Na rynku dostępnych jest tyle zróżnicowanych pod względem cech i parametrów urządzeń, że decyzja, jaki laptop kupić, nie należy do najłatwiejszych. Komputery przenośne różnią się między innymi rozmiarem, szybkością procesora czy możliwościami graficznymi. Dla jednego użytkownika ważna może być wysoka jasność ekranu, która pozwoli komfortowo korzystać z laptopa na zewnątrz. Dla innego – wydajna karta graficzna, która umożliwi granie w najnowsze gry.
Konkretne przeznaczenie laptopa
Laptop to nieduży, przenośny komputer osobisty. Pierwszymi pytaniami, na które musisz znaleźć odpowiedź przed jego zakupem, są: do czego będzie ci potrzebny oraz gdzie będziesz z niego korzystać? Jeśli chodzi o konkretne parametry, to omówimy je trochę później. Biorąc pod uwagę przeznaczenie i preferowane miejsce użytkowania laptopa, możemy wyróżnić następujące rodzaje tych przenośnych urządzeń:
Laptop do codziennego użytku
No właśnie, jaki laptop kupić do domu? Przede wszystkim wybierz uniwersalne urządzenie, na którym możliwe będą: komfortowe przeglądanie stron internetowych, praca z arkuszami kalkulacyjnymi, oglądanie filmów, słuchanie muzyki i granie w mniej wymagające gry. Lepiej w większym rozmiarze niż mniejszym. Waga nie powinna w tym przypadku odgrywać większej roli.
Laptop biurowy
W tym przypadku ważne będą: dobry procesor, matowa matryca, pamięć RAM, szybki dysk twardy. Laptop biurowy powinien posiadać także dużą liczbę złącz umożliwiających podpięcie wielu urządzeń oraz kamerkę internetową. W tym przypadku nie jest wymagana dobra karta graficzna. Waga i rozmiar też są raczej drugorzędne. Pamiętaj, że urządzenie można podpiąć do monitora i zewnętrznej klawiatury. Takie urządzenie będzie też dobrym rozwiązaniem, jeśli zastanawiasz się, jaki laptop do nauki zdalnej wybrać.
Laptop do grania w gry
Powinien przede wszystkim mieć mocną kartę graficzną (zintegrowane z procesorem układy raczej nie wchodzą tu w grę) oraz dobry procesor, aby granie było jak najbardziej płynne, a na ekranie widać było jak najwięcej detali. Laptop gamingowy powinien mieć także dużą ilość pamięci operacyjnej RAM, szybki i pojemny dysk twardy, a także duży ekran (jeśli jednak zamierzasz podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora, nie jest to aż tak istotne).
Laptop do podróży
Jeśli się zastanawiasz, jaki laptop kupić, gdy jesteś osobą bardzo mobilną i często się przemieszczasz czy podróżujesz, to w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wielkość laptopa (czyli przede wszystkim przekątną ekranu) oraz wagę. Dobrze, gdyby te dwa parametry były jak najmniejsze. W przypadku tego typu urządzenia dość ważne są również jak najlepsza łączność bezprzewodowa oraz kamera internetowa.
Laptop do obróbki grafiki i zdjęć
Do edycji zdjęć i filmów niekoniecznie musisz wybrać stacjonarną stację roboczą. Mobilne urządzenie również sprawdzi się w tym przypadku. Może będzie trochę mniej wydajne, ale za to będziesz mógł je łatwo zabrać tam, dokąd zechcesz. Więc jak wybrać laptopa do obróbki grafiki i zdjęć? Przede wszystkim zwróć uwagę na ekran – jego rozdzielczość i wielkość, procesor, a także kartę graficzną. Choć ta ostatnia nie jest aż tak kluczowa jak w przypadku laptopa dla graczy.
