AD - Miesiąc Małego AGD - 1124 - belka mobi 396x116 - w kategorii Małe AGD
AD - Sharp - 5 lat gwarancji - 1024 - belka 1024x85

Oczyszczacze powietrza (0)

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które coraz więcej osób ma w swoich domach czy mieszkaniach. Smog, pył, kurz, alergeny i inne zanieczyszczenia bardzo niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, a także komfort życia. Oczyszczacz powietrza to skuteczna broń w walce z nimi. 

Ten niepozornie wyglądający sprzęt ma naprawdę duże możliwości, o ile odpowiednio dopasujesz go do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować. Żeby wybrać najlepszy, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Zróżnicowane wygląd oraz wielkość dają jeszcze więcej możliwości i pozwalają dobrać sprzęt nie tylko do kubatury oczyszczanego wnętrza, ale też wystroju. 

Oczyszczacz powietrza – istotne parametry

Do czego właściwie przydaje się oczyszczacz powietrza? Za każdym razem gdy otwieramy okno, do wnętrza domu przedostaje się wiele zanieczyszczeń. Zadaniem urządzenia jest ich wyłapanie i zapewnienie czystego powietrza. Dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów, takich jak: 

  • rodzaj filtra;

  • wydajność filtracji;

  • generowany hałas;

  • wybór trybów pracy, np. automatyczny czy nocny;

  • wielkość urządzenia;

  • dostępność wymiennych elementów, np. filtrów;

  • moc urządzenia;

  • wygląd.  

Większość wymienionych  detali ma bardzo duży wpływ na odpowiednią pracę urządzenia, a przede wszystkim – skuteczność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Trzeba również pamiętać o tym, że oczyszczacz powietrza skutecznie się pozbędzie alergenów i innych niechcianych cząsteczek jedynie na ograniczonej powierzchni. Da sobie radę w pokoju, ale na pewno nie oczyści powietrza w całym mieszkaniu. 

Filtry – najważniejszy element oczyszczacza powietrza

Chociaż podstawową funkcją oczyszczacza powietrza jest zapewnienie w pomieszczeniu powietrza pozbawionego alergenów, szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń, to urządzenia różnią się od siebie rodzajem filtrów. Żeby sprzęt działał skutecznie, trzeba dbać o czystość filtrów i regularnie je wymieniać. Dlatego cena i dostępność wymiennych elementów również powinny być brane pod uwagę. 

Filtr podstawowy ma za zadanie wyłapywać duże zanieczyszczenia, do których można zaliczyć włosy, kurz i sierść. Gdy te duże elementy zostaną zatrzymane, czas na kolejny etap filtracji. Bardzo popularny filtr HEPA ma różne klasy – im wyższa, tym większa jest skuteczność filtra. Bakterie i pyły nie mają z nim szans. Ten filtr zdecydowanie powinien się znaleźć w domach alergików. 

Popularny jest również filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy, a także usuwa szkodliwe dla zdrowia lotne związki organiczne. Zdarza się, że filtry węglowe nadają się do płukania w wodzie. Osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach powinny się zainteresować filtrem krzemionkowym, który usuwa szkodliwe dla zdrowia tlenki. 

To tylko niektóre, najpopularniejsze rodzaje filtrów. 

Oczyszczacze powietrza – przydatne funkcje dodatkowe

Oczyszczacze powietrza mogą mieć różne parametry. Obsługa tych urządzeń jest łatwa i bardzo intuicyjna. Zwykle możesz sam wybierać intensywność pracy albo skorzystać z jednego z trybów automatycznych. Ponieważ oczyszczacz powinien działać non stop, warto się zainteresować, czy ma tryb nocny. To ustawienie zapewnia cichą pracę, dzięki czemu generowany przez urządzenie hałas nie wpłynie na komfort snu. 

Wyraźny wyświetlacz, z którego można odczytać informacje i który pozwala lepiej zarządzać ustawieniami, może się okazać także bardzo przydatny, żeby zoptymalizować pracę urządzenia.

O tym, jak dużo jest zanieczyszczeń w pomieszczeniu, informuje wskaźnik jakości powietrza. To dzięki niemu będziesz wiedzieć, czy urządzenie ma ustawiony wystarczająco silny tryb. 

Wskaźnik wymiany filtra zdejmie z ciebie odpowiedzialność pamiętania o wymianie tego najważniejszego elementu oczyszczacza. 

Jeśli nie chcesz wybierać ustawień ręcznie, skorzystaj z trybu automatycznego. Urządzenie dzięki czujnikom jakości powietrza samo dobierze odpowiednie parametry i będzie pracować wydajnie i efektywnie. To bardzo duże ułatwienie.  

Ostatnim przydatnym rozwiązaniem może się okazać oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza. 

Sterowanie oczyszczaczem powietrza

Podstawowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sterowanie oczyszczaczem powietrza, jest ustawianie manualne. Tego typu urządzenie nie wymaga zbyt częstej ingerencji w wybrane ustawienia, jednak od czasu do czasu potrzebne są ich zmiana i dopasowanie. Dla osób, które lubią nowoczesne rozwiązania, zdalne sterowanie może się okazać bardziej atrakcyjne.

Zwiększ komfort użytkowania urządzenia, decydując się na zakup oczyszczacza powietrza sterowanego pilotem. Bez wstawania z kanapy będziesz mieć możliwość zmiany i optymalizacji jego pracy. To bardzo wygodna opcja. 

Inną możliwością jest wybór oczyszczacza powietrza sterowanego przez aplikację – wystarczy zainstalować ją na swoim smartfonie i połączyć z urządzeniem, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich ustawień.  

Więcej