Na wciąż słabo zagospodarowanym rynku zaawansowanych technologicznie handheldów pojawi się mocny zawodnik. W czerwcu na rynku zadebiutuje ASUS ROG Ally, potężna konsola do gier (i nie tylko!) z systemem Windows 11, 7-calowym ekranem 1080p i nowoczesnym procesorem AMD Ryzen Z1 Extreme. Mieliśmy okazję przekonać się na własne oczy, jak ROG Ally się sprawuje. Przeczytaj artykuł, aby poznać nasze pierwsze wrażenia oraz dokładną datę premiery urządzenia.
Pierwszy taki handheld
ASUS ROG Ally ma preinstalowany fabrycznie system operacyjny Windows 11. To pierwsza taka przenośna konsola na rynku. Oparcie urządzenia na Windows 11 daje możliwość korzystania z wielu platform z grami. ROG Ally jest kompatybilna m.in. ze Steam, Epic, EA App, GOG czy Xbox Game Pass. W przypadku tej ostatniej usługi po zakupie konsoli dostaniesz w pakiecie bezpłatną 3-miesięczną subskrypcję*.
Jeśli więc chodzi o dostęp do tytułów do grania, to będzie on praktycznie nieograniczony. Dzięki zmodyfikowanej wersji oprogramowaniu Armoury Crate możliwe jest uruchamianie gier z jednego miejsca, bez względu na to, w jakiej usłudze są zainstalowane.
*Obowiązują Warunki i ograniczenia.
Windows oznacza nie tylko gaming
Oparcie ROG Ally na Windows 11 oznacza, że urządzenie może być wykorzystywane nie tylko do gier. Na handheldzie, podobnie jak na komputerze, możesz instalować dowolne programy, aplikacje i usługi, które są kompatybilne z Windows 11. Możesz więc sprawdzać pocztę i wysyłać mejle, korzystać z internetowej wyszukiwarki, używać komunikatorów czy oglądać filmy z serwisów streamingowych.
Zabezpieczenie przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem zapewnia program Windows Defender, a kontrola rodzicielska daje rodzicom stały podgląd tego, jak z konsoli korzystają ich dzieci.
Również stacjonarnie
Odwiedzili cię znajomi i macie ochotę zagrać razem w jakąś kanapową grę? ROG Ally również daje taką możliwość! Konsolę możesz podłączyć do telewizora, sparować z kontrolerami i grać w tytuły AAA czy gry indie w kilka osób na dużym ekranie.
Co więcej, handhelda możesz podłączyć również do monitora i razem z myszką oraz klawiaturą używać jako komputera stacjonarnego. Dodanie karty graficznej XG Mobile przeniesie jakość rozgrywki na jeszcze wyższy poziom i pozwoli grać stacjonarnie w rozdzielczości nawet 4K.
Wspomniana karta graficzna jest jednym z oficjalnych akcesoriów, które możesz dokupić do ROG Ally. Dostępna jest w dwóch wariantach: z GeForce RTX 4090 w wersji laptopowej lub też AMD Radeon RX 6850M XT. Oprócz tego na liście oficjalnych akcesoriów znajdują się stacja dokująca, słuchawki True Wireless czy kontroler ROG Rakiri Pro.
Co skrywa biała obudowa?
Sercem ROG Ally jest procesor AMD Ryzen Z1 Extreme. Ten nowoczesny układ ma 8 rdzeni i został wytworzony w procesie produkcyjnym 4 nm. Opiera się na architekturze Zen 4 i jest zintegrowany z najnowszą kartą graficzną RDNA 3. Ta ostatnia ma 8,6 teraflopów i 16 wątków.
O chłodzenie dba najnowszy układ ROG Zero Gravity. Składają się na niego dwa wentylatory wykorzystujące dynamikę płynów czy antygrawitacyjne rurki cieplne, które niezwykle skutecznie przenoszą ciepło. Grając na ROG Ally, nie powinno się więc obawiać nadmiernego przegrzewania.
Pod wrażeniem pierwszych wrażeń
Dzięki uprzejmości firmy ASUS Polska mieliśmy okazję mieć ją w rękach przed premierą. ROG Ally prezentuje się stylowo, a kolorowe podświetlenia joysticków dodają jej gamingowego charakteru. Konsola świetnie leży w dłoniach i jak na swoje możliwości jest zaskakująco lekka (według specyfikacji waży tylko 608 gramów), nie będziesz więc mieć raczej problemów ze zmęczeniem rąk podczas dłuższych sesji.
Komfort grania zapewnia także rozmieszczenie przycisków oraz joysticków. Wszystkie umieszczone są w górnej połowie urządzenia, co zapewnia łatwy dostęp do nich. Graliśmy na niej w FIF-ę 23, która wymaga szybkiego operowania przyciskami oraz joystickami i ROG Ally spisała się w tym względzie rewelacyjnie. Naprawdę można odczuć, że inżynierowie wykonali kawał dobrej roboty pod względem ergonomii tego pada. Przyzwyczajenia wymaga obsługa Windows 11 za pomocą dotykowego ekranu ROG Ally, jednak nie powinno ono zająć dużo czasu.
A jak jesteśmy przy ekranie – 7-calowy wyświetlacz ROG Ally zachwyca. Poza wspomnianą FIF-ą 23 mieliśmy okazję zagrać również w Ori and the Blind Forest. Ten, kto zna ten tytuł, wie, jak bardzo dopracowana wizualnie jest to gra. Na ekranie ROG Ally gra prezentowała się zachwycająco, ale trudno się temu dziwić. Ekran konsoli ma rozdzielczość 1080p, częstotliwość odświeżania 120 Hz i w 100% pokrywa przestrzeń barw sRGB. Dlatego ostrość, płynność, a także oddanie kolorów są znakomite.
To tyle, jeśli chodzi o nasze pierwsze wrażenia – granie na konsoli zapowiada się wyśmienicie i nie możemy się doczekać, aż trafi do nas na dłużej. Szczegółowa recenzja ROG Ally pojawi się na Euro.com.pl już niedługo.
Premiera ASUS ROG Ally
ROG Ally będzie miała oficjalną premierę 13 czerwca. Wtedy konsola trafi na sklepowe półki, jednak wcześniej będzie można zamówić ją w naszym sklepie w przedsprzedaży.