Gracze to bardzo wymagająca grupa użytkowników komputerów. Każde urządzenie podłączone do ich sprzętu – bez względu na to, czy to mysz, klawiatura gamingowa, czy karta graficzna – musi spełniać rygorystyczne normy. Nie inaczej jest z monitorem. Gaming to współzawodnictwo, a im lepszy sprzęt, tym lepsze wyniki. Sprawdźmy, jaki monitor do gier wybrać, by jego parametry pomogły w osiąganiu najlepszych rezultatów.
Jaki monitor do gier wybrać?
Monitory do gier komputerowych to specyficzne konstrukcje. Ich charakterystyka znacznie różni się od monitorów przeznaczonych do zastosowań biurowych czy monitorów dla grafików. Wybierając monitor gamingowy, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
· częstotliwość odświeżania – podawana w hercach (Hz) informacja o tym, ile razy w ciągu sekundy na ekranie może się pojawić nowy obraz. Dobre monitory gamingowe to monitory 144 Hz, ale na rynku znajdziemy również monitory 240 Hz;
· typ matrycy – w sprzedaży znajdziemy monitory wyposażone w różne rodzaje matryc. Każdy typ matrycy ma nieco inną charakterystykę;
· możliwości regulacji – to ważna cecha monitora gamingowego. Stanowisko gracza musi być ergonomiczne, inaczej długie sesje gier online mogą spowodować ból pleców czy karku.
Jaki monitor do gier wybrać? Typ matrycy
Matryca to najważniejszy element monitora – odpowiada bezpośrednio za wyświetlanie obrazu, a jej rodzaj ma wpływ na wiele parametrów. Trzy najbardziej popularne na rynku typy matryc to: TN, VA/MVA i IPS. Czym się od siebie różnią i jaką matrycę do gier wybrać?
Monitory z matrycą TN w większości znajdziemy na niższej półce cenowej. Charakterystyczne dla matryc TN są bardzo niskie czasy reakcji matrycy. Nawet tańsze monitory wyposażone w ten typ matrycy potrafią pracować z czasem reakcji poniżej 1 ms. Dzięki temu wyświetlany obraz jest bardzo ostry i nie powstaje efekt smużenia – to bardzo ważne w dynamicznych grach. Mankamentami matryc TN są niedoskonałe odwzorowanie barw i nieco węższe niż w innych matrycach kąty widzenia.
Jeśli zależy ci na dobrym odwzorowaniu kolorów, wybierz monitor z matrycą IPS. To najpopularniejszy typ matrycy w monitorach gamingowych (i nie tylko). Ponadprzeciętne odwzorowanie koloru i bardzo szerokie kąty widzenia to cecha charakterystyczna matryc IPS. Nie ma jednak rozwiązania idealnego, matryce te charakteryzuje nieco wyższy czas reakcji niż w przypadku matryc TN. Może (choć nie musi) być to zauważalne podczas grania w bardzo dynamiczne tytuły, w których na ekranie wiele się dzieje.
Monitory wyposażone w matryce VA/MVA to konstrukcje, które powoli zdobywają coraz większą popularność. Ich charakterystyka łączy cechy dwóch poprzednich typów. Mamy tu lepsze odwzorowanie barw i kąty widzenia niż w matrycach TN, ale nieco gorsze niż w matrycach IPS. Z kolei czas reakcji jest nieco gorszy niż w matrycach TN, ale lepszy niż w matrycach IPS. Dodatkowo matryce VA i MVA mają bardzo wysoki kontrast i możliwość wyświetlenia bardzo głębokich czerni. To ważne dla budowania klimatu rozgrywki w przypadku niektórych tytułów.
Czas reakcji matrycy – jak to działa?
Gry komputerowe generują na ekranie olbrzymią ilość ruchu. Porusza się wszystko – postać gracza, elementy otoczenia, ale przede wszystkim (w grach 3D oczywiście) kamera, która pokazuje postać gracza zza pleców lub symuluje obraz widziany przez nią. By ruch oglądany na ekranie był ostry, potrzebujemy monitora o jak najniższym czasie reakcji.