Rodzaje komputerów przenośnych
Laptop to potoczne określenie komputera przenośnego, w profesjonalnej nomenklaturze istnieje jednak kilka jego rodzajów. Ze względu na wielkość, przeznaczenie, system operacyjny czy budowę rozróżniamy następujące urządzenia:
notebook – pierwotnie mianem tym określano laptopy o mniejszych wymiarach, obecnie coraz częściej to pojęcie stosuje się do wszystkich laptopów (wymiennie);
netbook – urządzenie o niewielkiej przekątnej ekranu: od 10 do 13,3 cala. O słabszych parametrach. Netbooki przeznaczone są przede wszystkim do przeglądania stron internetowych, pisania czy też oglądania filmów w trakcie podróży (mają wydajną baterię);
ultrabook – laptop z przekątną ekranu od 11 do 14 cali. Lekki i smukły (grubość do kilkunastu milimetrów) o eleganckim designie i wytrzymałej baterii. Ultrabook ma lepsze podzespoły niż netbook, ale też wyższą cenę. Często jest to laptop z dotykowym ekranem;
laptop 2 w 1 – nazywany również hybrydowym. To urządzenie z dotykowym ekranem i dołączaną klawiaturą. W tej postaci służy głównie do pracy. Po odłączeniu klawiatury laptop 2 w 1 funkcjonuje jako tablet – wykorzystywany przede wszystkim do przeglądania stron WWW i oglądania multimediów;
chromebook – laptop, który ma system operacyjny Chrome OS firmy Google (zamiast powszechnie używanego MS Windows). Chromebook zapisuje dane przede wszystkim w chmurze, a nie na dysku fizycznym. Jego specyfikacja techniczna jest raczej mało zaawansowana, dlatego też jest to tanie rozwiązanie;
MacBook – wstawiony tutaj trochę na wyrost. Nazwa MacBook oznacza laptopa firmy Apple. Mają one autorski system, wydajny system operacyjny firmy z Cupertino, macOS, i świetnie współpracują z innymi urządzeniami Apple
Wielkość i waga laptopa
Wielkość laptopów, a dokładnie mówiąc długość przekątnej ekranu, zaczyna się od ponad 10 cali, a kończy na 17,3 cala. Jednak najwięcej dostępnych na rynku urządzeń ma następujące rozmiary wyświetlacza: 13,3, 15,6 oraz 17,3 cala.
Jeśli mobilność jest dla ciebie priorytetem, wybierz model o mniejszej przekątnej ekranu (do 13,3 cala). Są one zazwyczaj cieńsze i lżejsze niż ich większe odpowiedniki – mają wagę do 1,5 kg. Warto jednak pamiętać, że mniejsze modele najczęściej nie są wyposażone w zaawansowane podzespoły, a także mają mniejszą liczbę złączy. Niestety coś za coś. Na przykład w ultrabookach smukły kształt i niska waga są przedkładane nad wysoką wydajność.
Jeśli rodzaj pracy, do której zamierzasz używać swojego nowego laptopa (np. obróbka grafiki czy montaż filmów), wymaga większego wyświetlacza lub mocnej karty graficznej, będziesz się musiał raczej rozejrzeć za większym urządzeniem. Również jeśli potrzebujesz laptopa z napędem optycznym lub baterią o długiej żywotności, będziesz musiał wybierać z urządzeń o dużych rozmiarach. W przypadku laptopa gamingowego wielkość i waga będą większe od standardowych – większy ekran to bardziej komfortowe granie, a mocne podzespoły, jak karty graficzne z zaawansowanym chłodzeniem, ważą swoje.
Po ustaleniu głównego zastosowania laptopa, a także pożądanej wielkości i konstrukcji urządzenia możesz zacząć poszukiwania odpowiadającego ci modelu pod względem konkretnych parametrów.
Wybór odpowiedniego ekranu
Prawdopodobnie będziesz się wpatrywać w ekran laptopa przez wiele godzin dziennie, więc chciałbyś, aby miał wyświetlacz, na który patrzy się komfortowo. Zastanawiając się, jaki laptop kupić, zwróć uwagę na jego rozdzielczość. Rozdzielczość Full HD (1920x1080 px) to obecnie minimum, jeśli chcesz mieć na ekranie dużo miejsca na rozmieszczenie okien i wszystko dostępne w zasięgu wzroku, a także będziesz używać laptopa do grania w gry.
Możesz się też zdecydować na laptop 4K – niektóre modele mają już tę rozdzielczość, która wyświetla cztery razy więcej szczegółów niż Full HD (3840 x 2560 lub czasami 3840 x 2160). Choć są one stosunkowo drogie i obecnie warte wyboru przede wszystkim przez tych, którym naprawdę się przydadzą, czyli np. profesjonalistów zajmujących się tworzeniem materiałów wideo.
