Kupiłeś aparat natychmiastowy? Sprawdź, jak robić dobre zdjęcia Instaxem w dzień i w nocy

Aleksandra Burska

Aparaty natychmiastowe nowej generacji już kilka lat temu wróciły na rynek, szturmem podbijając go tak jak niegdyś kultowy już Polaroid. Wygodny w użyciu, lekki i pozwalający uzyskać efektowne zdjęcia Instax to świetny towarzysz codzienności, uwieczniający momenty i utrwalający wspomnienia. Jak robić dobre zdjęcia Instaxem, aby uzyskać wysoką ich jakość zarówno w dzień, jak i w nocy? Wystarczy opanować jego funkcje i kilka podstawowych zasad fotografowania.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak robić dobre zdjęcia Instaxem w dzień?
  2. Jak robić dobre zdjęcia Instaxem (i nie tylko) – czas ekspozycji i przysłona
  3. Jak robić dobre zdjęcia Instaxem w nocnej scenerii?
  4. Jak rozwinąć umiejętności fotograficzne?


Przez dekady fotografię natychmiastową kojarzono z prekursorem tej technologii – aparatem Polaroid, który stał się już ikoną popkultury. Aparaty natychmiastowe Instax, produkowane przez Fujifilm, odświeżyły nieco zakurzoną przez lata fotografię instant i stały się popularnymi, pożądanymi gadżetami. Przyzwyczajenie użytkowników do szybkich rezultatów, jakie daje fotografowanie telefonem komórkowym, oraz tęsknota za sentymentalną wartością zdjęć wywoływanych na papierze zostały idealnie połączone w formie nowoczesnego, prostego w obsłudze aparatu do zdjęć instant.

Kupiłeś Instaxa i chcesz rozwinąć swoje umiejętności fotografowania? Dowiedz się, jak robić zdjęcia Instaxem, aby udawały się one niezależnie od pory dnia i były piękną pamiątką, a nawet małym dziełem sztuki. Niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowany jest twój model Instaxa, zdjęcia nim wykonane mogą być naprawdę dobrej jakości. Może staną się twoim znakiem rozpoznawczym i prawdziwą pasją? Spróbuj wnieść swoją instantfotografię na wyższy poziom!

Jak robić dobre zdjęcia Instaxem w dzień?

Zdjęcia robione w dzień zwykle wychodzą bezproblemowo. Ważne jednak, by wykonując je aparatem Instax, zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad fotografii. Jak robić dobre zdjęcia Instaxem w świetle słonecznym, o każdej porze roku? Dzienne warunki oświetleniowe dają wiele możliwości fotografowania, nie są jednak uniwersalnym przepisem na dobre zdjęcia. Instax jest specyficznym narzędziem, a jego prostota nie zawsze ułatwia fotografowanie. Teoretycznie typowa instaxowa pogoda to słoneczny, pogodny dzień. Łatwo wówczas o światło magiczne dla oka, ale – paradoksalnie – utrudniające wykonanie dobrych zdjęć. Duża ilość rozproszonego światła wpadającego przez obiektyw stwarza najwięcej możliwości, by uzyskać estetyczne fotografie. Trzeba jednak rozgraniczyć pojęcie ładnej pogody dla człowieka od tego, jak widzi to aparat. Ostre słońce w bezchmurny dzień wcale nie jest sprzymierzeńcem fotografa.

instax aparat natychmiastowy dobre zdjęcia instaxem fotografia


W słoneczny dzień warto unikać fotografowania ludzi pomiędzy godzinami 12 a 15, ponieważ słońce w zenicie daje podobny efekt jak żarówka świecąca z góry – pogłębia cienie pod oczami i zmarszczki, daje nieestetyczny, nienaturalny efekt. Kadry krajobrazowe i architektoniczne pozwalają na większą dowolność, jednak fotografowanie Instaxem we wspominanych godzinach nie daje najciekawszych rezultatów.
Lekkie, białe obłoczki na niebie działają natomiast jak naturalny softbox, rozpraszają promienie słońca i niwelują ostre cienie. Taka aura to zdecydowanie najlepsze zaproszenie do zabrania Instaxa na spacer. Miękkie światło korzystnie wpływa na wygląd fotografowanych osób i pozwala na uwidocznienie większej liczby szczegółów planu, niż jest to możliwe w mocnym światłocieniu.

