Zalania wodą zdarzają się wbrew pozorom często. Mogą wystąpić w każdym domu. Przyczyną może być chwila nieuwagi, długie ulewy czy nieszczelna instalacja. Taki wypadek wiąże się najczęściej z bardzo dużymi stratami, a co za tym idzie, wydatkami. Można jednak zabezpieczyć się przed zalaniem, w czym pomoże właśnie odpowiedni czujnik.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Jak działa czujnik zalania wodą?
Czujnik wilgotności (zalania wodą) bada, czy poziom wody jest na właściwym poziomie. Urządzenia przeznaczone do stosowania w domu sprawdzają jednak, czy woda pojawia się w ogóle. Dlaczego? Zwykle w mieszkaniach montuje się taki sprzęt na podłodze lub delikatnie wyżej, na ścianie. Skutkuje to uruchomieniem czujki, kiedy tylko woda dotknie urządzenia. Jest to konieczne, ponieważ jedynie w taki sposób można zapobiegać zalaniu najszybciej jak to możliwe i na przykład odciąć źródło wody. Urządzenie składa się z odpowiedniego czujnika (lub w niektórych przypadkach kilku) oraz modułu elektronicznego, który wysyła powiadomienie na telefon, przekazuje informację do centrali i sygnalizuje alarm za pomocą świateł lub dźwięku.
Dlaczego warto mieć czujnik zalania wodą w mieszkaniu?
Czujniki wilgotności są bardzo wygodnym rozwiązaniem w kontekście ochrony przed zalaniem mieszkania lub domu. Jest to tanie, niewielkie urządzenie, które pomoże nam zareagować wystarczająco szybko, by nie ponieść często bardzo dużych strat. Zalanie wiąże się niestety z ogromnymi kosztami, tak więc zakup czujnika zalania jest zdecydowanie opłacalny, gdyż zapobiegnie tym sytuacjom.
Podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest niezwykle istotne. Niektóre urządzenia oprócz informacji dla domowników o ewentualnym zagrożeniu wdrażają także pewne podstawowe działania, jak zamknięcie dopływu wody w całym mieszkaniu. Są to bardziej zaawansowane sprzęty, które pozwalają szybko zniwelować ryzyko dużych strat, nawet bez ingerencji człowieka. Trzeba zastanowić się więc, jaki model będzie dla nas najlepszy. Czym się kierować przy wyborze czujnika wilgotności oraz na co najbardziej powinno się zwracać uwagę?
Jaki czujnik wybrać?
Czujników zalania dostępnych na rynku jest wiele. Znajdziemy modele bardziej zaawansowane oraz takie, które tylko uruchamiają świetlny i dźwiękowy alarm. Takiego sprzętu najczęściej używa się w powiązaniu z centralą alarmową, co umożliwia wygodny montaż, a także możliwość powiadomienia na telefonie o ewentualnym zagrożeniu. Urządzenia różnią się też oczywiście cenami. Zależą one od wielu czynników i raczej nie można określić średniej ceny sprzętu, który oferuje dane możliwości. Należy samemu dobrać taki, który posiada wymagane funkcje oraz nie przekracza znacząco naszego budżetu. Czym więc kierować się przy wyborze odpowiedniego?
Sposób komunikacji – czujniki zalania mają 2 sposoby komunikacji z centralą: bezprzewodowy i przewodowy. Który sposób jest lepszy?
- Bezprzewodowy
Charakteryzuje się bardzo szybką instalacją oraz swobodnym zmienianiem miejsca, ponieważ nie wymaga kabli, dlatego nie trzeba w razie czego przenosić całej instalacji. W tego typu urządzeniach da się także instalować dodatkowe funkcje, jak na przykład badanie temperatury. Można takie czujniki integrować z innymi typami. Ale są również minusy takich rozwiązań. Niestety należy dbać o wymianę rozładowanych baterii i są one podatne na różne zakłócenia. Takie czujniki zalania są zalecane do stosowania w domach oraz miejscach, gdzie nie opłaca się prowadzić instalacji przewodowej. Przykłady takich urządzeń to Ezviz CS-T10-A lub Fibaro FGBHFS-101.
- Przewodowy
Charakteryzuje się niezawodnością, ze względu na ciągłe podłączenie do centrali, a co za tym idzie – ciągłe zasilanie. Prostota instalacji też wchodzi tu w grę, ponieważ po podłączeniu czujnik od razu działa. Dla dodatkowej estetyki można tego typu urządzenia zabudować oraz są one zdecydowanie trwalsze, gdyż nie używa się w nich skomplikowanej elektroniki. Wadę stanowi konieczność prowadzenia instalacji tak, aby przewód od czujnika nie był bardzo widoczny oraz po prostu nie przeszkadzał, co często wiąże się z kosztami. Takie czujniki zalania stosuje się głównie w biurach, firmach czy urzędach oraz nowych lub remontowanych lokalach. Dla przykładu, godnym polecenia produktem z tej kategorii jest Honeywell Lyric W1.
Wykorzystanie informacji o wycieku wody – to również bardzo istotny aspekt przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Możliwości jest kilka i to od użytkownika zależy, która będzie najbardziej właściwa.
- Sygnał dźwiękowy, SMS lub mail
Tego typu sygnały oferują proste urządzenia, które ponadto charakteryzują się niskimi cenami. Dla mniej wymagających jest to idealne wyjście. Wystarczy dbać o to, by bateria była naładowana lub kabel odpowiednio podłączony, a można być pewnym, że czujnik zalania zaalarmuje nas wtedy, kiedy to będzie konieczne. To stosunkowo proste rozwiązanie okazuje się niesamowicie skuteczne w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach.
- Odcięcie wody w sposób automatyczny
Czujniki, które oferują takie możliwości są zdecydowanie droższe i bardziej skomplikowane. Przy wykryciu zalania reagują one natychmiast i wysyłają sygnał do zaworów odcinających. Wymagają jednak centrali alarmowej. Takie czujniki zalania stosuje się głównie w dużych biurach, urzędach czy firmach, gdzie szybka reakcja może być czasami niemożliwa. Dla zwykłych użytkowników domowych może się to okazać zbyt kosztowne i skomplikowane.
Warto wspomnieć o urządzeniach godnych polecenia. Są nimi Ferguson FS1WL oraz Smanos FD2100. To tanie, lecz naprawdę dobre modele, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo domu.