Twórcy wideo i fotografowie powinni wybierać laptopy oferujące bardzo dobre odwzorowanie kolorów i obsługujące szerszą ich gamę, a także standardy HDR. Najważniejsze cechy, na które należy w takim przypadku zwrócić uwagę w specyfikacji urządzenia, to dokładność odwzorowania kolorów Delta E < 1 i 100% pokrycie gamy kolorów DCI-P3.
Jeśli jesteś graczem i się zastanawiasz, jaki laptop wybrać, zwróć szczególną uwagę na modele z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu. Pozwala ona zapewnić przewagę nad konkurencją w grach – rozgrywka jest płynniejsza, co umożliwia lepsze reagowanie na wydarzenia na ekranie. Częstotliwość odświeżania ekranu w laptopie gamingowym powinna wynosić minimum 144 Hz, ale im jest ona wyższa (wynosi 165 Hz czy 240 Hz), tym lepiej. Ostatnio w sprzedaży pojawiły się laptopy z częstotliwością odświeżania nawet 300 Hz.
Jak ekran, to również matryca
Wybór rodzaju matrycy to również dość istotna kwestia. Matryce dzielą się na błyszczące i matowe. W tych pierwszych kontrast jest zwiększony, kolory są bardzo żywe, a czerń głęboka. Mają jednak swój minus – odbija się w nich otoczenie, co utrudnia pracę w mocno oświetlonym pokoju czy na zewnątrz. Dlatego też polecane są do użytkowania we wnętrzach – i to raczej słabo oświetlonych. Wymagają też od oczu więcej wysiłku w śledzeniu tego, co dzieje się na wyświetlaczu.
Z kolei matryce matowe bardzo pochłaniają światło, dzięki czemu na ekranie nie pojawiają się żadne odbicia czy refleksy. Jeśli się zastanawiasz, jaki laptop kupić do pracy na zewnątrz, to zdecydowanie polecamy model z matową matrycą. Jednak one również mają swój słaby punkt – gorzej odwzorowują kolory, które mogą się wydawać lekko wyblakłe. Urządzenia z matową matrycą są także droższe i trudniejsze do utrzymania w czystości.
W większości laptopów stosuje się technologię podświetlania ekranu LED, która umożliwia wyświetlanie jasnych kolorów, przy czym w stosunkowo niewielkim stopniu wpływa na rozładowywanie baterii. Najczęściej stosowane w ekranach LED matryce to IPS oraz VA. Powoli znikają z rynku matryce TN. IPS, obecnie najpopularniejsze, zapewniają żywe kolory i szerokie kąty widzenia (jeśli zamierzasz używać laptopa do oglądania filmów i seriali ze znajomymi, wybierz wyświetlacz z tym panelem). Z kolei VA to głębsza czerń oraz wyższy kontrast. Dużo lepiej spisują się także przy świetle padającym na ekran. Matryce TN stosowane są w tańszych laptopach – mają niski czas reakcji i wysoką częstotliwość odświeżania obrazu (dlatego dobrze się spisują w grach), ale też wąskie kąty widzenia i słabe odwzorowanie kolorów.
Do droższych urządzeń coraz częściej trafiają ekrany wykonane w technologii OLED. Zapewniają najlepszą jakość wyświetlanego obrazu – jest on ostry i bogaty w detale. OLED to nieskończony kontrast, perfekcyjna czerń i żywe, nasycone kolory, wpływa jednak na szybsze wyczerpywanie się baterii, warto jednak rozważyć taki ekran, jeśli się zastanawiasz, jaki laptop wybrać.
Różne technologie wyświetlania pozwalają uzyskać różne kolory i poziomy jasności. Jeśli zależy ci na laptopie, którego będziesz używał na zewnątrz czy w nasłonecznionym pomieszczeniu, zwróć uwagę na parametr: jasność ekranu, wyrażony w liczbie nitów. Im będzie ona większa, tym lepiej, i będziesz lepiej widział to, co wyświetla się na ekranie przy dużej ilości światła.
