Najpopularniejsze ekspresy do kawy to automatyczne ekspresy ciśnieniowe. Są najwygodniejsze w użyciu i pozwalają łatwo uzyskać espresso smakujące jak w kawiarni oraz wiele innych lubianych napojów kawowych na jego bazie, takich jak cappuccino czy macchiato. Sekretem dobrego espresso, oprócz dobrej jakości ziaren kawy, jest ciśnienie wody. Jakie zatem ciśnienie powinien zapewniać dobry ekspres? Ile barów wystarczy, żeby kawa naprawdę nam smakowała?
Po co ciśnienie do parzenia kawy?
Słowo „espresso” oznacza po włosku kawę zaparzaną pod ciśnieniem, od „pressare” – ściskać. Zaparzanie espresso polega na przepuszczeniu gorącej wody – pod ciśnieniem przynajmniej około 9 barów – przez drobno zmielone i ubite ziarna kawy. Dzięki tej metodzie na powierzchni napoju powstaje gruba, jasnobrązowa pianka nazywana cremą. To tej piance espresso zawdzięcza swój charakterystyczny smak, zapach i wygląd. A ciśnienie to siła, z jaką gorąca woda przepływa przez ziarna, zabierając aromat i smak. Im szybciej to się dzieje, tym mniej goryczy trafia do napoju. A zatem większe ciśnienie pozwala uzyskać smaczniejszy napój.
Espresso – chyba najbardziej klasyczny rodzaj kawy – jest bazą do przygotowywania innych znanych i ogromnie popularnych napojów, takich jak cappuccino, macchiato, latte, doppio, a nawet americano (bo to espresso z podwójną ilością wody).
Jeżeli więc postarasz się o ekspres, który potrafi robić pyszne espresso, będziesz się cieszyć smakiem także innych napojów kawowych wysokiej jakości.
Ile barów ciśnienia powinien mieć dobry ekspres do kawy?
Dziewięć barów to wartość minimalna, w wypadku ekspresu to byłoby za mało. W sprzedaży najwięcej jest ekspresów, które zapewniają maksymalne ciśnienie o wysokości 15 barów. Są też takie, które osiągają maksymalnie 19 barów, a nawet 20 barów.
Przyjmuje się, że wartość 15–20 barów oznacza ekspresy wysokociśnieniowe. Tak naprawdę już 15 barów to wartość zadowalająca. Wyższe ciśnienie pozwala skuteczniej wydobyć z ziaren smak i aromat, jeśli więc jesteś prawdziwym smakoszem i zależy ci na uzyskaniu maksimum smaku, możesz postawić na ekspres zapewniający ciśnienie 19 czy 20 barów.
Tylko uwaga: wartości podawane przez producentów to wartości maksymalne. Ekspresy nie działają stale na maksymalnych ustawieniach, ale dostosowują je do przygotowywanego napoju. Jeżeli zatem wolisz delikatniejsze kawy, różnica między 15 a 19 czy 20 barów będzie miała tym bardziej niewielkie znaczenie.
Dla niektórych osób może być ważne, że wysokie ciśnienie przyspiesza proces parzenia, można więc szybciej cieszyć się upragnionym napojem, ale między 15 a 19 barów w tym wypadku także nie ma dużej różnicy.
Bardzo ważne jest jednak, by pamiętać, że na finalny smak kawy wpływa nie tylko ciśnienie, ale także inne ważne czynniki: jakość ziaren i jakość wody, sposób zmielenia, czyli jakość młynka, a w wypadku kaw mlecznych – także jakość systemu spieniania mleka. Ważna jest także moc – im większa moc, tym szybciej ekspres nagrzewa wodę do odpowiedniej temperatury i tym większe ciśnienie może uzyskać, a ty tym krócej czekasz na kawę. Duże znaczenie mają też: rozmiar urządzenia, wielkość pojemnika na wodę, głośność…
Dlatego jeśli się zastanawiasz nad wyborem ekspresu do kawy, poza ciśnieniem i liczbą barów weź pod uwagę także inne cechy. Warto się zapoznać z rankingiem najchętniej kupowanych ekspresów: Ranking ekspresów do kawy 2023 – najlepsze ekspresy w tym roku! A jeżeli już masz ekspres, przeczytaj poradnik: Czyszczenie ekspresu do kawy – wskazówki krok po kroku.
A co jeśli wolę zwykłą czarną kawę?
Są osoby, które zamiast małego, esencjonalnego espresso czy słodkiego cappuccino wolą zwykłą dużą, czarną kawę. W takim wypadku zamiast się zastanawiać nad liczbą barów i wyborem ekspresu ciśnieniowego, warto się przyjrzeć ekspresom przelewowym albo poznać tak zwane alternatywne przelewowe metody parzenia kawy (na przykład w driperze), które pozwalają uzyskać zupełnie inny smak i rodzaj kawy.