Kogo nie denerwuje długie wczytywanie się tekstur w grach? Przecież to przeszkadza w rozgrywce. Tak samo spowalnianie podczas bardziej wymagających akcji w przypadku bardziej zaawansowanych graficznie gier. To skutecznie potrafi wybić z rytmu. Jest kilka sposobów na poprawę wydajności, a w przypadku PlayStation 4 najlepszym rozwiązaniem jest wymiana dysku na SSD. Pozostaje pytanie, jaki dysk do PS4 wybrać oraz jak go wymienić?
Dlaczego dysk SSD do PS4?
Odpowiedź jest bardzo prosta – szybkość! Dysk SSD to unowocześniona wersja tradycyjnych dysków talerzowych HDD. Podstawową różnicą między nimi jest szybkość i głośność pracy. Stare dyski typu HDD składają się z obrotowego dysku, na którym zapisywane są dane. Dysk ten obraca się podczas wykonywania operacji. Takie rozwiązanie ma swoje wady, bo dysk ma ograniczoną prędkość obracania oraz generuje spory hałas. Dyski SSD w budowie przypominają popularne pendrive’y – nie mają ruchomych części. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużywają dużo mniej energii, pracują dużo ciszej i mają nieograniczone możliwości zwiększenia prędkości zapisu danych. Co więcej, dysk SSD do PS4 z uwagi na to, że nie ma ruchomych części, nie nagrzewa się tak mocno jak jego talerzowy odpowiednik. To bardzo przydaje się szczególnie posiadaczom PS4 Pro, ponieważ sprzęt ten pracuje na maksimum swoich możliwości.
Dysk SSD do PS4 – co powinniśmy wiedzieć?
Konsole Sony PlayStation 4 standardowo wyposażone są w klasyczne talerzowe dyski twarde HDD, najczęściej firmy Toshiba. To bardzo wydajne i trwałe dyski, które gwarantują stabilność działania, ale niestety nie nadążają już za coraz bardziej pędzącą akcją w grach. Warto wspomnieć, że modele PS4 i PS4 Slim wyposażone są w dyski HDD o pojemności 500 GB lub 1 TB, model PS4 Pro standardowo ma dysk HDD o pojemności 1 TB. Wszystkie te dyski mają format 2,5 cala o grubości mniejszej niż 9,5 mm z typem podłączenia SATA II w przypadku PS4 i PS4 Slim oraz SATA III dla modelu PS4 Pro. Ta informacja powinna pomóc w poszukiwaniu odpowiedniego zamiennika i wyborze odpowiedniego dysku do PS4.
Chociaż kryteria techniczne pozostają niezmienne, to preferencje użytkownika to już kwestia indywidualna. Jeśli ktoś potrzebuje większej pojemności na gry i aplikacje, powinien wybrać dysk SSD 1 TB, ewentualnie dysk PS4 2 TB. Wybór ogranicza się do indywidualnych preferencji gracza oraz tego, czy korzysta z usługi PlayStation Plus, w ramach której użytkownicy otrzymują 100 GB przestrzeni w chmurze. Więcej o tym, co to jest i jak wykupić abonament PlayStation Plus, piszemy w naszym artykule.
O tym, jaki dysk wybrać do PS4, może zdecydować, ile miejsca zajmują obecnie zainstalowane na konsoli gry i aplikacje. Można to sprawdzić w ustawieniach sprzętu. Następnie wystarczy zrobić prosty rachunek, czy potrzeba nam więcej miejsca, czy jesteśmy zadowoleni z posiadanej pojemności. Dla przykładu Assassin’s Creed: Valhalla z dwoma dodatkami zajmuje ok. 300 GB na dysku konsoli. To sporo, szczególnie jeśli chcemy instalować jeszcze inne gry. W takim przypadku warto kupić dysk SSD do PS4 o pojemności 1 TB lub 2 TB.
Od czego zacząć, wymieniając dysk w PS4?
Chociaż sama wymiana dysku jest niezwykle prosta i szybka, tak przygotowania do niej zajmują sporo czasu. Co należy przygotować przed wymianą dysku w PS4?
· śrubokręt krzyżakowy;
· pendrive;
· dysk SSD.
Jak wymienić dysk w PS4?
Wymiana dysku w PlayStation 4 Pro to trzy proste kroki:
· kopia zapasowa;· wymiana dysku;
· zainstalowanie systemu i wgranie kopii zapasowej.
Najwięcej czasu zajmuje tworzenie kopii zapasowej, szczególnie jeśli zdecydujemy się zgrać wszystkie dane, łącznie z konfiguracją konsoli i ustawieniami. Ta opcja proponowana jest każdemu, kto dokonał wielu zmian w ustawieniach konsoli. W przeciwnym wypadku wystarczy podstawowa kopia zapasowa. Aby ją utworzyć, należy podpiąć dysk zewnętrzny SSD do konsoli za pomocą portu USB, a następnie w ustawieniach konsoli wybrać zakładkę „System”, a później „Tworzenie kopii zapasowej i przywracanie”, i wybrać opcję „Utwórz kopię zapasową”. W następnym oknie wybieramy, które dane chcemy skopiować, i potwierdzamy. Czas potrzebny na utworzenie kopii zapasowej zależy od tego, ile danych kopiujemy oraz czy korzystamy z zewnętrznego dysku SSD czy HDD.
