Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Konrad Ziółek

Coraz więcej gotujemy w domu, a wyposażenie kuchni domowych zbliża się do standardu profesjonalnych kuchni restauracyjnych. Jeśli więc właśnie się zastanawiacie, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, dobrze trafiliście. Nowoczesne piekarniki to coraz bardziej zaawansowane urządzenia, oferujące wiele funkcji i ułatwiające przygotowanie bardzo różnorodnych potraw różnymi metodami. W tym poradniku pokażemy, na co zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru i idealnie dopasować piekarnik do własnych potrzeb.

Zobacz także: Ranking piekarników do zabudowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jakie są rodzaje piekarników do zabudowy?
  2. Piekarnik standardowy czy kompaktowy – jaki rozmiar wybrać?
  3. Na jakie sterowanie się zdecydować?
  4. Jakie są pojemność i zakres temperatury?
  5. Piekarnik z jakimi prowadnicami kupić?
  6. Jakie są funkcje dodatkowe i wyposażenie piekarników do zabudowy?
  7. Co pomaga w czyszczeniu piekarnika?
  8. Jak zadbać o bezpieczeństwo użytkowania?
  9. Co z klasą energetyczną urządzeń?
  10. Piekarnik z mikrofalą – czy to dobra alternatywa?

 

Gazowy czy elektryczny – jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Ze względu na typ zasilania dzielimy piekarniki do zabudowy na gazowe i elektryczne. Te pierwsze można zainstalować tylko w gospodarstwach domowych z przyłączem gazowym, te drugie zaś – w każdej kuchni, bo i instalacja elektryczna jest w każdym domu. Nie da się jednak ukryć, że piekarniki elektryczne do zabudowy zdominowały rynek i wypierają modele gazowe, których obecnie jest niewiele. Wynika to przede wszystkim z tego, że piekarniki elektryczne są bardziej elastyczne, łatwiej je zamontować, mają więcej funkcji i są łatwiejsze w obsłudze. Zapewniają też lepszą kontrolę nad procesem pieczenia i ze względu na większy ich wybór o wiele łatwiej dopasować je do własnych potrzeb. I to im w dużej mierze poświęcony jest ten poradnik.

  

W związku z tym, że modele gazowe oferują tylko grzanie dolne, inaczej rozchodzi się ciepło w komorze piekarnika. Jeśli na przykład włożymy potrawę do nierozgrzanego do końca piekarnika, to jest bardzo duże ryzyko jej przypalenia, ponieważ palnik pracuje z maksymalną mocą, dopóki temperatura nie osiągnie zadanego poziomu. Piekarniki gazowe mają też zdecydowanie mniej funkcji i są trudniejsze w konserwacji i utrzymaniu w czystości (nie mają dodatkowych funkcji samoczyszczenia). Nie oznacza to jednak, że są to urządzenia niepełnowartościowe. Wręcz przeciwnie, to świetny wybór dla osób, które są przyzwyczajone do tego typu sprzętów i lubią tradycyjne pieczenie. 

  

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Do niedawna cechą różnicującą sprzęty gazowe i elektryczne była także cena, jednak obecnie w cenie piekarnika gazowego do zabudowy można kupić dobry model elektryczny. Jeśli chodzi o miejsce, to zarówno piekarniki gazowe, jak i elektryczne możemy zabudować i pod blatem, w ciągu szafek kuchennych, i w słupku – wtedy sprzęt znajduje się na bardziej komfortowej wysokości. To obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Warto pamiętać, że jeśli montujemy piekarnik w zabudowie wysokiej, to jego uchwyt powinien się znajdować na wysokości mniej więcej 130–135 cm, ale uzależnione jest to też od wzrostu użytkowników.