Procesor, czyli serce laptopa
To od procesora zależy w dużej mierze wydajność komputera. Praca biurowa, oglądanie filmów lub przeglądanie internetu są zadaniami nieobciążającymi zbyt mocno procesora, więc w takim wypadku możesz wybrać mniej zaawansowany (a tym samym tańszy) chipset. Dobrym wyborem będzie laptop z procesorem Intel Core i5 ósmej generacji (czyli np. Intel Core i5-8350U) lub nowszym, choć jeśli dysponujesz niedużym budżetem, możesz się też zdecydować na niższą serię Intel Core i3.
Jeśli zaś możesz sobie na to pozwolić, to procesor Intel Core i7 będzie bardzo dobrym wyborem – odczujesz jeszcze szybsze działanie laptopa. Pamiętaj jednak, że dodatkowa moc oznacza często krótszy czas pracy na baterii. Niektóre większe modele laptopów są wyposażane w procesory Intel Core i9, jeszcze bardziej wydajne niż seria i7. Notebooki, które mają takie procesory, są w stanie konkurować z komputerami stacjonarnymi pod względem wydajności, choć ich cena jest znacznie wyższa niż cena urządzeń z procesorami Intel Core i7, i5, nie wspominając już o i3.
Większość laptopów wyposażona jest właśnie w procesory firm Intel lub AMD. W przypadku chipsetów tego drugiego producenta do normalnego użytkowania laptopa wystarczy seria AMD Ryzen 5 (lub nawet niższa Ryzen 3). Jest ona odpowiednikiem procesorów Intel Core i7. Z kolei seria Ryzen 7 zapewni większą wydajność (znów kosztem czasu pracy na baterii) i pozwoli komputerowi wykonywać bardziej zaawansowane zadania. Procesory Ryzen są zwykle zestawiane z kartami graficznymi Radeon firmy AMD (o których więcej w dalszej części artykułu).
Jeśli się zastanawiasz, jaki laptop kupić, aby grać w gry, to musisz wybrać urządzenie wyposażone w możliwie najlepsze dostępne podzespoły. W notebooku, który będzie służył do grania w najnowsze gry, przydałby się procesor Intel Core i7 lub nawet Intel Core i9, a w przypadku procesorów AMD najlepiej, jakby był to Ryzen 7, choć przy mniej wymagających tytułach sprawdzi się również seria Ryzen 5. Odpowiednikiem serii i9 jest Ryzen 9, który zapewni najlepszą jakość, jeśli chodzi o granie w gry.
Również jeśli tworzysz oprogramowanie, edytujesz wideo lub pracujesz z bardzo dużymi bazami danych, będziesz potrzebował dużej mocy obliczeniowej, czyli co najmniej procesor Intel Core i7 lub Ryzen 7. Potrzebna będzie również duża ilość pamięci RAM, ale do niej przejdziemy za chwilę.
Ile pamięci RAM powinien mieć laptop?
Pamięć RAM, nazywana też operacyjną, służy do przechowywania i przetwarzania danych niezbędnych do działania procesora. Im większa jej pojemność, tym szybciej laptop może wykonywać różne operacje – to od niej zależy, jak szybko będą się otwierały strony internetowe i programy, z których korzystasz.
Jak wybrać laptopa pod względem pamięci operacyjnej? Często podaje się jako minimum 4 GB pamięci RAM, jednak wystarczą one tylko do podstawowych zadań, jak przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów czy obsługa programów biurowych. Obecnie warto uznać za minimum 8 GB RAM, co znacząco wpłynie na wzrost szybkości działania komputera. Jeśli jednak będziesz wykonywał na laptopie skomplikowane działania czy grał w gry, to najlepszym rozwiązaniem będzie laptop z 16 GB RAM. Gracze, którzy chcą grać w wymagające gry i widzieć na ekranie jak najwięcej efektów, powinni rozważyć zakup laptopa nawet z 32 GB lub 64 GB pamięci RAM.
Generalnie, im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Pozwala to na jednoczesne uruchamianie większej liczby aplikacji i szybki dostęp do większej ilości danych, co przydaje się podczas takich działań, jak edycja zdjęć i materiałów wideo czy granie w gry. Warto też pamiętać, że możliwa jest wymiana pamięci RAM w laptopie, choć niestety nie w przypadku każdego modelu.
