Bateria kuchenna – jaką wybrać

Konrad Ziółek

Bateria zlewozmywakowa to jeden z najczęściej używanych elementów wyposażenia kuchni, który ma znaczący wpływ na funkcjonalność, wygodę i estetykę pomieszczenia. Nowoczesne baterie kuchenne to już nie tylko urządzenia, które dostarczają wodę o wybranych temperaturze i ciśnieniu. To zaawansowane sprzęty, które mogą ułatwić codzienne domowe zadania. Jak wybrać baterię kuchenną, na co zwrócić uwagę? W tym poradniku opisujemy najważniejsze kryteria i podpowiadamy, jak dobrać baterię do zlewu. Sprawdź i podejmij właściwą decyzję.

Zobacz także: Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać

 

Rodzaje baterii kuchennych – sposób montażu

To podstawowe kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, by zdecydować, jaką baterię do kuchni wybrać. Uwzględnij układ instalacji wodnej, możliwości techniczne czy wynikające z aranżacji przestrzeni i oczywiście swoje preferencje estetyczne. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy:

1. Baterie stojące

Są montowane bezpośrednio w rancie zlewozmywaków (mają one zazwyczaj fabrycznie wycięty otwór) lub w blacie tuż obok zlewu (wtedy trzeba przygotować otwór do zamontowania baterii). Przed zakupem baterii musisz się upewnić, że otwór ma odpowiednią średnicę i podstawy wybranego modelu do niego pasuje. Sam montaż jest prosty – wystarczy podłączyć baterię do elastycznych wężyków, które doprowadzają ciepłą i zimną wodę z instalacji wodnej. A dzięki temu, że wymiary są ustandaryzowane, to ewentualna wymiana na inny model nie sprawia problemu. Te zalety mogą przesądzić o odpowiedzi na pytanie, jaką baterię kuchenną wybrać.

Baterie stojące to popularne rozwiązanie także dlatego, że są one dostępne w wielu kształtach i kolorach. Są eleganckie i dopasujesz je do rozmaitych stylów aranżacji wnętrza. Mają także różne funkcje dodatkowe – oprócz modeli podstawowych bez problemu znajdziesz również te bardziej zaawansowane, choćby z systemem filtrującym wodę czy podgrzewaczem. 

Polecane baterie kuchenne
  • 2 239 zł
  • 249 zł
  • 299 zł
  • 219 zł
  • 1 159 zł
  • 599 zł
  • 469 zł
  • 429 zł
  • 399 zł
  • 729 zł

2. Baterie ścienne

Montuje się je do instalacji wodnej znajdującej się w ścianie – montaż baterii ściennej  jest dość uciążliwy, wymaga precyzyjnego dopasowania do końcówek rur. Klasyczne modele natynkowe wybierane są najczęściej wtedy, gdy trzeba wymienić starą baterię bez konieczności remontowania instalacji wodnej. Ich popularność zdecydowanie maleje, trudniej też dopasować odpowiednią do całościowej aranżacji kuchni, bo wybór modeli jest coraz mniejszy.

Popularność za to zyskują znane już z łazienek baterie ścienne podtynkowe – tutaj cały mechanizm jest schowany w otworze wykutym w ścianie, widoczne są tylko wylewka i dźwignia. Taką baterię trzeba zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, przed położeniem płytek czy innych okładzin ściennych. Mimo najtrudniejszego montażu są coraz chętniej wybierane ze względu na minimalistyczny i elegancki wygląd. Pozwalają też zaoszczędzić sporo miejsca, więc sprawdzą się w małej kuchni, i łatwiej je utrzymać w czystości.

