Funkcje oparte na zaawansowanej sztucznej inteligencji dla urządzeń Apple udostępniono pod koniec października. Doczekaliśmy się wtedy debiutu systemu Apple Intelligence, dzięki któremu możliwe są m.in. tworzenie podsumowania wybranych treści czy wiadomości, inteligentne usuwanie elementów ze zdjęcia czy bardziej naturalne komunikowanie się z Siri. To oczywiście nie wszystkie możliwości Apple Intelligence. Co to jest i co potrafi ta AI? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
Co to jest Apple Intelligence
Apple Intelligence to opracowany przez firmę Apple system sztucznej inteligencji, który dostępny jest na wybranych iPhone'ach, iPadach oraz Macach. Zapewnia ich użytkownikom zaawansowane funkcje, które pomagają szybciej i sprawniej poradzić sobie z wieloma zadaniami. Apple Intelligence przygotowuje streszczenia powiadomień, poprawia styl napisanych treści czy zapewnia możliwość wyszukiwania zdjęć i filmów wyłącznie na podstawie opisu. Wprowadza też ulepszonego asystenta Siri i wiele więcej.
Apple Intelligence jest systemem mocno powiązanym z użytkownikiem. Do generowania jak najbardziej rzetelnych, jak najlepiej dopasowanych do konkretnych okoliczności informacji mocno czerpie z osobistego kontekstu użytkownika, w tym z jego danych osobowych. Zapytasz: dobrze, a co z prywatnością? Apple Intelligence bardzo o nią dba – nie daje innym podmiotom dostępu do przetwarzanych danych, nawet Apple. Większość funkcji Apple Intelligence działa na urządzeniu użytkownika. Gdy jednak musi ona uzyskać dostęp do chmury, to standard Power Cloud Compute zapewnia danym prywatność.
Premiera Apple Intelligence
Apple Intelligence zadebiutowało pod koniec października 2024 r. wraz z wprowadzeniem aktualizacji iOS 18.1. Jednak oddanie go do powszechnego użytku nie objęło wszystkich funkcji – firma z Cupertino nie udostępni ich za jednym razem, ale w kilku transzach. Pierwsza transza zawierała narzędzia pisania, podsumowania powiadomień, inteligentne wyszukiwanie zdjęć i ulepszenie Siri. Druga (z grudnia 2024 r.) m.in. narzędzie do tworzenia własnych emotikonów Genmoji czy aplikację Image Playground do generowania komiksowych grafik. Kolejne mają się pojawiać już w 2025 roku.
Apple Intelligence w Polsce – kiedy skorzystamy z tych funkcji
Jak już wspominaliśmy, Apple Intelligence zostało udostępnione pod koniec października 2024 r. Dotyczy to jednak tylko Stanów Zjednoczonych, ponieważ aby ta zaawansowana sztuczna inteligencja była dostępna w krajach Unii Europejskiej, Apple musi się dostosować do zapisów Aktu o rynkach cyfrowych. To ma się wydarzyć na wiosnę 2025 roku i wtedy Apple Intelligence będą już mogli używać mieszkańcy państw UE, w tym Polski.
Jest jednak sposób, aby korzystać z funkcji, które oferuje Apple Intelligence, już teraz. I nie jest to nic nieoficjalnego czy wbrew przepisom. To sposób, o którym wspomina w informacji prasowej samo Apple (co prawda na końcu i drobnym drukiem). Chodzi o zdanie „Dostęp do zestawu można uzyskać w większości regionów świata po ustawieniu dla urządzenia i funkcji Siri języka angielskiego (USA)”.
Co ciekawe, z dobrodziejstw Apple Intelligence można już korzystać w Polsce oraz całej Unii Europejskiej na komputerach Mac z czipem M1 i nowszych.
Na jakich urządzeniach dostępne jest Apple Intelligence
Na tę chwilę z Apple Intelligence kompatybilne są następujące urządzenia:
· tablety Apple – iPady z układem M1 i nowsze;
· komputery Mac – modele z procesorem M1 oraz nowsze.
Czy Apple Intelligence będzie płatne
Oficjalnie nic na ten temat nie wiadomo. Jednak według doniesień zagranicznych serwisów Apple może wprowadzić pobieranie opłaty za dostęp do niektórych funkcji Apple Intelligence. Nie stanie się to jednak przed 2027 rokiem.
Funkcje Apple Intelligence
Pierwsza transza funkcji Apple Intelligence, dostępna wraz z debiutem sztucznej inteligencji kalifornijskiej firmy pod koniec października (i iOS 18.1), to:
Narzędzia pisania, czyli edycja i podsumowywanie tekstów. Apple Intelligence może doszlifowywać, poprawiać i podsumowywać teksty. Potrafi także zmieniać ich ton – na profesjonalny, zwięzły lub przyjacielski. Narzędzia pisania dostępne są praktycznie wszędzie tam, gdzie można pisać, w tym w Poczcie, Notatkach i aplikacjach innych firm.
Transkrypcje i podsumowania nagrań audio. Apple Intelligence umożliwia tworzenie transkrypcji nagrań audio w aplikacjach Notatki i Telefon (wraz z aktualizacją iOS 18.1 możliwe jest nagrywanie rozmów na iPhonie, jednak nie jest dostępne w krajach UE). Po włączeniu nagrywania rozmowy jej uczestnicy zostają o tym powiadomieni. Po zakończeniu połączenia Apple Intelligence tworzy streszczenie kluczowych informacji, które pojawiły się podczas rozmowy.
