Dawno temu w czasach starych telewizorów CRT ekrany można było czyścić wszystkim, co mieliśmy pod ręką. Gruba warstwa szkła wytrzymała każdy rodzaj płynu. Wraz z rozwinięciem technologii produkcji ekranów, rozwinęły się też sposoby ich konserwacji. Teraz ekrany są dużo bardziej delikatne niż ich starsze modele, więc do pielęgnacji należy używać odpowiednich środków czyszczących. Zatem czym czyścić telewizor, aby nie uszkodzić ekranu?
Czym czyścić ekran telewizora?
Nie da się ukryć, że telewizory stały się podstawowym elementem wystroju w każdym mieszkaniu i domu. Dodatkowo, te które są powieszone na ścianie mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. Trzeba przyznać, że zakurzony telewizor ze smugami na ekranie nie prezentuje się zbyt okazale. Trzeba ten problem rozwiązać, ale właśnie – czym czyścić telewizor? Przecież nie możemy użyć do tego środków czyszczących meble ani tym bardziej płynu do szyb. To muszą być odpowiednie środki czyszczące. Takie, które nie uszkodzą ekranu telewizora.
Przystępując do czyszczenia ekranu telewizora, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ściereczkę. Musi to być materiał wytrzymały, który skutecznie wyczyści zabrudzenia a jednocześnie będzie delikatny dla powierzchni ekranu. Ściereczki wykonane z mikrofibry są najlepszym wyborem. Potrzebny będzie także odpowiedni środek czyszczący – nie może on zawierać alkoholu, acetonu ani amoniaku, gdyż te substancje potrafią skutecznie uszkodzić ekran telewizora. Specjalne środki do czyszczenia ekranów w urządzeniach takich, jak telewizory OLED, QLED czy LED, zawierają substancje delikatne zarówno dla wyświetlacza jak i środowiska. I to właśnie one są odpowiedzią na pytanie czym czyścic ekran telewizora.
W jaki sposób czyścić telewizor?
Aby prawidłowo wyczyścić ekran telewizora należy przede wszystkim odłączyć urządzenie od prądu. Szanse na porażenie są co prawda nikłe, ale nigdy nie zerowe. Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z kontaktu lub wyłączyć całą listwę przepięciową jeśli do takiej jest podłączony telewizor. Jeśli urządzenie było używane przed czyszczeniem należy odczekać parę minut aż ostygnie. Możemy przystąpić do czyszczenia.
Ramkę i tylną cześć obudowy możemy czyścić preparatami do mebli, ale należy pamiętać o tym, że środek w aerozolu zawsz stosujemy na szmatkę, a nie bezpośrednio na telewizor. Sam ekran to zupełnie inne podejście. Środek spryskujemy na szmatkę z mikrofibry pamiętając aby nie użyć go za dużo. Ściereczka powinna być wilgotna, nie mokra. Unikamy mocnego nacisku! Delikatne, koliste ruchy bez większego nacisku w zupełności wystarczą. Przy mocniejszych zabrudzeniach powtarzamy czynność, nanosząc większą ilość preparatu.
Czym i jak czyścić ekran monitora?
Czyszczenie ekranu monitora komputerowego wygląda bardzo podobnie po jak w przypadku telewizorów. Ekrany komputerowe czyścimy tak samo jak telewizory LED czy QLED. Potrzebna jest delikatna ściereczka z mikrofibry i specjalne preparaty czyszczące. Zwykłe gąbki, papierowe ręczniki, a nawet chusteczki higieniczne mogą zostawiać rysy i nieestetyczne smugi na powierzchni sprzętu. Środki do mycia ekranu LCD natomiast nie powinny zawierać – poza alkoholem etylowym, amoniakiem i acetonem – również toluenu, chlorków metylu oraz kwasu etylu.
Jak wyczyścić ekran monitora laptopa czy netbooka? Wystarczą 3 kroki:
- Odłączamy urządzenie od źródła zasilania, czekamy aż ostygnie jeśli było używane.
- Pryskamy odpowiedni preparat czyszczący na ściereczkę z mikrofibry i delikatnymi kolistymi ruchami usuwamy zabrudzenia.
- Po zabiegach na mokro trzeba zakończyć pracę, przecierając powierzchnię monitora ponownie na sucho materiałem wykonanym z mikrofibry.
Czyszczenie monitora małego a dużego
Zarówno telewizory 19 cali jak i telewizory 85 cali mają ekrany wykonane z tych samych lub podobnych materiałów, o które należy dbać w bardzo podobny sposób. Niezależnie jakie są wymiary telewizora, odpowiednie środki czystości to podstawa zachowania długiej żywotności urządzenia. Produkty czyszczące do ekranów telewizorów lub monitorów zawierają w swoim składzie składniki nieszkodliwe zarówno dla powierzchni ekranu jak i środowiska.
Zdarza się, że niektórzy nie wiedzą jak wyczyścić ekran telewizora, dlatego sięgają po płyn do mycia szyb. Nie jest to dobre rozwiązanie, chyba że taki płyn nie posiada w swoim składzie alkoholu, amoniaku czy acetonu. W przeciwnym razie można na stałe uszkodzić ekran urządzenia.
Nasz artykuł okazał się pomocny? Sprawdź także:
Czym różni się telewizor LED od OLED, QLED i plazmy?
Jak powiesić telewizor na ścianie?
Czym jest technologia 4K w telewizorach?
Polecamy także nasze rankingi:
Ranking telewizorów – top telewizory w tym roku!
A także zestawienia z serii: