Co spakować na wyjazd?

Martyna Wiereszka

Z utęsknieniem czekasz na urlop. Myślami jesteś już daleko, ale im bliżej upragnionych wakacji, tym częściej w twojej głowie pojawia się pytanie: co spakować na wyjazd? Nie martw się, taki dylemat ma większość osób, dlatego postaramy się pomóc ci opanować przedwyjazdowy chaos. Przeczytaj nasze podpowiedzi i… ruszaj w drogę!

Zobacz także: Prezent dla podróżnika – top 5 pomysłów na upominki

 

Co zabrać na wakacje?

W podroży, tak jak i w życiu codziennym, każdy ma inne potrzeby. Dlatego chcemy, żeby nasze sugestie dotyczące tego, co zabrać na wakacje, były jak najbardziej uniwersalne i sprawdziły się zarówno w podróży z niewielkim bagażem podręcznym, jak i na wczasach z pojemną walizką. To, co spakujesz na wakacje, zależy wyłącznie od ciebie. Dlatego skupmy się na rzeczach, które według nas są niezbędne – poprawiają komfort podróżowania, bezpieczeństwo i są po prostu przydatne. Bardzo pomocne może się okazać sporządzenie listy – co zabrać na wakacje za granicą. Spisz niezbędne do zabrania elementy odzieży, sprzęt, dokumenty, akcesoria i inne przedmioty, które chcesz spakować na wyjazd. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz.

 

1. Dokumenty na wyjazd za granicę

Dokumenty znalazły się na pierwszym miejscu nieprzypadkowo. Dowodem osobistym posługujemy się nie tylko w Polsce, ale też jest to dokument, który umożliwia wjazd do wielu krajów, dlatego zawsze należy mieć go przy sobie. Przed każdym wyjazdem za granicę trzeba sprawdzić warunki wjazdowe kraju, do którego się wybieramy, i upewnić się, jaki dokument upoważnia do przekroczenia granicy.

Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, żeby mieć czas na ewentualne wyrobienie paszportu. Jeśli już go masz, upewnij się, że jest ważny i jak długo. Bowiem jednym z warunków wjazdu do wielu krajów (w tym niezwykle popularnych wśród polskich turystów Egiptu, Turcji czy Tunezji) jest odpowiednio odległa data ważności paszportu wynosząca co najmniej 6 miesięcy albo 3 miesiące od czasu powrotu do Polski.

Kolejna istotna sprawa to wiza. Należy wiedzieć, czy jest potrzebna oraz jak i gdzie ją załatwić. Czasami trzeba się o nią postarać dużo wcześniej, a w innych przypadkach bez problemu można ją kupić podczas przekraczania granicy.

 

2. Pieniądze – ile ich zabrać na wyjazd?

Płatności kartą są bardzo wygodne, ale wciąż w wielu krajach, niekoniecznie odległych, gotówka sprawdza się znacznie lepiej. Przed wyjazdem za granicę sprawdź, czy wymiana waluty w Polsce jest możliwa i opłacalna. Może się okazać, że znacznie lepiej wziąć ze sobą na wakacje euro lub dolary i wymienić je w miejscu docelowym. Mimo wszystko, bez względu na to, dokąd się wybierasz, warto zabrać ze sobą kartę płatniczą i mieć zapas pieniędzy na wypadek niespodziewanych wydatków. Żeby łatwiej było oszacować, jaka kwota będzie ci potrzebna, wylicz średnie wydatki dzienne. Uwzględnij zakupy, wyjścia do restauracji, wycieczki, bilety wstępów, transport itp. Weź pod uwagę miejscowe opłaty, np. klimatyczną, podatek turystyczny, dopłaty do klimatyzacji w hotelu albo dostęp do sejfu. W ten sposób będziesz mieć wskazówkę, jakim minimalnym budżetem powinieneś dysponować.

