Piekarnik parowy umożliwia zarówno pieczenie, jak i gotowanie na parze. Żeby wytworzyć parę, potrzebuje jednak wody. Jak ją dostarczyć? Czy piekarnik parowy musi być podłączony do wody? I jaka nadaje się do tego typu urządzeń? Przeczytaj nasz tekst i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Podłączenie do wody – czy jest konieczne
Piekarnik parowy jest wyposażony w generator, który wytwarza parę i wtłacza ją pod ciśnieniem do komory. Są modele piekarników parowych, które podłącza się do wody na stałe. To bardzo wygodne rozwiązanie – dopływ wody do generatora działa automatycznie. Tak samo jak odpływ – bo piekarnik podłącza się również do kanalizacji i resztki wody z układu parowego po zakończeniu pracy urządzenia są odprowadzane automatycznie. Tego typu piekarniki parowe charakteryzuje jednak również bardzo wysoka cena.
Tańsze są modele, w których wodę do pojemnika wlewamy samodzielnie – wlew znajduje się na froncie urządzenia, zazwyczaj tuż przy panelu sterowania. Pojemnik trzeba wypełnić zimną wodą do maksymalnego poziomu – piekarnik poinformuje o tym np. sygnałem dźwiękowym. Po każdym pieczeniu parowym pojemnik na wodę trzeba opróżnić – także samodzielnie. Zazwyczaj pod spust wody wystarczy podstawić odpowiednie naczynie, do którego spłyną resztki wody z systemu parowego. Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji.
Dozowanie pary jest uzależnione od programu, który wybierzesz, albo ustawień dopasowanych do tego, co chcesz zrobić w swoim piekarniku parowym.
Jaka woda do piekarnika parowego
Modele automatycznie pobierające wodę korzystają po prostu z wody wodociągowej i taką samą wlewa się do urządzenia, którego pojemnik na wodę wypełniamy ręcznie. Nie używa się wody filtrowanej, demineralizowanej czy destylowanej. Po określonym czasie piekarnik parowy wymaga odkamienienia. Są modele, które informują o takiej konieczności.
A co z wodą w piekarniku z funkcją pary
To prostsze urządzenia, nie mają generatora pary, więc nie możesz w nich gotować na parze, tylko piec z jej dodatkiem. W takich urządzeniach wodę wlewa się zazwyczaj do zagłębienia w dnie komory. Są też modele, do których wodę wlewa się podobnie jak do piekarników parowych, ale i tak spływa ona na dno komory i tam jest podgrzewana.