Drugi produkt 33 taniej - 171024 - belka 396x116
Kod na kolejne zakupy - 1024 - belka 1024x85

Kontrolery do gier (0)

Kontrolery do gier – przeznaczenie

Kontrolery do gier to akcesoria, które ułatwiają korzystanie z różnego rodzaju gier. Jeśli więc często grasz na komputerze, a męczy Cię używanie myszki i klawiatury, to kontroler do gier będzie idealnym rozwiązaniem tego problemu. Na rynku dostępne są różne rodzaje gier, od typowych wyścigówek, poprzez symulatory, na grach RPG kończąc. Dlatego też każdy z kontrolerów można kupić w zależności od jego przeznaczenia. Kontrolery do PC można podłączyć do komputera lub laptopa i zrezygnować z klawiatury. Dostępne są również kontrolery do konsoli, np. kontrolery do PS5. Poza obsługą PlayStation kontrolery integrują się także z konsolą Xbox, np. kontrolery Xbox One, które słyną ze swojej wygody. Warto pamiętać, że niektóre kontrolery mogą być używane do kilku konsoli, natomiast inne przeznaczone są wyłącznie do jednego typu.

Rodzaje kontrolerów do gier

Jak już wcześniej wspomniano, obecnie można grać w gry z różnego typu gatunków i aby bardziej intuicyjnie poruszać się po wirtualnym świecie, stworzono do nich odpowiednie kontrolery. Najbardziej znanymi są pady do gier o ergonomicznym kształcie, dopasowującym się do dłoni. Przykładem mogą być kontrolery Xbox 360. Z kolei do gier wyścigowych sprawdzą się kierownice, dzięki którym można się poczuć jak na prawdziwym torze (można je znaleźć wśród ofert kontrolerów PS4). Dokładnie wczuć się w grę pozwalają również joysticki, z których wyróżnia się joypady do pilota czy arcade sticki. Sprawdzą się w grach zręcznościowych, bijatykach lub w sterowaniu maszynami rolniczymi czy samolotami. Ostatnimi czasy popularne stają się także gogle VR, dzięki którym można dosłownie wejść w świat gry. Są one kompatybilne z PC, a także narzędziami do korzystania z aplikacji VR, takimi jak SteamVR lub Viveport.

Parametry kontrolerów do gier

Wśród kontrolerów do gier wyróżnia się akcesoria bezprzewodowe i przewodowe. Takie gadżety można podłączyć do urządzenia, z którego się korzysta (komputera, telewizora) za pomocą kabla. Działa to na zasadzie „plug and play” i przeważnie nie wymaga dodatkowej konfiguracji. Z kolei komunikacja bezprzewodowa zapewnia komfort ruchu, ponieważ podłącza się je za pomocą Bluetooth lub systemu Wireless. Gracza nie ogranicza w tym przypadku długość kabla, a jedynie zasięg łącza. W tym przypadku należy upewnić się, że dany kontroler do gier jest kompatybilny z systemem operacyjnym urządzenia, z którego zamierzamy korzystać.

Kontrolery do gier posiadają na wyposażeniu gniazdko do ładowania, przeważnie jest to gniazdko USB. W zależności od wybranego rodzaju, mamy również do czynienia z różnymi przyciskami. Służą do sterowania grą, a niektóre także do udostępniania. Pady do gier charakteryzują się także dodatkowymi funkcjami, takimi jak efekty dotykowe (wibrowanie), regulowaną czułością przycisku czy wbudowanym zestawem słuchawkowym. Niektóre kontrolery Xbox Series X mają na wyposażeniu także adaptery do PC, dzięki którym można je również na komputerach stacjonarnych.

Zalety kontrolera do gier

Kontrolery do gier pozwalają przede wszystkim na sprawniejsze obsługiwanie gier komputerowych i dużo wygodniejsze poruszanie się po wirtualnym świecie. Ich ergonomiczny kształt zapewnia wygodę użytkowania, ma również zapobiegać nadwyrężaniu rąk. Dzięki nim można jako gracz lepiej wczuć się w rolę postaci lub zasymulować prawdziwe doświadczenia, np. podczas latania samolotem. Niektóre pady do gier spełniają również funkcje estetyczne ze względu na różnorodne wzory i kolory, jakimi ozdabia się dane akcesoria, a przykładem takich są kontrolery Xbox Series S. Obecnie producenci takich akcesoriów projektują je tak, aby używanie przycisków było intuicyjne, wygodne, a w przypadku pada, aby gadżet ten nie wyślizgiwał się z rąk. Głosy wśród graczy na temat użyteczności kontrolerów do gier są różne. Mimo wszystko można stwierdzić, że akcesoria te są w stanie dostarczyć nowych wrażeń podczas grania, odmiennych podczas grania z wykorzystaniem klawiatury i myszki.
Więcej