Android czy iOS? To pytanie zadaje sobie dziś wielu użytkowników stojących przed wyborem nowego smartfona. Faktem jest, że właściciele obu systemów są tak naprawdę jedynymi liczącymi się graczami na rynku. Oba też mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Smartfon z którym systemem operacyjnym warto wybrać? Przeczytaj nasz poradnik, w którym porównujemy oba i wskazujemy najważniejsze różnice!
TEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU: |
System operacyjny Android – krótka charakterystyka
System Android firmy Google jest obecnie instalowany na smartfonach wielu różnych producentów. Z uwagi na globalną popularność korzysta z wysokiej jakości systemu zabezpieczeń, który chroni użytkowników przed atakami hakerów.
Android jest też systemem otwartym (open source), co w praktyce oznacza, że producenci telefonów komórkowych mogą go modyfikować wedle potrzeb. Muszą przy tym pilnować, by system nadal otrzymywał aktualizacje i był funkcjonalny. Efektem tego jest mnogość różnego rodzaju tzw. nakładek, które np. zmieniają wygląd interfejsu w zależności od marki telefonu. Zatem omawiana elastyczność Androida jest jednocześnie wadą i zaletą. Swoją cegiełkę do kwestii bezpieczeństwa dokładają też sami użytkownicy, którzy powinni instalować w telefonie aplikacje pochodzące tylko z zaufanego sklepu Play od Google. Dodatkowo większość aplikacji ze sklepu Play można pobrać za darmo (kosztem reklam), co jest niewątpliwą zaletą.
Smartfony z Androidem oferują ponadto dużo opcji związanych z personalizacją wyglądu i zmianą rozmaitych ustawień. Dzięki temu dostosujesz je do własnych upodobań. Ponadto system Android znajdziemy zarówno w drogich flagowcach, jak i tańszych modelach telefonów, dlatego każdy znajdzie sprzęt na własną kieszeń.
Do głównych zalet systemu Android należą:
- wiele możliwości personalizacji funkcji i wyglądu interfejsu;
- intuicyjna obsługa;
- dostępność w dowolnej kategorii cenowej;
- ciągłość i regularność aktualizacji systemowych;
- bogaty wybór darmowych aplikacji do pobrania;
- możliwość zrootowania urządzenia (czyli zastąpienia systemu Android innym).
Android – wady systemu:
- najbardziej wystawiony na ataki (ze względu na popularność);
- zbiera sporo informacji o użytkowniku (jak lokalizacja, historia wyszukiwania itp.);
- aplikacje o tej samej funkcjonalności dublują się w sklepie Play;
- polityka aktualizacji zależy od producenta urządzenia.
System operacyjny iOS – krótka charakterystyka
iOS to nazwa systemu operacyjnego firmy Apple i korzystają z niego wyłącznie produkty tej firmy – np. iPhone’y i iPady. System iOS – w przeciwieństwie do Androida – ma zamknięty kod źródłowy, czyli nie można go zmodyfikować, a aplikacje da się pobrać tylko z oficjalnego sklepu App Store.
Przechodząc z Androida na iOS, klienci chwalą szybkie działanie systemu, długi czas pracy baterii oraz sporo ciekawych funkcji telefonu. Ponadto podoba im się prosty w obsłudze interfejs iPhone’ów oraz intuicyjnie rozmieszczone aplikacje i przejrzysty układ menu. Do tego system operacyjny firmy Apple proponuje precyzyjne (i dość częste) aktualizacje oprogramowania, przynoszące dopracowane poprawki funkcjonalności oraz podnoszące komfort użytkowania ich urządzeń mobilnych.
Kluczową zaletą iOS-a jest również kompatybilność systemu operacyjnego na wszystkich urządzeniach marki Apple. Umożliwia to pełną synchronizację danych i płynną pracę pomiędzy iPhone’ami, iPodami, iPadami oraz MacBookami. iPhone zadziała też z Windowsem, dlatego z łatwością połączysz go kablem lub bezprzewodowo z komputerem, aby przesłać pliki. Chcesz wypróbować telefon ze stajni Apple? Sprawdź nasz ranking iPhone’ów.
iOS – największe zalety systemu:
- pełna integracja z usługami sieciowymi i urządzeniami Apple;
- bezpieczeństwo i kontrola aplikacji;
- płynne i szybkie działanie;
- intuicyjność obsługi;
- podpowiada użytkownikowi czynności w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji.
iOS – wady systemu:
- mało darmowych aplikacji w sklepie App Store;
- zamknięty kod źródłowy, czyli mała swoboda projektowania;
- niegasnący wyświetlacz (Always-On Display) tylko w nowszych modelach iPhone’ów;
- dioda LED powiadomień tylko w nowszych modelach iPhone’ów.
Główne różnice w systemach Android i iOS
Rozważasz przesiadkę na inny system operacyjny? W tabeli poniżej wskazujemy najważniejsze różnice między Androidem a iOS-em:
Android |
iOS |
System znajdziemy na urządzeniach wielu różnych producentów. |
System dostępny wyłącznie na urządzeniach marki Apple (np. iPhone’y, iPady). |
Duże możliwości personalizacji ustawień oraz wyglądu interfejsu. Android wygląda inaczej na większości urządzeń. |
Bardzo ograniczona możliwość personalizacji. iOS wygląda tak samo na wszystkich urządzeniach. |
System otwarty – Android umożliwia instalację zewnętrznego oprogramowania, również takiego, które nie pochodzi ze sklepu Play. |
System zamknięty, czyli zainstalujesz na nim wyłącznie aplikacje z oficjalnego sklepu App Store. |
Bardzo wysoki system nowoczesnych zabezpieczeń dzięki biometrii, hasłom oraz weryfikacji dwuetapowej. |
Restrykcyjny system zabezpieczeń dzięki kodowi dostępu oraz logowaniu do konta Apple ID. |
Smartfony z Androidem dostają aktualizacje zwykle nie dłużej niż 3 lata (wyjątkiem są najdroższe flagowce największych marek). |
Każdy model iPhone’a otrzymuje aktualizacje systemowe co najmniej przez 5 lat. |
Istnieje ryzyko problemów z kompatybilnością między urządzeniami, ze względu na mnogość nakładek systemowych różnych producentów oraz wiele wersji systemu. |
Płynna integracja i współpraca systemu na wszystkich urządzeniach firmy Apple. |
Podsumowanie porównania systemów Android i iOS
Który system operacyjny jest lepszy – Android czy iOS? Tak naprawdę nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybierz ten system, który lepiej odzwierciedla twoje preferencje, oczekiwania czy przyzwyczajenia. Zarówno system operacyjny Android, jak i iOS mają plusy i minusy, które każdy oceni osobiście. Dla jednego ważniejsza jest większa możliwość personalizacji telefonu, podczas gdy ktoś inny bardziej ceni prostotę. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu porównaniu obu systemów będzie ci łatwiej podjąć najlepszą dla siebie decyzję.