Google Chromecast to popularne rozwiązanie, dzięki któremu uczynisz z każdego telewizora smart TV. Dzięki specjalnej przystawce jednym kliknięciem możesz przesyłać multimedia ze smartfona, laptopa i tabletu. Nie musisz kupować nowego telewizora, by cieszyć się ogromnym wyborem aplikacji streamingowych. Jak działa Chromecast, jakie ma funkcje i jaka jest różnica między wersją 3.0 a 4.0 – wyjaśniamy!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Co to jest Chromecast?
Google Chromecast to niewielka przystawka (dongle) marki Google podłączana do telewizora lub projektora za pośrednictwem gniazda HDMI. Urządzenie łączy się z Wi-Fi i pozwala bezprzewodowo przesyłać obraz i dźwięk z urządzeń mobilnych oraz platform streamingowych. W ten sposób możemy sterować telewizorem za pomocą pilota, telefonu lub tabletu, wyświetlać zdjęcia i filmy, a także prezentować zawartość laptopa na ekranie.
Chromecast po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2013 roku. Od tego czasu Google wypuściło kilka udoskonalonych generacji produktu – najnowsze z nich to Chromecast 3 oraz Chromecast 4 z Google TV. Przystawki wielkości pendrive’a uczynią z każdego telewizora, nawet kilkunastoletniego, sprzęt inteligentny – wystarczy wejście HDMI i połączenie Wi-Fi.
Jak działa Chromecast?
Chromecast można wykorzystywać na wiele różnych sposobów, wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Dla niektórych głównym celem jest oglądanie filmów, dla innych słuchanie muzyki, a dla kogoś jeszcze – granie w gry. Google połączyło te wszystkie potrzeby w jednym małym urządzeniu. Możliwości, jakie oferują najnowsze wersje Chromecast, to m.in.:
· mirroring ekranu laptopa na telewizorze,
· streamowanie muzyki (Spotify, YouTube, Tidal itp.),
· przesyłanie zakładki Google Chrome do telewizora,
· granie w chmurze,
· streamowanie wideokonferencji na ekran telewizora (np. Zoom lub Google Meet)
· wyświetlanie prezentacji,
· oglądanie filmów i seriali na platformach streamingowych.
Oferowane funkcje znacząco się różnią w zależności od posiadanej generacji przystawki Google Chromecast. Jak działa wersja nowsza i starsza? Przyjrzyjmy się rozbieżnościom.
Możliwości Chromecast 3
Chromecast 3.0 to starsza generacja przystawki Google. Nie ma własnego interfejsu, więc do streamowania obrazu i dźwięku zawsze musimy używać innego urządzenia. Wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę, pojawiającą w aplikacji na telefonie lub komputerze. Chromecast 3.0 przesyła obraz i dźwięk z innego urządzenia, tymczasem gdy smartfon służy za pilota. Produkt pozwala na płynne strumieniowanie filmów w jakości 1080p przy 60 fps.
Starsza generacja przystawki będzie odpowiednia dla osób, którym nie przeszkadza używanie telefonu jako pilota. Jeśli natomiast chcemy po prostu zrelaksować się przed telewizorem, nie myśląc o innych urządzeniach, warto jest dopłacić do najnowszej wersji. Pod tym względem Chromecast 4.0 z Google TV faktycznie zastępuje wszystkie funkcje inteligentnego telewizora, a nawet więcej.
Czym Chromecast 4.0 różni się od Chromecast 3.0? Porównanie
Chromecast 4.0 jest pierwszą „samodzielną” przystawką Google. Oznacza to, że nie musimy używać dodatkowego urządzenia, by korzystać z aplikacji. W Chromecast z Google TV, jak wskazuje pełna nazwa produktu, otrzymujemy niezależny interfejs. Po włączeniu przystawki, wita nas ekran główny, na którym znajdziemy zainstalowane aplikacje oraz aktualnie oglądane filmy i seriale.
Chromecast 4 wyposażono w Google TV – najnowszą nakładkę na Android TV. Nowa wersja interfejsu wprowadza trochę inny układ i funkcjonalności, jednak zasady działania zostają takie same. Kupując najnowszą przystawkę mamy pewność, że Google będzie jeszcze długo wspierało ją aktualizacjami.
Za pomocą pilota, dołączanego do zestawu, możemy wygodnie wyszukiwać interesujący nas film lub serial. Nie trzeba ręcznie wpisywać nazw literka po literce – wystarczy przytrzymać przycisk Asystenta Google i wypowiedzieć wybrany tytuł (po polsku, angielsku lub w innym języku). Na pilocie znajdziemy też szybki dostęp do aplikacji Netflix i YouTube.
Przydatnym rozwiązaniem jest wbudowany Bluetooth. Jeśli chcemy obejrzeć film w nocy, nie budząc budowników, wystarczy połączyć słuchawki z Chromecast 4.0. Dodatkowa możliwość zainstalowania Google Stadia otwiera też nowe możliwości dla graczy. Wystarczy podpiąć kontrolery do gier do przystawki i voilà – Chromecast 4.0 posłuży nam jako konsola. Posiadając szybkie i stabilne połączenie wi-fi, nie musimy już włączać żadnych innych urządzeń.
Liczba wspieranych aplikacji przez Chromecast z Google TV jest bardzo duża. Wśród serwisów streamingowych znajdziemy m.in.: Netflix, HBO, Prime Video, MUBI, Polsat Box Go, Apple TV+ i Player. Maksymalna jakość przesyłanych danych to aż 4K UHD przy 60 klatkach na sekundę.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: Czym jest technologia 4K UHD?
Jak zainstalować i skonfigurować Chromecast?
Instalacja Chromecast, czyli podłączenie urządzenia do telewizora, wymaga jedynie złącza HDMI. Aby skonfigurować przystawkę, należy pobrać aplikację Google Home ze sklepu Google Play lub App Store. Konfiguracja Chromecast czwartej i piątej generacji przebiega zgodnie z instrukcją wyświetlaną na smartfonie.
Niezbędnym krokiem do poprawnego skonfigurowania sprzętu jest weryfikacja sieci Wi-Fi. Należy pamiętać, żeby przystawka i telefon były podłączone do tej samej sieci. Jeśli mamy w domu dwa pasma Wi-Fi o częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz, warto przetestować, która z nich jest lepsza. Pasmo 2,4 GHz jest powolniejsze, ale lepiej daje radę z pokonywaniem fizycznych przeszkód (np. ściany). Jeśli natomiast router jest tym samym pokoju co Google Chromecast, przy konfiguracji lepszym wyborem może być częstotliwość 5 GHz. Warto pamiętać, że szybkość i jakość przesyłanych danych zawsze możemy ulepszyć małym kosztem kupując wzmacniacz sygnału Wi-Fi.
Kiedy warto kupić Chromecast?
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w Chromecast? Przystawka przyda ci się na pewno, jeśli posiadasz telewizor bez funkcji smart TV. Dzięki Google Chromecast zyskasz dostęp do licznych aplikacji, takich jak YouTube czy Netflix. Jeśli masz dosyć podpinania laptopa do telewizora przez kabel HDMI, by obejrzeć film na dużym ekranie – przystawka Google Chromecast jest dla ciebie.
Chromecast przyda się także tym osobom, które mają telewizor ze starą, zacinającą się technologią smart TV. Zakup przystawki nada modelowi drugie życie! Warto też pamiętać, że Chromecast jest niedużym urządzeniem, które bez problemu możemy wrzucić do walizki. Przyda się to zwłaszcza osobom, które często się przeprowadzają i chcą skorzystać z funkcjonalności i aplikacji smart TV w każdym mieszkaniu.