Cichy odkurzacz – ile powinien mieć decybeli? Jaki model wybrać?

Matylda Gruman

Nowoczesny cichy odkurzacz nie zakłóca snu, rozmów, oglądania telewizji. Dostosowuje moc do odkurzanej powierzchni. Dyskretnie dba o czystość w domu czy w biurze. Sprawdź, ile powinien mieć decybeli oraz dlaczego jest tak potrzebny. Przed zakupem poznaj też najważniejsze parametry urządzenia, by móc potem odkurzać bez hałasu, z przyjemnością.

Zobacz także: Najlepsze odkurzacze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Dlaczego cichy odkurzacz jest tak potrzebny?
  2. Odkurzacz cichy – czyli jaki? Ile ma decybeli?
  3. Najcichszy odkurzacz – jaki model wybrać?
  4. Mniej decybeli – budowa i rodzaj odkurzacza
  5. Mocne i ciche odkurzacze – czy jedna cecha wyklucza drugą?
  6. Tradycyjne modele workowe i bezworkowe – jak nie generować dodatkowego hałasu?
  7. Automatyczne odkurzanie
  8. Cichy odkurzacz pionowy, bezworkowy – dobre funkcje
  9. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie cichego odkurzacza?
  10. Jak hałas wpływa na twoje zdrowie w dłuższym czasie?
  11. Cichy odkurzacz idealny do twojego domu – ulga dla całej rodziny
  12. Ciche odkurzacze – podsumowanie

 

Dlaczego cichy odkurzacz jest tak potrzebny?

Jeśli się zastanawiasz, dlaczego cichy odkurzacz jest tak potrzebny, pomyśl najpierw o dźwiękach, które atakują cię każdego dnia. Docierają do ciebie ze wszystkich stron. Słyszysz je w domu, w pracy, na ulicy… Czasami odbierasz je jako delikatne i przyjemne, a kiedy indziej przeciwnie – za trudne do zniesienia, wręcz bolesne. Różnią się stopniem natężenia.

Przykładowo: opadające na wietrze liście są niemal niesłyszalne dla ludzkiego ucha, generują głośność około 10 dB (dB to decybele – jednostka natężenia dźwięku). Stojąc obok kosiarki elektrycznej, musisz znosić „towarzystwo” 100 dB. A na koncertach czy dyskotekach bawisz się nawet przy 120 dB.

Według Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu powinniśmy unikać natężenia hałasu już na poziomie 110 dB – można go doświadczać nie dłużej niż 89 sekund w ciągu doby. W przeciwnym razie może grozić nam uszkodzenie słuchu.

Grafika ukazuje poziom decybeli, który generują poszczególne rzeczy
Mimo że odkurzacze w trakcie pracy generują niższe wartości akustyczne (maksymalnie 90 dB), to i w tym zakresie mogą być odczuwane jako wyjątkowo uciążliwe. Świetnym pomysłem jest więc wybranie do domu lub firmy cichego odkurzacza, który nie będzie drażnić uszu i zakłócać spokoju domowników czy współpracowników.

 

Odkurzacz cichy – czyli jaki? Ile ma decybeli?

Za odkurzacz cichy uznaje się taki, który podczas pracy emitują dźwięki o głośności poniżej 65 dB. Nierzadko producenci sprzętów umieszczają na etykietach produktowych bardziej precyzyjny zapis dBA. Informują w ten sposób, że podczas oceny poziomu hałasu zastosowano skalę akustyczną A, badanie przeprowadzono w specjalnych warunkach, w pomieszczeniu bezechowym, 50 cm od źródła dźwięku, w częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. Jednak zarówno dB, jak i dBA odnoszą się do tej samej jednostki poziomu głośności, czyli decybeli.

Przyjmuje się, że:

  • bardzo cichy odkurzacz pracuje z natężeniem dźwięków do 60 dB;
  • cichy odkurzacz wytwarza dźwięki o maksymalnej głośności 65 dB;
  • niegłośny odkurzacz to ten, który emituje hałas do 70 dB.

 

Najcichszy odkurzacz – jaki model wybrać?

Najcichszy odkurzacz znajdziesz bez problemu wśród modeli tradycyjnych: workowych i bezworkowych, a także wśród automatycznych. Tu zakres najniższej głośności obejmuje 50–65 dB. Odkurzacze ręczne mogą emitować większy hałas, w przedziale 60–70 dB, i wciąż w swojej kategorii uznawane są za najciszej działające.

Nieco gorzej od nich wypadają modele pionowe (75-decybelowy można potraktować jako cichy, choć zdarzają się i lepiej wytłumione, o głośności 66 dB). Urządzenia z filtrem wodnym czy odkurzacze wielofunkcyjne pracują zwykle głośniej od tradycyjnych workowych. Te dyskretniejsze hałasują na poziomie 71–80 dB.