  • 1 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 079 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 5 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 5 599 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 959 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu

 

Jaki piekarnik do zabudowy kupić – wymiary urządzeń

To bardzo ważna kategoria w przypadku sprzętów do zabudowy. Jeśli nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy kupić, ten parametr nie sprawi ci problemu. Dlaczego? Ponieważ wymiary piekarników do zabudowy są mocno ustandaryzowane (podawane przez producentów wymiary nie uwzględniają elementów wystających, czyli np. relingów; w razie wątpliwości przeanalizuj rysunki techniczne, na których wszystko jest dokładnie opisane). Pod względem wymiarów piekarniki dzielimy na pełnowymiarowe i kompaktowe. Te pierwsze mają szerokość i wysokość wynoszące mniej więcej 59,5 cm, natomiast głębokość sprzętów nieznacznie się różni i wynosi zazwyczaj około 55 cm (od 53,5 do 57,5). Trzeba to jednak dokładnie sprawdzić, bo zdarzają się modele o głębokości nawet 61 cm, co może już być problemem, gdyż standardowa zabudowa meblowa to 60 x 60 x 60 cm.

Zastanawiasz się, jaki piekarnik do zabudowy kupić, bo niewiele pieczesz, ale nie chcesz rezygnować z tej możliwości całkowicie? Model kompaktowy będzie dobrym wyborem. Kompakty różnią się od pełnowymiarowych wysokością (to mniejsza komora i mniej poziomów pieczenia), która mieści się w przedziale 45–46 cm. Głębokość i szerokość pozostają takie jak w przypadku piekarników pełnowymiarowych. Dzięki temu można je łączyć w zestawy – np. piekarnik podstawowy (pełnowymiarowy) i piekarnik z funkcją mikrofali (w zdecydowanej większości kompaktowy). Aby wyrównać wysokość urządzeń, gdy montujemy je obok siebie (montaż jednego nad drugim eliminuje ten problem), można poszukać pełnowymiarowego piekarnika z mikrofalą (ale jest ich bardzo mało) albo dobrać do zestawu szufladę grzewczą. Te niewielkie urządzenia mają zakres temperatur od 30–40 do 75–80 st. C, funkcje podgrzewania dań i naczyń, utrzymywania temperatury, rozmrażania, można w nich stopić czekoladę albo wykorzystać je do przygotowania domowego jogurtu. To coraz popularniejsze urządzenia.

  • 2 799 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 299 zł
  • 2 999 zł
  • 3 699 zł
  • 4 499 zł
  • 2 599 zł
  • 2 699 zł
  • 3 699 zł
  • 3 799 zł
  • 4 799 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu

 

Jakie sterowanie w piekarnikach do zabudowy wybrać?

Każdy piekarnik jest wyposażony w panel umożliwiający sterowanie urządzeniem – poszczególnymi programami, sposobami nagrzewania, wysokością temperatury. Nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Ważne, by panel sterowania był łatwy w obsłudze i w uporządkowany, intuicyjny sposób prowadził przez wszystkie funkcje dostępne w danym urządzeniu. Wyświetlacz musi być czytelny, a wybrane ustawienia – dobrze widoczne. Zazwyczaj na wyświetlaczu możemy zobaczyć tryb pracy piekarnika, aktualną godzinę, czas zakończenia programu, temperaturę (w niektórych modelach nie tylko podczas pracy, ale mamy też wskazanie ciepła resztkowego).

Jeśli chodzi o sposób sterowania, do wyboru mamy:

  • sterowanie elektroniczne – urządzenie obsługiwane jest dotykowo, a także różnego rodzaju przyciskami sterującymi, pokrętłami czy pierścieniami (chowane pokrętła są bardziej funkcjonalne, nie tylko ułatwiają utrzymanie frontu w czystości, ale także po ich schowaniu nie ma obawy, że przypadkowo zmienimy ustawienia). Zaletami sterowania elektronicznego są bardzo przejrzyste prezentowanie wszystkich parametrów pracy piekarnika w jednym miejscu i bardzo duża precyzja ustawień. Dzięki niemu obsługa piekarnika jest prosta;
  • sterowanie mechaniczne – za pomocą gałek i pokręteł. Zaletami są nieprzeciętna prostota obsługi i mniejsza awaryjność. Piekarniki sterowane manualnie mogą mieć nowoczesny wygląd lub być zaprojektowane w stylu retro.

