Nie każdy zdaje sobie sprawę, że możliwe jest ładowanie laptopa bez ładowarki podłączanej do gniazdka elektrycznego. Wystarczy do tego powerbank o wysokiej mocy, z wyjściem USB-C lub okrągłym DC z odpowiednią końcówką. Takie urządzenia kosztują kilkaset złotych – przed zakupem musisz się zapoznać z parametrami baterii notebooka. Spraw, by twój komputer przenośny był naprawdę przenośny. Podpowiadamy, jak naładować laptopa bez ładowarki!
Jaki powerbank do laptopa z USB-C?
Złącze USB-C zrewolucjonizowało świat technologii, a ewolucja ciągle postępuje. Po pierwsze, umożliwia zarówno transmisję danych, w tym obrazu i dźwięku, jak i ładowanie. Po drugie, połączyło różne kategorie urządzeń – teraz za pomocą tego samego kabla możesz zasilać i nowe smartfony, i nowe laptopy. A także monitory, tablety, słuchawki bezprzewodowe, kamery czy – oczywiście – powerbanki. Po trzecie – do grona kilkuset firm stosujących USB-C w swoich produktach dołączyło również Apple. Na razie w laptopach, tabletach i słuchawkach (nie w iPhone’ach). Tak, to oznacza, że w przypadku nowych MacBooków ładowanie laptopa z popwerbanku też jest możliwe.
Już mniej więcej połowa laptopów dostępnych w naszym sklepie ma przynajmniej jeden port USB-C. Uwaga – port USB-C portowi USB-C nierówny, a nazewnictwo generacji i standardów jest skomplikowane! Przedstawiamy rodzaje i funkcjonalność portów USB-C w laptopach, w dużym uproszczeniu:
· USB-C DP (Display Port) lub Thunderbolt (generacji trzeciej lub czwartej) – to nazwy standardu transmisji obrazu i dźwięku. Takie uniwersalne porty najczęściej służą też do ładowania laptopa. Szukaj symbolu DP (litery „D” wpisanej w „P”), znaku wtyczki lub błyskawicy;
· jeśli masz dwa porty USB, jeden z nich może służyć tylko do obustronnego ładowania (laptopa z powerbanku i powerbanku z laptopa), a drugi tylko do transmisji obrazu i dźwięku;
· USB-C PD (Power Delivery) – to obustronne ładowanie z wyższą maksymalną mocą, bezpieczniejsze. Port USB-C PD służy też do transmisji danych. Często znajdują się przy nim litery „PD”, lecz nie jest to reguła bez wyjątków;
· USB-C „transmisyjne” – w starszych laptopach port USB-C może nie być portem ładowania, tylko transmisyjnym – takie komputery mają osobne gniazdo ładowania, często okrągłe, typu DC.
Jak naładować laptopa bez ładowarki – powerbankiem Power Delivery
Skupmy się na powerbankach Power Delivery, bo to obecnie najpowszechniejszy standard „mocnego” ładowania. To są właśnie powerbanki do laptopa. W nazwie odpowiednich modeli najczęściej zawarta jest liczba watów. Ładowanie laptopa z powerbanku może się odbywać nawet z mocą 100 W, czyli przy napięciu 20 V i natężeniu 5 A.
Kiedy się zastanawiasz, jaki powerbank do laptopa kupić, sprawdź dwa parametry:
· moc potrzebną do zasilenia laptopa – znajdziesz ją na zasilaczu oraz wygrawerowaną pod spodem laptopa;
· moc powerbanku. Uwaga: liczy się moc (W), nie pojemność (mAh).
Pamiętaj, że moc jest iloczynem:
· napięcia wyrażanego w woltach (V);
· natężenia – w amperach (A).
Jeśli się zastanawiasz, jak naładować laptopa bez zasilacza, pamiętaj, że napięcie w ładowarce musi się zgadzać. Dzięki Power Delivery oba urządzenia – w tym wypadku powerbank i laptop – sprawdzają dopuszczalne i dostępne napięcie, to komunikacja dwustronna. Natężenie może być wyższe. Im większy laptop, im mocniejszy – tym więcej mocy potrzeba do jego zasilania. Częste parametry zasilaczy laptopowych oraz powerbanków:
· 65 W, czyli 20 V i 3,25 A – laptopy 15,6-calowe;
· 45 W, czyli 15 V i 3 A, 20 V i 2,25 A;
· 40 W, czyli 10 V i 4 A, 19 V i 2,1 A, 10,5 V i 3,8 A – laptopy 13-calowe;
· 36 W, czyli 12 V i 3A – mniejsze laptopy, 12 i 13 cali;
· 18 W, czyli 5 V i 3 A (osiągalne również przez port USB-A) – najmniejsze komputery typu tablet PC.
Praktyczne porady, jak naładować laptopa bez ładowarki
Właściwie wszystkie powerbanki o wymienionych powyżej parametrach wykorzystują technologię Power Delivery – najmocniejsze modele mają wyjście lub wyjścia 100-watowe. Aby ładować urządzenia wymagające większej mocy – np. czajniki elektryczne albo lodówki side by side – możesz skorzystać z tzw. przenośnej stacji energii. Najlepsze z nich są w stanie obsłużyć urządzenia o mocy kilku tysięcy watów i mają uniwersalne gniazdko 220 V.
Uwaga: w laptopach jest stosowanych ponad 20 rodzajów wtyków z bolcami, średnice od 0,7 do 5,5 mm, do tego dwa rodzaje wtyczek MagSafe do MacBooków oraz złącze USB-C. Pamiętaj o tym – najbezpieczniejszym wyjściem jest zakup powerbanku z zestawem przejściówek. Takie modele są uniwersalne i nowoczesne, najczęściej to powerbanki z wyświetlaczem LED informującym o paramterach ładowania.