 

Kształty i rodzaje wylewki

Zastanawiasz się, jaka bateria do kuchni będzie funkcjonalna? Przyjrzyj się jej wylewce, bo to ona w dużej mierze o tym decyduje. Wylewka baterii kuchennej, czyli rurka, z której wypływa woda, to bardzo ważny element – jej rodzaj, kształt i właściwe dopasowanie do zlewu to podstawowe kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę. Wylewka musi mieć odpowiedni zasięg, by strumień wody padał mniej więcej na środek komory zlewu, oraz kształt i wysokość, które są uzależnione od głębokości zlewozmywaka.

Poznaj różne rozwiązania funkcjonalne:

1. Bateria z nieruchomą wylewką

Zaczynamy od niej, choć trzeba jasno powiedzieć, że nie jest to optymalny wybór. To najprostszy typ wylewki – jest zamocowana na stałe i nie można nią obracać ani jej wyciągać. Może się sprawdzić w kuchni, z której korzysta się sporadycznie, bo taka nieruchoma wylewka utrudnia mycie naczyń, płukanie owoców i warzyw oraz dokładne umycie zlewu. Tylko do zlewu jednokomorowego.

2. Bateria z obrotową wylewką

Funkcjonalna bateria do zlewozmywaka ma obrotową wylewkę – w zależności od modelu może się ona obracać w zakresie 90–360 stopni. Łatwiej jest zmywać, myć rożne produkty i czyścić zlew. Jeśli szukasz baterii do zlewu dwukomorowego, to w zasadzie musisz wybrać taką z obrotową wylewką, a im większy zakres ruchu, tym większa swoboda użytkowania. Masz zlew na wyspie? Wybierz baterię z wylewką o maksymalnym obrocie, czyli 360 stopni.

3. Bateria ze składaną wylewką

Wybierz ten typ baterii, jeśli masz zlewozmywak umieszczony pod oknem. To ona najlepiej się sprawdzi jako bateria podokienna. Jest tak skonstruowana, że można ją złożyć – nawet na płasko, do poziomu zlewu – albo wyjąć i położyć na blacie. Dzięki temu możesz swobodnie korzystać z okna i nie obawiać się, że uszkodzi ono baterię.

4. Bateria z wyciąganą wylewką

Jej końcówkę można wyciągnąć na elastycznym wężu, nawet do 150 cm. To zdecydowanie zwiększa zasięg i swobodę ruchów. Jaką baterię do kuchni wybrać, by była komfortowa w użytkowaniu? Ta z wyciąganą wylewką to zawsze dobre rozwiązanie – ułatwia mycie naczyń dużych czy takich o nieregularnym kształcie, napełnianie wodą garnków czy wazonów, a także dokładne umycie zlewu. Wybierz produkt renomowanego producenta, by mieć pewność, że wąż jest solidny i bez problemu schowa się z powrotem do korpusu baterii.

Czarna bateria kuchenna z elastyczną wylewką z oplotem

5. Bateria z elastyczną wylewką

Jest wykonana z giętkiego materiału, który można wyginać, więc zwiększa się jej zasięg, zapewnia także dużą swobodę ruchu. Łatwiej płukać czy myć zlew. Ciekawym rozwiązaniem wizualnym jest elastyczna wylewka z oplotem sprężynowym. Zapewnia i funkcjonalność, i fajny wygląd.

Kształty wylewki

Baterie mogą mieć także różne kształty wylewek – są oznaczane literami, które najbardziej przypominają: U, F, S, C, J, L. Jaką wybrać baterię kuchenną, by była w pełni funkcjonalna? Najbardziej uniwersalne są wylewki L i U, bo pasują zarówno do zlewów płytkich, jak i głębszych. Wylewka F jest najwyższa, więc sprawdzi się do zlewów płytkich.

Jeśli chodzi o funkcjonalność i kształt wylewki, to tutaj nie musisz się decydować tylko na jedno z rozwiązań, bo producenci łączą je w swoich modelach – możesz więc mieć na przykład baterię obrotową z wyciąganą wylewką w kształcie litery U.

