Jednym z najważniejszych parametrów myszek komputerowych jest rozdzielczość DPI. Wśród osób niezaznajomionych z tematem panuje powszechne przekonanie, że jest to termin równoznaczny z czułością. Mimo że oba parametry decydują o szybkości gryzonia, to jednak znacząco się od siebie różnią. Jak sprawdzić DPI myszki? Czy da się je zmienić? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć, co to jest DPI w myszce.
DPI w myszce – co to jest i czym się różni od czułości?
DPI w myszce określa sposób, w jaki urządzenie mierzy fizyczny dystans przebyty na powierzchni. Stąd nazwa tego parametru – dots per inch (punkty na cal). Bardziej poprawnym terminem jest jednak CPI – counts per inch (pomiary na cal). Choć częściej można się spotkać z terminem DPI, to jest on coraz bardziej wypierany przez CPI.
Mierzą one odległość, którą pokonuje myszka, i na tej podstawie obliczają, z jaką szybkością kursor porusza się po ekranie. Im więcej DPI, tym dalej poruszy się kursor, i odwrotnie. Przykładowo jeśli przesuwasz myszkę z wysokim DPI w lewą stronę o 20 centymetrów, kursor poruszy się dalej niż w przypadku myszki z niskim. Warto zaznaczyć, że to jedynie miara fizycznej możliwości, a nie precyzji sensora.
Wydawać by się mogło, że DPI jest tym samym, co czułość myszki, jednak różni je bardzo ważna kwestia. Rozdzielczość myszki (DPI) jest jej fizycznym parametrem (takim jak chociażby taktowanie procesora), podczas gdy czułość wynika głównie z oprogramowania (gier, aplikacji, systemów).
Z tego powodu myszka może mieć niskie DPI i wysoką czułość. Działa to też w drugą stronę, więc – w większości przypadków – można oba te ustawienia dostosowywać jednocześnie. Raczej nie ustawia się jednak wysokiej czułości przy myszkach z bardzo niskim DPI, ponieważ urządzenie i oprogramowanie będą się starały zrekompensować różnicę. Spowoduje to nienaturalne ruchy kursora i ogólny dyskomfort – zwłaszcza przy odwzorowywaniu szczegółów w programach graficznych.
Wysoka rozdzielczość DPI – komu jest potrzebna?
Na rynku można spotkać myszki komputerowe, których rozdzielczość DPI przekracza kilka tysięcy. Są to wręcz kosmiczne wartości, które raczej nie mają zastosowania w przypadku zwykłych użytkowników. Ale czy na pewno nigdy się nie przydają?
Jeśli mamy duży monitor, bardzo trudno jest powoli przesuwać myszkę z jednego krańca na drugi. Wysokie DPI myszki pozwala na zwiększenie efektywności codziennego korzystania z komputera. Wymaga to chwili, aby się przyzwyczaić, ale w takiej sytuacji zdecydowanie warto wybrać myszkę z wysokim DPI.
Oczywiście bardzo wysokie wartości DPI w myszce są przeznaczone głównie dla graczy oraz grafików. Ci pierwsi potrzebują – oprócz refleksu – wysokiej rozdzielczości, która pozwoli im odpowiednio szybko operować kursorem bądź celownikiem bez zbytniego męczenia ręki. Graficy za to zaoszczędzą czas w programach graficznych i mogą – w miarę możliwości – obniżać DPI, aby pracować nad detalami.
W jaki sposób można sprawdzić DPI myszki?
Pierwszym i najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie DPI myszki jest oczywiście przeczytanie informacji na stronie producenta lub stronie sklepu. W Euro.com.pl każda myszka ma opisaną tę wartość.
Oczywiście, choć zdarza się to bardzo rzadko, możesz mieć mysz, o której informacji w ogóle nie ma w internecie. W takim wypadku istnieją strony do pomiaru DPI, które robią to mniej lub bardziej dokładnie, ale wystarczająco. Można np. skorzystać ze strony mouse-sensitivity.com. Aby dokonać pomiaru, postępuj według poniższych kroków:
- Narysuj na kartce poziomą linię o dowolnej długości (najlepiej 10-15 cm).
- W okienko „Target distance” wpisz długość linii, po czym w „Units” wybierz centymetry.
- Postaw myszkę na jednym z końców linii.
- Przytrzymaj przycisk na czerwonym kółku z krzyżykiem i nie puszczając, przejedź myszką do drugiego końca linii. Tu możesz w końcu zwolnić przycisk.
Po wykonaniu tych czynności w oknie powinny się pojawić wartość DPI oraz ilość pomiarów na cal. Niestety nie ma innego sposobu na zbadanie DPI niż te podane powyżej.
Jak zmienić DPI w myszce?
Jak zmienić DPI w myszce? Są na to również dwa sposoby. Przycisk DPI na myszce można już znaleźć w przypadku większości nowoczesnych urządzeń. Znajduje się on najczęściej w pobliżu scrolla. Użycie go do zmiany rozdzielczości DPI to najprostszy i najbardziej powszechny sposób.
Coraz więcej myszek ma także własne oprogramowanie do modyfikacji ustawień. Warto sprawdzić na stronie producenta, czy urządzenie zostało wyposażone we własny program, a jeśli tak – dowolnie zmienić w nim parametry.
Niestety może się zdarzyć, że gryzoń nie będzie miał ani przycisku, ani specjalnej aplikacji. W takim przypadku pozostaje jedynie kupno nowej myszki. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, zerknij na nasz artykuł o tym, jaką mysz komputerową wybrać. Z pewnością pomoże w dobraniu urządzenia o odpowiednich parametrach!