Tradycyjne sterowanie za pomocą pokręteł bądź sensorów znajdujących się na panelu sterowania coraz częściej zostaje wzbogacone sterowaniem za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony, która łączy się z piekarnikiem dzięki modułom Wi-Fi, w które wyposażane są nowoczesne urządzenia. To bardzo wygodne rozwiązanie i dla niektórych użytkowników istotny argument w dyskusji, jaki piekarnik do zabudowy kupić. Dzięki zdalnemu sterowaniu możesz monitorować na bieżąco proces pieczenia, zmieniać ustawienia, choćby zwiększyć czy zmniejszyć temperaturę, a w razie potrzeby wyłączyć urządzenie. Aplikacja umożliwia na przykład korzystanie z bogatej bazy przepisów, większej liczby ustawień czy tworzenie własnych programów pieczenia. Połączenie urządzeń z aplikacją jest szybkie i bezproblemowe.

 

Pojemność i zakres temperatury

Funkcjonalność przede wszystkim. Jeśli nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, postaw właśnie na nią. Zarówno pojemność, jak i zakres temperatury to parametry, które powinny wynikać z realnych potrzeb użytkowników. Im większe parametry, tym więcej mamy możliwości i bardziej zróżnicowane potrawy możemy przygotowywać. Jednak to także na przykład większe zużycie energii i dłuższy czas przygotowania – duża komora nagrzewa się dłużej niż mniejsza. Jeśli więc pieczesz sporadycznie i dla niewielu osób, nie kupuj urządzenia o maksymalnej pojemności, lepszym wyborem będzie piekarnik o mniejszej komorze bądź piekarnik kompaktowy (zwłaszcza wtedy, gdy lubimy mikrofale).

Pojemność kompaktowych piekarników do zabudowy jest z oczywistych powodów mniejsza niż pojemność piekarników o standardowych wymiarach i zaczyna się już od 30 litrów, zazwyczaj wynosi 40–50 litrów. Taki rozmiar komory oznacza, że spokojnie upieczesz w niej całego kurczaka, ale indyk się nie zmieści. Jeśli chodzi o pojemność urządzeń określanych jako standardowe, to mieszczą się one w zakresie od 57 litrów (najmniejsze) do nawet 82 litrów, choć najczęstsze są pojemności w przedziale 70–80 litrów. Trzeba zaznaczyć, że do domowego użytku są one całkowicie wystarczające, i o ile w piekarniku kompaktowym indyka w całości nie upieczemy, o tyle w piekarniku o pojemności 70–80 litrów już tak. Urządzenia o takiej pojemności spokojnie sprostają wymogom czteroosobowej rodziny, przygotujesz tez w nich posiłek na spotkanie w większym gronie. Zwłaszcza gdy piekarnik ma funkcję pieczenia na kilku poziomach jednocześnie.

Jeśli chodzi o zakres temperatur, to w piekarnikach elektrycznych do zabudowy może to być nawet 30–300 st. C, co daje naprawdę duże możliwości. Od wyrastania ciasta chlebowego na zakwasie czy drożdżowego po pizzę, która w takiej temperaturze maksymalnej (zwłaszcza gdy dołożymy grzałkę grilla i kamień do pizzy) zbliży się do jakości (choć w domu oczywiście nikt takiej nie oczekuje) osiąganej w piecu opalanym drewnem. Piekarniki gazowe do zabudowy takiego zakresu nie oferują, co wynika ze sposobu ich nagrzewania – to przedział od mniej więcej 130 st. C do 250 st. C.

