Utrzymanie czystości i przyjemnego zapachu w lodówce jest możliwe dzięki jej regularnemu czyszczeniu. Pytanie o to, czy można myć włączoną lodówkę, nie jest więc niczym dziwnym. Niegdyś mycie lodówki przeprowadzało się przy okazji jej rozmrażania, które wiązało się z odłączeniem jej od prądu. Obecnie, przy dużej popularności lodówek No Frost, rozmrażanie nie jest już potrzebne. Sprawdź, jak bezpiecznie umyć lodówkę!
Czyszczenie lodówki na co dzień
Lodówka to sprzęt AGD z którego korzystamy najczęściej. Trzymamy w niej przecież nie tylko jedzenie, ale również napoje, a nawet leki i kosmetyki wymagające przechowywania w chłodzie. Produkty trzymane w lodówce wymagają higienicznych warunków. Dlatego właśnie mycie lodówki jest istotną i wartą uwagi czynnością.
Na ściankach i półkach lodówki w miarę jej użytkowania znaleźć się mogą resztki jedzenia i zachlapania powstałe podczas przechowywania dań. Aby utrzymać czystość w lodówce na co dzień, warto przecierać ją od razu po zabrudzeniu. Czy można myć włączoną lodówkę zwilżoną szmatką? Jeśli czyszczenie urządzenia nie jest dogłębne, nie musisz odłączać go od prądu za każdym razem, gdy będziesz wycierać je z powstałych zabrudzeń. Jeżeli czyszczenie trwa kilka sekund, nie ma potrzeby odcinania prądu od urządzenia. Jeżeli do wyczyszczenia jest tylko jedna półka, możesz wyjąć ją z lodówki i opłukać, na przykład pod prysznicem, po czym wytrzeć i ponownie wstawić ją do środka. Podobnie jest z szufladami, w których trzymamy warzywa i owoce: warto raz na jakiś czas wyciągnąć je z urządzenia i przepłukać wodą, tak by odświeżyć je i oczyścić z resztek.
Gruntowne mycie lodówki
Zdarza się jednak, że czyszczenie lodówki wymaga bardziej zaawansowanego działania. Jeśli planujesz jej gruntowne umycie, wyłączenie urządzenia z kontaktu będzie najlepszym pomysłem. Przede wszystkim zbyt długo otwarta działająca lodówka traci temperaturę, którą ma według ustawień utrzymać w swoim wnętrzu. Jeśli całe zimno „ucieknie” z lodówki, urządzenie zużyje ogromną ilość energii elektrycznej na odzyskanie pożądanej temperatury, dodatkowo intensywnie nagrzewając się na zewnątrz.
Dokładne mycie lodówki wymaga poświęcenia dłuższej chwili. Odłącz urządzenie od prądu, opróżnij je i wyjmij wszystkie półki. Sprawdź, czym myć lodówkę, by była świeża i czysta. Najlepiej do tego celu sprawdzi się specjalny detergent albo płyn do mycia naczyń lub naturalne składniki, takie jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet i sól kuchenna.
Teraz już wiesz, czy można myć włączoną lodówkę. Wyłączone urządzenie bezpiecznie umyjesz bez obaw o jego zniszczenie. Nawet najlepsze lodówki z najnowocześniejszymi systemami wymagają czyszczenia. Warto więc raz na kilka tygodni umyć lodówkę, by z przyjemnością z niej korzystać.