Obok pojemności pamięci RAM znajdują się również litery DDR z cyfrą obok. Także w tym przypadku wyższa cyfra oznacza lepszą jakość – działanie pamięci będzie jeszcze szybsze. Najnowszą generacją pamięci RAM jest DDR5.
Karta graficzna w laptopie – jaką wybrać?
Karta graficzna renderuje obrazy, które wyświetlają się następnie na ekranie. Każdy laptop ma kartę graficzną (zwaną też GPU) zintegrowaną z płytą główną i procesorem. Nie oferuje ona grafiki w wysokiej jakości, ale w zupełności wystarcza do normalnego użytkowania (programów biurowych, przeglądania internetu, oglądania filmów w HD, a nawet grania w mniej zaawansowane gry).
Jeśli jednak jesteś graczem lub zajmujesz się edycją wideo, będziesz potrzebował laptopa z dedykowaną kartą graficzną – montowaną oddzielnie i znacznie wydajniejszą od wspomnianych wyżej układów zintegrowanych. Większość kart graficznych stosowanych w laptopach produkują firmy AMD i Nvidia. Podobnie jak w przypadku procesorów, dostępne są zarówno mocne, zaawansowane układy graficzne, jak i słabsze, budżetowe.
W przypadku firmy Nvidia najniższa półka to układy graficzne Nvidia MX450 lub GTX 1660. Średnia półka to układy RTX 2050 lub RTX 2060, a jeśli chodzi o najmocniejsze urządzenia, to będzie to seria 30, czyli np. RTX 3070 lub 3080. W przypadku kart Nvidii, im wyższy jest jej numer, tym o lepszym i bardziej zaawansowanym urządzeniu mówimy.
Linia procesorów graficznych firmy AMD nazywa się Radeon i obejmuje karty od najwyższej klasy Vega i RX po karty z serii R, które odzwierciedlają schemat nazewnictwa znany z procesorów Ryzen. Tak więc Radeon R9 jest potężniejszy od serii Radeon R7, która jest lepsza od serii Radeon 5. AMD jest także dostawcą kart graficznych do laptopów firmy Apple, choć tak naprawdę nie powinno się kupować MacBooka, jeśli komuś zależy na graniu w gry.
Dysk w laptopie
Dysk to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie zapisane na komputerze dane. Przy wyborze konkretnego dysku należy pamiętać, że wyższa prędkość oznacza szybszy odczyt oraz zapis danych. Na rynku dostępne są urządzenia z dyskami HDD oraz SSD. Te pierwsze, nazywane dyskami twardymi, to starsze i tańsze rozwiązanie, jednak wciąż wykorzystywane w wielu komputerach i laptopach. Zaletą dysków HDD jest ich duża pojemność. Minusy to szybkość działania i stosunkowo duży hałas, który generują.
Dysk SSD (nazywany też półprzewodnikowym) oferuje znacznie szybsze działanie niż dysk twardy, jest bezgłośny i, dzięki swoim gabarytom, nie wpływa zbytnio na zwiększenie wagi i rozmiaru laptopa. Dlatego też większość producentów wyposaża nowo wyprodukowane modele właśnie w dyski półprzewodnikowe. Jeśli się zastanawiasz, jaki laptop kupić – z dyskiem HDD czy SSD – postaw na tę drugą opcję. Nawet jeśli wcześniej nie byłeś użytkownikiem urządzenia z dyskiem twardym, to będziesz pod wrażeniem szybkości ładowania się programów, uzyskiwania dostępu do danych czy czasu potrzebnego na uruchomienie systemu. Obecnie produkowane dyski SSD mają też większe pojemności (zaczynają pod tym względem dorównywać dyskom twardym). Różnica w cenie pomiędzy SSD a HDD nie jest też teraz aż tak duża.
Pozostaje jeszcze kwestia wyboru pojemności dysku. Im będzie ona większa tym więcej danych będziesz mógł zapisać na urządzeniu. Obecne programy i pliki zajmują dużo miejsca, więc raczej nie opłaca się wybierać dysku o pojemności mniejszej niż 500 GB. System operacyjny w laptopie zajmuje nawet 50 GB przestrzeni na dysku. Oznacza to, że kupując przenośny komputer z dyskiem o pojemności 500 GB, w praktyce masz do wykorzystania około 450 GB.
