Piekarniki parowe cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego – to wielofunkcyjne urządzenia, które pomagają urozmaicić codzienne gotowanie. Jeśli i ty zastanawiasz się nad kupnem takiego sprzętu, przeczytaj, na czym polega funkcja pary, i zobacz, na co zwrócić uwagę, by model, który wybierzesz, spełnił twoje oczekiwania.
Jak działa piekarnik z funkcją pary
Podczas wyboru przede wszystkim zwróć uwagę na to, jaką opcję parową oferuje piekarnik. Krótko mówiąc – na rynku dostępne są urządzenia, w których możesz dodać pary do pieczenia, czyli łączą tradycyjne grzałki i funkcję pary. Są też takie, które oprócz tego umożliwiają także gotowanie na parze, a nawet gotowanie metodą sous vide.
Piekarniki z funkcją pary mają zazwyczaj wgłębienie w dnie komory, do którego wlewa się wodę. Po wybraniu programu i włączeniu opcji parowej woda jest podgrzewana i paruje. Urządzenia z funkcją pary mogą też mieć specjalny pojemnik na wodę – wysuwa się z frontu piekarnika, ale wlewana tam woda i tak spływa na spód, gdzie jest podgrzewana i zaparowuje komorę.
Piekarniki, w których można gotować na parze – czyli piekarniki parowe – są zaś wyposażone w generator pary, który wytwarza, dozuje i wtłacza parę do komory. Jej ilość i intensywność jest dopasowana do rodzaju potrawy. W takich urządzeniach możesz regulować procentowy dodatek pary – zazwyczaj od 25% do 100%, czyli od pieczenia wspomaganego parą po gotowanie na parze. Są modele, w których podłączenie piekarnika parowego do wody jest konieczne, i takie, które tego nie wymagają.
Podsumowując, nie we wszystkich piekarnikach, które oferują opcje parowe, możesz gotować na parze. Sprawdź więc koniecznie, czy urządzenie, które chcesz kupić, oferuje te możliwości, na których ci zależy. Czy wystarczy ci funkcja pary, czyli jej dodatek do pieczenia, czy warto kupić piekarnik parowy, by móc także piec i gotować na parze.
Piekarnik parowy – co jest ważne
Wiesz już, jakie masz możliwości, jeśli chodzi o parę. Co jeszcze jest istotne podczas wyboru piekarnika parowego? Zwróć uwagę na to, w jaki sposób opróżnia się pojemnik na wodę. Musi to być łatwe i wygodne, zwłaszcza jeśli będziesz często korzystać z urządzenia. Warto też sprawdzić, czy wybrany piekarnik oferuje automatyczne programy parowe i ile ich jest.
Poza tym przy wyborze zarówno piekarnika parowego, jak i piekarnika z funkcją pary istotne są takie same kryteria, jak podczas wyboru tradycyjnego piekarnika elektrycznego. Wielkość – zarówno bryły, żeby piekarnik pasował do zabudowy, jak i pojemność komory – sposób sterowania, możliwość sterowania z poziomu aplikacji, moc, zakres temperatury czy dostępne funkcje i programy. Wszystkie szczegóły znajdziesz w poradniku o tym, jak wybrać piekarnik do zabudowy. Aby ułatwić ci wybór, przygotowaliśmy też ranking piekarników parowych, w którym znajdziesz najchętniej kupowane i najlepiej oceniane modele w naszym sklepie.