 

Rodzaje prowadnic w piekarnikach do zabudowy

Prowadnice mają istotny wpływ na komfort użytkowania sprzętu. Wyróżniamy trzy podstawowe typy prowadnic:

  • wytłaczane – były pierwszymi prowadnicami stosowanymi w piekarnikach i są najprostsze pod względem konstrukcji. Blachę opieramy na specjalnych wytłoczeniach wychodzących z bocznych ścian piekarnika. Niestety podczas wysuwania i wsuwania blach ściany piekarnika są narażone na uszkodzenia. Prowadnice wytłaczane są bardzo łatwe w czyszczeniu – wystarczy umyć wytłoczenia;
  • drabinki – czyli zamontowane w bokach piekarnika metalowe prowadnice, w które wsuwamy blachę. Takie rozwiązanie zabezpiecza ścianki piekarnika przed ścieraniem, ale drabinki są trudniejsze w czyszczeniu niż wytłoczenia. Ten rodzaj prowadnic pozwala też na włożenie do piekarnika większej liczby blach niż w przypadku prowadnic teleskopowych;
  • teleskopowe – to najbardziej zaawansowany rodzaj prowadnic – są wytrzymałe i stabilne. Dzięki nim blachy po lekkim pociągnięciu wysuwają się z piekarnika. Nawet maksymalnie wysunięte zachowują zaś poziom – blacha się nie przekrzywi i jej zawartość się nie wyleje. W zależności od modelu prowadnice teleskopowe mogą być umieszczone na jednym, dwóch lub trzech poziomach pieczenia.

Jeśli nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, wybór prowadnic może pomóc we wstępnej selekcji urządzeń. Jeśli model piekarnika, na którym ci zależy, nie ma w zestawie prowadnic teleskopowych, a chciałbyś je mieć, nic straconego – można je dokupić.

 Młoda kobieta wybiera program w piekarniku elektrycznym do zabudowy

Termoobieg i inne funkcje – jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Funkcje dodatkowe piekarników mogą zadecydować o tym, jaki piekarnik do zabudowy wybrać. A współczesne piekarniki to znacznie więcej niż tylko pieczenie. Urządzenia są wyposażane w wiele funkcji i udogodnień, które nie tylko pomagają w przygotowywaniu różnorodnych potraw, ale także coraz bardziej automatyzują ten proces. Warto się jednak zastanowić, czy potrzebujemy pełnego spektrum, i skupić się na funkcjach niezbędnych, z których będziemy korzystać, a zrezygnować z tych, które są nam niepotrzebne. Bogactwo funkcji dodatkowych dotyczy jednak piekarników elektrycznych do zabudowy, piekarniki gazowe do zabudowy niestety nie mogą się pochwalić taki wyborem – oferują w zasadzie tylko grzanie dolne i ewentualnie bardziej równomierne rozłożenie temperatury dzięki wiatrakowi.

Najprostsze i jednocześnie najtańsze urządzenia elektryczne mają trzy nastawy: grzałka górna, grzałka dolna i obie naraz. Później pojawia się grill. Piekarnik z funkcją grilla oznacza urządzenie z dodatkową grzałką wbudowaną w górnej części piekarnika, która charakteryzuje się niezwykle wysoką mocą – bardzo szybko się nagrzewa. Pozwala na przykład na błyskawiczne przygotowanie grzanek do zupy czy podgrzewanie potraw, np. pizzy czy zapiekanki. To także bardzo oszczędny program.

Jednak większość urządzeń ma wiele więcej możliwości. I tutaj do głosu dochodzi termoobieg, czyli wymuszony ruch gorącego powietrza, dzięki czemu przygotowywana potrawa jest równomiernie ogrzewana z każdej strony. Za termoobieg odpowiedzialna jest dodatkowa grzałka, tzw. pierścieniowa, umieszczona obok wentylatora. Co zyskamy dzięki termoobiegowi, oprócz wspomnianej już równomiernej temperatury? Po pierwsze, krótszy czas pieczenia, nawet o kilkanaście procent. Po drugie, pieczenie z termoobiegiem wymaga niższej temperatury w porównaniu z pieczeniem tylko z grzałkami dolną i górną. I po trzecie, co wynika w punktów poprzednich, niższe zużycie energii. Termoobieg umożliwia też pieczenie na kilku poziomach, np. ciasteczek.

