Studia to czas intensywnej pracy. Dlatego dużo osób rozpoczynających naukę na wyższej uczelni staje przed dylematem – co kupić na studia? Laptop czy tablet do notatek? Chociaż wielu studentów nadal najważniejsze informacje z wykładów notuje w zeszycie, to trudno wyobrazić sobie naukę bez komputera. Dlatego podpowiemy ci, jak wybrać odpowiedni sprzęt, dobrze dopasowany do twoich potrzeb.
Jaki laptop na studia wybrać?
Bez komputera nie można wyobrazić sobie nauki. Służy do wyszukiwania informacji, odrabiania zadań, przygotowywania się do egzaminów czy pisania prac dyplomowych. Coraz częściej rozmowy między wykładowcami a studentami odbywają się za pośrednictwem komunikatorów czy grup zakładanych w serwisach społecznościowych. Laptop na studia to bardzo popularny wybór ze względu na możliwość korzystania z niego nie tylko w domu, ale też na uczelni, w kawiarni czy parku.
Przenośne komputery różnią się między sobą wieloma parametrami. Dlatego najważniejsze jest określenie, do czego urządzenie ma ci się przydać.
Na pytanie, jaki jest najlepszy laptop dla studenta, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Przed zakupem zorientuj się, z jakich programów będziesz korzystać, bo od tego będzie zależało dopasowanie podzespołów. Jeśli założymy, że przenośny komputer jest ci potrzebny podczas zajęć na uczelni, powinien spełnić kilka podstawowych warunków: być lekki, nie męczyć wzroku, zapewniać szybką pracę, mieć mocną baterię. Ale inny laptop będzie potrzebny studentom kierunków humanistycznych, inne wymagania mają osoby studiujące grafikę czy architekturę, a jeszcze inne – informatycy. Omówmy pokrótce najważniejsze parametry, które musisz wziąć pod uwagę, gdy wybierasz dobry laptop na studia.
Przekątna obrazu– najmniejsze laptopy mają ok. 10 cali, ale są zbyt małe do wygodnego notowania i przeglądania stron internetowych. Znacznie lepszym wyborem będzie laptop o większej przekątnej obrazu, np. 13,3 cala. Takie komputery są lekkie – ważą do 1,5 kg, ale jednocześnie są na tyle duże, żeby praca na nich była wygodna i wydajna. Jeśli zamierzasz intensywnie korzystać z programów graficznych, musisz jednak pomyśleć o większym urządzeniu.
Waga – jest uzależniona od wielkości laptopa. Im bardziej zaawansowane podzespoły się w nim znajdują, tym cięższe jest samo urządzenie. Lekki laptop na studia zapewnia mobilność, ale nie może być głównym kryterium wyboru. Jeśli podczas pracy będziesz korzystać z bardziej wymagających programów, to laptop z podstawowymi parametrami okaże się za słaby.
Procesor – procesor jest nazywany sercem komputera. Wydajność laptopa jest od niego uzależniona. Do robienia notatek, przeglądania stron internetowych czy nawet oglądania filmów nie potrzebujesz najnowszych technologii. Jeśli masz ograniczony budżet, zostań przy procesorze np. Intel Core i3.
Pamięć RAM – jest powiązana z działaniem procesora. Jest to tzw. pamięć operacyjna i od niej zależy szybkość działania programów i praca komputera. 4 GB pamięci RAM to podstawowy wariant, który wystarczy podczas omawianego, niewymagającego użytkowania. Im większa pamięć, tym szybsze działanie komputera, dlatego weź pod uwagę zakup laptopa z pamięcią 8 GB. To zdecydowanie usprawni pracę na urządzeniu. Programy do obróbki grafiki do prawidłowego działania potrzebują tej pamięci jeszcze więcej.
Karta graficzna – jest zintegrowana z procesorem i płytą główną. Jeśli komputer będzie ci służyć głównie do sporządzania notatek i domowego użytku, nie musisz za bardzo zaprzątać sobie nią głowy. Graficy z pewnością powinni zainwestować w laptopa z oddzielnie montowaną kartą graficzną.
Dysk – to na nim są zapisywane i przechowywane wszystkie dane. Dlatego dobrze, żeby jego pojemność była jak największa. Wyróżniamy dysk HDD (starsza generacja) oraz SDD, który jest szybszy i cichszy od swojego poprzednika. Nowsze modele laptopów są wyposażone w dyski SDD, jednak HDD również nadal są wykorzystywane. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na laptopa z dyskiem SDD – docenisz szybkość działania swojego komputera.
Gdy będziesz potrzebować dodatkowego miejsca do przechowywania danych czy zdjęć, dokup dysk zewnętrzny. Dzięki niemu zyskasz dużo przestrzeni na swoje kopie zapasowe.
