Natura nie wszystkich wyposażyła w kręcone włosy. Marzenie o bujnych lokach można jednak zrealizować, stylizując kosmyki za pomocą lokówki! Mocny skręt, hollywoodzkie fale lub drobne loczki na prostych na co dzień pasmach to doskonały sposób na urozmaicenie fryzury. W tym tekście podpowiadamy, jakie urządzenie pozwoli ci uzyskać pożądany efekt!
Lokówki tradycyjna i stożkowa
Najprostszym i jednocześnie najpopularniejszym modelem jest lokówka tradycyjna. To umocowany na rękojeści wałek o mniejszej lub większej średnicy (dobierz ją w zależności od grubości skrętu, jaki chcesz uzyskać). Korzystanie z urządzenia tego typu jest banalnie proste. Po nagrzaniu go do wybranej przez siebie temperatury ręcznie nawijaj wydzielone wcześniej pasmo włosów, a następnie przez dłuższą chwilę przytrzymuj jego końcówkę palcami lub wbudowanym w urządzenie klipsem. Pod wpływem ciepła skręt zostanie utrwalony. Kształt takich loków jest harmonijny i ma stałą średnicę.
Podobna do lokówki tradycyjnej jest lokówka stożkowa. Ma ona zbliżoną konstrukcję w formie wałka osadzonego w rękojeści i również wymaga ręcznego nawijania pasm. Różnicą między tymi modelami jest to, że wałek lokówki stożkowej ma charakterystyczny zwężony ku górze kształt. Korzystanie z lokówki stożkowej pozwala uzyskać bardziej naturalny efekt. Otrzymane za jej pomocą loki zwężają się od nasady ku końcowi, podobnie jak włosy kręcące się naturalnie.
- Powłoka – tytanowa, ceramiczna, kwarcowo-ceramiczna, keratynowa, turmalinowa – na rynku jest dostępnych tak wiele opcji, że z łatwością znajdziesz typ powłoki dostosowany do rodzaju i potrzeb swoich włosów. Jeśli kosmyki są osłabione i trudno znoszą wszelkie zabiegi stylizacyjne, możesz sięgnąć po urządzenie z powłoką nasączoną olejkami (np. arganowym czy aloesowym) lub cząsteczkami odżywki. Takie rozwiązanie nie tylko ochroni twoje włosy przed szkodliwym działaniem temperatury, ale też dodatkowo je wzmocni.
- Regulacja temperatury – w zależności od typu włosów należy je stylizować urządzeniem nagrzanym do odmiennych temperatur. Jeśli są raczej cienkie i delikatne, lokówka powinna być słabiej nagrzana, jeśli zaś grube i trudne do ułożenia – mocniej. Ważne jest więc, żeby dobrać lokówkę z takim zakresem temperatur, jaki najbardziej ci odpowiada, i kilkoma poziomami ich ustawień – w naszym sklepie znajdziesz lokówki z dwoma do sześciu stopniami regulacji.
- Średnica – dobierz ją w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, wiadomo: im mniejsza średnica, tym mniejsze loki. Średnice dostępnych na rynku lokówek tradycyjnych wahają się od 10 do 38 mm, natomiast stożkowych – od 13 do 38 mm.
- Funkcja jonizacji – przestaje być kojarzona wyłącznie z suszarkami i prostownicami – i coraz powszechniej stosuje się ją w lokówkach. I bardzo słusznie! Funkcja jonizacji skutecznie neutralizuje bowiem wytwarzane przez urządzenie jony ujemne, dzięki czemu włosy mniej się puszą.
- Obrotowy kabel – stylizowanie włosów może zająć nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, dlatego warto zadbać o swoją wygodę. Obracający się kabel będzie podążał za ruchem urządzenia bez zmuszania cię do wykręcania ręki i wykonywania zbędnych ruchów.
- Funkcja automatycznego wyłączania – bardzo ważny element dla wszystkich zapominalskich, którym często zdarza się zawracać do domu, by upewnić się, że wyciągnęli z kontaktów wtyczki wszystkich używanych przed wyjściem urządzeń.