W miękkim oświetleniu pogodnego dnia z lekkim zachmurzeniem masz szansę na piękne portrety bez nieestetycznych cieni na twarzy, zmrużonych oczu i skrzywionych min. Unikanie bardzo ostrych cieni, rażącego światła przepalającego obraz i dostosowanie ekspozycji do warunków fotografowania to najprostsze zasady tego, jak robić dobre zdjęcia – Instaxem, telefonem czy lustrzanką.
Letnie warunki atmosferyczne: odbicia światła w wodzie i migoczące między leśnymi drzewami promienie słońca, dają mocno zróżnicowane oświetlenie, niełatwe do ujęcia na zdjęciach. Zimą słońce odbijane jest przez śnieg, co zwiększa jasność całego planu zdjęcia. Instax fotografuje w specyficzny dla aparatów analogowych sposób, często mocno wypalając jasne punkty.

  • 44,99 zł
  • 45 zł
  • 45 zł
  • 45 zł
  • 46,99 zł
  • 46,99 zł
  • 46,99 zł
  • 46,99 zł
  • 46,99 zł
  • 49 zł

Gdy robisz zdjęcia pod słońce, ryzykujesz przepalenie tła. Zbyt mocno doświetlona lampą skóra również nie wyjdzie korzystnie na zdjęciu. Pojawiająca się w kadrze tarcza słońca w zenicie może natomiast zostać czarną kropką na wywołanej fotografii. Na zdjęciu cyfrowym miejsce to byłoby wypalone do białości, na analogowym materiale tak mocne naświetlenie powoduje powstawanie tak zwanego efektu solaryzacji, związanego z fizycznymi i chemicznymi właściwościami materiału fotograficznego, w tym przypadku wkładów umieszczanych w aparacie.

Wkłady do aparatów natychmiastowych pokryte są prawdziwym materiałem światłoczułym i dosłownie zapisują na sobie światło ujętego momentu. To właśnie te wyjątkowe właściwości nadają klimat zdjęciom robionym Instaxem.

  • 439 zł
  • 749 zł
  • 749 zł
  • 399 zł
  • 399 zł

Czas ekspozycji i przysłona – czyli jak robić dobre zdjęcia Instaxem (i nie tylko)

W najprostszych modelach Instaxa znajdziemy opcję  zmiany trybu fotografowania w zależności od warunków otoczenia. Tryb ten reguluje wartość przysłony, dopuszczającej więcej lub mniej światła do materiału fotograficznego w określonym czasie otwarcia migawki. Dla przykładu: Instax Mini 9, jeden z najpopularniejszych modeli tej marki, umożliwia ustawienie przysłony na najniższą wartość f/12,7.

Najwyższą wartością możliwą do uzyskania w tym modelu jest natomiast f/32, przy stałym czasie otwarcia migawki wynoszącym 1/60 sekundy. Jest to średni, bezpieczny czas ekspozycji, czyli dopuszczenia światła do materiału światłoczułego (wkładu w aparacie). Przy takiej wartości czasu migawki zdjęcia nie będą poruszone, a odpowiednio dobrana do warunków fotografowania wartość przysłony powinna spowodować, że zdjęcie nie będzie ani przepalone, ani za ciemne.

Jak się oswoić ze specyfiką Instaxa? Ważne jest wyczucie tego, jak robić dobre zdjęcia Instaxem w poszczególnych warunkach oświetleniowych, najlepiej metodą prób i błędów, sprawdzając poszczególne ustawienia trybów o różnych porach dnia.

