W nocy z 18 na 19 grudnia 2023 roku MUX-3, jeden z ostatnich multipleksów telewizyjnych pracujących w starszym standardzie, zostanie przełączony do DVB-T2. Wszystkie kanały z tego pakietu będą od tej pory nadawane wyłącznie w nowym standardzie. By upewnić się, że wciąż będziemy mogli oglądać ulubione programy telewizyjne, warto sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje DVB-T2. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak to zrobić.
Czym jest DVB-T2?
Telewizja naziemna, którą możemy oglądać na terenie Polski, nadawana jest w ramach 5 multipleksów. Są to:
· MUX-2;
· MUX-3;
· MUX-6;
· MUX-8.
Każdy z wymienionych multipleksów zawiera kilka programów telewizyjnych, które możemy oglądać zupełnie za darmo, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim sprzętem, który będzie w stanie zdekodować sygnał telewizji naziemnej. W drugim kwartale 2022 roku rozpoczęto przełączanie multipleksów pracujących w starszym standardzie DVB-T/H.264 do obsługi nowego standardu DVB-T2/H.265/HEVC. Przełączono wówczas większość multipleksów, pozostawiając w dotychczasowym standardzie dwa z nich: MUX-3 i MUX-8. Wraz z końcem 2023 roku upływa jednak termin rezerwacji dotychczasowych częstotliwości, na których pracował multipleks MUX-3, i również on musi zostać przełączony do nowego standardu.
Skąd w ogóle potrzeba przełączenia sygnału telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2? Decyzje te zostały podjęte z kilku powodów. Najważniejsze z nich to kwestia zwolnienia częstotliwości zajmowanych przez telewizję w standardzie DVB-T tak, by mogły zostać one przypisane innym środkom komunikacji. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale duża część eteru jest ściśle kontrolowana przez urzędy (choćby Urząd Komunikacji Elektronicznej), które wydając koncesję na używanie konkretnych wycinków pasm, dbają o to, by poszczególne usługi czy środki komunikacji korzystające z fal radiowych nie „przeszkadzały” sobie nawzajem.
Wyłączenie nadawania telewizji naziemnej w standardzie DVB-T/H.264 było podyktowane z jednej strony właśnie potrzebą zwolnienia zajmowanych częstotliwości. Z drugiej zaś wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC pozwoliło zmieścić w każdym multipleksie więcej programów telewizyjnych o wyższej jakości nadawania.
DVB-T2/H.265/HEVC to więc standard kodowania wykorzystywany do transmisji sygnału telewizji naziemnej, którego użycie przynosi wymierne korzyści zarówno nadawcom, jak i odbiorcom sygnału telewizyjnego. By skorzystać z jego dobrodziejstwa, potrzebujemy odpowiedniego telewizora lub specjalnego dekodera. Jeśli spełnimy ten jeden warunek, możemy bez ograniczeń, za darmo i bez opłat abonamentowych (nie licząc oczywiście abonamentu radiowo-telewizyjnego) odbierać sygnał telewizyjny na terenie całego kraju.
Czy mój telewizor ma DVB-T2?
Czy należy się martwić zmianą standardu nadawania? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że omawiane zmiany dotyczą tylko i wyłącznie odbioru telewizji naziemnej. Jeśli więc korzystasz z usług dostawcy telewizji satelitarnej lub kablowej i opłacasz abonament, w ramach którego masz dostęp do programów z wybranej oferty, to zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w ogóle cię nie dotyczy. Jeśli odbierasz sygnał telewizji naziemnej i przy okazji zmian w drugim kwartale 2022 roku zadbałeś o odpowiedni sprzęt, również nie masz się czym martwić – MUX-3 zostanie przełączony do standardu DVB-T2/HEVC dokładnie tak samo, jak wcześniej multipleksy MUX-1, MUX-2 i MUX-6. Jeśli obecnie odbierasz programy z nich, to po 19 grudnia będziesz również odbierać programy z pakietu MUX-3.
A jeśli nie wiesz, czy twój telewizor poradzi sobie z DVB-T2, możesz to łatwo sprawdzić. Po pierwsze wszystkie telewizory sprzedawane w Polsce po 2020 roku muszą obsługiwać ten standard kodowania sygnału. Jeśli więc twój telewizor został niedawno wymieniony na nowy model, możesz spać spokojnie. Jeśli masz nieco starszy telewizor, to sprawdź jego specyfikację w dołączonej dokumentacji technicznej lub w internecie. Szukaj oznaczenia DVB-T2 i obsługi kodeka HEVC oznaczanego też niekiedy symbolem H.265. By twój telewizor był zgodny z nowym standardem kodowania sygnału, musi obsługiwać oba te formaty naraz.
Do niedawna zdarzały się na rynku telewizory wyposażone w tuner DVB-T2, ale dostosowane do kodowania AVC lub MPEG-4 – one nie poradzą sobie z nowym formatem.
Jeśli okaże się, że twój telewizor wymaga wymiany, przeczytaj nasz poradnik, który pomoże ci w wyborze telewizora. Jeśli zaś nie chcesz wymieniać telewizora, ale zależy ci, by być gotowym na odbiór sygnału telewizji naziemnej w nowym standardzie, sięgnij po dekoder DVB-T2/HEVC. To niewielkie i niedrogie urządzenie sprawi, że nawet starszy telewizor pozwoli cieszyć się programami telewizji naziemnej, nadawanymi w najwyższej jakości w nowym standardzie kodowania.