Kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna i dopasowana do potrzeb użytkownika. Od tego, jak korzystamy z kuchni, zależą parametry sprzętu, który musimy do niej wybrać. Warto zatem postawić na takie urządzenia, jakie będą odpowiadać naszym potrzebom, niezależnie od producenta. Rodzaj mebli, kolor kuchni i wykończenie to kwestia gustu, ale dobór właściwego sprzętu AGD powinien być świadomy.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Wstęp
Wybór sprzętu AGD do kuchni jest powiązany z wielkością pomieszczenia, a także rodzajem przyłączy. Dla przykładu – jeśli nie mamy podłączenia gazu w kuchni, musimy wybrać płytę zasilaną energią elektryczną: indukcyjną lub ceramiczną. Z kolei w mniejszych pomieszczeniach trudno będzie ustawić lodówkę side by side. Więc może lodówka do zabudowy? A zmywarka? Występują w dwóch szerokościach. Może jednak lepiej postawić na kuchnię wolnostojącą niż zestaw piekarnik i płyta? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam po zmierzeniu pomieszczenia, określeniu rodzaju przyłączy, a także wybraniu stylu zabudowy kuchennej. Pozostałe wątpliwości powinien rozwiać niniejszy poradnik.
Lodówka – do zabudowy, side by side?
W każdej kuchni musi się znaleźć lodówka. Czy to będzie lodówka w zabudowie, czy wolnostojąca, to kwestia gustu i aranżacji przestrzeni, natomiast sprzęt powinien mieć kilka istotnych cech:
· Pojemność. Jeśli ktoś gotuje więcej albo robi duże jednorazowe zakupy, doceni sporą przestrzeń użytkową. Lepsze wykorzystanie miejsca przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności – to się ceni!
· Kompresor inwerterowy. Bardzo ważny jest również poziom hałasu, jaki emituje lodówka, szczególnie jeśli mamy kuchnię połączoną z salonem. Choć zabudowa nieco ten hałas niweluje, to im mniej szumu, tym lepiej. Wysoką skuteczność i niski poziom emisji hałasu gwarantuje silnik inwerterowy, który pracuje nieprzerwanie na niskiej prędkości.
· Wygoda użytkowania. Panel sterowania, system otwierania, kostkarka do lodu, podajnik do wody – wszystko, co mogłoby nam ułatwić korzystanie. Niektóre z tych funkcji są niedostępne we wszystkich rodzajach lodówek (np. zewnętrzna kostkarka w lodówce do zabudowy)
To tylko kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed kupnem lodówki. Jest jeszcze wiele innych czynników, które decydują o jej wyborze. Więcej o tym, jak wybrać lodówkę, piszemy w naszym artykule.
Płyta – gazowa, indukcyjna czy ceramiczna?
Kolejnym podstawowym sprzętem w kuchni jest płyta. Wybór, czy będzie gazowa, czy indukcyjna, determinują przyłącza w twoim domu, chociaż nawet jeśli masz podłączenie gazu, możesz wybrać płytę indukcyjną. A naprawdę warto, bo są one bardziej estetyczne i łatwiejsze do utrzymania w czystości. W przypadku płyt indukcyjnych warto zwrócić uwagę na:
· Sterowanie. Mogą to być pokrętła, może to być panel dotykowy albo system łączony. Z pozoru mało istotna rzecz, ale bardzo odczuwalna po dłuższym użytkowaniu.
· Łatwość czyszczenia. Warto wybrać taką płytę, której powierzchnia jest odporna na szorowanie i zarysowania nawet podczas czyszczenia. Na przykład powłoka wykorzystująca formułę nanocząsteczek, która chroni przed tłustymi plamami i gwarantuje wysoką odporność. To świetne połączenie funkcjonalności i designu.
· Możliwość elastycznego łączenia pól grzewczych. Dzięki tej funkcji „rozciągamy” obszary grzewcze na kilka pól, aby zmieścić nietypowe naczynia, jak np. brytfanna.
