Jeśli jesteś fanką lub fanem gładkiej skóry i właśnie się zastanawiasz, jaki depilator wybrać, ten artykuł jest dla ciebie. Historia depilacji sięga bardzo daleko w przeszłość – usuwanie zbędnego owłosienia ciała nie jest wynalazkiem współczesnego człowieka. Obecnie mamy jednak wiele możliwości, by pozbyć się niechcianych włosów i cieszyć się aksamitną skórą. Urządzenia do domowej depilacji są wygodne i skuteczne, a zabieg – komfortowy i właściwie bezbolesny. Przeczytaj więc nasz poradnik i dowiedz się, jakie masz możliwości, a potem podejmij decyzję, jaki depilator kupić.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
W starożytnym Egipcie gładka, aksamitna skóra była jednym z wyznaczników kanonu piękna, i to dla obu płci. Pozbywano się owłosienia z całego ciała, także z głowy (którą zdobiono szykowna peruką). Do usuwania włosów stosowano ostry nóż, szlifowane kamienie, muszle (na zasadzie pęsety) czy wosk pszczeli. W późniejszych czasach depilacja była silnie związana z obyczajowością i z tym, jak dużo ciała odkrywaliśmy. I choć obecnie temat naturalnego owłosienia zyskuje popularność, to depilacja jest bardzo modna. Jeśli uważasz owłosienie ciała za zbędne i nie wyobrażasz sobie życia bez gładkiej skóry, czy to ze względów estetycznych, czy higienicznych, masz wiele możliwości, by osiągnąć pożądany efekt. Możesz użyć: maszynki do golenia, wosku, pasty cukrowej, zastosować depilację chemiczną (kremem lub pianką) albo kupić depilator (do wyboru masz klasyczny depilator mechaniczny, pęsetowy lub dyskowy, albo depilator IPL). Jeśli chodzi o wygodę, komfort i kwestie finansowe, najkorzystniej wypada depilator. Jaki depilator kupić? Odpowiedź na to pytanie postaramy się ułatwić w poniższym poradniku.
Jaki depilator wybrać? Klasyczne depilatory mechaniczne
Klasyczny depilator mechaniczny to niewielkie, skuteczne urządzenie przeznaczone do usuwania zbędnego owłosienia razem z cebulkami. Dzięki niemu skóra pozostaje gładka nawet przez kilka tygodni, a odrastające włoski są słabsze i rzadsze. Nie trzeba się też obawiać bolesności zabiegu, choć to kwestia mocno indywidualna. Producenci jednak starają się tak konstruować i wyposażać urządzenia, by zapewniały jak najbardziej komfortową depilację. Depilatory mechaniczne różnią się głowicą i dzielą się na pęsetowe i dyskowe. Jeśli masz tendencję do wrastających włosków, raczej wybierz inne rozwiązanie niż depilator mechaniczny, choć tutaj pomocne może się okazać regularne wykonywanie peelingu. Jaki depilator wybrać: dyskowy czy pęsetowy?
Głowica – pęsety czy dyski?
Najważniejszym elementem urządzenia, które odpowiada za usuwanie włosów, jest głowica. Klasyczne depilatory mogą mieć mechanizm oparty na pęsetach lub dyskach. W obu przypadkach elementy te są osadzone właśnie w głowicy. W czasie gdy głowica się obraca, zarówno pęsety, jak i dyski otwierają się i zamykają, dzięki czemu mogą chwytać włoski. Efektywność obu rozwiązań jest porównywalna, ale są one przeznaczone do innego rodzaju włosków. Sprawdźmy, jaki depilator kupić, by był odpowiedni do twoich potrzeb.
Obracające się w głowicy pęsety (jest ich od kilkunastu do kilkudziesięciu par) rozmieszczone są w większych odstępach niż dyski. Im więcej jest pęset, tym depilacja przebiega szybciej i jest dokładniejsza, ale też większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień i dyskomfortu. Depilator z pęsetami polecany jest zwłaszcza do golenia rzadszych, słabszych włosów, a także osobom o delikatnej skórze, rozpoczynającym przygodę z depilacją oraz alergikom.