Następnym krokiem, po skopiowaniu danych, jest wymiana dysku. Wszelkie czynności powinny być wykonywane po odłączeniu zasilania konsoli, aby uniknąć przypadkowego porażenia elektrycznego. Należy wykonać kilka prostych kroków, aby wymienić dysk w PS4:
· odwracamy konsolę spodem do góry i zdejmujemy zaślepkę wnęki. Dobrze jest rozłożyć miękką ściereczkę na blacie, aby uniknąć zarysowań;· wykręcamy śrubę i wyciągamy uchwyt montażowy dysku;
· wykręcamy cztery śruby trzymające dysk w uchwycie;
· wyciągamy dysk twardy i w jego miejsce wkładamy nowy. UWAGA! Dysk SSD jest zazwyczaj mniejszy niż HDD, dlatego między nim a uchwytem może być trochę wolnej przestrzeni;
· dokręcamy śruby w odpowiednie otwory w dysku;
· wkładamy dysk do konsoli, przykręcamy śrubę, zakładamy zaślepkę. Odwracamy konsolę i podłączamy ją do zasilania. UWAGA! Nie włączamy jeszcze urządzenia.
Gotowe! Konsola ma już wymieniony dysk na SSD. Teraz należy ponownie zainstalować oprogramowanie systemu.
Jak wgrać oprogramowanie systemu konsoli PS4?
Samo wgranie systemu i przywrócenie kopii zapasowej to bardzo proste zadania, które są niestety czasochłonne. Do zainstalowania na nowo systemu potrzebne będą laptop lub komputer oraz pendrive sformatowany w systemie FAT 32. Na początku należy pobrać oprogramowanie konsoli Sony PlayStation 4 ze strony producenta. Aby poprawnie wgrać plik instalacyjny na pendrive, należy na dysku USB utworzyć nowy folder o nazwie „UPDATE” i do niego skopiować wspomniany wcześniej plik instalacyjny. UWAGA! Plik instalacyjny powinien zostać zapisany pod nazwą „PS4UPDATE.PUP”. W innym wypadku instalacja się nie rozpocznie.
Po prawidłowym zgraniu pliku instalacyjnego należy podłączyć dysk USB z plikiem instalacyjnym do konsoli PS4. Następnie należy uruchomić konsolę w trybie bezpiecznym: należy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania do momentu, aż usłyszymy drugi sygnał dźwiękowy. W trybie bezpiecznym wybieramy opcję nr 7 – „Ponownie zainstaluj oprogramowanie systemu” i opcję „Aktualizuj z urządzenia pamięci masowej USB”, po czym potwierdzamy. Instalacja nie powinna zająć dłużej niż trzydzieści minut. Najczęściej spotykane problemy podczas instalacji to nieprawidłowa nazwa pliku i folderu lub zły format plików na pamięci USB.
Dysk do PS4 wymieniony – co dalej?
Jeśli wgrywanie oprogramowania systemu PS4 przebiegło bez problemów, możemy przystąpić do przywracania kopii zapasowej danych konsoli wykonanej przed wymianą dysku w PS4. Można to zrobić w kilku prostych krokach:
· otwieramy Ustawienia>System>Tworzenie kopii zapasowej i przywracanie;· podłączamy pamięć USB lub dysk zewnętrzny do PS4, na którym znajduje się kopia zapasowa;
· wybieramy Przywróć PS4, a następnie interesujący nas plik kopii zapasowej i potwierdzamy.
Następnie należy poczekać, aż konsola skopiuje dane. UWAGA! Należy się zalogować na swoje konto PlayStation Network (PSN), aby przywracanie kopii przebiegło bezproblemowo. Nowy dysk i nowy system odczytywane są przez funkcję odzyskiwania danych jako nowa konsola.
Nowy dysk do PS4 – podsumowanie
Chociaż sama wymiana dysku w PS4 nie jest wymagającym zadaniem, tak przygotowanie i tworzenie kopii zapasowej już tak. Nie ma potrzeby tworzenia kopii zapasowej, ponieważ abonenci PlayStation Plus otrzymują 100 GB przestrzeni w chmurze, na którą mogą zgrać zapisane stany gry. Jeśli ktoś jednak woli utworzyć fizyczną kopię danych, powyższy poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, jak tego dokonać. Należy pamiętać, że nowy dysk do PS4 powinien być tej samej pojemności albo większy. Efekt wymiany dysku widać już od pierwszego uruchomienia konsoli - system ładuje się szybciej. W grach może nawet nie wystarczyć czasu na przeczytanie wszystkich wskazówek podczas ekranów ładowania, ale to przecież duży plus, bo nie przerywamy rozgrywki.