Co to jest smartwatch? Jeszcze przed dekadą był futurystycznym marzeniem geeków. W latach 2012-2014 stał się najmodniejszym elektronicznym gadżetem – stworzył kategorię urządzeń „wearable”, do noszenia. Wyjaśniamy, jak działa smartwatch, i podpowiadamy, jak wybrać smartwatch!
Historia smartwatcha
Są z nami od 2012 r. – czas, nomen omen, szybko leci! Nieustannie zmieniały swój kształt i funkcje. Pojawiały się, rozwijały – i znikały – kolejne systemy operacyjne. Dzięki miniaturyzacji kart SIM – i implementacji eSIM-a – zyskały niezależność od smartfonu, możliwość dzwonienia czy wysyłania wiadomości. Co to jest smartwatch – i jak ewoluował na przestrzeni lat?
W 2012 r. najbardziej udaną kampanię w historii Kickstartera przeprowadziła firma Pebble. 10 milionów dolarów! Wypromowała nie tylko swój „pierwszy zegarek na miarę XXI w. – przekazujący powiadomienia ze smartfona, mający własne aplikacje, umożliwiający zmianę cyfrowych tarcz”, ale i samą dość młodą platformę crowdfundingową. W późniejszych latach wyprzedziło go raptem kilka projektów, w tym… Pebble Time w 2015 r., do dziś pierwsze miejsce Kicksartera (ponad 20 mln dol.), a rok później Pebble 2 i Time 2. Produkcja debiutanckiego Pebble’a – czyli „kamyczka” – wsparta dodatkowymi 25 mln od funduszy i inwestorów, ruszyła w 2013 r.
Za pomysłem stał młody inżynier informatyk z Kanady. Pomysł na smartwatch – zegarek połączony z internetem, „przedłużenie ekranu smartfona” – krążył po technologicznym światku już od pewnego czasu, niezbyt udane podejście robiło np. BlackBerry. Pebble z taką fortuną musiało się udać! Dla inwestorów atrakcyjny był nie tylko sam koncept smartwatcha, ale i jego 1,26-calowego ekranu – wszechobecne LCD zastąpiono tu e-inkiem znanym (od paru raptem lat) z czytników. Co prawda niedotykowym, niekolorowym, ale energooszczędnym – działał przez tydzień bez ładowania! Pebble pozwalał na odczytywanie e-maili, SMS-ów, powiadomień z Facebooka, Twittera czy kalendarza, na odbieranie i odrzucanie połączeń (ale nie na rozmawianie – nie miał mikrofonu ani głośników) i sterowanie odtwarzaczem muzycznym. Można było pobrać parę aplikacji: e-reader, gry („Snake” preinstalowany), pogoda. System był otwarty dla deweleperów, z czasem miały się pojawić – i pojawiły – apki zewnętrzne. FourSquare, Yelp – ktoś pamięta jeszcze czasy chwały tych serwisów? – a nawet PebbleBucks do płatności QR kodem w kawiarniach Starbucks.
Najbardziej fascynujące były pierwsze lata smartzegarków. Pojawiały się i znikały liczne start-upy o fantazyjnych nazwach (w Polsce mogliśmy kupić m.in. Cookoo), a duże firmy odważnie eksperymentowały. Jak działa smartwatch? Liderem innowacji było Sony – Sony Smartwatch zadebiutował przed Pebble. Miał 1,4-calowy ekran LCD. Był bardziej funkcjonalny od „kamyczka”, obsługiwał Facebooka, Twittera, czytnik RSS – wyświetlał pełne wiadomości. Szybko pojawił się jego następca. Duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny podbierał jednak dużo energii. Jak działa smartwatch? W pierwszych latach częściej pojawiało się pytanie: „Jak długo”… Odpowiedź: maksymalnie dwa dni. A to czasy, gdy smartzegarki nie miały energożernego GPS-a!
Drugim dużym graczem, także na polskim rynku, był oczywiście Samsung. Galaxy Gear – trzykrotnie drożysz od konkurenta – kosztował 1000 zł. Parował się tylko z najnowszymi smartfonami koreańskiej marki. Model absurdalnie duży – 1,63 cala, przyszłość pokazała, że ludzie wolą jednak coś skromniejszego na nadgarstku. Koreańczycy stworzyli gadżet szpiegowski – Geara wyposażono w kamerę i mikrofon, z czegoś podobnego korzystał detektyw Dick Tracy! Urządzeniu można było dyktować wiadomości i wydawać komendy – pod tym względem Samsung dobrze zdiagnozował zapotrzebowania.
