Smartwatche i smartbandy to gadżety, które na dobre wrosły w naszą codzienność. Wskazują godzinę, przekazują powiadomienia z naszych smartfonów i pomagają sterować ich funkcjami bez wyjmowania ich z kieszeni. Monitorują też naszą aktywność fizyczną i stają się podręcznymi trenerami personalnymi. Huawei Watch D idzie o krok dalej i jako jedną z funkcji wprowadza pomiar ciśnienia tętniczego, wchodząc tym samym na nowy poziom efektywności monitorowania naszego zdrowia.
Rzut oka na smartwatch Huawei Watch D
Smartwatch trafił do mnie w pudełku nawiązującym stylistyką do opakowań innych produktów marki Huawei. Pudełku, które producent wypełnił do granic możliwości. Poza papierową instrukcją i ładowarką znajdziemy w nim bowiem elementy potrzebne do tego, by jak najlepiej dopasować zegarek do nadgarstka. W opakowaniu są dwa paski – każdy innej długości – z dołączonym pompowanym mankietem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ciśnieniomierza. Mamy tu też zestaw zapasowych osłonek na mankiety.
Sam smartwatch wygląda elegancko. To zasługa prostej bryły o zaokrąglonych rogach. Stylistyka urządzenia pasuje zarówno do codziennej, jak i eleganckiej garderoby. Prostokątny monolit z ciemnoszarą kopertą prezentuje się po prostu ładnie. To dość duży smartwatch, a ze względu na obecność funkcji pomiaru ciśnienia wymaga też szerokiego paska. Wciąż jest to jednak urządzenie, które przesadnie nie ciąży na nadgarstku, a jego stałe noszenie nie sprawia dyskomfortu.
Dane techniczne – Huawei Watch D
Wymiary Watch D to 51 × 38 × 13,6 mm przy wadze niecałych 41 gramów. W zestawie z zegarkiem znajdziemy dwa wykonane z fluoroelastomeru paski o szerokości 30 mm, odpowiednie dla nadgarstków o obwodach od 130 do 160 mm i od 161 do 200 mm.
Smartwatch wyposażono w dotykowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 456 × 280 pikseli i przekątnej 1,64”. Na pokładzie znajdziemy akcelerometr, żyroskop, optyczny pulsometr, czujnik oświetlenia, barometr, czujnik temperatury i czujnik Halla. Są tu też moduły GPS, NFC i Bluetooth. Ładowanie odbywa się za pomocą magnetycznej ładowarki, a poza interfejsem dotykowym do obsługi służą dwa przyciski umieszczone na prawym boku obudowy. Ponadto Watch D może się pochwalić stopniem ochrony IP68.
W tym miejscu wspomnę również o baterii, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Producent deklaruje, że smartwatch może pracować z dala od ładowarki nawet do siedmiu dni. Z mojego testu wynika, że nie ma najmniejszych problemów z uzyskaniem takiego wyniku. Co więcej, po siedmiu dniach zegarek bez problemu przepracował jeszcze ósmy, przy czym wcale go nie oszczędzałem. Wszystkie funkcje związane ze stałym monitorowaniem pulsu, jakości snu, poziomu stresu czy nasycenia krwi tlenem były włączone, a do tego wykonywałem kilka pomiarów ciśnienia w ciągu doby. Ponad 7 dni ciągłej pracy to naprawdę dobry wynik.
Pomiar ciśnienia tętniczego smartwatchem
Huawei Watch D to smartwatch, którego główne funkcje skupiają na monitorowaniu zdrowia i parametrów organizmu. Oczywiście znajdziemy tu również takie podstawowe dla smartzegarka funkcjonalności, jak wyświetlanie powiadomień ze smartfona czy sterowanie odtwarzaniem muzyki, jednak to funkcje zdrowotne są powodem, dla którego powstał ten zegarek.
Główną funkcją nowego smartwatcha Huawei jest pomiar ciśnienia tętniczego. Huawei Watch D realizuje go praktycznie w ten sam sposób, w jaki działają nadgarstkowe ciśnieniomierze medyczne. Dodaje jednak kilka funkcjonalności, których ciśnieniomierze nie mają – przede wszystkim sprawdza, czy podczas pomiaru zachowaliśmy odpowiednią postawę ciała i ułożenie ręki względem serca, by pomiar nie był zafałszowany.
