaj o urządzenie we właściwy sposób. Aby się upewnić, że wszystko robisz dobrze, choć raz przeczytaj dołączoną instrukcję, w której opisana jest prawidłowa konserwacja.
Po każdym użyciu wyczyść filtr – brudne filtry to dłuższy czas suszenia i wyższe rachunki. Ponadto zadbaj o czujniki wilgotności, które podczas suszenia monitorują poziom wilgotności prania. Aby dobrze działały, muszą być czyste, więc sprawdzaj, czy nie zebrał się na nich żaden osad. W suszarkach z pompą ciepła co jakiś czas wyczyść wymiennik ciepła, chyba że masz model z samoczyszczącym się wymiennikiem. W takich urządzeniach wymiennik jest czyszczony z użyciem wody skroplonej w czasie pracy suszarki – to wygodne i przyjazne środowisku.
Jaka suszarka do prania? – podsumowanie
Suszarka bębnowa to proste w obsłudze urządzenie, które podniesie twój codzienny komfort. Możesz ją ustawić w zasadzie w dowolnym miejscu w domu, są także modele do zabudowy. Nie musisz się obawiać, że suszarka zniszczy twoje ubrania, bo nowoczesne urządzenia mają specjalne programy przeznaczone nawet do najdelikatniejszych rzeczy. Żeby znaleźć odpowiedni dla siebie model, szczególną uwagę zwróć na wymiary, zwłaszcza głębokość, i ładowność. Poza tym wybierz urządzenie jak najbardziej energooszczędne i takie, które ma programy dopasowane do potrzeb twojej garderoby.