 

3. Leki – jakie spakować na wyjazd?

Dla osób zażywających leki na stałe ich spakowanie na wyjazd na pewno jest czymś oczywistym. Warto jednak uzupełnić podręczną, wyjazdową apteczkę o kilka uniwersalnych produktów. Co więc zabrać na wyjazd? Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, tabletki na ból gardła, lek na problemy żołądkowe, chusteczki albo płyn antybakteryjny, plastry, latem – sprej na komary i krem z filtrem, zatyczki do uszu. Warto pomyśleć również o elektrolitach i probiotykach. Tak jak w każdym poprzednim przypadku upewnij się, czy wszystkie lekarstwa, nawet te, które kupujesz bez recepty, nie są w kraju docelowym uznane za zabronione.

W podroży, tak jak i w życiu codziennym, każdy ma inne potrzeby. Dlatego chcemy, żeby nasze sugestie dotyczące tego, co zabrać na wakacje, były jak najbardziej uniwersalne i sprawdziły się zarówno w podróży z niewielkim bagażem podręcznym, jak i na wczasach z pojemną walizką.

Do niektórych krajów tropikalnych nie zostaniesz wpuszczony bez ważnego szczepienia przeciwko żółtej febrze. Dowiedz się więc, jakie zalecenia obowiązują w kraju twojej wakacyjnej destynacji, i odpowiednio wcześnie zadbaj o uzupełnienie żółtej książeczki szczepień.

Jeśli chorujesz przewlekle i przyjmujesz leki, powinieneś pomyśleć o zabraniu ze sobą dokumentów sporządzonych przez lekarza (najlepiej przetłumaczonych na język angielski), potwierdzających konieczność przewożenia i zażywania medykamentów.

 

4. Ubezpieczenie podróżne

Wyjazdy najczęściej kojarzą się z odpoczynkiem i czasem spędzanym na przyjemnościach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę niespodziewane wydarzenia, które mogą zakłócić urlop. Choroba, wypadek czy nawet ból zęba i konieczność wybrania się do dentysty mogą się okazać niezwykle kosztowne, gdy nie wykupimy ubezpieczenia. Jeśli wybierasz się do któregoś z krajów europejskich, wyrób kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która upoważnia do skorzystania z opieki medycznej.

Trzeba jednak wiedzieć, że każdy kraj ma inny zakres usług i EKUZ nie zawsze wystarczy. Właśnie z tego powodu wykupienie dodatkowego ubezpieczenia powinno być oczywistym rozwiązaniem dla każdej osoby wybierającej się za granicę. Rozszerzaj je i modyfikuj, żeby było dopasowane do twoich potrzeb. Sprawdź warunki i upewnij się, że ich zakres jest odpowiednio szeroki. Osoby chorujące przewlekle powinny dokładnie przeczytać, czy podczas zaostrzenia choroby ubezpieczenie pokryje koszty leczenia. Możesz ubezpieczyć także bagaż, a nawet sprzęt elektroniczny. Dopłacenie kilkudziesięciu złotych do wyjazdu może niekiedy dosłownie uratować życie. 

 

Co zabrać na wyjazd za granicę i jak się do niego przygotować?

O czym jeszcze warto pomyśleć przed podróżą i co zabrać na wyjazd za granicę, żeby jeszcze bardziej zwiększyć swój komfort podczas urlopu?