Chociaż pomiar ciśnienia z wykorzystaniem smartwatcha nie może być traktowany tak samo, jak pomiar przy użyciu certyfikowanego urządzenia medycznego, postanowiłem porównać prezentowane przez zegarek pomiary z tymi, które wskazywał ciśnieniomierz medyczny. Wynik porównania wypadł bardzo obiecująco, bo nawet jeśli między odczytami z obu urządzeń pojawiały się rozbieżności, były one bardzo niewielkie.
Huawei Watch D został zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Naukową Non-profit ds. Nadciśnienia STRIDE BP. To świetne urządzenie dla osób, które chcą monitorować swoje ciśnienie tętnicze, bo nawet jeśli nie dostarczy idealnych, „klinicznych” danych, to pozwoli na szybkie wychwycenie odstępstw od normy. A wszystko to w zegarku, który możemy stale nosić na nadgarstku.
Warto zaznaczyć, że mankiet służący do mierzenia ciśnienia nie jest na stałe zintegrowany z paskiem od zegarka. W każdej chwili możemy odłączyć go od paska i samego zegarka i zakryć miejsce łączenia mankietu z zegarkiem specjalną zaślepką, którą otrzymujemy w komplecie. W ten sposób tracimy możliwość pomiaru ciśnienia w każdym momencie, ale zachowujemy wszystkie inne funkcje związane ze zdrowiem.
Co jeszcze zmierzymy za pomocą Huawei Watch D?
Wśród funkcji smartwatcha znajdziemy też możliwość wykonania EKG. W wyniku takiego pomiaru otrzymujemy jednoodprowadzeniowy zapis EKG, który zegarek może przeanalizować w czasie rzeczywistym. Ciekawostką jest to, że jedną z elektrod potrzebnych do takiego badania stanowi przycisk smartwatcha. By zrobić sobie szybkie badanie EKG, wystarczy dotknąć palcem przycisk i przytrzymać go przez 30 sekund. Zegarek automatycznie sprawdzi prawidłowość rytmu zatokowego i poinformuje użytkownika w przypadku wykrycia migotania przedsionków.
Oprócz tego Huawei Watch D sprawdza również inne parametry. Może przez całą dobę monitorować i zapisywać nasz puls, sprawdzać jakość snu, poziom stresu czy temperaturę skóry. Zmierzy też saturację krwi, czyli poziom wysycenia krwi tętniczej tlenem. Wszystkie dane są zapisywane i przechowywane, a na ich podstawie mogą powstawać raporty na temat naszego stanu zdrowia.
Jest tu też ponad 70 trybów treningowych. Watch D automatycznie rozpoznaje kilka podstawowych aktywności – spacer, bieganie, trening na maszynie eliptycznej czy trening wioślarski. Inne możemy w każdej chwili wywołać z menu. Wszystkie aktywności mogą być śledzone z dużą precyzją i zapisywane z wykorzystaniem pozycjonowania GNSS.
Współpraca z telefonem
W czasie prawie dwóch tygodni, które spędziłem z nowym huaweiem, używałem go z dwoma różnymi telefonami. Pierwszym z nich był Huawei nova 10 SE, drugim – iPhone. W przypadku korzystania z telefonu marki Huawei poruszamy się wewnątrz jednego ekosystemu. Zarówno parowanie zegarka i telefonu, jak i późniejsza współpraca przebiegają bez najmniejszych problemów, a wszystko odbywa się w preinstalowanej w smartfonie aplikacji Huawei Zdrowie.
Również w przypadku iPhone’a nie odczułem problemów – instalacja aplikacji Huawei Zdrowie jest na nim jak najbardziej możliwa, parowanie z zegarkiem przebiega bez problemu i wszystkie dane z zegarka przekazywane są do aplikacji. Czasem zdarzało się, że pojedyncze powiadomienie z telefonu nie pokazało się na zegarku, ale były to rzadkie przypadki. Ogólnie Huawei Watch D bez większych problemów radzi sobie z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu iOS.
Podsumowanie
Huawei Watch D to bardzo uniwersalny smartwatch, doprawiony solidnym zestawem funkcji umożliwiających stałe trzymanie ręki na pulsie (dosłownie i w przenośni). Pozwala przede wszystkim zatroszczyć się o siebie, zwłaszcza osobom doświadczającym problemów kardiologicznych. To smartwatch, który jednocześnie jest wyrobem medycznym - bardzo ułatwia codzienną obserwację najważniejszych parametrów i szybką reakcję w razie pojawienia się problemów.