Cichy odkurzacz pozwoli ci wspólnie spędzać czas z rodziną

Gdy szukasz modelu najbardziej przyjaznego twoim uszom, zwróć uwagę na zakresy decybeli podane na karcie produktowej odkurzacza. Przyjrzyj się jej uważnie, czasami producenci zaznaczają bowiem, że sprzęt generuje hałas na poziomie 50 dB w trybie eco, a 53 dB – w trybie auto (więcej informacji o wpływie trybu automatycznego na cichą pracę odkurzacza znajdziesz w dalszej części poradnika).

Pamiętaj jednak, że odczucie głośności urządzenia sprzątającego zależy również od pomieszczenia (jego wielkości, umeblowania, przeszkód, akustyki itd.) oraz rodzaju odkurzanych powierzchni. W przestronnym, minimalistycznie urządzonym salonie z betonową lub ceramiczną posadzką czy w urzędowym pustym i długim korytarzu dźwięk będzie intensywniejszy, pojawi się też efekt echa. Z kolei w pokoju z tapicerowanymi meblami, poduszkami, zasłonami i dywanem tkaniny wytłumią nieco dźwięki generowane podczas odkurzania.

 

Mniej decybeli – budowa i rodzaj odkurzacza

Znaczenie dla głośności odkurzacza ma też jego budowa. Konstruktorzy sprzętów sprzątających szukają rozwiązań umożliwiających redukcję decybeli. Tworzą nowoczesne, dobrze wytłumione silniki na elastycznych zawieszeniach. Stosują solidne i izolujące obudowy oraz uszczelki, które w bardzo efektywny sposób zmniejszają hałas. Wykorzystują też innowacyjne technologie, na przykład optymalizację ruchu powietrza (specjalne kanały wewnątrz urządzenia wytłumiają wir powietrza przechodzącego przez odkurzacz).

Projektantom najlepiej udaje się wyciszać odkurzacze workowe i automatyczne (samobieżne), ale dobre wyniki izolacji akustycznej odnoszą również w modelach bezworkowych. Nieco trudniej o taki efekt w przypadku odkurzaczy pionowych i ręcznych – ze względu na ich lżejszą konstrukcję, słabsze osłony, brak worka oraz silnik umieszczony zwykle na rękojeści urządzenia (a więc zdecydowanie bliżej ludzkich uszu niż w tradycyjnych odkurzaczach, poruszających się po podłodze).

Cichy odkurzacz ułatwi ci dbanie o twoje zdrowie

Zarówno w modelach pionowych, jak i tradycyjnych, eksperci stosują bardzo ciekawe rozwiązanie – tryb auto, czyli automatyczne dopasowanie mocy silnika do rodzaju odkurzanej powierzchni. Przykład? Gdy urządzenie odkurza dywan, wykorzystuje większą siłę ssania, a gdy gładką, drewnianą podłogę – mniejszą. Przechodząc z tkaniny na drewno, automatycznie redukuje moc, emitując tym samym dźwięki o niższym natężeniu.

 

Mocne i ciche odkurzacze – czy jedna cecha wyklucza drugą?

Idealnie, gdy cichy odkurzacz będzie jednocześnie mocny. Czy to możliwe? W nowoczesnych modelach jak najbardziej. Urządzenie o dużej mocy wejściowej 800 W może emitować hałas na poziomie zaledwie 57 dB. Upewnij się jednak, czy wskazany poziom głośności dotyczy pracy urządzenia w trybie intensywnym, czy też niskim (zdarza się, że na kartach produktowych podawane są skrajne wartości – najwyższa moc w trybie turbo i cicha praca w trybie eco).

O efektywności odkurzania decyduje moc ssania. Przy dużej  zanieczyszczenia z większą siłą odrywane są od podłogi czy mebli i szybciej trafiają do pojemnika lub worka odkurzacza. Niestety generowany wtedy hałas ma też większe natężenie. Wystarczy jednak zmniejszyć trochę poziom mocy, by urządzenie pracowało o kilka decybeli ciszej.

Ciche odkurzanie jest łatwiejsze i mniej męczące

Nie zawsze potrzebujesz przecież mocy wejściowej na poziomie 700–800 W. Przy 500 W spokojnie odkurzysz już sofę czy gładką podłogę. Najlepiej, by twój nowy – cichy i mocny odkurzacz – miał wysoką moc wejściową (minimum 500 W) i jak najmniejszą liczbę decybeli (poniżej 60 dB). Świetnie, jeśli będzie przy tym energooszczędny oraz wyposażony w regulację poziomu mocy ssania (automatyczną lub manualną).