  • Zacznijmy od bardzo istotnej kwestii, która wpłynie na bezpieczeństwo podróżowania. Sprawdź, gdzie w danym kraju znajdują się polskie placówki dyplomatyczne i zapisz numer do ambasady. W przypadku jakichkolwiek problemów, np. utraty dokumentów, będziesz mógł szybko poprosić o pomoc.
  • Przed wyjazdem poświęć chwilę na zapoznanie się z kulturą i obyczajami kraju, w którym zamierzasz spędzić urlop. Dzięki temu łatwiej będzie ci zrozumieć zachowania mieszkańców i uszanować ich tradycje.
  • Smartfon to niezastąpiony kompan. Urządzenie ma wiele zastosowań, a aplikacje powiększają wachlarz jego możliwości. Jeśli zamierzasz korzystać z mapy, zapisz jej wersję offline przed wyjazdem – dzięki temu przyda ci się również wtedy, gdy nie będziesz mieć internetu. Chcesz zapisywać wydatki razem z towarzyszami podróży i łatwo obliczyć, kto i komu powinien oddać pieniądze? Skorzystaj z jednej z bezpłatnych aplikacji. Prognoza pogody wyświetlana na ekranie telefonu pomoże ci dobrać odpowiednią garderobę, a waluty szybko przeliczysz w wirtualnym kantorze.
  • 4 999 zł
  • 2 299 zł
  • 2 499 zł
  • 999 zł
  • 1 499 zł
  • 1 299 zł
  • 499 zł
  • 2 699 zł
  • 4 999 zł
  • 499 zł
  • Przed wyjazdem naładuj baterie we wszystkich sprzętach elektronicznych – dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu w miejscu docelowym i od razu będziesz mógł z nich w pełni korzystać.    
  • Zabierz gadżety, które umilą ci czas podczas podróży. Książka, czytnik e-booków, ulubiona muzyka – to zawsze dobrze się sprawdza. Jeśli szukasz innych gadżetów, które mogą ci się przydać, podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku na temat akcesoriów turystycznych.

 

Co zabrać na wakacje z dziećmi?

Najmłodsi, mimo ogromnej ciekawości świata, szybko się nudzą. Dlatego do podróży z dzieckiem warto się szczególnie przygotować i zadbać o komfort małego podróżnika.

  • Niezależnie od tego, czy na wakacje lecisz samolotem, jedziesz autokarem czy samochodem, spakuj na wyjazd ulubione przekąski dziecka, niewielkie zabawki, kolorowanki, książeczki i wszystkie przedmioty, które zajmą pociechę. Dorzuć do tego zestawu chociaż kilka drobnych prezentów, które jeszcze bardziej zainteresują malucha i którym poświęci więcej uwagi. Nie dawaj dziecku wszystkiego naraz. W ten sposób, gdy zauważysz, że zaczyna się nudzić, po prostu zaskocz go kolejnym drobiazgiem.
  • Jeśli twoje dziecko korzysta z takich urządzeń jak tablet czy smartfon, możesz również zabrać je na wyjazd. Gry, e-booki czy bajki często pomagają dziecku przetrwać nudną podróż.
  • Nie zapomnij spakować dopasowanych do pory roku i aktywności ubrań. Nawet jeśli wyjazd odbywa się latem, zabierz także ciuchy z myślą o chłodniejszych dniach. Od klimatyzacji w sklepach czy autobusach można się szybko przeziębić, dlatego kilka cieplejszych ubrań na pewno nie zaszkodzi.
  • Pamiętaj również o spakowaniu kremu z filtrem, czapki lub kapelusza i lekkiej bawełnianej bluzki, które osłonią dziecko przed palącym słońcem, np. podczas wielogodzinnego budowania zamków z piasku albo innych zabaw na świeżym powietrzu.
  • Dla dziecka również należy spakować dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz leki, tak jak w przypadku osób dorosłych.

 

Co zabrać na wakacje – lista podsumowująca

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi będą dla ciebie przydatne. Na koniec krótka lista – co zabrać na wakacje. Najważniejsze rzeczy to:

  • dokumenty (dowód osobisty lub paszport, dokumentacja medyczna);
  • bilety;
  • potwierdzenia rezerwacji w wersji mobilnej lub drukowanej;
  • pieniądze;
  • ubezpieczenie podróżne;
  • leki;
  • ubrania dopasowane do warunków atmosferycznych;
  • sprzęt elektroniczny (telefon, ładowarka + słuchawki);
  • coś, co będzie źródłem rozrywki – np. książka lub czytnik e-booków, tablet.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!