Jak wśród wielu dostępnych modeli znaleźć najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących? Na które parametry warto zwrócić uwagę? Czy warto sięgać po specjalistyczne obiektywy, gdy jesteś początkującym pasjonatem fotografii? Jeśli właśnie stoisz przed takim dylematem, zapoznaj się z naszym poradnikiem i wybierz aparat fotograficzny na początek swojej przygody z fotografią.
Aparat fotograficzny dla początkujących – jaki i do czego?
Współczesna fotografia, zarówno amatorska, jak i profesjonalna, to w zdecydowanej większości fotografia cyfrowa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wciąż wykonywać zdjęcia klasycznymi technikami fotochemicznymi, jednak to na cyfrze powstaje dziś najwięcej fotografii. Fotografowanie cyfrówką jest bowiem łatwiejsze, szybsze i przy dużych ilościach zdjęć - mniej kosztowne od pracy na kliszy.
Jak podzielić dostępne na rynku aparaty, by łatwiej o nich mówić? Podstawowy podział aparatów fotograficznych ze względu na typy może wyglądać tak:
· lustrzanki cyfrowe – to właśnie lustrzanki są kojarzone z aparatami profesjonalnymi. To urządzenia z wymienną optyką i najczęściej wyposażone w matryce o większych wymiarach niż w przypadku kompaktów;
· aparaty bezlusterkowe – to następcy lustrzanek dopasowani do realiów cyfrowego świata. Takie aparaty również mają wymienną optykę i są wyposażone w matryce o większych rozmiarach.
Czy cyfrowy kompakt to dobry aparat dla amatora?
Gdy świat fotografii przechodził cyfrową rewolucję, to właśnie kompakt był uznawany za najlepszy wybór dla amatora. Dziś, ze względu na dużą popularność smartfonów, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Współczesny smartfon pozwala bowiem na wykonanie zdjęć o wiele lepszej jakości niż dawne kompakty cyfrowe. Gdy dodamy do tego możliwości mobilnej fotografii wspomaganej przez sztuczną inteligencję i to, że telefon praktycznie zawsze mamy przy sobie, szybko się wyjaśni, skąd spadek popularności cyfrowych kompaktów.
Wśród aparatów kompaktowych wciąż istnieje jednak grupa urządzeń, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze aparatu dla początkujących – to kompakty wyposażone w duży zoom optyczny. Jeśli naszym marzeniem jest fotografowanie rozgrywek sportowych lub dzikiej przyrody, taki aparat będzie dobrym wyborem na początek. Dzięki wyposażeniu w zmiennoogniskowy obiektyw o dużej maksymalnej długości ogniskowej możemy bardzo „zbliżyć się” do fotografowanych obiektów. Takie możliwości w przypadku lustrzanek czy bezlusterkowców będą wymagać o wiele większych nakładów finansowych.
To, co odróżnia aparaty kompaktowe od lustrzanek czy bezlusterkowców, to głównie niewielkie wymiary matrycy. Z jednej strony wykorzystanie małej matrycy umożliwia zmniejszenie całego urządzenia. Z drugiej natomiast pośrednio przekłada się na ogólną jakość obrazu, która jest niższa niż w przypadku lustrzanek i aparatów bezlusterkowych wyposażonych w większe matryce.
Istnieje dość mała grupa aparatów kompaktowych wyposażonych w duże matryce formatu APS-C czy wręcz matryce pełnoklatkowe. To urządzenia chętnie wybierane przez profesjonalistów poszukujących niewielkiego aparatu, który zawsze mogą mieć przy sobie. Wykonywane nimi fotografie nie będą ustępować jakością zdjęciom robionym bardziej zaawansowanymi modelami. Warto się nimi zainteresować, jeśli szukamy najwyższej jakości obrazu fotograficznego przy zachowaniu niewielkich wymiarów sprzętu.
Lustrzanka dla początkujących – jakie jest jej miejsce w fotografii?
W powszechnej opinii przyjęło się, że lustrzanka cyfrowa to aparat profesjonalny. To uproszczenie, bo na rynku są obecne zarówno bardzo proste lustrzanki dla początkujących, jak i profesjonalne, reporterskie czy studyjne modele z najwyższej półki. Większość z nas, mówiąc o lepszym aparacie fotograficznym, ma na myśli właśnie lustrzankę.
Tak naprawdę lustrzanki cyfrowe wyewoluowały z klasycznych lustrzanek na film, gdy tylko zostały opracowane metody cyfrowego przechwytywania obrazu odpowiednie do zastosowania w fotografii. W ogólnym założeniu lustrzanka cyfrowa nie różni się od klasycznej lustrzanki na film niczym oprócz nośnika, na którym zapisywane są obrazy. Od strony mechanicznej to dokładnie te same urządzenia.
Gdy fotografia cyfrowa zaczynała podbijać świat, ewolucja klasycznej lustrzanki do wersji cyfrowej była naturalna. Fotografowie byli przyzwyczajeni do używania tak działających urządzeń, a producenci sprzętu fotograficznego mieli do dyspozycji ogromne biblioteki obiektywów. Nawet tych zaprojektowanych na długo przed czasami fotografii cyfrowej można było śmiało użyć z lustrzankami cyfrowymi, o ile tylko producent zachował niezmienione mocowanie obiektywu.