Wymienione możliwości to już w zasadzie standard. Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Istotne jest to, żeby grzałkami można było sterować niezależnie – czyli żeby można było na przykład wybrać tylko dolną, jeśli potrawa wymaga silniejszego dopieczenia spodu, albo tylko górną, gdy chcemy zrumienić górę. Nie we wszystkich modelach jest taka możliwość. Ważne jest także wyposażenie standardowe piekarnika – powinno umożliwiać wykorzystanie wszystkich jego funkcji. To zazwyczaj ruszt, blachy, brytfanny, oświetlenie czy prowadnice teleskopowe. A co jeszcze mamy do wyboru, jeśli chodzi o funkcje i wyposażenie piekarników? Poniżej przegląd możliwości:

  • programy automatyczne, tematyczne – mają zaprogramowany czas i temperaturę, wystarczy wybrać rodzaj potrawy i jej wagę, resztę załatwi piekarnik – idealne rozwiązanie dla początkujących kucharzy bądź wyznawców innych sztuk, nie tej kulinarnej; dzięki programom automatycznym urządzenie prowadzi nas krok po kroku do celu;
  • rożen – piekarnik z rożnem umożliwi nam dokładne opiekanie większych kawałków mięsa, opcja dostępna zarówno w piekarnikach elektrycznych, jak i gazowych;
  • pieczenie/gotowanie parowepiekarniki elektryczne parowe oferują dodatek pary do pieczenia (w różnych proporcjach), świetne rozwiązanie np. dla piekących chleb (chrupiąca skórka), umożliwia też utrzymanie soczystości mięsa. Bardziej zaawansowane modele mają także funkcję gotowania na parze – w sam raz dla osób, które chcą zadbać o zdrowie (zredukowanie ilości tłuszczów, zachowanie większości cennych witamin i składników odżywczych). W urządzeniach z funkcją pary trzeba zwrócić uwagę na sposób dolewania i dozowania wody oraz opróżniania pojemnika na nią;
  • gotowanie sous-vide – zamknięte próżniowo w plastikowych woreczkach produkty gotowane są wolno w niskich temperaturach (zgrzewarkę trzeba dokupić osobno, piekarniki nie mają takiej funkcji);
  • piekarniki dwustrefowe – możemy podzielić piekarnik na dwie niezależne części i piec w dwóch jednocześnie dwie różne potrawy w różnych temperaturach, trybach i czasie, np. rybę i ciasto. Możemy też skorzystać tylko z jednej części, dzięki czemu piekarnik nagrzeje się szybciej (bo jest mniejsza powierzchnia) i zużyjemy mniej energii. Po wyjęciu separatora, dzielącego piekarnik na niezależne strefy, mamy pełną pojemność, taką jak w dużych piekarnikach, i możemy upiec indyka czy ciastka na kilku poziomach. W piekarnikach dwustrefowych istotne są drzwi dzielone, które umożliwiają otworzenie tylko jednej części;
  • pieczenie na kilku poziomach jednocześnie – możliwość jednoczesnego pieczenia różnych potraw bez obawy o to, że zapachy, smaki się wymieszają;
  • rozmrażanie – większość urządzeń ma tę funkcję, umożliwia ona rozmrożenie różnych produktów;
  • pasteryzowanie, podgrzewanie, podtrzymywanie ciepła, suszenie (owoców, grzybów) – funkcje dodatkowe warte rozważenia, wszystko zależy od potrzeb użytkownika;
  • termosonda – pozwala na precyzyjną kontrolę procesu pieczenia – ustawienie temperatury, która ma być osiągnięta wewnątrz potrawy, np. mięsa. Po jej osiągnięciu, co świadczy o tym, że potrawa jest optymalnie wypieczona, piekarnik automatycznie się wyłącza. Termosonda zapobiega niedopieczeniu, przeciągnięciu czy przypaleniu potrawy;
  • miękkie domykanie drzwi – przydatne udogodnienie; warto sprawdzić, od jakiego kąta otwarcia drzwi domykają się samodzielnie;
  • szybki nagrzew – piekarnik nagrzewa się szybciej, w związku z tym szybciej przygotujemy potrawy;
  • kamień do pizzy – bardzo mało producentów dołącza takie akcesorium do piekarnika, są to urządzenia z największą górną granicą temperatury;
  • powłoka zapobiegająca pozostawianiu śladów palców – ułatwia utrzymanie piekarnika w czystości;
  • drzwi boczne – drzwi piekarników nie zawsze muszą się otwierać w dół. Dostępne są modele (jest ich jednak mało), w których drzwi otwierają się na bok – to duże ułatwienie, gdy montujemy piekarnik w zabudowie wysokiej.