Co to jest smartwatch? Odpowiedzi na to pytanie szukały również klasyczne marki zegarkowe. W Polsce w 2014 r. mogliśmy kupić m.in. Casio G-Shock kompatybilny z nowymi iPhone’ami i Samsungami. Ale na początku wspieranie rewolucji bez zabijania tradycji nie miało dużego sensu, takie modele z klasycznym ekranem alfanumerycznym (a nie LCD wysokiej rozdzielczości) tylko informowały o powiadomieniach, nie prezentowały ich treści. Z czasem funkcjonalność eleganckich smartzegarków została rozbudowana do systemu Android Wear, który następnie stał się WearOS-em – to pełnoprawne smartwatche! Dziś w naszym sklepie możesz kupić produkty takich gigantów jak Fossil, Emporio Armani, Skagen, czasami pojawiają się Michael Kors czy Diesel. Takie modele często mają metalowe lub skórzane bransolety, duże aluminiowe albo tytanowe koperty, kto powiedział, że inteligencja nie może być stylowa?!
Co to jest Apple Watch?
Rynek wywróciło do góry nogami Apple – choć wkroczyło do gry późno, bo pod koniec 2015 r. Na tyle późno, że nazwa „iWatch” była już „zajęta” przez jeden z licznych start-upów, nie udało się jej wykupić – dlatego mamy Apple Watche. Poszukiwania formy i eksperymenty wzięły na siebie inne firmy, duże i małe, Apple zaś „wzięło swój czas”, poczekało, zaatakowało od razu dojrzałym produktem, który z generacji na generację przechodzi delikatne ewolucje, bez zauważalnej zmiany bryły. Prostokąt (proporcje zbliżone do kwadratu), zaokrąglone rogi, funkcjonalne pokrętło, drugi przycisk. Jak wybrać smartwatch? Kupić Apple Watch! Firma ma ok. 30% rynku – jeśli chodzi o sztuki. A że nie są to tanie modele, zgarnia ok. 60% zysków.
Nowe modele pojawiają się rok po roku, czyli po sześciu latach mamy siódmą generację. Oczywiście najlepszą. Najwęższą etc. Przy kopercie zaledwie o 1 mm dłuższej w pionie (41 i 45 mm) nowy Apple Watch 7 ma ekran większy od swojego poprzednika aż o 20% (umożliwia wyświetlanie tapety z dwoma komplikacjami z pełnymi wykresami), pojawiła się nawet klawiatura systemowa! Do tego szybciej się ładuje i jaśniej świeci (o 70%) w trybie ekranu zawsze włączonego…
Co to jest smartwatch?
Na drugim i trzecim miejscu plasują się smartwatche Huawei i smartwatche Samsung – obie firmy mają rozbudowane portfolio, są w nim zarówno modele klasyfikowane jako „klasyczne”, jak i „sportowe”. W pierwszej piątce są też smartwatche Fitbit – to ciekawa historia, w 2016 r. modna amerykańska firma produkująca smartbandy kupiła Pebble i rok później wprowadziła na rynek swój pierwszy smartwatch. Dziś jest własnością Google, i to największy z wyspecjalizowanych producentów wearables. Liczba producentów takich urządzeń imponuje, w naszym sklepie znajdziesz około 40 marek! Wśród nich są m.in. polskie Garret i Forever wyróżniające się w smartwatchami dla dzieci – więcej o tej kategorii przeczytasz w naszym artykule „Smartwatch dla dziecka”. Są tanie, są telefonami i geolokalizatorami – świetny wynalazek!
Co to jest smartwatch i jak działa smartwatch? Wymieńmy cechy charakterystyczne.
- Urządzenie z dotykowym ekranem („prawie zawsze” dotykowym), na nadgarstek. To najczęściej AMOLED o dużym zagęszczeniu pikseli, przekątna 0,9-1,9 cala (zazwyczaj 1,2-1,4 cala).
- Kształt wyświetlacza: koło lub prostokąt (zbliżony do kwadratu). Umieszczony w kopercie.
- Pasek sportowy, skórzany, metalowy – duży wybór!
- Łączy się z telefonem przez Bluetooth, pokazuje powiadomienia z wybranych aplikacji (wraz z treścią).
- Łączy się z internetem przez Wi-Fi, niektóre modele także przez sieć LTE. Co ciekawe, nie ma jeszcze wersji 5G. Jaki smartwatch wybrać? Model z eSIM-em lub LTE i mikrofonem to właściwie niezależny smartfon na ręku!