Jeżeli chodzi o dyski, to głowica depilatora wyposażona jest w obracające się punkty chwytowe, które wyrywają jednocześnie dużo włosków. Dyski mogą być metalowe lub ceramiczne. W przypadku tych pierwszych istnieje ryzyko podrażnienia i powstania reakcji alergicznych. Bezpieczniejszym pod tym względem rozwiązaniem są dyski ceramiczne. Dodatkowo dyski mogą być pokryte powłoką antybakteryjną, np. warstwą srebra. Depilatory dyskowe dobrze radzą sobie z włoskami gęstymi i mocnymi, bo depilator z głowicą dyskową ma więcej punktów, które łapią włoski.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru depilatora mechanicznego? Ważne, by depilator chwytał jak najkrótsze włoski, wtedy efekt będzie lepszy. Istotna jest także szerokość głowicy – im szersza, tym więcej pęset lub dysków pomieści, zatem zabieg będzie krótszy, bo jednorazowo depilowany jest większy obszar. Dodatkowo głowica powinna być ruchoma, by płynnie podążała za kształtem ciała. Im lepiej depilator przylega do skóry i im lepiej głowica dopasowuje się do konturów ciała, tym depilacja bardziej komfortowa i skuteczna.
Zasilanie – jaki depilator wybrać?
Jaki depilator wybrać, by komfortowo korzystać z urządzenia? Bezprzewodowy czy sieciowy? Depilatory bezprzewodowe, akumulatorowe, są wygodne, bo można ich używać, gdzie się chce (jeśli są wodoszczelne, także pod prysznicem czy w wannie) i zapewniają swobodę ruchu, nie trzeba przekładać kabla. Dobry depilator akumulatorowy powinien się charakteryzować krótkim czasem ładowania i długim czasem pracy bez podłączania do sieci. Jeśli wybierzesz model akumulatorowy, zwróć uwagę na przydatną opcję szybkiego ładowania. Dzięki niej bez zbędnej zwłoki wrócisz do zabiegu przerwanego przez rozładowany akumulator.
Depilatory zasilane sieciowo gwarantują nieprzerwaną pracę, ale muszą być w czasie zabiegu podłączone do prądu. Ograniczona jest zatem swoboda ruchu, a depilacja musi się odbywać w pobliżu kontaktu. Z oczywistych powodów wykluczone jest używanie depilatora podczas kąpieli.
Dostępne są też urządzenia, które łączą oba sposoby zasilania, czyli depilatory akumulatorowo-sieciowe. Jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne. W trybie akumulatorowym możesz użyć depilatora w każdym miejscu, jeśli jest wodoszczelny – także pod prysznicem, a jeśli się rozładuje, możesz podłączyć urządzenie do prądu i dokończyć zabieg, ale już nie w wodzie.
Regulacja prędkości
Ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania depilatora, jest regulacja prędkości, z jaką obracają się elementy depilujące. Zazwyczaj spotyka się regulację dwustopniową, dostępne są też depilatory z trzystopniową regulacją prędkości. Im szybciej obraca się głowica, tym więcej włosków usuwa w krótszym czasie. Powoduje jednak też wtedy więcej dyskomfortu. Wolniejsze obroty są łagodniejsze dla skóry. Dzięki zmianie prędkości można dostosować pracę urządzenia do swoich potrzeb i wybierać między szybkością zabiegu a mniejszym komfortem. To bardzo przydatne szczególnie na początku.
Depilatory klasyczne – wyposażenie i funkcje dodatkowe
Ponieważ depilacja mechaniczna polega na wyrywaniu włosków z cebulkami, może powodować dyskomfort, ale po pewnym czasie skóra powinna się przyzwyczaić, a nieprzyjemne dolegliwości – przestać się pojawiać. Dodatkowo można skorzystać z oferowanych przez producentów udogodnień i funkcji dodatkowych, które zwiększają komfort użytkowania depilatora. Jeśli nie wiesz, jaki depilator wybrać, by zabieg depilacji był możliwie niekłopotliwy, zwróć uwagę na:
- różnorodne nasadki – dzięki nim możesz używać depilatora do różnych części ciała, nóg, twarzy, pach, okolic intymnych, a dzięki nakładce do golenia także wykorzystać depilator jak maszynkę do golenia; nasadka chłodząca zaś znieczula na moment miejsce depilacji;
- podświetlenie miejsca depilacji – dzięki specjalnej lampce łatwiej o precyzyjne usunięcie wszystkich włosków;
- ruchoma głowica – im lepiej głowica depilatora dopasuje się do kształtów naszego ciała, tym dokładniejszy będzie zabieg depilacji;
- podnoszenie włosków – ponieważ bardzo trudno jest usunąć włoski leżące na skórze, niektóre depilatory zostały wyposażone w mechanizm, który unosi włoski, by głowica mogła je chwycić;
- nasadka masująca – depilator z nasadką masującą w przyjemny sposób masuje skórę, przyda się i przed depilacją, by zrelaksować skórę, i po niej, by złagodzić ewentualne dolegliwości;
- golarka – przydatna do usuwania włosów z miejsc wrażliwych, jak np. skóra pod pachami;
- nasadka do miejsc intymnych – okolice bikini są bardzo wrażliwe, specjalna nasadka osłania część głowicy, przy mniejszej powierzchni depilowanej jednorazowo dyskomfort jest mniejszy;
- wodoodporność – dobrze, jeśli depilatora można używać podczas kąpieli, dzięki depilacji w wodzie łagodzimy nieprzyjemne doznania i ograniczamy ryzyko ewentualnego podrażnienia skóry; dzięki temu, że depilator jest wodoodporny, możemy też umyć go pod bieżącą wodą, a nie tylko wyczyścić specjalną szczoteczką.
