Korzystanie z telefonu w czasie prowadzenia auta jest zabronione. Producenci aut prześcigali się w rozwiązaniach, które pozwoliłyby na normalne działanie bez łamania przepisów. Jednym z systemów dostępnych na rynku jest Android Auto. Co to jest i jak działa? Ten poradnik odpowiada na te pytania.
Android Auto – co to?
Co to jest Android Auto? To jedna z metod połączenia smartfona z komputerem pokładowym samochodu. Połączenia głównie przewodowego, chociaż coraz więcej telefonów umożliwia również komunikowanie bezprzewodowe. Dzięki temu na wyświetlaczu samochodowym pojawia się prosty interfejs, który wyświetla najważniejsze funkcje telefonu.
Znajdziesz tam ikonki do SMS-ów, wybierania połączeń, map Google, ale także serwisów streamingowych. Z takiego szybkiego wyświetlania możesz aktywować Spotify czy YouTube Music, by słuchać ulubionych utworów czy też wcześniej przygotowanych playlist. W zależności od tego, jakim samochodem jeździsz, opcję wybierać będziesz albo naciskając dotykowy ekran, albo korzystając ze sterownika pokładowego bądź kierownicy multifunkcyjnej. Wszystko przy jak najmniejszym absorbowaniu uwagi kierującego.
Asystent Google w Android Auto
Sparowanie auta z Android Auto daje również kierującemu dostęp do usługi Asystenta Google’a. Umożliwi on wydawanie poleceń głosowych smartfonowi, który po kolei będzie wykonywał zadania. Możesz m.in. wybrać adres w nawigacji i otrzymywać wskazówki na temat dojazdu, dzwonić lub odbierać połączenia, a nawet pisać i wysyłać SMS-y. A to wszystko bez użycia rąk.
By to zrobić, wystarczy, że powiesz: „OK Google”, i wydasz polecenie. Możesz w ten sposób szybko wyszukać najbliższe stacje benzynowe czy też baseny i siłownie, jeśli twoja okaże się nieczynna.
Jak połączyć auto z Android Auto
Połączenie telefonu z komputerem pokładowym samochodu z wykorzystaniem Android Auto jest bardzo proste. Sporo też zależy od urządzeń, którymi dysponujesz. By poprawnie sparować urządzenia, musisz wykonać następujące kroki:
1) Sprawdź, czy komputer pokładowy twojego auta jest kompatybilny z Android Auto. Pamiętaj – wyznacznikiem nie jest posiadanie ekranu dotykowego. Informacje uzyskasz w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.
2) Sprawdź swój smartfon. By Android Auto działało poprawnie, musi być zainstalowane na twoim urządzeniu. Aplikacja jest fabrycznie instalowana w urządzeniach, które dysponowały Androidem 10 lub nowszym. We wszystkich poprzednich wariantach musisz go pobrać z Google Play.
3) Podłącz smartfon do samochodu, korzystając z kabla USB, by dokonać pełnej konfiguracji interfejsu. Jeśli samochód nie miał zainstalowanego Android Auto, to w tym momencie komputer pokładowy pobierze aplikację i zaktualizuje ją do najnowszej wersji.
4) Ustaw optymalny dla siebie układ ikonek na wyświetlaczu tak, by wszystko, czego używasz, było odpowiednio pod ręką. Po zrobieniu tego zarówno telefon, jak i samochód będą gotowe do pracy.
Wspomnieliśmy o tym, że aplikacja Android Auto może działać również bezprzewodowo w przypadku niektórych telefonów. Większość aut wymaga jednak przy pierwszej konfiguracji podłączenia przewodowego, by aplikacja – nawet jeśli była już zainstalowana w aucie – mogła się zaktualizować do nowszej wersji.
Android Auto – ułatwienie dla kierowców
Aplikacja Android Auto jest dużym ułatwieniem dla kierowców, zwłaszcza tych, których smartfony natychmiastowo po włączeniu silnika łączą się z komputerem pokładowym.
Działanie tej aplikacji jest bardzo proste i wymaga jedynie podłączenia telefonu (przewodowo lub bezprzewodowo) z komputerem pokładowym. Do tego wszystkiego sama aplikacja jest zupełnie bezpłatna i nie generuje żadnych kosztów, ale trzeba mieć dostęp do internetu.