Jeśli fotografujesz w pełnym, mocnym oświetleniu, teoretycznie możesz przymknąć przysłonę (tryb słoneczny – f/32) i ograniczyć ilość światła wpuszczaną przez obiektyw. Wówczas jednak uzyskasz na zdjęciach bardzo mocne, kontrastowe cienie. Spróbuj choć raz zmienić tryb na ten przeznaczony do zachmurzonych planów zdjęciowych i zrobić zdjęcie architektury w pełnym słońcu albo portret w otoczeniu rzucających mocne cienie budynków, jednocześnie zakrywając lub wyłączając lampę błyskową.

Zdjęcie wyjdzie jaśniejsze niż zwykle, ale taki zabieg pozwoli uzyskać większy zakres przejść tonalnych, co może dać ciekawy efekt. Eksperymenty pozwolą ci sprawdzić, jak robić dobre zdjęcia i nie trzymać się sztywno odgórnie zaprogramowanych ustawień aparatu. W wyższych modelach spod flagi Instax zdjęcia możemy wykonywać również na innych ustawieniach ekspozycji, automatycznie dobieranych przez aparat. Ułatwia to fotografowanie i pozwala na swobodniejsze dobieranie kadrów. Mimo wszystko warto się trzymać zasady niefotografowania ze słońcem w kontrze i „lampą” od góry – wkłady do aparatu najlepiej wykorzystać do udanych i dobrych jakościowo zdjęć.

Jeśli zamierzasz zabrać aparat natychmiastowy na plażę, w wysokie góry lub na zimowy stok narciarski, czyli wszędzie tam, gdzie znajdziesz się na „patelni” – w bardzo silnym świetle na dużej powierzchni terenu – przestaw tryb ekspozycji na symbol przedstawiający pełne słońce lub, w modelach mających taką funkcję, ustaw ciemniejszy tryb fotografowania. 

instax aparat natychmiastowy dobre zdjęcia instaxem fotografia kobieta dłonie

Podobnie w mieście – warto uważać na mocne światłocienie, fotografując, ustawiać się w kierunku padania słońca. W bezchmurny dzień warto za to poeksperymentować po południu i wieczorem! Spróbuj zrobić zdjęcia w tak zwanej złotej godzinie, czyli na kilkadziesiąt minut po wschodzie lub przed zachodem słońca, kiedy światło staje się niemal dosłownie złote, magiczne i nadaje przepiękną plastykę fotografowanym kadrom. Gdy słońce jest tak nisko, nie musisz zwracać uwagi na to, pod jakim kątem ustawiasz się do światła – możesz dać się ponieść kreatywności i uzyskać wspaniałe efekty.

Podobnych zasad trzymaj się, gdy sprawdzasz, jak robić zdjęcia Instaxem w pomieszczeniach w ciągu dnia. Zwróć uwagę na to, jak światło słoneczne rozkłada się w pokoju, nie rób zdjęć pod słońce – frontem do okna – i wypróbuj sposoby na rozproszenie światła wbudowanej lampy, jeśli w twoim Instaxie nie można jej wyłączyć.

Wszystko jest kwestią wprawy i dobrego zapoznania się z możliwościami, jakie daje Instax. Zdjęcia tym aparatem to nieco wyższy poziom zaawansowania niż fotografowanie telefonem komórkowym. Często to także pierwszy krok do poważniejszego zainteresowania się fotografią analogową lub cyfrową, w pełnym spektrum regulacji ustawień i opanowania teorii.

Nawet jeśli to tylko zabawa, zaraz po zakupie Instaxa zaopatrz się w dwa lub trzy opakowania wkładów i wypróbuj wszelkie możliwe warunki oświetleniowe. Zapisz ustawienia poszczególnych zdjęć w notesie lub na samych zdjęciach, łatwiej zauważysz wtedy efekty, jakie dają poszczególne konfiguracje opcji aparatu.

Podczas fotografowania Instaxem zwracaj uwagę także na tło zdjęcia. Przypilnuj, by poza fotografowaną osobą lub obiektem w planie nie było śmieci, wystających zza głowy gałęzi, słupów telegraficznych, niepotrzebnych napisów na murach i tym podobnych, zaburzających kompozycję elementów, których z wywołanego zdjęcia już nie usuniesz.

Jak robić dobre zdjęcia Instaxem w nocnej scenerii?