 

Tradycyjne modele workowe i bezworkowe – jak nie generować dodatkowego hałasu?

Poznając ofertę cichych odkurzaczy tradycyjnych, weź pod uwagę nie tylko liczbę decybeli, podaną na karcie produktowej, ale przyjrzyj się też ich detalom, akcesoriom, specjalnym funkcjom. One również wpływają na ciche, komfortowe użytkowanie.

  • Koła z miękkimi gumowymi nakładkami – ułatwiają manewrowanie odkurzaczem, chronią podłogę przed ewentualnymi zarysowaniami. Sprawiają, że urządzenie sprzątające porusza się niemal bezgłośnie.
  • Koła o kącie obrotu 360° – dzięki nim odkurzacz jest zwrotny, szybko i z łatwością za tobą podąża, nie wymaga zbyt często korekty ustawienia.
  • Miękkie zderzaki – amortyzują odgłosy generowane w momencie uderzenia odkurzacza o ścianę czy meble, zapobiegają też zarysowaniom, uszkodzeniom sprzętów domowych na wypadek stłuczki.
  • Sterowanie mocą w rączce – usprawnia odkurzanie, skraca jego czas (nie zmusza bowiem do schylania się do korpusu odkurzacza), wraz ze zmianą mocy pozwala szybko regulować głośność sprzętu.
  • Długi przewód zasilający – kabel o długości np. 9 metrów (najlepiej cicho się rozwijający i zwijający) pomoże ci uniknąć częstego przepinania odkurzacza z gniazdka do gniazdka.
Polecane odkurzacze
  • 599 zł
  • 289 zł
  • 699 zł
  • 1 499 zł
  • 699 zł
  • 969 zł
  • 2 014,26 zł
  • 429 zł
  • 2 750,97 zł
  • 299 zł

 

Automatyczne odkurzanie

Samobieżny odkurzacz może zdeklasować pozostałe rodzaje urządzeń sprzątających pod względem głośności. Wystarczy zaprogramować jego aktywność na czas naszej nieobecności w domu, by... zwyczajnie go nie słyszeć. Także zdalnie możesz zmienić tryb jego działania czy na bieżąco śledzić postęp prac. Jeśli jednak mimo wszystko znajdziesz się blisko niego podczas sprzątania, nie powinien utrudniać ci życia.

Wytwarzając niewielki hałas o wartości około 60 dB, nie zagłuszy rozmów czy oglądania telewizji. Bezkolizyjnie ominie przeszkody, niczego nie przewróci (co mogłoby być kolejnym źródłem hałasu). Planujesz zakup podobnego urządzenia? Uwzględnij też inne praktyczne rozwiązania, jak: funkcje mopowania, samoczyszczenia czy lampę UV, która neutralizuje większość drobnoustrojów w zasięgu jej działania.

 

Cichy odkurzacz pionowy, bezworkowy – dobre funkcje

Ciche odkurzacze pionowe cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem klientów. Warto jednak pamiętać, że samo hasło „cichy” na opakowaniu nie wystarczy. Należy sprawdzić konkretne dane. Minimalna głośność w tego rodzaju odkurzaczach – w zależności od modelu – wynosi przeciętnie 70–80 dB.

Choć trudno nazwać te sprzęty cichymi i tak warto o nich wspomnieć w kontekście komfortu akustycznego. Konstruktorzy dokładają wszelkich starań, by nowoczesne urządzenia produkowały jak najmniej irytującego szumu.

W wybranych modelach stosują na przykład 8-poziomową redukcję hałasu (efekt specjalnej konstrukcji, filtrów oraz izolacji). Wyposażają sprzęty w inteligentne szczotki do podłóg, które skanują odkurzaną powierzchnię, a urządzenie dostosowuje intensywność czyszczenia.

Spośród cichych odkurzaczy pionowych warto wybrać te z podświetlaną elektroszczotką (ułatwia odnajdywanie nawet najmniejszych paproszków) czy z możliwością mopowania. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, sprawdź nasz ranking odkurzaczy pionowych.

Polecane odkurzacze pionowe
  • 409 zł
  • 3 659 zł
  • 1 099 zł
  • 879 zł
  • 899 zł
  • 999 zł
  • 2 499 zł
  • 2 499 zł
  • 1 699 zł
  • 199 zł

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie cichego odkurzacza?