Lokówka automatyczna
Innym rozwiązaniem jest wybór bardziej zaawansowanej, a przy tym nieco droższej lokówki automatycznej. Postaw na nią zwłaszcza wtedy, gdy dopiero stawiasz pierwsze kroki w nauce stylizacji włosów albo po prostu kręcisz loki rzadko, tylko na specjalne okazje i nie podszkalasz na co dzień swoich umiejętności fryzjerskich.
Aby zakręcić lok za pomocą lokówki automatycznej, wystarczy wydzielić pasmo i umieścić je w wyznaczonym elemencie głowicy, a wbudowany mechanizm samoczynnie nawinie pasmo na wałek. Niektóre modele wskazują upłynięcie czasu potrzebnego do utrwalenia skrętu sygnałem dźwiękowym.
Chociaż niektóre z parametrów lokówek automatycznych pokrywają się z właściwościami lokówek stożkowych i tradycyjnych (regulacja temperatury, powłoka itp.), istnieją też cechy charakterystyczne wyłącznie dla automatów:
- Tryb skręcania loków – w lewo, w prawo czy naprzemiennie? Jeśli nie chcesz musieć się zastanawiać nad odpowiedzią na to pytanie przy każdym paśmie, postaw na lokówkę, która będzie pamiętać o tym za ciebie i wybierz tę z dwoma lub trzema trybami kręcenia.
- Ustawienia czasu kręcenia – w zależności od rodzaju pasma włosów wymagają różnego czasu, by się zamienić w doskonałe loki. Cieńszym i delikatnym potrzeba go mniej, grubym i trudnym do ułożenia – zdecydowanie więcej. Aby niepotrzebnie nie przegrzać włosów, warto się wyposażyć w lokówkę automatyczną z kilkoma (zwykle trzema) ustawieniami czasu kręcenia.
A może suszarko-lokówka?
Suszarko-lokówki – choć ich nazwa jest dość myląca – nie kręcą loków, dlatego nie będą najlepszym wyborem, jeśli chcesz uzyskać efekt typowych sprężynek. To urządzenie sprawdzi się jednak doskonale, gdy chcesz wystylizować krótkie włosy, dodać im objętości bądź odbić je od nasady. Hybryda lokówki i suszarki świetnie sprawdzi się też przy tworzeniu delikatnych fal na krótkich włosach, a także do podkręcania grzywki oraz końcówek przy fryzurze typu bob lub modnej, stopniowanej shaggy hair rodem z lat 80. Co istotne, takim urządzeniem możesz pracować już na wilgotnych, odciśniętych w ręcznik włosach, co nie jest wskazane w przypadku stylizowania ich lokówką.
Pośród suszarko-lokówek znajdziesz wiele urządzeń z wymiennymi końcówkami, umożliwiającymi uzyskanie wielu różnych stylizacji.
Nie wiesz, jaką lokówkę kupić? Sprawdź alternatywy
Do stworzenia loków świetnie nadają się również inne nowoczesne urządzenia. Mowa o termolokach, czyli wałkach termicznych.
Mechanizm działania termoloków jest bardzo prosty. Urządzenie z pokrywą, w którym umieszczone są termoloki, należy podłączyć do prądu i uruchomić. Gdy wałki są już rozgrzane, nawiń na nie uprzednio umyte i wysuszone włosy. Wałki termiczne są skonstruowane tak, aby korzystanie z nich było bezpieczne – nie nagrzewają się w całości. Rozgrzany rdzeń wałków termicznych stopniowo oddaje ciepło, pod którego wpływem skręt włosów zostaje utrwalony w kilkanaście minut. Pamiętaj, że termoloków – podobnie jak lokówki – można używać wyłącznie na suchych pasmach, dlatego przed ich zastosowaniem wysusz włosy suszarką.
Samodzielna stylizacja włosów lokówką to prosty i szybki sposób na zmianę wyglądu bez wizyty u fryzjera. Odpowiednio zadbane, kręcone i falowane włosy wyglądają zdrowo i efektownie. Grube, misterne loki dodają powagi i elegancji, wesołe sprężynki odmładzają i mają wyjątkowy urok, a swobodne fale nadają fryzurze naturalną lekkość. Warto więc zainwestować w dobre urządzenie do stylizacji włosów. A jeśli wciąż się wahasz – konkretne modele podpowie ci nasz ranking lokówek.