Jeśli instalujesz dużo programów albo masz obszerną bibliotekę gier lub filmów, wybierz dysk o pojemności co najmniej 1 TB, czyli 1000 GB. Będziesz mógł dzięki temu przechowywać więcej ważnych dla ciebie plików i danych.
Do laptopa możesz dokupić zewnętrzny dysk SSD czy HDD, ale warto też wspomnieć o możliwości przechowywania danych w chmurze. To rozwiązanie jest coraz popularniejsze, ponieważ umożliwia użytkownikom zdalne przechowywanie dowolnej liczby plików bez konieczności korzystania z pamięci masowej urządzenia. Twórcy oprogramowania zaczynają wprowadzać przechowywanie danych w chmurze do swojego oprogramowania. Przykładem takiego rozwiązania jest OneDrive firmy Microsoft, „dołączany” do systemu Windows.
Złącza w laptopie – czy są ważne?
Liczba złączy (portów) to wbrew pozorom dość istotna kwestia i warto zwrócić na nią uwagę, podejmując decyzję, jaki laptop kupić. Choć brak złącza zwykle nie jest czynnikiem decydującym o wyborze laptopa (możesz dokupić specjalne huby, które mają dodatkowe złącza), to najlepiej, jakby urządzenie miało ich jak najwięcej. Dzięki portom możesz podłączyć do komputera różne sprzęty czy też go naładować.
Większość popularnych laptopów ma porty USB 3.0 i wyjście HDMI do przesyłania obrazu. Coraz więcej laptopów jest też wyposażonych w porty USB typu C (USB-C). Port typu USB-C jest dużą zaletą, ponieważ możesz go używać do podłączania uniwersalnych ładowarek i stacji dokujących. W specyfikacji laptopa powinna się znajdować informacja, że może on być ładowany poprzez złącze USB-C. Ładowarka USB-C jest tańsza w wymianie, a być może już używasz jej do ładowania swojego telefonu z systemem Android. Spośród portów USB-C najlepsze są porty Thunderbolt 4. Oferują one szybkość przesyłania danych wynoszącą nawet 40 gigabitów na sekundę. Zapewniają też szybsze ładowanie i umożliwiają podłączenie do laptopa wielu wyświetlaczy 4K lub jednego 8K, co jest rozwiązaniem przyszłościowym.
Dobrze, jakby komputer miał złącze na mikrofon/słuchawki. Warto też zwrócić uwagę na to, czy laptop ma czytnik kart SD lub MicroSD. Szczególnie jeśli jesteś fotografem – dzięki temu będziesz mógł szybko zapisać zdjęcia z aparatu na komputerze. Port Ethernet (dzięki któremu podłączysz laptop do sieci kablem) będzie z kolei szczególnie istotny w przypadku graczy. Podobnie jak złącza HDMI i/lub Display Port, które umożliwiają podłączenie zewnętrznego monitora do laptopa.
Należy pamiętać, że kompaktowe modele laptopów mają ograniczoną liczbę złączy (m.in. dzięki temu są mniejsze). Największą ich liczbę znajdziemy w urządzeniach przeznaczonych do gier czy do pracy.
Łączność bezprzewodowa
Do bezprzewodowej łączności z internetem oraz innymi urządzeniami służy w laptopie Wi-Fi. W specyfikacji powinno mieć ono na końcu także cyfrę. Ta cyfra oznacza, jaki to jest standard. Im jest ona większa, tym zapewnia większą przepustowość i bardziej stabilne połączenie (teoretycznie, bo wpływ mają na to jeszcze inne zmienne). Obecnie najwyższe i potencjalnie najszybsze jest Wi-Fi 6.
Z kolei technologia Bluetooth umożliwia tylko połączenie (sparowanie) laptopa z innymi sprzętami, znajdującymi się w bliskim dystansie, np. smartfonem czy głośnikami. Najlepiej wybrać laptopa z najnowszym standardem Bluetooth 5, który oferuje najlepszą łączność z innymi urządzeniami obsługującymi technologię Bluetooth.