 

A co z czyszczeniem urządzeń? Jaki piekarnik do zabudowy kupić?

Nie od dziś wiadomo, że czyszczenie piekarnika to zadanie żmudne i obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Jeśli jednak to funkcja samoczyszczenia ma zdecydować, jaki piekarnik do zabudowy kupić, to nie jest to najwłaściwsze podejście. W utrzymaniu piekarnika w czystości najważniejsza jest regularność – im częściej usuwamy zabrudzenia, tym łatwiej zbliżyć się do stanu komory z dnia zakupu. Na szczęście producenci myślą o komforcie użytkowników także w tej kwestii i proponują właśnie funkcje samoczyszczenia. Zacznijmy jednak od frontu. Specjalne powłoki anti finger ułatwiają utrzymanie go w czystości. Łatwy demontaż drzwi i szyb, z których się składają, umożliwia zaś wyczyszczenie wszystkich zakamarków. Jeśli chodzi o komorę, to w jej czyszczeniu pomagają:

  • emalia łatwoczyszcząca – producenci w nowoczesnych piekarnikach stosują specjalną emalię, którą znacznie łatwiej wyczyścić, oraz własne nazewnictwo, choć to po prostu śliska powierzchnia bez zagłębień; na wyróżnienie zasługują emalia ceramiczna znana z mikrofalówek i emalia katalityczna;
  • czyszczenie parowe – wlewamy ok. 0,2 litra wody, ustawiamy odpowiedni program, para zmiękcza zabrudzenia, które później łatwiej usunąć ściereczką. Funkcja jest nieskuteczna, gdy zabrudzenia są mocno przypalone;
  • wkłady katalityczne – instalowane z boków i z tyłu piekarnika, zbierają brud i wypalają go w temperaturze prawie 500 st. C; problemem jest to, że pokrywają tylko część komory piekarnika, resztę trzeba wyczyścić własnoręcznie;
  • pyroliza – najskuteczniejsza metoda czyszczenia piekarnika. Pyroliza wypala zanieczyszczenia w całej komorze w ok. 500 st. C, zostaje po nich tylko popiół, który trzeba zebrać wilgotną ściereczką. Są modele piekarników, w których pyrolitycznie można czyścić także blachy, prowadnice i drabinki, ale zazwyczaj trzeba je usunąć z piekarnika i wyczyścić samemu (nie są przystosowane do tak wysokiej temperatury). Dodajmy, że piekarniki z tą funkcją mają lepszą izolację, uszczelkę żaroodporną, zazwyczaj cztery szyby, zamiast dwóch lub trzech. Pamiętajmy też, że większość producentów zaleca używanie pyrolizy nie częściej niż raz w miesiącu, a pomiędzy tymi momentami nie powinniśmy zaniedbywać naszego piekarnika.

Podsumowując, każda z tych funkcji ma zalety i wady, każda też wymaga od użytkowników dodatkowego działania. Lepiej więc nie decydować się na piekarnik ze względu na opcję czyszczenia, to raczej dodatkowe udogodnienie niż główny parametr.

  • 4 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 799 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 199 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 399 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 5 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 799 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu

 

Jaki piekarnik do zabudowy kupić – bezpieczeństwo użytkowania

Gdy zastanawiasz się, jaki piekarnik do zabudowy kupić, to jest kategoria, której powinieneś się przyjrzeć bardzo dokładnie. I nie dotyczy to tylko rodziców małych dzieci, dla których wbudowane zabezpieczenia są oczywiście znacznym udogodnieniem. Oni powinni jednak pamiętać, że dzieci dokładnie obserwują i bardzo szybko się uczą, także tego, jak ominąć różne blokady.

Wszyscy producenci starają się wyposażyć swoje urządzenia w różne zabezpieczenia, które mają uchronić nas przed oparzeniami i niebezpiecznymi sytuacjami w kuchni. Zanim jednak skupimy się na wbudowanych funkcjach bezpieczeństwa, możemy zrobić coś jeszcze – wybrać możliwie najlepsze miejsce na piekarnik (to szczególnie istotne wtedy, gdy kuchnia jest częścią otwartej przestrzeni dziennej). Spróbujmy tak umiejscowić piekarnik, by nie znajdował się przy żadnym domowym ciągu komunikacyjnym, np. z kanapy do lodówki. Wtedy nikt przypadkiem nie wbiegnie na otwarte drzwi urządzenia czy na osobę, która właśnie wyjęła z niego ciasto. Ważne jest także, żeby blisko był blat, na który można bezpiecznie i szybko odstawić przygotowane potrawy. Piekarniki często są też wykorzystywane do przechowywania na przykład patelni – dla własnego bezpieczeństwa tego nie róbmy.

Zobaczmy teraz, jakie zabezpieczenia proponują producenci w piekarnikach elektrycznych do zabudowy:

  • zimna szyba/drzwi – funkcja chroni przed oparzeniem podczas dotknięcia frontu piekarnika, który nie nagrzewa się dzięki zastosowaniu kilku warstw szkła, wbudowanemu wentylatorowi i kanałom nawiewającym zimne powietrze;
  • chłodzenie obudowy piekarnika – dzięki niemu unikniemy zniszczenia elementów sąsiadujących z piekarnikiem;
  • blokada drzwi przed otwarciem – zarówno podczas pracy, jak i w wyłączonym piekarniku; może być mechaniczna (specjalna zapadka) albo elektroniczna (z kodem PIN);
  • zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem / blokada przed zmianą ustawień – umożliwia zablokowanie programatora (dotyczy tych dotykowych), który staje się nieaktywny; aby włączyć urządzenie lub zmienić ustawienia, trzeba najpierw wyłączyć blokadę;
  • wskaźnik ciepła resztkowego – dzięki niemu zawsze wiemy, jaka jest temperatura w piekarniku;
  • automatyczne wyłączenie – po upływie ustawionego czasu pracy piekarnik automatycznie się wyłączy;
  • wyłącznik bezpieczeństwa – piekarnik wyłączy się po przekroczeniu maksymalnego czasu pracy;
  • wyłącznik kontaktowy drzwi – blokuje możliwość otwarcia drzwi;
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem – specjalny termostat odcina grzałki, gdy temperatura w komorze osiągnie zbyt wysoki poziom;
  • ochrona antyprzepięciowa – chroni urządzenie przed uszkodzeniem w razie nagłych skoków napięcia i przerw w dostawie prądu, automatycznie odcina piekarnik od źródła zasilania.

W piekarnikach gazowych do zabudowy mamy do dyspozycji o wiele mniej możliwości. To przede wszystkim zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które odcina dopływ gazu, gdy z jakiegoś powodu zgaśnie płomień. To absolutna podstawa i element obowiązkowy, bo gaz jest substancją niebezpieczną, trującą, do zapachu której człowiek się szybko przyzwyczaja. Producenci oferują także chłodzenie obudowy czy wyłącznik bezpieczeństwa.

