Czujniki otwarcia drzwi to urządzenia, które sygnalizują na różne sposoby sytuację, w której ktoś wchodzi do domu, kiedy się tego nie spodziewamy. Może to być złodziej lub włamywacz, więc sprzęt ten pozwala zadbać o bezpieczeństwo mieszkania, gdy nie ma nikogo z domowników. To stosunkowo tanie urządzenia, które w prosty sposób zabezpieczą Twój dobytek.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Czujnik otwarcia drzwi pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w przypadku, kiedy w mieszkaniu nie ma żadnych domowników lub kiedy po prostu nie chcesz, aby ktoś wchodził do budynku. Tego typu urządzenie często jest połączone z systemem alarmowym, który oprócz sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej wysyła właściwe powiadomienia na telefon. Jest to bardzo użyteczne w sytuacji, kiedy na przykład wyjeżdżasz na wakacje i nie chcesz zostawić mieszkania bez żadnej ochrony. Czujniki takie alarmują także inne osoby w pobliżu, więc nawet kiedy jesteś daleko od mieszkania, inni mogą zareagować natychmiast.
Czujnik otwarcia drzwi ma kilka różnych rodzajów, z których każdy charakteryzuje się czymś innym oraz działa inaczej. Należy dostosować urządzenie odpowiednio do swoich potrzeb. Jaki czujnik zatem wybrać najlepiej?
Rodzaje czujników
Czujniki otwarcia drzwi dzielimy na kilka rodzajów. Musisz sam zdecydować, który będzie najlepszy.
- Czujnik ruchu pasywnej podczerwieni
Czujniki ruchu PIR to najczęściej wykorzystywane urządzenia w systemach alarmowych. Ich zasada działania jest stosunkowa prosta, a zarazem bardzo wydajna. Wykrywają one zmiany natężenia promieniowania podczerwonego. Każdy przedmiot, zwierzę czy człowiek emituje promieniowanie podczerwone. Zatem jeśli w pomieszczeniu nic się nie porusza, czujnik nie wykrywa żadnych zmian natężenia promieniowania. Jeżeli natomiast pojawi się nowy obiekt, który będzie się poruszał z właściwą prędkością, czujnik natychmiast się uruchomi i prześle odpowiedni sygnał do centrali. Stosując tego typu czujniki przy wszystkich drzwiach wejściowych, można mieć pewność, że nikt ani nic się nie przedostanie bez uruchomienia alarmu. Ich są naprawdę niskie, więc jest to bardzo opłacalne i wydajne rozwiązanie. Przykładowym czujnikiem PIR wartym polecenia jest Ezviz T1 CS-T1-C/12M. Sprawdzi się on w każdym systemie alarmowym. Istnieją jednak tańsze opcje, jak chociażby El Home MD-10B7.
- Czujniki otwarcia (kontaktrony)
Są to najbardziej domyślne czujniki stosowane na drzwiach. Te czujki działają bardzo prosto, lecz w kontekście drzwi mogą być najlepszym wyborem. Składają się z dwóch części: magnesu oraz kontaktronu. Jeżeli kontaktron znajduje się w polu magnetycznym, nic się nie dzieje, styki w nim są zwarte, alarm nie jest uruchamiany. Natomiast ten czujnik otwarcia drzwi od razu zareaguje, gdy magnes oddali się od kontaktronu. Wtedy następuje natychmiastowe wysłanie sygnału alarmowego do centrali. Magnes zostaje odsunięty od kontaktronu w wypadku otwarcia drzwi. Takie rozwiązania można stosować też na okna czy bramy garażowe. Tanim, idealnym dla każdego urządzeniem działającym na zasadzie kontaktronu jest Eura MA-05A3 lub Eura MA-19A3. Cena i jakość są tutaj fenomenalne.
- Czujniki mikrofalowe
Zasada ich działania jest bardzo podobna do różnych radarów, na przykład policyjnych. Urządzenie emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Odbijają się one od przedmiotów, zwierząt i ludzi, po czym wracają do czujki. Układ elektroniczny stale analizuje fale wysłane i odebrane. Dzięki temu wykrywane są niezgodności, a co za tym idzie, także ruch. Tego typu czujniki są o wiele bardziej czułe niż urządzenia działające na podczerwień. Fale mikrofalowe przechodzą przez cienkie ściany, płyty, kartony itp. Pozwala to na wygodne wykrywanie ruchu drzwi w razie niepożądanego ich otwarcia i przesłanie odpowiedniej informacji do centrali. Czujnik mikrofalowy, które idealnie sprawdzi się w takiej roli to na przykład El Home MVD-04B7.
Jak wybrać?
Czujników otwarcia drzwi jest obecnie na rynku bardzo dużo. Jaki więc wybrać? Wszystko zależy od preferencji użytkownika oraz tego, gdzie czujnik ma być używany.
Jeżeli chcesz dokładności i skupiasz się tylko i wyłącznie na otwarciu drzwi, najlepsze będą prawdopodobnie kontaktrony. Reagują one na nawet najmniejszy ruch, dlatego w razie oddalenia magnesu od kontaktronu natychmiast zostaje przesłana informacja do centrali. Jest to ponadto bardzo tanie i wygodne w montażu rozwiązanie.
Czujniki mikrofalowe i ruchu pasywnej podczerwieni (PIR) stosuje się dużo częściej. Zabezpieczają one nas nie tylko przed samym otwarciem drzwi, ale też jakimkolwiek ruchem w pomieszczeniu. Potrafią wykryć ruch także z okien, innych drzwi czy po prostu wtedy, gdy ktoś nieproszony porusza się po naszym mieszkaniu. Umożliwia to zabezpieczenie większego obszaru, który nie skupia się tylko na drzwiach, ale i na przestrzeni wokół nich. Natychmiastowa reakcja czujki również jest tu bardzo istotna, ponieważ dzięki niej można zareagować od razu. Dodatkowo warto wspomnieć, że najczęściej takie urządzenia wymagają zasilania, na przykład baterii, które niestety trzeba od czasu do czasu wymieniać. Innym aspektem jest montaż. Najlepiej tego typu czujniki umieścić gdzieś wysoko, tak aby objęły jak największy obszar. Wiąże się to często z wierceniem dziur w suficie i używaniem wkrętów. Są również rozwiązania, które montuje się na zwykły klej, zostawiają one jednak ślady na ścianie po zdjęciu.
Poza tym warto zwrócić uwagę na modele dualne. Korzystają one zarówno z technologii mikrofalowej, jak i PIR. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo i daje prawie 100% pewności, że wykryją niepożądany ruch. Można także stosować jednocześnie kontaktrony i wspomniane czujniki.