 

Jaką baterię kuchenną wybrać – sposób obsługi

Sposób obsługi baterii ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort jej użytkowania, ale także na zużycie wody, a co za tym idzie – comiesięczne rachunki. Gdy wybierasz baterię do zlewozmywaka, spotkasz się ze standardowym podziałem na baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe, ale koniecznie zwróć też uwagę na trzecią grupę, czyli baterie elektroniczne, bezdotykowe.

1. Baterie jednouchwytowe

To jedna z najwygodniejszych opcji – baterię obsługuje się jednym uchwytem, który służy do regulacji zarówno temperatury wody, jak i siły strumienia. Za mieszanie wody odpowiada umieszczona wewnątrz baterii głowica, plastikowa bądź ceramiczna. Ta druga będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Baterie jednodźwigniowe są obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem, także dlatego, ze pozwalają zoptymalizować zużycie wody.

Srebrna bateria kuchenna jednouchwytowa

2. Baterie dwuuchwytowe

Czyli krany do zlewozmywaka z dwoma oddzielnymi kurkami – jednym do wody ciepłej, drugim – do zimnej. Aby ustawić pożądaną temperaturę wody, trzeba kręcić obydwoma kurkami, więc zajmuje to więcej czasu, jest mniej wygodne i zużywasz wtedy niepotrzebnie więcej wody. Jeśli jednak masz kuchnię w stylu retro lub taką planujesz, i to konsekwencja stylistyczna jest dla ciebie najważniejsza, to może być właściwy wybór.

3. Baterie elektroniczne, bezdotykowe

Rozwiązanie znane z przestrzeni publicznej i zyskujące popularność w domach prywatnych. Bateria ma fotokomórkę i uruchamia się automatycznie po wykryciu ruchu pod wylewką. To bardzo oszczędna armatura, a do tego higieniczna i przydatna, zwłaszcza wtedy, gdy masz brudne ręce i chcesz je szybko opłukać.

 

Wygląd i trwałość – materiały i kolory

Gdy decydujesz, jaką baterię do kuchni wybrać, nie zapominaj o materiale, z którego jest wykonana, oraz o powłoce, którą jest pokryta. To decyduje i o jej trwałości – a bateria jest narażona na różne uszkodzenia, łatwo ją czymś uderzyć czy zabrudzić – i o jej wyglądzie. Jeśli chodzi o korpus, to najczęściej jest on wykonany ze stali lub mosiądzu. Oba materiały są trwałe, odporne na korozję, higieniczne i przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Stal jest przy tym tańsza.

Najdroższą opcją są baterie wykonane ze stopów zawierających miedź. Takie baterie są bardzo wytrzymałe, trwałe i łatwe w pielęgnacji, miedź jest też antybakteryjna.

Najpopularniejsze powłoki:

  • chromowana – ma wysoki połysk, jest odporna na zarysowania i łatwo ją dopasować do różnorodnych stylizacji; z czasem, w wyniku eksploatacji, może tracić jakość, trzeba więc o nią regularnie dbać; widać też na niej zacieki z wody i odciski palców;
  • granitowa – nie jest wykonana z granitu, tylko go imituje, takie baterie są odporne na zarysowania, nie widać na nich zacieków czy odcisków palców; idealnie uzupełniają zlewozmywak granitowy;
  • ceramiczna – najtrwalsza i bardzo odporna, ale też najdroższa;
  • PVD – powłoka wykonana w tej technologii jest trwała, odporna na zarysowania i odbarwienia, ma też właściwości antybakteryjne.


Złota bateria kuchenna obrotowa jednouchwytowa

 

Jeśli chodzi o kolorystykę, to czasy, gdy do wyboru były wyłącznie baterie w kolorze srebrnym lub mosiężnym, dawno minęły. Teraz do dyspozycji jest bogata paleta barw. Możesz dopasować kolor baterii nie tylko do zlewozmywaka, ale także do całościowej aranżacji twojej kuchni, a nawet pozostałej części mieszkania, zwłaszcza gdy masz otwarty plan. Srebro, złoto, biel, czerń, beż i inne kolory, czerwień czy zieleń – wszystko zależy od twojego gustu i stylu, w którym urządzasz kuchnię.