Cichy odkurzacz to niepełny opis rekomendowanego sprzętu. Poziom generowanego przez urządzenie hałasu jest oczywiście ogromnie istotnym kryterium jego oceny, ale niejedynym. Szukając dobrego odkurzacza, trzeba pamiętać również o takich aspektach jak:
Kluczową rzeczą w cichym odkurzaczu jest filtr

  • skuteczność zastosowanych filtrów – chodzi tutaj przede wszystkim o wybranie urządzenia z nowoczesnymi systemami filtracji, na przykład z filtrami HEPA. Gwarantują one usunięcie z domowych przestrzeni nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń (także tych dostających się do wnętrz wraz z powietrzem zanieczyszczonym smogiem);
  • poziom reemisji kurzu – czyli ocena tego, jak dużo z zassanego kurzu urządzenie oddaje między innymi poprzez nieszczelności. Aby nie musieć się tym martwić, lepiej jest sięgnąć po odkurzacze markowych producentów. Tanie sprzęty „no name” mogą mieć na przykład nieszczelne pojemniki na kurz;
  • dostosowanie urządzenia do potrzeb domowników – gdy masz w domu alergika uczulonego na kurz czy pyłki, zdecyduj się na odkurzacz z filtrami wyłapującymi alergeny. Masz zwierzaka? Przyda ci się model ze szczotką doskonale zbierającą sierść z kanapy. W przypadku osób starszych lub z niepełnosprawnościami egzamin zdadzą z kolei modele lekkie, nieskomplikowane w obsłudze czy z regulacją trybów pracy przy uchwycie. 

 

Jak hałas wpływa na twoje zdrowie w dłuższym czasie?

Gdy dłużej przebywasz w hałaśliwym otoczeniu (niektórym osobom wystarczy nawet godzina), możesz poczuć zmęczenie i rozdrażnienie. Wraz z upływem czasu słabnie twoja koncentracja, pogarsza się samopoczucie, mogą się pojawić ból czy zawroty głowy, szum w uszach, a nawet zaburzenia orientacji.

Długotrwała ekspozycja na hałas jest także czynnikiem stresogennym. Często prowadzi do podwyższenia poziomu ciśnienia krwi, spowolnienia metabolizmu, zaburzeń snu, przyspiesza starzenie się organizmu, osłabia też jego system odpornościowy. Przede wszystkim obciąża jednak słuch. Permanentny hałas pogarsza jakość życia, warto więc zadbać o komfort akustyczny – swój i najbliższych. Cichy odkurzacz będzie waszym sprzymierzeńcem w walce z decybelami.

 

Cichy odkurzacz idealny do twojego domu – ulga dla całej rodziny

Ponieważ żyjesz w świecie przepełnionym agresywnymi dźwiękami, ważne, by chociaż twój dom stał się oazą spokoju. Idealnie, jeśli wyposażysz go w sprzęty pracujące cicho i dyskretnie. Takie, które nie będą cię denerwować głośną pracą albo stłumionym, monotonnym buczeniem. Masz w domu małe dziecko? Tym bardziej pomyśl o zakupie odkurzacza o obniżonej emisji dźwięków. Dzięki niemu zyskasz okazję do robienia porządków (odkurzania) podczas drzemki malucha.

Cichy odkurzacz może być również automatyczny
Za cichy odkurzacz podziękują ci też osoby starsze, schorowane, spędzające większość czasu w łóżku. W ich odczuciu każdy głośno działający sprzęt pracuje jeszcze głośniej, nieprzyjemniej i stanowczo za długo, niż nam – zdrowym i aktywnym – mogłoby się wydawać.

Z powodu mocnych dźwięków cierpią również domowe zwierzaki (szczególnie te strachliwe oraz wrażliwe na bodźce akustyczne). Warto uprzyjemnić im życie, usuwając źródło stresu.

A jak jest z tobą? Nawet jeśli nie należysz do osób cicholubnych i nie przeszkadza ci hałas, i tak postaraj się go zredukować w domu. Twój organizm rejestruje wszelkie dźwięki. Po co się więc narażać na niepotrzebny hałas wydostający się z głośnego odkurzacza? Na rynku dostępnych jest wiele cichych modeli. W wielu przypadkach rozpoznasz je już po samej nazwie. Producenci AGD coraz częściej dodają bowiem do nazw urządzeń określenia typu „silentio”, „silence”, „prosilence” czy „silencer”.

 

Ciche odkurzacze – podsumowanie

Głośność odkurzacza jest równie ważnym parametrem jak jego moc, wydajność, efektywność czy energooszczędność. Informacji o głośności urządzenia warto poszukać na karcie produktowej dołączonej do odkurzacza. Najwięcej cichych odkurzaczy (do 65 dB) znajdziesz wśród modeli tradycyjnych: workowych i bezworkowych, a także wśród automatycznych. Pionowe bezworkowe emitują większy hałas. Dzięki manualnej regulacji mocy ssania oraz trybowi pracy auto możesz łatwo redukować natężenie dźwięków generowanych przez odkurzacz. Na ciche użytkowanie mają również wpływ koła o kącie obrotu 360° z gumowymi nakładkami i miękkie zderzaki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!