Rozdzielczość ekranu – rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 px) wystarczy do codziennego korzystania z komputera. W ręce grafików, architektów powinny trafić te o większej rozdzielczości.
Matryca – matryce dzielimy na matowe i błyszczące. Matowa matryca sprawdza się świetnie np. podczas nauki na zewnątrz, ponieważ ekran nie odbija światła. Ze względu na pracę w różnych warunkach oświetleniowych matryca matowa jest dobrym wyborem w laptopie na studia.
Po więcej informacji na temat laptopów zajrzyj do naszego artykułu Jaki laptop kupić?
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa?
Bateria – pojemna bateria umożliwia pracę z dala od źródła prądu przez wiele godzin. Liczba portów USB, złącze na słuchawki, wyjście HDMI, czytnik kart SD – sprawdź, czy wybrany laptop ma te przydatne rozwiązania.
Chociaż zdecydowana większość laptopów jest w nią wyposażona, warto się upewnić, że komputer ma kamerę internetową – przyda ci się np. podczas nauki zdalnej.
Jaki powerbank na wykłady wybrać?
Jedną z głównych zalet laptopów i tabletów jest możliwość korzystania z nich bez podłączenia do prądu. Jednak co jakiś czas trzeba naładować baterię. A co jeśli w pobliżu nie ma gniazdka elektrycznego albo wszystkie są już zajęte? Jest na to sposób – wystarczy mieć pod ręką powerbank o wysokiej mocy. O tym, jak go wybrać, przeczytasz w naszym artykule Jak naładować laptopa bez ładowarki?
Nawet jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań, podczas wyboru laptopa nie kieruj się jedynie najniższą ceną. Może się bowiem okazać, że za niedługi czas będziesz musiał dokupić dodatkowe urządzenie usprawniające jego, a co za tym idzie – twoją pracę. Jeśli laptop ma ci służyć przez kilka lat, postaraj się wybrać taki, który ma wystarczająco dobre parametry.
A może zamiast laptopa na studia lepszy będzie tablet?
Tablet jest bardzo wygodny i poręczny. Niewielkie rozmiary sprawiają, że nie będziesz mieć problemu z jego transportem. Bez trudu zmieści się w damskiej torebce czy razem z książkami schowasz go do plecaka. Ale tak jak każde urządzenie ma też swoje wady.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Zacznijmy od przekątnej ekranu – taki, który ma 10 cali będzie w sam raz. Jest na tyle duży, że przeglądanie zapisków będzie komfortowe. Większy tablet powinny wybrać osoby, które potrzebują urządzenia np. do obsługi programów graficznych. Zasada jest właściwie taka sama jak w przypadku wyboru laptopa.
Ale wróćmy do robienia notatek. Długie pisanie na klawiaturze dotykowej nie jest zbyt wygodne. Dlatego warto wziąć pod uwagę zakup tabletu z klawiaturą. Można ją również dokupić.
Tak jak w przypadku omawianych wyżej laptopów na studia warto zwrócić uwagę na pamięć RAM. Tablet z pamięcią 1 GB to minimum na rynku. Zdecydowanie lepsze będzie urządzenie z większą pamięcią, chociaż 4 GB. Nie zapomnij o zasadzie, że im większa pamięć, tym lepiej.
Pamięć wewnętrzna to kolejny parametr, który należy mieć na uwadze. 32 GB wystarczy, jeśli nie zamierzasz gromadzić na urządzeniu zbyt wielu dokumentów czy aplikacji. Jeśli jednak chcesz systematycznie korzystać z tabletu, wybierz taki z dyskiem o większej pojemności.
Rozdzielczość ekranu – rozdzielczość 1280 x 800 px będzie wystarczająca, pod warunkiem że tablet nie będzie musiał radzić sobie z obsługą na przykład wspominanych już programów graficznych. Do bardziej profesjonalnego użytku potrzebny będzie ekran Full HD lub o większej rozdzielczości. Warto wziąć również pod uwagę to, że wyższa rozdzielczość będzie znacznie lepsza dla naszego wzroku.
Sprawdź, czy tablet ma czytnik kart SD, złącze USB, złącze słuchawkowe. Przed zakupem warto się zastanowić, czy będziesz chciał korzystać z rysika. Jeśli tak, upewnij się, że wybrane urządzenie jest przystosowane do pracy z nim. Możesz też od razu kupić tablet z rysikiem.
Zwrócić też uwagę na system operacyjny. Możesz wybrać tablet z Androidem albo z systemem iOS.
Dużą zaletą tabletu jest możliwość korzystania z aplikacji. Oczywiście możesz przeglądać je również na smartfonie, ale tablet, ze względu na większy ekran, jest dużo wygodniejszy. Możesz też robić nim zdjęcia, co na studiach bywa bardzo przydatne.