· Programy automatyczne. To one dbają o odpowiednią temperaturę obszarów podgrzewania. Co więcej, potrafią także wykryć, w którym miejscu znajduje się naczynie, i włączyć zaprogramowany wcześniej tryb. Dzięki temu ty musisz jedynie przesunąć garnek, aby zmniejszyć „ogień”. Proste i wygodne.
Więcej informacji na temat tego, jak wybrać płytę indukcyjną, opisaliśmy w naszym artykule.
Piekarnik – jakie funkcje są istotne? Montaż na blacie czy pod nim?
Kolejnym sprzętem, który warto mieć w kuchni, jest piekarnik. Ważne, że nie musi to być sprzęt jednego producenta – liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Piekarnik przyda się, jeśli chcemy przygotowywać większe porcje jedzenia bez użycia takiej ilości tłuszczu, jak na patelni. Ale do pieczenia w stylu fit potrzebny jest odpowiedni piekarnik. Najlepiej taki z funkcją pary. Jakie jeszcze funkcje są istotne przy wyborze piekarnika?
· Funkcje pieczenia parowego z dodatkiem pary. Pieczenie za pomocą pary uwydatnia aromat oraz umożliwia zachowanie pełni wartości odżywczych wszystkich potraw. Co więcej, wykorzystanie pary do pieczenia pozwala uzyskać bardziej chrupiące i soczyste potrawy. Uniwersalność tej funkcji jest nieoceniona, ponieważ możesz przygotować dzięki niej zarówno chleb, jak i ryby.
· Pojemność. Jeśli pieczesz duże porcje, wybierz większy piekarnik. Ale jeśli zamierzasz przygotować więcej potraw jednocześnie i nie chcesz pomieszać aromatów, wybierz taki piekarnik, który ma wydzielone strefy pieczenia. To rozwiązanie konstrukcyjne, dzięki któremu przygotujesz do 3 różnych potraw jednocześnie bez mieszania się aromatów. To więcej przestrzeni w tej samej pojemności.
· Łatwość czyszczenia. Warto także wybrać taki piekarnik, który jest łatwy do utrzymania w czystości. Emaliowane ścianki dużo prościej przetrzeć wilgotną ściereczką, jeśli skorzystamy z czyszczenia pirolitycznego, czyli trybu, w którym za sprawą bardzo wysokiej temperatury piekarnik usuwa resztki jedzenia. A jeśli piekarnik nie wymaga tak intensywnego czyszczenia, skorzystaj z trybu hydrolitycznego, który wykorzystuje parę wodną do zmiękczania brudu. To szybki i ekologiczny tryb czyszczenia.
Oprócz tego warto się zastanowić, w którym miejscu zamontujemy piekarnik. Standardowo montowany jest on pod płytą grzewczą, pod blatem. Ale montaż piekarnika powyżej linii blatu w pionowej szafce niesie za sobą wiele udogodnień. Chociażby wygoda korzystania – nie trzeba się schylać, żeby wyciągać potrawy. To tylko kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze piekarnika. Więcej o tym piszemy w naszym poradniku, jaki piekarnik do zabudowy wybrać.
A może kuchnia wolnostojąca?
Zamiast zestawu płyta i piekarnik można wybrać kuchnię wolnostojącą. To dwa wyżej wymienione urządzenia w jednym. Takie rozwiązanie jest wygodne chociażby ze względu na mobilność. Jeśli zechcemy zmienić układ szafek w kuchni, możemy taką kuchenkę wolnostojącą wygodnie przesunąć w inne miejsce, oczywiście w zasięgu przyłączy.
Okap – podszafkowy czy ścienny?
Bardzo istotny jest także okap kuchenny lub pochłaniacz. A który wybrać? To zależy, czy w mieszkaniu mamy przewidzianą instalację kominową do okapów, która wyprowadza powietrze na zewnątrz. Jeśli nie, należy wybrać pochłaniacz, który działa w trybie zamkniętym, filtrując powietrze.