 

Funkcje dodatkowe i oszczędność wody – jaka bateria do kuchni

Nowoczesne baterie kuchenne to dużo więcej niż tylko woda w odpowiedniej temperaturze i regulacja siły strumienia. Teraz baterie umożliwiają oszczędzanie wody i mają wiele przydatnych funkcji, ułatwiających codzienne domowe zajęcia. Nie możesz zdecydować, jaką baterię do zlewozmywaka kupić, wahasz się między kilkoma modelami – sprawdź, jakie mają możliwości dodatkowe.

1. Baterie filtrujące wodę

Zestaw bateria plus filtr to bardzo praktyczne rozwiązanie – umożliwia bezpieczne picie wody kranowej, a więc rezygnację z kupowania wody butelkowanej. Trzeba zwrócić uwagę na filtr – filtracja powinna być kilkuetapowa, zatrzymywać osady, rdzę czy mikroplastik, a także bakterie i wirusy. Wśród takich baterii znajdziesz modele:

  • dwufunkcyjne – mają dwa oddzielne obiegi, więc są to baterie dwudźwigniowe – jeden uchwyt jest do wody wodociągowej, a drugi – do filtrowanej;
  • trójfunkcyjne – z trzema obiegami: do wody z sieci, filtrowanej i podgrzanej, której temperatura jest zbliżona do wrzątku. 
Polecane baterie kuchenne
  • 1 159 zł
  • 1 039 zł
  • 749 zł
  • 300 zł
  • 849 zł
  • 1 719 zł
  • 2 959 zł

2. Baterie z podgrzewaczem

Bateria wydaje gorącą wodę, pozwala dzięki temu zaoszczędzić energię. Takie modele 2 w 1 mają dodatkową izolację termiczną, by były w pełni bezpieczne. Dodatkowo uchwyt do wody ciepłej i zimnej jest po jednej stronie, a zawór do gorącej – po drugiej.

3. Baterie termostatyczne

Pozwalają na ustawienie temperatury wody i ją utrzymują, możesz też ustawić siłę strumienia. To układ automatyczny, programujesz temperaturę, a bateria jej pilnuje, więc nie trzeba kręcić kurkami czy dźwignią aż do zadowalającego rezultatu. Często mają ogranicznik, który uniemożliwia wypływ wody powyżej 38 stopni.

4. Oszczędzanie wody

Które elementy baterii kuchennej są niezbędne, by wypływ wody był jak najmniejszy bez straty na komforcie? Oto najpopularniejsze:

  • perlator – napowietrza strumień wody, co zwiększa jego objętość i jednocześnie zmniejsza zużycie wody;
  • przycisk Eco lub głowica z blokadą – ograniczają wypływ wody do 5–7 litrów na minutę;
  • mieszacz – czyli bateria jednouchwytowa;
  • baterie bezdotykowe – czyli z czujnikiem odpowiadającym za uruchomienie strumienia wody.

 

Jak dobrać baterię do zlewozmywaka

Przede wszystkim wybór baterii powinien być ściśle powiązany z rodzajem zlewozmywaka. Najlepiej kupować je razem, wtedy najłatwiej dopasować je i kolorystycznie, i funkcjonalnie. Jak dobrać baterię do zlewu, aby oba elementy tworzyły spójną i funkcjonalną całość?

1. Typ montażu baterii: zdecyduj o tym na samym początku, na etapie planowania urządzenia wnętrza. Dopasuj typ baterii do instalacji wodnej albo ją przebuduj, jeśli na przykład uniemożliwia zamontowanie baterii stojącej, a na takiej ci właśnie zależy.