Depilatory laserowe a depilatory IPL
Niechciane włoski można usuwać z ciała nie tylko powierzchniowo, chemicznie czy mechanicznie, ale także za pomocą impulsów świetlnych (IPL, Intensed Pulsed Light, intensywnie pulsujące światło) i lasera, czyli spójnej wiązki światła monochromatycznego o określonej długości fali. W depilacji laserowej wykorzystywane są urządzenia bazujące na selektywnej fototermolizie, co oznacza, że energia wytworzona przez urządzenie trafia bezpośrednio do cebulek włosów i powoduje ich wypadanie.
Jeśli chodzi o depilatory laserowe do domowego użytku, to jest ich bardzo mało, a depilację laserową najlepiej wykonywać w gabinetach kosmetycznych, w których profesjonaliści są w stanie w bezpieczny sposób zadbać o naszą skórę. Dzięki depilacji laserowej włoski, po zastosowaniu odpowiedniej liczby zabiegów, usuwane są na stałe. Lasery wykorzystywane w salonach kosmetycznych wytwarzają silniejsze fale, więc taka depilacja jest skuteczna, szybka i łatwa. Niestety cena zabiegu jest wysoka, jednak efekt jest trwały.
Jeśli nadal się zastanawiasz, jaki depilator wybrać, przyjrzyj się depilatorom IPL. Do usuwania włosków wykorzystują one wiązkę światła o różnej długości fali, emitowaną przez lampę, w którą są wyposażone. I choć depilację intensywnie pulsującym światłem popularnie nazywa się depilacją laserową, to urządzenia IPL laserami nie są. W wyniku ich działania cebulka włosa nie zostaje ostatecznie zniszczona, tylko uśpiona na kilka tygodni. To sprawia, że choć włos po jakimś czasie odrośnie (będzie jednak słabszy, jaśniejszy i jeszcze łatwiejszy do usunięcia), to są to urządzenia całkowicie bezpieczne w użytku domowym, nie dojdzie do przegrzania czy poparzenia skóry. Jest to także metoda całkowicie bezbolesna. Ze względu na mniej inwazyjne działanie IPL niż lasera ograniczone są podrażnienia po zabiegu, dlatego jest to lepsze rozwiązanie np. dla osób mających skłonność do pękania naczynek czy wrastania włosków.
Należy zaznaczyć, że depilacja IPL nie jest skuteczna przy białych, siwych i rudych włosach, a przy ciemnej skórze (skóra typu VI) nie należy jej stosować. Mężczyźni nie mogą stosować depilatora IPL na twarzy i szyi, także na obszarach zarostu. Lista wykluczeń jest dosyć długa. Depilatora IPL nie powinny stosować na przykład osoby ze stymulatorem serca, chorujące na cukrzycę czy nowotwory skóry, mające zaburzenia krzepnięcia krwi czy żylaki. Wszystkie wykluczenia stosowania urządzenia są opisane w instrukcji. Warto je poznać (instrukcje są często dostępne w internecie), bo cena sprzętu nie jest niska. W razie jakichkolwiek wątpliwości (np. w przypadku pieprzyków, piegów, blizn) warto się także skonsultować z lekarzem.
Depilator IPL – jak go używać?