Tablet może się okazać znakomitym rozwiązaniem. To dobra alternatywa dla laptopa, choćby dlatego, że zapewnia większą swobodę.
Bardziej szczegółowe informacje na temat omawianych parametrów znajdziesz w naszym artykule Jak wybrać tablet na studia, a najczęściej wybierane urządzenia zestawiliśmy w rankingu tabletów.
Planer na studia i inne przydatne aplikacje
Nie da się ukryć, że czas studiów dla większości osób jest bardzo intensywny. Zapamiętanie planu zajęć, numerów sal, terminów egzaminów czy oddania prac zaliczeniowych jest dosyć problematyczne. Dlatego bardzo przydatnym narzędziem może się okazać planer na studia w formie aplikacji. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki smartfonowi czy tabletowi możesz zawsze mieć go pod ręką.
Planer studenta to bardzo popularny kalendarz, który w okresie wakacyjnym pojawia się na półkach w księgarniach. Ale wydania papierowe są zastępowane tymi elektronicznymi. Dlaczego? Noszenie zwykle sporych rozmiarów kalendarza nie jest zbyt wygodne. Po drugie, wertowanie stron zajmuje czas. Nic więc dziwnego, że planer dla studenta jako aplikacja sprawdza się znacznie lepiej.
Telefon na Androidzie, zresztą tak jak smartfon z systemem iOS, również może być bardzo przydatnym urządzeniem do usprawnienia nauki i organizacji czasu. Przecież telefon zwykle mamy przy sobie, prawda?
Pomocne mogą się okazać aplikacje, które umożliwiają gromadzenie i przesyłanie notatek. Aplikacja do skanowania dokumentów także często się przydaje.
A może chcesz się uczyć języka obcego i w wolnych chwilach ćwiczyć słownictwo? Możesz to robić dzięki różnym narzędziom, które zainstalujesz na swoim telefonie/tablecie. Dzięki nim nawet w drodze na uczelnię nauczysz się nowych słówek.
Wyprawka dla studenta – co jeszcze może ci się przydać?
Żeby nauka była jak najbardziej efektywna, ale też przyjemna, dobrze jest zadbać o dodatkowe akcesoria. Dlatego warto, by w wyprawce dla studenta znalazły się pendrive i dysk zewnętrzny. Są to urządzenia, nad zakupem których warto się zastanowić. Przesyłanie dokumentów czy plików graficznych zapisanych na dysku nie stanowi problemu. Są jednak sytuacje, kiedy łatwiej jest nam przekazać dokument w wersji cyfrowej „do ręki”. W takiej sytuacji pendrive będzie najlepszym rozwiązaniem. Jego miniaturowe wręcz rozmiary sprawiają, że możesz zawsze mieć go przy sobie.
Pojemność każdego urządzenia jest ograniczona. Żeby zabezpieczyć swoje pliki, zdjęcia, dokumenty i nie spowalniać pracy komputera, skorzystaj z dodatkowej przestrzeni, jaką daje dysk zewnętrzny. To najlepsze rozwiązanie do przechowywania danych.
Ostatnie lata pokazały, że wizja pracy czy nauki zdalnej wcale nie jest tak odległa jak wszystkim się wydawało jeszcze kilka lat temu. Laptopy dla studentów stały się czymś tak samo powszechnym jak zeszyty. Wykłady prowadzone online to z jednej strony wygoda, z drugiej mogą być dosyć problematyczne, gdy w domu oprócz ciebie znajdują się inne osoby, a kot nie przestaje miauczeć, domagając się jedzenia. Dlatego warto mieć pod ręką słuchawki z mikrofonem. Dzięki nim nie tylko posłuchasz muzyki w drodze na uczelnię, ale też posłużą ci podczas spotkań odbywających się w sieci. Słuchawki na studia to bardzo praktyczne akcesoria.
Wygodnym dodatkiem jest też myszka do komputera. Korzystanie z touchpada, podczas bardziej intensywnej pracy, nie sprawdza się zbyt dobrze. Dlatego zastanów się nad zakupem myszki.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz tablet, czy zdecydujesz się na laptopa, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo podczas transportu. Torba na laptopa i etui na tablet je zapewnią.
Laptop czy tablet – co kupić na studia?
Mamy nadzieję, że już wiesz, co jest potrzebne na studia. Na początku wybór między laptopem a tabletem może wydawać się trudny. Ale wystarczy, że się zastanowisz, jak często i do czego będziesz wykorzystywać to urządzenie, określisz, na jakich parametrach najbardziej ci zależy, i… ruszysz na zakupy po wszystko to, co potrzebne na studia.