 

Zużycie energii – jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Wszystkie piekarniki elektryczne do zabudowy dostępne w naszym sklepie mają klasę energetyczną A, A+ lub A++, modele gazowe do zabudowy zaś klasę A+. Informacja o zużyciu energii na cykl podana jest na etykiecie energetycznej produktu – w podziale na pracę w trybie tradycyjnym i w trybie termoobiegu (jeśli urządzenie go ma). Różnice między kosztami eksploatacji urządzeń w klasach od A do A++ są niewielkie, jeśli w ogóle są. Najlepiej we własnym zakresie dokonać obliczeń i sprawdzić, czy warto inwestować w sprzęt wyższej klasy. Jakkolwiek energooszczędność urządzeń jest bardzo istotna, nie powinien to być jednak kluczowy parametr podczas decyzji, jaki piekarnik do zabudowy wybrać. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na wydajność i funkcjonalność oraz właściwe dopasowanie sprzętu do własnych potrzeb, a dopiero później na klasę energetyczną.

 

A może piekarnik z funkcją mikrofali?

Jeśli nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy kupić, pieczesz niewiele, a lubisz mikrofale, to może być idealny wybór dla ciebie. Piekarnik z mikrofalą to urządzenie typu dwa w jednym – połączenie pełnowartościowego piekarnika z pełnowartościową mikrofalą. Sprzęt działa jako piekarnik lub jako mikrofala, ale także w trybie łączonym, czyli grzanie standardowe plus mikrofale, co pozwala skrócić czas przygotowywania potraw nawet o połowę. Zazwyczaj piekarniki z funkcją mikrofali występują w rozmiarze kompaktowym (dostępne są także w rozmiarze standardowego piekarnika, choć tych jest bardzo mało). Komora w piekarniku kompaktowym jest oczywiście mniejsza, ale spokojnie można piec na dwóch poziomach, zmieści się w niej także choćby naczynie żaroodporne. Taki rodzaj piekarnika może też mieć wszystkie udogodnienia, typu: programy automatyczne, termoobieg, termosonda, prowadnice teleskopowe, programy ułatwiające czyszczenie (łącznie z pyrolizą) – wszystko zależy od konkretnego modelu. To świetne rozwiązanie do małej kuchni, dla osób, które nie chcą przeznaczać dodatkowego miejsca na kolejny sprzęt, pieką sporadycznie, ale często korzystają z mikrofali. Urządzenia kompaktowe to też szybsze nagrzewanie, oszczędność czasu i energii.

  • 2 999 zł
  • 3 999 zł
  • 2 599 zł
  • 2 699 zł
  • 5 799 zł
  • 3 699 zł
  • 3 799 zł
  • 3 999 zł
  • 3 699 zł
  • 4 499 zł
  

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać – podsumowanie

Jeśli nadal nie wiesz, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, powtórzymy to jeszcze raz: po pierwsze, funkcjonalność; po drugie: funkcjonalność; po trzecie: funkcjonalność. Myśl o swoich potrzebach, doświadczeniu, o tym, jak często pieczesz i jakie potrawy w ten sposób przygotowujesz bądź chcesz przygotowywać. Dzięki temu w łatwy sposób zdefiniujesz najistotniejsze parametry (rozmiar, pojemność, sterowanie) i funkcje (tryby pieczenia, programy automatyczne, samoczyszczenie), które powinien mieć twój piekarnik. I nie zapominaj, że podstawową funkcją piekarnika jest dobre wypiekanie potraw. W naszym sklepie jest ponad 330 piekarników do zabudowy, ale od przybytku głowa nie boli. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi szybko podejmiesz decyzję, jaki piekarnik do zabudowy kupić. Powodzenia!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!