Idea lustrzanki cyfrowej ma już ponad 30 lat. W tym czasie technika poszła jednak do przodu i okazało się, że element, który definiuje lustrzankę – komora lustra, którego zadaniem jest przekazanie obrazu widzianego przez obiektyw do wizjera – jest w aparacie cyfrowym zupełnie zbędny. W ten sposób powstały aparaty bezlusterkowe – następcy lustrzanek o uproszczonej konstrukcji.
Bezlusterkowce – czy to dobre aparaty fotograficzne dla początkujących?
Chociaż aparaty bezlusterkowe to najmłodsze fotograficzne narzędzia na rynku, to i tak są na nim obecne już od półtorej dekady. Dziś traktowane są na równi z lustrzankami, a nawet często przerastają je możliwościami. Przestały być nowinką, a stały się rodzajem aparatu chętnie wybieranym zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Wielu twierdzi, że bezlusterkowce wyprą z rynku lustrzanki. Inni są przekonani, że już wyparły.
Jeśli się zastanawiasz, jaki aparat fotograficzny na początek kupić, aparat bezlusterkowy może się okazać bardzo dobrym wyborem. To najnowocześniejsze urządzenie, które nie zestarzeje się szybko pod względem technologicznym. Jeśli chodzi o jakość produkowanego obrazu, to jest ona dokładnie taka sama jak z lustrzanki z podobnej półki cenowej. Często jednak bezlusterkowiec będzie nieco poręczniejszy. To właśnie ze względu na likwidację komory lustra, która w lustrzankach zabierała najwięcej miejsca.
Co powinien mieć aparat fotograficzny dla amatora?
Wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje aparatów fotograficznych. Ale jak wybrać aparat dla początkujących?
Dużo zależy od tego, czego oczekujesz od swojego aparatu. Jeśli nie liczysz na fotografie ponadprzeciętnej jakości i zależy ci na niewielkim urządzeniu, którym będziesz robić zdjęcia na wakacjach, rozważ któryś z aparatów kompaktowych. Dobrze jest też pomyśleć o smartfonie z aparatem dobrej jakości. Może się okazać, że doskonale zastąpi on prosty aparat kompaktowy.
Jeśli jednak chcesz wejść na wyższy poziom i szukasz aparatu, który pozwoli ci sprawdzić, czy fotografia to zajęcie dla ciebie, twoje możliwości są niemal nieskończone. Ogranicza je w zasadzie tylko twój budżet.
Zarówno lustrzanki, jak i aparaty bezlusterkowe mogą należeć do tańszego lub droższego segmentu. Na rynku zajdziemy modele przeznaczone dla amatorów, średnio zaawansowanych pasjonatów fotografii i profesjonalistów. Łączy je zasada działania – aparat za 2 tysiące złotych działa wedle tej samej zasady, co aparat za 22 tysiące złotych. O różnicach między klasami sprzętu fotograficznego stanowią funkcje istotne dla zawodowców, którzy szukają sprzętu dostosowanego do konkretnych zastosowań. Na początku przygody z fotografią, gdy jeszcze szukasz swojej drogi, większość z nich możesz jednak pominąć.
Co poza aparatem?
Lustrzanka czy bezlusterkowiec nie zadziałają bez obiektywu i to kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. Aparaty często są sprzedawane w zestawie z podstawowym obiektywem. To najczęściej proste konstrukcje o niewielkim zakresie ogniskowych (na przykład 18–55 mm) i stosunkowo ciemne (np. f/3,5–5,6). To świetne obiektywy na początek, by sprawdzić, czego potrzebujesz, by wykonywać zdjęcia, o jakich marzysz.
Z czasem dowiesz się, z jakiego obiektywu chcesz korzystać:
· krótkiego teleobiektywu (np. 85 mm czy 105 mm), jeśli myślisz o portrecie,
· reporterskiego teleobiektywu (np. 100–400 mm), gdy marzysz o fotografowaniu dzikiej przyrody.
Stwierdzisz też, czy i jakie znaczenie ma dla ciebie jasność obiektywu. Wszystko to kwestia doświadczenia.
Jaki dobry aparat fotograficzny dla amatora kupić?
To najtrudniejsze z pytań, jakie można zadać w temacie fotografii. Bardzo trudno jest bowiem rozmawiać o sprzęcie fotograficznym bez wiedzy o tym, do czego dokładnie ma służyć. Jeśli więc czujesz, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią, ale nie wiesz jeszcze, w jakim dokładnie kierunku rozwiną się twoje zainteresowania, poszukaj aparatu, który będzie miał rozsądną cenę i w miarę uniwersalny obiektyw. Praca z nim pozwoli ci sprawdzić, czego dokładnie oczekujesz od sprzętu, co umożliwi świadome podejmowanie kolejnych decyzji zakupowych.
Fotografia to świetna zabawa – warto więc spróbować w niej własnych sił. Wiele osób twierdzi, że to nie aparat robi zdjęcia, tylko fotograf. Owszem, aparat to tylko narzędzie do osiągnięcia celu, jakim jest piękne zdjęcie, ale na pewnym poziomie niektóre aparaty mogą po prostu ograniczać. Kiedy poczujesz, że twój aparat przestaje ci wystarczać, to moment, by go zmienić. Pamiętaj jednak, że najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących to ten, który po prostu masz, lub ten, na który możesz sobie pozwolić. Nawet najprostszy aparat będzie lepszy niż żaden.