Drugi produkt 33 taniej - 021124 - belka 396x116
Trade - in - 1024 - belka 1024x85

Zasilacze do komputera - modularne - odpinane kable, zabezpieczenie przeciążeniowe - OPP (0)

  • Raty:

  • Marka:

  • Ocena Klientów:

  • Dostępność:

  • Moc maksymalna:

  • Certyfikat:

  • Typ okablowania:

  • Standard:

  • Zabezpieczenia:

  • Średnica wentylatora:

  • Układ PFC:

  • Podświetlane elementy:

  • Gwarancja:

  • Status:

  • Outlet:

  • Grupa:

Zasilacze do komputera - który będzie najlepszy?

Zasilacze do komputera i ich specyfikacja

Zasilacze do komputera są elementami, bez których funkcjonowanie urządzeń byłoby niemożliwe. To właśnie one odpowiadają za rozprowadzenie prądu do poszczególnych części sprzętu. Zanim to jednak nastąpi, zasilacz komputerowy najpierw zmienia prąd przemienny na prąd stały. Jest on silnikiem napędowym dla karty graficznej, procesora czy innych komponentów. Choć jego najważniejsza rola to transport energii, może spełniać także walory wizualne. W komputerach gamingowych często spotkać można zasilacz RGB, czyli taki wyposażony w światła LED. Zwykle ma on co najmniej kilka konfiguracji, dzięki którym można dopasować zarówno kolor, jak i ruch światła do własnych upodobań. Rozwiązanie to sprawdzi się w nowoczesnych, transparentnych obudowach komputerowych.

Zasilacze komputerowe – rodzaje

Zasilacze do komputera występują w różnych standardach. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest zasilacz ATX. Najczęściej ma on wymiary 150 × 86 × 140 mm. Ostatni z nich, czyli długość, może różnić się w zależności od mocy. Zasilacze komputerowe ATX produkuje się bowiem w wielu wariantach energetycznych. Moc niektórych modeli wynosi nawet 2000W. Dzięki dużym rozbieżnościom wartości zasilacze w standardzie ATX da się dopasować właściwie do wszystkich komputerów. Drugim często spotykanym modelem jest zasilacz SFX. Standard ten powstał z myślą o niewielkich komputerach, dlatego zasilacze te mają wymiary 125 × 100 × 63.5 mm. Ze względu na mniejszy rozmiar cechuje je również niższa moc niż w przypadku modeli ATX.

Wybór modeli zasilaczy do komputera

Zasilacz komputerowy musi być dopasowany do pozostałych elementów komputera. W związku z tym, że to on dostarcza energię do poszczególnych części sprzętu, najważniejsze jest to, by był on odpowiednio wydajny. Podczas gdy u niektórych użytkowników zasilacz do komputera 500W będzie zupełnie wystarczający, u innych nawet zasilacz do komputera 700W nie podoła obsłudze zaawansowanych kart graficznych czy procesora. Przed zakupem należy zatem obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną swojego sprzętu. Zsumuj wymagania każdego elementu składowego komputera, by wiedzieć, ile energii musi dostarczyć zasilacz. W internecie znajdziesz kalkulatory, które pomogą Ci w obliczeniach.

Zasilacze do komputerów – producenci jakościowego sprzętu

Zasilacze do komputera są produkowane przez wiele marek – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Przy wyborze konkretnego modelu warto kierować się doświadczeniem marki i opiniami na temat jej produktów. Jeśli zależy Ci na polskim, sprawdzonym urządzeniu, możesz kupić zasilacz SilentiumPC. Mocną pozycją na rynku mogą poszczycić się także sprzęty amerykańskich przedsiębiorstw. Przykładem wysokiej klasy urządzenia z USA jest zasilacz Corsair. Na rynku europejskim warto zwrócić uwagę na niemiecki brand i zasilacz be quiet!. Niezależnie od tego, jakiej marki zasilacz do komputera wybierzesz, nie będzie on działał prawidłowo, jeśli nie dopasujesz odpowiednio jego mocy do reszty sprzętu. Właściwy dobór parametrów i standardu zasilacza wpływa na płynne funkcjonowanie komputera i zapobiega występowaniu awarii.

Ceny zasilaczy komputerowych

Im bardziej zaawansowany i wydajny sprzęt, tym wyższa jego cena. Nie inaczej jest w przypadku zasilaczy komputerowych. Ceny tych urządzeń potrafią być bardzo zróżnicowane. Koszt jest determinowany przede wszystkim maksymalną mocą sprzętu. Zasilacz do komputera 350W będzie znacznie tańszy niż taki, którego moc wynosi 2000W. Najtańsze zasilacze kupisz już za nieco ponad sto złotych, jednak ceny najbardziej wydajnych urządzeń mogą sięgać nawet dwóch tysięcy. Warto przypomnieć, że niższa cena nie musi oznaczać wcale niższej jakości. Tańszy zasilacz o mniejszej mocy jest zwyczajnie przeznaczony do komputera o mniejszym zapotrzebowaniu energii. Dlatego przy zakupie swojego zasilacza komputerowego nie kieruj się ceną, a jedynie wymaganiami sprzętowymi.
Więcej