- Ma system operacyjny. W Apple Watch to watchOS (bazujący na iOS). W nowych Samsungach – i wielu innych – to wearOS, w starszych Samsungach to Tizen. Porzucenie własnego systemu i rozwijanie przez Samsunga z Google wearOS było dużym newsem w 2021 r.! Garmin pracuje na własnym systemie. Warto zaznaczyć, że wszystkie trzy umożliwiają w Polsce płatności mobilne. Jak działa smartwatch nieco tańszy? Ma „własny” system operacyjny – brak wzorca uniwersalnego, przyjrzyj się konkretnym modelom.
- Aplikacje możliwe do zainstalowania zależą od systemu. Apple’owski watchOS oraz wearOS są bardzo rozbudowane, znajdziesz tam wszystkie ukochane aplikacje smartfonowe, od Facebooka po Tindera. Garmin Conncet IQ Store jest uboższy – widać, że tu przede wszystkim liczy się sport!
- Zlicza kroki (akcelerometrem i żyroskopami), zazwyczaj również stale mierzy puls, coraz częściej poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem (SpO2), od niedawna niektóre modele mają nawet elektrokardiograf. Oczywiście, da się także „mierzyć sen”, a nawet „poziom stresu”.
- Dziesiątki programów sportowych, od wykrywanych automatycznie (typu rower czy bieganie), po udziwnienia w stylu tai chi albo pilates. Urządzenia są wodooporne (szczegóły w gwarancji producenta) i mierzą przepłynięty dystans, rozpoznając sytle. Na basenie działa to praktycznie bezbłędnie!
- Zazwyczaj jest GPS – ten moduł trafia już nawet do najtańszych modeli dla dzieci. Kiedyś stanowił główną zaporę cenową…
- Wiele modeli umożliwia ściąganie muzyki do pamięci zegarka – to oznacza niezależny bluetoothowy odtwarzacz audio!
- Wymienne tarcze – to uwielbiają wszyscy użytkownicy!
- Istnieją specjalistyczne zegarki. Do nurkowania, do golfa, nawet dla pilotów! Dla dzieci, dla aktywnych, eleganckie dla biznesmenów… Smartwatche Garmin najczęściej oferują łączność z czujnikami systemu ANT+.
Jak działa smartwatch – co jeszcze możesz zrobić za jego pomocą? Zapraszamy do lektury naszego artykułu „Przydatne funkcje smartwatcha. O niektórych mogłeś nie wiedzieć”.
Co to smartband i czym różni się od smartwatcha?
Od początku istniała też druga kategoria produktów wearables. Smartbandy, zwane też smartopaskami, opaskami fitness czy fitness trackerami, to podobne urządzenia, w naszym sklepie internetowym znajdują się na jednej wirtualnej półce. Czym smartband różni się od smartwatcha?
- Brak „wyraźnej” koperty – kiedyś podłużny ekranik był wbudowany w pasek, wiele modeli w ogóle nie miało wyświetlacza (komunikowały się diodkami lub wibracjami). Dziś smartopaski to najczęściej „pastylki” z ekranem wyjmowane z gumowej opaski.
- Brak modułu Wi-Fi, łączność z internetem i pobieranie aplikacji poprzez smartfon.
- Brak modułu LTE.
- Brak modułu GPS (najczęściej).
- Cena – smartbandy są tańsze.
Co oferują najpopularniejsze smartbandy dzisiaj? Zachęcamy do zapoznania się z porównawczym tekstem „Huawei Band 6 vs Xiaomi Mi Band 6 – którą smartopaskę wybrać”.
Na koniec zastanówmy się, jak rozpocząć poszukiwania idealnego smartwatcha? Skorzystaj z filtrów zamieszonych na stronie kategorii produktowej smartwatche? Określ próg cenowy – paręset złotych czy parę tysięcy…? Spójrz na dostępne marki, są ich dziesiątki. Nie odrzucaj tych, których nie znasz, bo jest dużo ekscytujących firm. Słyszałeś np. o smartwatchach Mobvoi? To jednorożec, czyli start-up wart powyżej miliarda dolarów, założony przez byłych inżynierów Google’a. Urządzenia mają podwójny ekran, ułożony warstwami – dzięki takiej konstrukcji mogą „pociągnąć na baterii” nawet miesiąc!
Życzymy owocnego wybierania i korzystania – smartzegarek może zmienić twoje życie, naprawdę!