Stosowanie depilatora IPL wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim skóra musi być czysta – należy zmyć kremy, balsamy, dezodoranty, antyperspiranty i inne kosmetyki. Nie tylko dlatego, że depilator IPL działa na cebulkę włosa, która jest pod skórą, ale także dlatego, że podgrzanie pozostawionych na skórze kosmetyków może prowadzić nawet do poparzeń. Bezpośrednio przed zabiegiem należy też ogolić włoski, by były jak najkrótsze. Skóra nie powinna być także świeżo opalona, czy to na słońcu, w solarium, czy przez zastosowanie samoopalaczy. Nie można też stosować leków fotouczulających, niektórych ziół (nagietek, dziurawiec, rumianek) czy kremów z retinolem lub witaminą C. Przed zabiegiem skóra nie powinna też mieć kontaktu z mocno chlorowaną wodą, np. basenową.
Później pozostaje już tylko wybrać odpowiednią do depilowanego obszaru nasadkę, dobrze ustawić głowicę, by w całości przylegała do skóry, i uruchomić urządzenie. Najnowsze modele depilatorów IPL wyposażone są w automatyczny czujnik odcienia skóry, który analizuje jej kolor i dopasowuje optymalne parametry, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że depilator jest dobrze ustawiony (jeśli chcesz, możesz jednak sterować nim manualnie i samemu ustawić moc).
Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, dobrym momentem na rozpoczęcie zabiegów jest zima. Nawet jeśli do skutecznej redukcji niechcianego owłosienia będziesz potrzebować kilku zabiegów, na pewno zdążysz przed sezonem letnim i bez niepotrzebnego stresu założysz kostium kąpielowy.
Jaki depilator kupić? Koniecznie zwróć uwagę na:
- żywotność lampy – podawana jest w liczbie impulsów świetlnych – im wyższy wskaźnik, tym lepiej; producenci zapewniają nawet 450 tys. impulsów, co może wystarczyć nawet na kilkadziesiąt lat, oczywiście w zależności od częstotliwości i depilowanej powierzchni ciała;
- powierzchnię naświetlania – im większe okienko, przez które wydostaje się błysk, tym większy obszar można naświetlić za jednym razem, to przekłada się zaś na krótszy zabieg;
- różne nasadki – dzięki nim możesz usunąć owłosienie niemalże ze wszystkich części ciała; największa nasadka służy do depilacji większych powierzchni ciała, np. nóg (jej konstrukcja ułatwia właściwe ułożenie depilatora, by dobrze przylegał do skóry), nasadka do depilacji wrażliwych okolic pach (zaprojektowana tak, by jak najlepiej dopasować się do depilowanego obszaru), nasadka do twarzy (np. do precyzyjnej depilacji obszaru nad górną wargą, jest wyposażona w dodatkowy filtr), nasadka do okolic bikini (ma dodatkowy filtr i mniejsze okienko, dzięki czemu lepiej radzi sobie z grubszym owłosieniem okolic bikini);
- zasilanie – może być sieciowe, akumulatorowe, akumulatorowo-sieciowe, przy czym to ostatnie, podobnie jak w przypadku depilatorów klasycznych, jest najbardziej praktyczne;
- regulację mocy i czujnik koloru skóry – aby zawsze mieć pewność, że zabieg jest dostosowany do twojego rodzaju skóry;
- czujnik kontaktu z ciałem – ta funkcja to dodatkowe bezpieczeństwo i ochrona oczu, niektóre urządzenia uruchomią się tylko wtedy, gdy właściwie przylegają do skóry;
- aplikację mobilną – są specjalne aplikacje zawierające kompendium wiedzy o technologii i produktach i umożliwiające zaplanowanie harmonogramu zabiegów na różne części ciała tak, aby uzyskać najlepsze efekty.
Podsumowanie – jaki depilator wybrać?
Dobry depilator powinien jak najtaniej zapewniać jak najbardziej trwały efekt w możliwie komfortowych warunkach. Jaki depilator wybrać? Mechaniczny z pęsetami, mechaniczny z dyskami czy może IPL, zwany potocznie depilatorem laserowym? Przede wszystkim upewnij się, że to sprzęt właściwie dopasowany do twoich potrzeb, czyli że będzie skuteczny w starciu z twoimi włoskami. Sprawdź też, jakie jest wyposażenie dodatkowe, by wybrać produkt jak najbardziej uniwersalny. Istotne są również trwałość samego urządzenia i jakość jego wykonania oraz ergonomia – musi wygodnie leżeć w dłoni. Warto także zapoznać się z instrukcją (często są dostępne w internecie, więc można je przeczytać zawczasu), by nie rozczarować się późniejszą nieskutecznością urządzenia. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi dokonacie właściwego wyboru.