Parametr ten określa czas, w którym pojedynczy piksel składający się na obraz wyświetlany na ekranie jest w stanie zmienić swój stan. To znaczy wygaszony piksel zapali się, a palący się zgaśnie. Im czas ten krótszy, tym mniejsza jest „bezwładność” ekranu pomiędzy wyświetlaniem kolejnych klatek obrazu. Jeśli nasz monitor ma długi czas reakcji, szybko poruszające się obiekty mogą zostawiać za sobą charakterystyczne smugi.
Szukając monitora gamingowego, sprawdźmy dokładnie podany w specyfikacji czas reakcji matrycy. Możemy przyjąć, że poniżej 4 ms smużenie nie powinno być zauważalne, ale lepiej poważnie się zastanowić nad zakupem monitora z czasem reakcji powyżej 5 ms – granie na nim nie będzie komfortowe. Dla najbardziej wymagających graczy przygotowano monitory z czasem reakcji matrycy 1 ms i niższym.
Monitor dla gracza a częstotliwość odświeżania
Częstotliwość odświeżania to kolejny ważny parametr opisujący monitor. Dużo mówi się o nim w kontekście telewizorów, zwłaszcza tych, na których oglądamy relacje sportowe, jednak w zastosowaniach gamingowych jest on jeszcze ważniejszy. Jaki monitor do gier wybrać, by zabawa była płynna?
O ile w przypadku czasu reakcji matrycy mierzymy czas zmiany stanu dla pojedynczego piksela, to częstotliwość odświeżania mówi nam o tym, ile razy w ciągu sekundy ekran jest w stanie wyświetlić nowy obraz. Ruchomy obraz składa się z następujących po sobie bardzo szybko klatek, więc im więcej monitor jest ich w stanie wyświetlić w ciągu sekundy, tym płynniejszy obraz.
Standardem w monitorach do zastosowań biurowych jest 60 Hz, jednak gdy się zastanawiasz, jaki monitor gamingowy wybrać, zdecydowanie zainteresuj się większymi wartościami. Monitor z odświeżaniem 144 Hz będzie bardzo dobrym wyborem. Pozwoli na płynną rozgrywkę w praktycznie każdych warunkach.
Warto pamiętać o tym, że pełne wykorzystanie potencjału monitora o szybkim odświeżaniu wymaga również szybkiego komputera z bardzo wydajną kartą graficzną. To od jej osiągów zależy, ile klatek obrazu zostanie rzeczywiście wygenerowanych. Dla najbardziej wymagających graczy przygotowano monitory z odświeżaniem 240 Hz, ale by w pełni je wykorzystać, potrzebujemy karty graficznej, która dotrzyma im kroku.
Rozdzielczość i proporcje boków monitora gamingowego
Na rynku znajdziemy monitory dla graczy, które pracują z różnymi rozdzielczościami i mają różne proporcje boków. Te dwie wartości są ściśle powiązane – rozdzielczość obrazu opisuje w pikselach długość dłuższego i krótszego boku obrazu. Zmieniając proporcję boków, zmieniamy również rozdzielczość.
Monitory 16:9 cieszą się popularnością wśród graczy. To proporcja ekranu, która odpowiada rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) czy 2560 x 1440 pikseli (WQHD). Zbliżone w proporcji są monitory 16:10 – oferują nieco większą powierzchnię roboczą w pionie i pozwalają na pracę na przykład w rozdzielczości 1920 x 1200.
Coraz więcej producentów oferuje klientom monitory o proporcji boków 21:9 czy nawet 32:9. To bardzo szerokie wyświetlacze, które wykorzystane do gier 3D oferują o wiele szerszy kąt widzenia. Grając na takim monitorze, możemy zobaczyć, co się dzieje po bokach postaci, którą kierujemy. To dobry sposób na zyskanie przewagi nad przeciwnikiem. Pośród monitorów gamingowych MSI niektóre modele mogą się pochwalić szerokim ekranem w proporcji 21:9.
Wybierając rozdzielczość monitora, pamiętaj, że podobnie jak w przypadku odświeżania ekranu im wyższa rozdzielczość, tym bardziej wydajna karta graficzna potrzebna jest do wykorzystania pełnego potencjału drzemiącego w matrycy. Obraz na monitorze 4K wygląda świetnie i jest pełen szczegółów, ale wymaga naprawdę wydajnej karty graficznej. Bez niej, zwłaszcza w najnowszych i wymagających tytułach, będziesz musiał ograniczyć rozdzielczość wyświetlania, co może spowodować spadek ostrości obrazu. Możliwości twojej karty są dobrą wskazówką do tego, jaki monitor do gier wybrać.