2. Zasięg wylewki: powinien być równy połowie przekątnej komory zlewu, by strumień padał mniej więcej na środek komory.

3. Wysokość wylewki: zależy od głębokości zlewu – woda nie może spadać ze zbyt dużej wysokości, bo będzie chlapać, ale silny strumień spadający z małej wysokości także będzie powodował taki efekt. Przy płytkich zlewach postaw na wyższą wylewkę, wtedy zmieścisz pod nią nawet większe naczynia. Do głębokiego zlewu wybierz niższą. W obu przypadkach sprawdzi się wylewka w kształcie U.

4. Kształt baterii: dobierz go do kształtu zlewu. Do kwadratowych zlewozmywaków pasują na przykład wylewki w kształcie litery L, a do okrągłych – w kształcie litery U. Linie obu sprzętów nie powinny ze sobą konkurować, tylko się uzupełniać. Dodatkowo forma baterii powinna być spójna z całościową aranżacją – do kuchni retro dobierz stylizowaną armaturę, a do wnętrza minimalistycznego równie stonowane rozwiązanie, np. prostą baterię jednouchwytową czy bezdotykową.

5. Kolor i materiał: do granitowego zlewu idealna będzie bateria granitowa, upewnij się tylko, że mają bardzo zbliżony wygląd – najlepiej baterię postawić przystawić do zlewu i upewnić się, że do siebie pasują. Jeśli takiej nie znajdziesz, do granitu pasować będzie również bateria chromowana. Ta ostatnia zresztą dobrze odnajdzie się w towarzystwie różnych zlewów, począwszy od stalowego. Złota bateria zestawiona z czarnym zlewem doda całości charakteru, a bateria w kolorze intensywnym, czerwonym, zielonym czy różowym, będzie przykuwać uwagę. Obecnie w zasadzie jedynymi ograniczeniami są twój gust i cena.

Bateria kuchenna stylizowana do kuchni retro

 

Jak czyścić baterię kuchenną

To widoczny element wyposażenia kuchennego, z którego korzysta się wielokrotnie każdego dnia. Zadbaj, by kran do zlewozmywaka dobrze się prezentował – to nie tylko podnosi estetykę wnętrza, ale także zachowuje baterię w dobrym stanie na dłużej. Nie dopuścisz na przykład do tego, że osadzi się na niej kamień, który bardzo trudno usunąć, gdy jest go dużo, więc zwłaszcza jeśli masz twardą wodę, nie zapominaj o regularnym myciu kranu. Czyszczenie baterii kuchennej wymaga jednak delikatności, aby nie uszkodzić jej powłoki:

  • używaj miękkiej ściereczki i płynu do mycia naczyń;
  • unikaj szorstkich gąbek i agresywnych środków czyszczących;
  • regularnie usuwaj osad z kamienia octem lub specjalnymi preparatami;
  • zawsze stosuj się do zaleceń producenta i używaj odpowiednich środków do pielęgnacji.

 

Jaka bateria do kuchni – podsumowanie

Dobrze dobrana bateria kuchenna nie tylko ułatwia codzienne kuchenne obowiązki, ale jest także uzupełnieniem stylizacji pomieszczenia, a nawet elementem ozdobnym czy ciekawym, designerskim gadżetem. Może też mieć różne przydatne funkcje, jak choćby filtrowanie czy podgrzewanie wody. Podczas decydowania, jaką baterię do kuchni wybrać, przede wszystkim jednak zwróć uwagę na jej podstawową funkcjonalność. Jednouchwytowa bateria obrotowa z wyciąganą wylewką wydaje się rozwiązaniem i uniwersalnym, i wygodnym. Czy właśnie taka znajdzie się w twoim domu? Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem podejmiesz najlepszą decyzję.

  • 1 609 zł
  • 519 zł
  • 559 zł
  • 1 659 zł
  • 899 zł
  • 599 zł
  • 299 zł
  • 849 zł
  • 2 579 zł
  • 429 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!