Subwoofery często wykorzystuje się w zestawach kina domowego, w których odpowiadają za odtwarzanie dźwięku niskotonowego. Dzięki temu oglądanie filmów oraz słuchanie muzyki są jeszcze przyjemniejsze i bardziej angażujące. Zalety tych urządzeń szczególnie doceniają miłośnicy mocniejszych brzmień, ponieważ podkreślają one basy i tworzą wrażenie drżenia ścian w pomieszczeniu. Sprawdź, jaki subwoofer wybrać i czy lepiej postawić na subwoofer aktywny, czy pasywny.
Co to jest subwoofer?
Być może widząc słowo „subwoofer”, zastanawiasz się, co to. Subwoofer jest niezależnym modułem zawierającym głośnik niskotonowy. W zestawach kina domowego, a także innych aparatach audio, na przykład subwooferach aktywnych do auta, subwoofery odpowiadają za odwzorowywanie dźwięków o niskich częstotliwościach (zazwyczaj 20–200 Hz). Najprościej rzecz ujmując, oznacza to, że podkreślają one basy, a dzięki specjalnej konstrukcji wprawiającej powietrze w ruch, tworzą efekt drżenia ścian i wyposażenia.
Subwoofer jest świetnym uzupełnieniem dla systemów audio o ograniczonej mocy oraz pracujących w małych pomieszczeniach, w których niskie tony tłumione są znacznie szybciej.
Jaki subwoofer wybrać – aktywny czy pasywny?
Subwoofery dzielą się na dwie kategorie – aktywne i pasywne. Różnica między nimi polega na tym, że subwoofer aktywny ma wbudowany wzmacniacz, odpowiednio dobrany do mocy głośnika. Pasywny natomiast jest go pozbawiony. Aby móc z niego korzystać, trzeba się więc zaopatrzyć w kompatybilny wzmacniacz zewnętrzny.
Zaletą urządzeń pasywnych jest ich cena, ponieważ są znacznie tańsze od subwooferów aktywnych, ale z drugiej strony nie można ich użytkować bez wzmacniacza. Do tego musi być on odpowiednio dopasowany, inaczej w najlepszym wypadku brzmienie będzie niskiej jakości, a w najgorszym – sprzęty w ogóle nie będą ze sobą współpracować.
Kompletowanie zestawu subwoofer–wzmacniacz to dodatkowy kłopot, szczególnie dla przeciętnego klienta, który niekoniecznie musi się znać na takim sprzęcie. Między innymi dlatego w sklepach z elektroniką coraz rzadziej można spotkać subwoofery pasywne, które zostały niemal całkowicie wyparte przez łatwiejsze w użytkowaniu urządzenia aktywne.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie subwoofera?
Jaki subwoofer do kina domowego? Użytkownik, który chciałby zakupić urządzenie do takiego użytku, a jednocześnie nie ma ochoty zaprzątać sobie głowy wzmacniaczami, powinien wybrać właśnie subwoofer aktywny. Oczywiście nie wszystkie sprzęty z tej kategorii są takie same. Różnią się od siebie parametrami, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.
Do najważniejszych z nich należą:
- moc – jest wyrażana w watach (W) i odpowiada za to, jak głośno subwoofer może pracować. Przy wyborze mocy trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia. Jeśli pokój jest niewielki, wystarczy urządzenie kilkudziesięciowatowe. W dużych przestrzeniach lepiej sprawdzą się wydajniejsze subwoofery, np. o mocy 250 W;
- konstrukcja – wyróżnia się dwa typy konstrukcji: otwarte i zamknięte. Obudowy otwarte gwarantują bardzo mocny i głęboki bas. Zazwyczaj zajmują też mniej miejsca. Natomiast konstrukcje zamknięte, dzięki temu, że cechują się większą szczelnością, pozwalają na łatwiejszą regulację tonów niskich;
- funkcja automatycznego włączenia – urządzenia wyposażone w tę funkcję przy kilkuminutowym braku sygnału przychodzącego automatycznie przełączają się w stan czuwania, a także wybudzają, gdy sygnał ponownie się pojawi. Dzięki temu nie musisz ręcznie włączać i wyłączać urządzenia za każdym razem, gdy zechcesz z niego skorzystać;
- kierunek emisji dźwięku – jest to cecha określająca kierunek rozchodzenia się dźwięku. Na podstawie tego parametru można wyszczególnić subwoofery free air (fale emitowane są w każdym wolnym kierunku), frontfire (dźwięk kierowany jest w stronę słuchacza) oraz downfire, w których fala dźwiękowa rozprzestrzenia się w kierunku podłogi.
Subwoofer może być świetnym uzupełnieniem zestawu kina domowego, ale tylko wtedy, gdy jego wybór będzie świadomy. W ten sposób zyskamy pewność, że spełni nasze oczekiwania. Na pewno nie można traktować subwoofera jako alternatywy dla całego zestawu audio. W cenie dobrego urządzenia aktywnego można kupić też soundbar, który zapewni zadowalający i znacznie pełniejszy dźwięk.