Granie na dwóch monitorach – czy warto?
Coraz więcej użytkowników komputerów korzysta z wielomonitorowych konfiguracji. W zastosowaniach biurowych, w pracy programisty czy grafika to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki temu zwiększamy obszar roboczy. Co jednak z graczami, czy w ich przypadku podłączanie dwóch lub więcej monitorów ma sens?
Po pierwsze sprawdź, czy twój komputer ma możliwość podłączenia więcej niż jednego monitora. Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego, to twoja karta graficzna na pewno pozwala na podłączenie więcej niż jednego ekranu. Jeśli jednak pracujesz na laptopie i chciałbyś podłączyć do niego dwa monitory, sprawdź, czy ma on odpowiednią liczbę gniazd połączeniowych.
A co z samą wygodą grania? Grając w grę, możemy „rozciągnąć” ją na więcej niż jeden monitor. Trzeba jednak pamiętać, że większość gier skupia akcję w centrum widoku – w strzelankach znajduje się tam celownik, a w grach wyścigowych na środku ekranu widzimy nasz samochód. Gdy postawimy obok siebie dwa monitory i rozszerzymy grę na oba, w środku pola widzenia wylądują ramki monitorów, dzieląc obraz dokładnie na pół.
Czy zatem granie na kilku monitorach może być wygodne? Owszem, pod warunkiem że na biurku postawimy trzy monitory. W ten sposób będziemy mogli obserwować środkową część obrazu na centralnym monitorze, a dostawione do niego boczne monitory rozszerzą kąt widzenia. To świetny pomysł na zwiększenie immersji w grach wyścigowych – środkowy monitor może pokazywać obraz przez przednią szybę, a dwa dodatkowe przez boczne. Pamiętajmy tylko, że trzy monitory to również trzy razy więcej pikseli, które musi wygenerować nasz komputer – bardzo wydajna karta graficzna będzie w takim układzie nieodzowna.
Jaki monitor do gier wybrać? Czy rozmiar ma znaczenie?
Znasz powiedzenie „duży może więcej”? W tym przypadku śmiało możesz je zastosować, pamiętaj jednak o pewnym ograniczeniu. Zastanów się, ile miejsca na biurku możesz przeznaczyć na monitor. Odległość, z jakiej będziesz patrzył na monitor, nie jest bez znaczenia.
Granie na monitorze zbyt dużym w stosunku do biurka będzie na dłuższą metę niewygodne. Gry wymagają ciągłej obserwacji wszystkiego, co dzieje się na ekranie, a gdy nie możesz objąć wzrokiem całego monitora, bardzo szybko zaczniesz rozglądać się po nim. Takie rozglądanie prowadzi do zmęczenia mięśni karku, a w konsekwencji do bólu.
Jeśli się zatem zastanawiasz, jaki monitor do gier wybrać, podejdź do tematu z rozsądkiem. Monitory o przekątnej 22” powinny się jednak bez problemu zmieścić na większości biurek i można je traktować jako punkt startowy poszukiwań. Górnej granicy nie ma – ogranicza nas tylko ilość miejsca.
Jaki monitor do gier wybrać – podsumowanie
Z powyższym poradnikiem na pewno odnajdziesz się w terminologii rządzącej światem ekranów dla graczy. Jeśli się zastanawiasz, jaki monitor do gier wybrać, pamiętaj o kilku rzeczach.
Zastanów się nad typem matrycy, który sprawdzi się najlepiej. Potem zapoznaj się ze specyfikacją wybranych modeli i porównaj czasy reakcji matrycy oraz częstotliwości odświeżania – to dwie najważniejsze cechy monitora do gier. Następnie wybierz proporcję boków i rozdzielczość swojego monitora, uwzględniając możliwości karty graficznej zainstalowanej w twoim komputerze. Na koniec zostanie już tylko wybór wielkości ekranu i sposobu podłączenia monitora. W tym ostatnim pomoże ci nasz artykuł: Jak podłączyć monitor do laptopa.
W sklepie Euro.com.pl znajdziesz bogatą ofertę monitorów dla graczy. Na pewno wybierzesz urządzenie, które spełni wszystkie twoje oczekiwania i pozwoli ci cieszyć się z wielu wirtualnych zwycięstw.