Sieć WiFi to coś, bez czego trudno nam wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Bezprzewodowy dostęp do internetu w domu, biurze czy przestrzeni publicznej to codzienność. Zdarza się jednak, że budując sieć bezprzewodową, musimy jej zasięgiem pokryć większy obszar. Gdy nasz router nie jest w stanie poradzić sobie z tym sam, z pomocą przychodzi access point – WiFi z jego pomocą sięgnie wszędzie!
Co to jest access point i do czego służy?
Czym jest access point? Ideę działania tego urządzenia całkiem nieźle tłumaczy jego polska nazwa: punkt dostępu. Access point to urządzenie, którego zadaniem jest rozdystrybuowanie sygnału WiFi, pozwalającego na bezprzewodowy dostęp do przewodowej sieci, do której jest podłączony. Access point może stanowić bramę do sieci (zarówno lokalnej, jak i do internetu) dla naszych laptopów, tabletów, smartfonów, konsol do gier, telewizorów i wszystkich innych urządzeń, które wykorzystują sieć WiFi.
Do access pointa można też podłączyć bezprzewodowo np. drukarkę, by udostępnić ją wszystkim komputerom korzystającej z sieci, w której działa. Jest więc rodzajem mostu, który łączy sieć bezprzewodową (WLAN) z siecią przewodową (LAN) – zapewnia dostęp do sieci komputerowej stacjom bezprzewodowym (hostom) za pośrednictwem WiFi.
Jak działa Access Point Wi-Fi i czym różni się od routera?
Aby punkt dostępu mógł stworzyć połączenie między siecią przewodową i bezprzewodową, musi być wyposażony w co najmniej dwa różne interfejsy sieciowe. Jeden z nich to złącze Ethernet, dzięki któremu Access Point łączy się przewodowo z siecią. Drugi interfejs to ten, za pomocą którego z punktem dostępu mogą łączyć się bezprzewodowo inne urządzenia, wyposażone moduł Wi-Fi – laptopa, smartfon, tablet, itp.
Pozornie mogłoby się wydawać, że access point nie różni się od routera, jednak zasada działania obu urządzeń jest nieco inna. Zadaniem routera jest zbudowanie sieci komputerowej – to podstawowy element konstrukcji sieci, który w zależności od modelu urządzenia, pozwala połączyć się z nią przewodowo lub bezprzewodowo. Z kolei access point ma za zadanie zapewnić bezprzewodowy dostęp do zbudowanej już sieci – nie ma możliwości stworzenia i utrzymania całej sieci.
A jak podłączyć access pont do routera? Przy pomocy przewodu sieciowego odpowiedniej długości. Warto zauważyć, że wiele dostępnych na rynku access pointów obsługuje standard POE, czyli mogą być zasilane bezpośrednio z przewodu, łączącego je z routerem. Nie potrzeba więc żadnego dodatkowego zasilacza – całe podłączenie punktu dostępowego, nawet w odległym od routera miejscu może odbyć się przy pomocy tylko jednego przewodu
Który access point wybrać – 2,4 GHz czy 5 GHz? A może WiFi 6?
Różne modele access pointów oferują transfer danych w różnych prędkościach. Do ich opisu stosuje się oznaczenia: a/b/g/n/ac/ax. Najnowocześniejsze urządzenia to te wspierające standard bezprzewodowy IEEE 802.11ax, znany także jako WiFi 6.
Szybkość transferu danych w sieci WiFi jest nierozerwalnie związana z częstotliwościami, na jakich operują używane urządzenia. Jeszcze jakiś czas temu pasmo 2,4 GHz było standardem dla większości urządzeń WiFi. Dziś jednak urządzenia wyposażone w moduły WiFi pracujące w paśmie 5 GHz są wszechobecne. Z kolei całkiem niedawno na rynek wszedł standard WiFi 6, który operuje na różnych częstotliwościach z zakresu od 1 do 7,125 GHz. To standard który pozwala na budowanie najszybszych sieci WiFi i wiele nowoczesnych urządzeń już go obsługuje.
Wybierając access point warto zatem zwrócić uwagę na obsługiwane standardy łączności, biorąc pod uwagę urządzenia, które będą za jego pomocą łączyć się z siecią. Najlepszym wyborem będzie sprzęt obsługujący zarówno pasmo 2,4 jak i 5 GHz. Taki wybór da nam pewność, że zarówno starsze jak i nowsze urządzenia będą bez problemów współpracować z naszym punktem dostępu. Jeśli natomiast stawiamy na maksymalną nowoczesność i urządzenia, których używamy na co dzień obsługują standard WiFi 6, warto wybrać access point, który również sobie z nim poradzi.
Kiedy przydaje się Access Point?
Access pointy są przydatne przede wszystkim przy tworzeniu sieci lokalnej na rozległym obszarze – w wielokondygnacyjnym domu o dużej powierzchni, dużym biurze, czy w choćby w centrach handlowych. Punkt dostępowy przyda się wszędzie, gdzie do sieci Wi-Fi podłączone jest wiele urządzeń. Gdyby w takich przypadkach wykorzystać sam router, jego zasięg sieci bezprzewodowej mógłby okazać się niewystarczający. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by użyć access pointu do rozdystrybuowania sieci WiFi poza pomieszczeniami – służy do tego access point zewnętrzny.
Ogólnie rzecz biorąc access point może służyć do:
· podpięcia wszystkich urządzeń w budynku do sieci bez używania kabli,
· zwiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej,
· wzmocnienia sygnału Wi-Fi.