Blu-ray to technologia zapisu danych na płycie, dzięki której w domowym zaciszu możemy oglądać filmy w bardzo dobrej jakości. Taki zapis umożliwia przechowywanie większej ilości danych niż ma to miejsce w przypadku płyt CD i DVD. Sprawdź, jakie są zalety odtwarzaczy płyt Blu-ray i czym kierować się przy ich zakupie.
Blu-ray – co to jest? Zastosowanie
Blu-ray to nośnik danych, który umożliwia przechowywanie treści w rozdzielczości high-definition (HD). Tej technologii zapisu używa się do:
· archiwizacji dokumentów medycznych, badawczo-rozwojowych i innych katalogów;
· przechowywania najważniejszych danych w systemach NAS.
Pojemność dysków Blu-ray wynosi 25 GB i 50 GB. Ten rodzaj zapisu został okrzyknięty mianem następcy DVD, choć na pozór nie ma między nimi żadnej różnicy. Zarówno płyty Blu-ray, jak i DVD z wyglądu przypominają zwykłe nośniki CD. Jednak do odczytu pierwszego z nich potrzebny jest specjalny odtwarzacz. Z zapisu korzysta wiele firm w sektorze konsumenckim, gdyż w porównaniu z płytami CD i DVD są bardziej pojemne.
Jakie są rodzaje płyt Blu-ray?
Nazwa Blu-ray, czyli niebieski promień, pochodzi od koloru lasera używanego do zapisu. Istnieją trzy rodzaje zapisu tej technologii. Zaliczamy do nich:
· BD-RE (zapis wielokrotny) – nośniki służące do wielokrotnej edycji danych. Warto pamiętać, że ilości dowolnych operacji jest ograniczona. Zazwyczaj możliwe jest przeprowadzenie łącznie około 1000 czynności;
· BD-R (zapis jednokrotny) – na tego typu płytach Blu-Ray dane można zapisać tylko raz, lecz można je odczytywać wielokrotnie.
W sprzedaży dostępny jest każdy z wymienionych dysków.
Jak wybrać odtwarzacz Blu-ray?
Filmy Blu-ray cieszą się dużą popularnością, gdyż oferują lepszą jakości niż filmy na CD czy DVD. Stąd też coraz więcej osób decyduje się na zakup nagrywarek Blu-ray. Jednak by w pełni odczuć korzyści z tej technologii, należy wybrać odpowiedni odtwarzacz. Zanim zdecydujemy się na jeden z nich, warto wcześniej dokładnie się na tym zastanowić. W pierwszej kolejności ustalmy, do jakiego telewizora go podłączymy. Zarówno odtwarzacz Blu-ray, jak i telewizor powinny być z tej samej klasy. Jeżeli zamierzamy kupić odtwarzacz Blu-ray 4K, wówczas zwykły telewizor 1080 p nie sprosta jego możliwościom. Ustalmy również, czy chcemy oglądać filmy 3D i korzystać ze streamingu. Tych opcji nie ma standardowy odtwarzacz Blu-ray.
Dostępne na rynku odtwarzacze różnią się pod względem oferowanych możliwości. Mają różne funkcje, lecz nie zawsze będziemy potrzebować każdej z nich. Dlatego też dobrze porównać kilka urządzeń umożliwiających oglądanie filmów Blu-ray 4K. Gdy mamy kino domowe, warto sprawdzić, czy dany odtwarzacz ma opcję high-resolution audio. Taki model zapewni nam lepszą jakość dźwięku. Kolejną opcją jest 4K Upscaling. Dzięki niej możemy poprawić jakość obrazu zapisanego na płytach DVD, Blu-ray.
Odtwarzacz DVD czy Blu-ray? Który wybrać?
W obecnych czasach możliwości odtwarzaczy DVD nie wzbudzają już takich emocji, jak w latach 1997–2001, gdy ta technologia zaczęła na szerszą skalę wkraczać do prywatnych mieszkań. Obecnie obraz i dźwięk filmów na DVD nie są tak żywe i czyste, jak w przypadku filmów nagrywanych na płytach Blu-ray. Cena takiego filmu wynosi średnio kilkadziesiąt złotych, a oferuje nieporównywalnie lepszą jakość niż nagrania w formatach DVD i CD. Najlepszą jakość obrazu uzyskamy dzięki odtwarzaczom Blu-ray 4K. Jednak dostępne są także urządzenia niewiele droższe niż odtwarzacze DVD.
Blu-ray 3D sprawia, że dom zamienia się w salę kinową z prawdziwego zdarzenia. Użytkownik ma przy tym pełną kontrolę nad odtwarzanym filmem, który się nie zacina i nie ma pikseli. Co więcej, obraz nie jest też skompresowany. Kino domowe Blu-ray oferuje znacznie lepszą jakość. Filmy są zapisane w rozdzielczości Full HD 1920 × 1080 pikseli, natomiast te na DVD wyłącznie w 720 × 576 pikseli. Pojemność Blu-ray jest znacznie większa, co umożliwia nagrywanie wideo w wyższej rozdzielczości i tym samym przemawia na korzyść nośnika Blu-ray.
Obecnie wiele kolekcjonerskich wydań filmów jest dostępne tylko dla czytników Blu-ray. W odróżnieniu od wersji z regularnej dystrybucji zawierają m.in. usunięte sceny czy dubbing. Dyski Blu-ray dzięki wspomnianej większej pojemności są w stanie zmieścić także wywiady z aktorami i alternatywne wersje scen finałowych.