Usuwanie obiektów ze zdjęć. Wtargnięcie niechcianej osoby w kadr idealnej fotografii z wakacji nie będzie już teraz problemem. Apple Intelligence umożliwia usuwanie niechcianych elementów ze zdjęć i zastępowanie ich tłem, tak aby ślad po nich nie pozostał.
Edytowanie i personalizowanie filmów wspomnieniowych. Obecnie dostępna tylko na iPhone'ach i iPadach funkcja Wspomnienia w aplikacji Zdjęcia pozwala użytkownikom wpisać opis filmu wspomnieniowego, np. „czerwcowa wspinaczka w Tatrach”. Następnie Apple Intelligence dobierze odpowiednie zdjęcia i filmy, a także stworzy dla nich „fabułę”.
Bardziej naturalne, kontekstowe rozmowy z Siri. Apple Intelligence wprowadza świadomość kontekstową dla asystenta głosowego Siri, dzięki czemu może on utrzymywać wątki konwersacji w wielu interakcjach. Wyobraź sobie, że rozmawiasz o nadchodzącej podróży służbowej do Gdańska, a następnie po prostu mówisz: „Siri, zarezerwuj mi stolik w najlepiej ocenianej restauracji sushi w pobliżu mojego hotelu na następny wtorek”. Siri zrozumie kontekst, uzyska dostęp do planu podróży, znajdzie restaurację i zrobi rezerwację. Taka intuicyjna interakcja zmienia Siri z prostego narzędzia od poleceń głosowych w prawdziwie inteligentnego cyfrowego asystenta.
Łatwe wyszukiwanie zdjęć i filmów. Apple Intelligence umożliwia używanie naturalnego języka, aby znaleźć w aplikacji Zdjęcia interesujące nas fotografie i filmy. Możemy na przykład wpisać „osoba jadąca na rowerze” i zostaną nam wybranego pasujące do tego opisu zdjęcia i filmy.
Podsumowania powiadomień. Apple Intelligence może tworzyć podsumowania powiadomień na ekranie blokady. Może to zaoszczędzić przewijania kilkudziesięciu nowych wpisów z jakiegoś czata, ale nie jest obligatoryjne – podsumowania powiadomień można wyłączyć w Ustawieniach. Apple Intelligence może także sprawdzać powiadomienia, gdy masz włączony Tryb skupienia i wyświetlać je, jeśli stwierdzi, że wymagają natychmiastowej uwagi. Jako przykład takiego powiadomienia Apple podaje wiadomość o konieczności odebrania dziecka.
Priorytetowe wiadomości w aplikacji Mail. Apple Intelligence wyświetli w górnej części skrzynki odbiorczej aplikacji Mail najpilniejsze wiadomości i takie ważne wiadomości, jak te z kartami pokładowymi czy prośbami wymagającymi natychmiastowej odpowiedzi.
Automatyczne inteligentne odpowiedzi na mejle i wiadomości. Automatycznie generowane odpowiedzi istnieją już od dość dawna, ale te sugerowane przez Apple Intelligence nie tylko zawierają sugestie dotyczące odpowiedzi. Identyfikują również wszystkie pytania w mejlu, aby żadne nie umknęło użytkownikowi.
Podsumowania mejli i wiadomości. Apple Intelligence umożliwia podsumowywanie wiadomości e-mail oraz tekstowych bez konieczności ich otwierania.
Druga transza funkcji Apple Intelligence, dostępna wraz z aktualizacją iOS 18.2, zawiera następujące funkcje:
Integracja Siri z ChatGPT. Głosowy asystent Siri jest teraz bezpośrednio zintegrowany z ChatGPT. Zastanawiasz się, co ugotować na kolację z przyjaciółmi? Wystarczy poprosić Siri o pomysły na wykwintne menu. To prawie tak, jakby mieć w kieszeni doradcę na każdy temat.
Projektowanie grafik. Funkcja Image Playground wygeneruje grafikę na podstawie opisu. Potrzebujesz niestandardowego obrazu do prezentacji lub postu w mediach społecznościowych? Możesz na przykład stworzyć obraz siebie w egzotycznym miejscu lub zmienić złożony zestaw danych w infografikę.
Tworzenie emoji. Narzędzie Genmoji pozwala tworzyć dowolne emotikony. To idealne rozwiązanie do dodawania osobistych akcentów do wiadomości lub reakcji – emoji mogą wyglądać jak ty lub twoi znajomi.
Przekształcanie notatek za pomocą ImageWand. Pozwala ona przekształcać proste szkice w dopracowane obrazy w aplikacji Notatki. Może także generować obrazy dopasowane do kontekstu – wystarczy zaznaczyć pustą przestrzeń w notatce, a Image Wand, analizując otaczający tekst, wygeneruje ilustrację pasującą do treści notatki. Może także dostosowywać styl obrazów do preferencji użytkownika (do wyboru są takie style, jak animacja, ilustracja czy szkic).
Dodatkowo użytkownicy iPhone'a 16 mogą korzystać z możliwości Visual Intelligence – narzędzia, które pozwala uzyskać informacje o rzeczach, na które skierujesz obiektyw aparatu, jak np. teksty na produktach, jedzenie czy samochód. Taki Google Lens, ale dla Apple.