Fotografowanie Instaxem w nocy wymaga nie tylko skorzystania z wbudowanej w aparat lampy błyskowej. Ważna jest odległość aparatu od fotografowanego obiektu, a także dobranie otoczenia tak, by wykorzystać inne źródła światła. Jak robić dobre zdjęcia Instaxem w nocy w plenerze?

Uliczne latarnie, światła z okien i blaski neonów pomogą w ciekawy sposób doświetlić twarze osób na zdjęciach i dodać obrazowi głębi, nie tworząc efektu bladej, prześwietlonej twarzy. Fotografia z lampą wykonana zbyt blisko modela lub przedmiotu bywa przepalona nawet w jasnej scenerii. W nocy efekt ten jest jeszcze mocniejszy z uwagi na właściwości materiału fotograficznego. Najmocniej naświetlane miejsce zostaje wypalone, bo przejmuje większość padającego z lampy światła, podczas gdy otoczenie pozostaje ciemne lub wręcz czarne. Jeśli nie masz na celu uzyskania takiego efektu z założenia, w celu artystycznym, tego typu zdjęcie raczej uznasz za nieudane.

Nocą, na imprezie lub koncercie, a także w zwykłej, mieszkaniowej scenerii teoretycznie nie jest łatwo o dobre zdjęcia, jednak wbudowana w aparaty Instax lampa w tych warunkach sprawdzi się najlepiej. Jak robić dobre zdjęcia Instaxem w klimatyczny wieczór? W pomieszczeniach najczęściej znajdują się inne źródła oświetlenia – w klubach piękny efekt na zdjęciu dadzą światła sceniczne, lampiony i lampki ledowe. W domu natomiast lampiony i popularne lampki „cotton balls” efektownie prezentują się na zdjęciach wykonywanych wieczorem i w nocy. 

instax aparat natychmiastowy dobre zdjęcia instaxem fotografia kwiaty

Aparat warto ustawić na tryb przeznaczony do fotografowania w pomieszczeniu. Spróbuj poeksperymentować też ze światłem świec! Jeśli twój Instax nie ma możliwości wyłączenia wbudowanej lampy, załóż na nią tiulową chustę lub zwykłą, cienką pończochę – światło flasha zostanie rozproszone w ciekawy sposób, uzyskasz artystyczny efekt.

Podsumowanie – trening czyni mistrza

Chcesz robić aparatem natychmiastowym naprawdę dobre zdjęcia? Instax i inne aparaty tego rodzaju to wdzięczne narzędzie do rozwoju pasji i spróbowania swoich sił w fotografii artystycznej.

Ważne, by pamiętać o tym, jak światło zmienia odbiór poszczególnych elementów zdjęcia i nauczyć się je odpowiednio łapać. Wyczucie światła zwiększa się wraz z ilością wykonanych zdjęć. Warto ćwiczyć także telefonem!

Oferta aparatów natychmiastowych stale się powiększa, nowe modele Instax od Fujifilm mają coraz więcej funkcji i ustawień. Wyższe modele Instaxa, łączące funkcje aparatu cyfrowego i natychmiastowego, pozwalają dodatkowo na zabawę z filtrami imitującymi różne style fotograficzne podczas łapania ujęcia. Coraz bardziej zaawansowane technicznie modele aparatów natychmiastowych dają możliwość zapisania cyfrowej kopii wykonanych ujęć. Dzięki temu ulubione zdjęcia Instax wydrukujesz kolejny raz lub prześlesz dalej.

Wywołane od razu po zrobieniu fotografie można podarować bliskiej osobie, nosić w portfelu lub stworzyć z nich dekorację w mieszkaniu. Zdjęcia, których możemy dotknąć, dostarczają zupełnie innych wrażeń i emocji niż setki plików cyfrowych. Dzięki fizycznej formie zyskują dodatkową wartość.

Instax pomoże ci obudzić kreatywność. Wypróbuj firmowe lub samodzielnie zrobione nakładki na obiektyw z kolorowych płytek lub folii, fotografuj w różnych warunkach oświetleniowych. Baw się i twórz, efekty będą zaskakujące!

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!