Jeśli musisz korzystać z laptopa w podróży, rozważ zakup urządzenia z obsługą technologii LTE lub 5G. Podobnie jak w przypadku smartfona będziesz musiał mieć kartę SIM lub eSIM z wykupionym abonamentem lub zapłacić za transmisję danych, ale dzięki temu możliwe będzie korzystanie z internetu, gdy w pobliżu nie znajduje się żaden punkt dostępowy Wi-Fi – nawet na plaży.
Czas pracy na baterii też jest ważny
Jeśli się przede wszystkim zastanawiasz, jaki laptop kupić do domu, i nie będziesz go zabierał na zewnątrz czy w podróż, nie musisz się martwić o żywotność baterii. Jeśli jednak zamierzasz korzystać z niego w pełni mobilnie, dobrze jest, jakby mógł on wytrzymać co najmniej 7 godzin na jednym ładowaniu. Choć, co warte podkreślenia, podawany przez producenta czas pracy baterii nie zawsze jest zgodny z jego rzeczywistym zużyciem.
Jest wiele zmiennych, które wpływają na czas pracy na baterii. Są to między innymi: jasność ekranu, liczba aplikacji działających w tle oraz to, czy użytkownik aktywnie korzysta z sieci Wi-Fi lub Bluetooth.
Jeśli korzystasz z programów wymagających skomplikowanego przetwarzania danych, oglądasz dużo filmów online czy grasz w gry, bateria wyczerpie się znacznie szybciej, niż jest to podane w specyfikacji.
Istotną rolę w czasie pracy baterii może odgrywać również system operacyjny, na którym działa laptop. Z tego też powodu chromebook zwykle charakteryzuje się dłuższym czasem pracy na baterii niż laptop z Windows 10 czy 11.
Dodatkowe funkcjonalności
Warto wymienić jeszcze kilka innych funkcjonalności i cech laptopta, które nie są aż tak kluczowe jak powyższe, ale mogą mieć wpływ na decyzję jaki laptop wybrać.
Kamera internetowa
Najlepiej, jakby laptop był w nią wyposażony. Na szczęście większość nowych urządzeń ma wbudowaną kamerę internetową. Nawet jeśli nie będziesz korzystać z niej zbyt często, to w wielu sytuacjach może się okazać przydatna. Z pewnością kamera jest obowiązkowa, jeśli się zastanawiasz, jaki laptop kupić do nauki zdalnej czy też często uczestniczysz w wideokonferencjach.
Dotykowy ekran
Obecnie coraz częściej dostępny w laptopach. Dzięki ekranowi dotykowemu nawigacja na komputerze może być bardziej intuicyjna. Na tej samej zasadzie jak w przypadku smartfona czy tabletu.
System dźwięku Dolby Surround
Nowsze laptopy mogą mieć system dźwięku przestrzennego Dolby Surround. Pozwala on uzyskać trójwymiarowy dźwięk. Jeśli się zastanawiasz, jaki laptop kupić do oglądania filmów, powinieneś rozważyć model z Dolby Surround.
Wzmocniona obudowa
Nowoczesne laptopy często są odporne na zachlapania i zapylenie. Niektóre jednak mają specjalne, wzmocnione obudowy i certyfikaty ochrony klasy wojskowej. Najczęściej spotykanym z nich jest MIL-STD 810G.
Napęd optyczny DVD/Blu-ray
Trudno obecnie znaleźć nowe laptopy wyposażone w napędy optyczne. Nie jest to konieczne, ponieważ programy i filmy można pobrać czy odtworzyć online. Umieszczenie w laptopie napędu DVD czy Blu-ray ma wpływ na jego wielkość, dlatego też ultrabooki i netbooki nie są w niego wyposażone. Zawsze jednak możesz dokupić zewnętrzny napęd, podłączany przez port USB.
Asystent głosowy
Niektóre laptopy są też wyposażone w asystenta głosowego. Najnowsze modele MacBooków mają wbudowaną funkcję Siri, a coraz więcej laptopów ma usługę Amazon Alexa, która ułatwia między innymi sterowanie podłączonymi urządzeniami inteligentnego domu.