Okapy dzielą się również na różne typy: ścienne, podszafkowe, sufitowe. A to, jaki wybierzemy, zależy od stylizacji naszej kuchni. Więcej o tym, jaki okap do kuchni wybrać, piszemy w naszym poradniku.
Zmywarka – jaki rozmiar?
A przy czyszczeniu pozostając: czym jest kuchnia idealna bez wydajnej zmywarki? Zarówno dla dużej rodziny, jak i dla singla zmywarka jest ogromnym udogodnieniem w kuchni. Dzięki niej oszczędzamy czas oraz wodę i możemy się zająć przyjemniejszymi sprawami.
· Oszczędność wody i prądu. To obszerne pojęcie, które obejmuje nie tylko efektywność urządzenia, ale także programy mycia czy zastosowane technologie zmywania. Niektóre zmywarki mają programy, które charakteryzuję się o 60% większą skutecznością zmywania. To oznacza mniejszy pobór wody i prądu, co przekłada się na energooszczędność.
· Liczba koszy na naczynia. Standardowo są dwa, a jeśli są trzy, to zmieszczą jedynie sztućce. Tylko niektórzy producenci oferują trzeci kosz, do którego wrzucimy także niewielkie naczynia.
· Cicha praca. W przypadku zmywarek w zabudowie – podobnie jak w przypadku lodówek – liczy się poziom emitowanego hałasu. Zmywarki włączamy zazwyczaj po gotowaniu i pracują, gdy już odpoczywamy, a hałas skutecznie utrudnia nam relaks. To wydajna pompa, a także odpowiednia konstrukcja zmywarki determinują niski poziom hałasu, co znacząco wpływa na komfort użytkowania.
· Funkcje dodatkowe. W cenie są także przydatne i wygodne gadżety, jak np. czas do zakończenia pracy, który wyświetla się na podłodze.
Poza tym warto zwrócić uwagę na programy, panel sterowania, sposób suszenia naczyń, zawiasy, regulowane kosze, oświetlenie i wiele innych funkcji. Wszystko to dokładnie opisaliśmy w naszym poradniku poświęconym temu, jaką zmywarkę kupić.
Inne sprzęty i akcesoria AGD w kuchni
Ale to nie koniec! Przecież w kuchni powinny się znaleźć także odpowiedni zlewozmywak i armatura. Więcej o ich wyborze piszemy w poradniku, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać.
W kuchni dla zabieganych musi się znaleźć także mikrofalówka, która pozwoli na szybkie podgrzanie, a w przypadku niektórych modeli – nawet na przygotowanie potraw. Liczą się kuchenki o wysokiej mocy, najlepiej z grillem i funkcją rozmrażania.
Warto pamiętać, że wybór płyty grzewczej ma wpływ na to, z jakich garnków musimy korzystać. Nie wszystkie garnki działają na płytach indukcyjnych i odwrotnie, ale zdarzają się modele nadające się na każdy typ płyty grzewczej.
Podsumowanie
Pamiętaj, że w funkcjonalnej kuchni liczy się przede wszystkim wygoda użytkowania. Wiele sprzętów na rynku oferuje rozwiązania, które znacząco ułatwiają gotowanie i zmywanie. Mogą to być większa pojemność lodówki i zmywarki, wygodne strefy grzania w płycie indukcyjnej czy funkcja pieczenia parowego w piekarnikach. Do stworzenia funkcjonalnej kuchni potrzebnych jest 5 podstawowych sprzętów – lodówka, płyta, piekarnik, okap i zmywarka. Jeśli przygotowujesz posiłki w domowym zaciszu, staną się one nieocenionymi pomocnikami. Więcej sprzętów dużego AGD tylko pomaga zwiększyć funkcjonalność i wygodę użytkowania.