Odpowiednie dbanie o lodówkę nie jest łatwe. Produkty przechowywane wewnątrz nie zawsze są szczelnie zamknięte. Lodówkę łatwo jest też zachlapać i pobrudzić podczas codziennego użytkowania, a jej czyszczenie często wydaje się pracochłonne. Urządzenia mającego kontakt z jedzeniem nie można czyścić wszystkimi detergentami. Dowiedz się, czym myć lodówkę w sposób prosty i bezpieczny dla zdrowia.
Mycie lodówki – od czego zacząć?
Jeśli lodówka nie była od dawna czyszczona, po jej otwarciu możesz wyczuć nieprzyjemny, nieświeży zapach. Jest to spowodowane tym, że przechowywane w lodówce produkty utleniają się, kruszą, rozlewają, a ich pozostałości, zgodnie z procesami biologicznymi, mogą pleśnieć i gnić – wolniej niż poza lodówką, jednak nadal podlegają tym samym prawom natury. Jak często i w jaki sposób przeprowadzić mycie lodówki, a także jak ją zorganizować, by jak najdłużej utrzymać urządzenie w czystości i uniknąć powstawania nieprzyjemnych aromatów? Czym umyć nową lodówkę? Zacznijmy od podstaw.
Mycie lodówki a funkcja No Frost
Lodówki sprzed kilkunastu lat trzeba było regularnie odłączać i rozmrażać, by usunąć z ich wewnętrznych ścianek lodową warstwę i przymarznięte do niej zanieczyszczenia. Obecnie standardem już jest No Frost, czyli system zapobiegający osadzaniu się na ścianach lodówki (oraz jej zawartości) szronu i lodu.
Zmarzlina osadzona w lodówce zaburza jej pracę i powoduje nadmierne zużywanie energii oraz przegrzewanie lodówki. Gdy urządzenie nie może prawidłowo regulować temperatury poprzez odprowadzanie ciepła i chłodzenie wnętrza, jego nieprawidłowe działanie wpływa negatywnie zarówno na rachunki za prąd, jak i na jakość procesu chłodzenia.
Jeśli w twojej lodówce No Frost produkty zostają zbyt mocno zmrożone, osadza się na nich szron albo, odwrotnie, pomimo teoretycznie poprawnych ustawień produkty nie są wystarczająco ochładzane, warto sprawdzić szczelność urządzenia i ustawienia mocy chłodzenia. Nieprawidłowo przechowywana żywność może się psuć i powodować zatrucia pokarmowe lub zwyczajnie nie nadawać się do jedzenia zaraz po wyjęciu ze zbyt mocno mrożącej produkty lodówki.
Czym umyć lodówkę na szybko?
Zwykłe, codzienne mycie lodówki bez rozmrażania warto wykonywać na bieżąco. Gdy tylko zauważysz, że jakiś produkt rozlał się na półce lub pobrudził drzwiczki, zwykłą miękką ściereczką z mikrofibry, ręcznikiem papierowym, chusteczką lub gąbką zmoczoną wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń łatwo usuniesz zabrudzenie. Detergentu warto użyć zwłaszcza wtedy, gdy rozlany produkt jest tłusty, słodki lub lepiący. Gdy zaschnie, znacznie trudniej będzie go usunąć, a pozostawiony na dłużej może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.
Czym myć lodówkę w środku?
Do czyszczenia lodówki można używać środków chemicznych specjalnie przeznaczonych do tego celu. Uwaga – jeśli nie wiesz, czym myć lodówkę wewnątrz, pod żadnym pozorem nie używaj gotowych sprejów lub mleczek przeznaczonych do czyszczenia kuchenek, zlewów lub innych sprzętów AGD. Ich opary mogą wpłynąć na przechowywane w lodówce produkty i spowodować zatrucia! Zatem czym umyć lodówkę bezpiecznie i zdrowo? Lepiej postawić na sprawdzone, naturalne środki czyszczące.
Do mycia lodówki świetnie nadają się znane wszystkim produkty:
- soda oczyszczona;
- kwasek cytrynowy;
- ocet;
- sól kuchenna.
Mycie lodówki najlepiej rozpocząć od środka, ponieważ w razie pobrudzenia drzwiczek podczas sprzątania wewnątrz nie będzie trzeba powtarzać działań. Zaczynamy!
Mycie lodówki wewnątrz – krok po kroku
Gruntowne czyszczenie lodówki wymaga metodycznego podejścia. Ważne jest, by zarezerwować odpowiednią ilość czasu na tę czynność i odpowiednio zabezpieczyć produkty, które muszą być trzymane w chłodnym miejscu. Sprawdź, jak najlepiej i najskuteczniej umyć lodówkę.
1. Odłącz lodówkę od prądu
Mycie lodówki wewnątrz należy zacząć od odłączenia urządzenia od prądu. Lodówkę zbyt chłodną wewnątrz będzie trudniej umyć, ponieważ gąbka lub ściereczka będą się przyczepiać do powierzchni. Jeśli musisz rozmrozić zamrażarkę, lodówkę od prądu warto odłączyć na kilka godzin wcześniej, by podczas mycia urządzenia łatwiej było usunąć zmarzlinę ze ścianek.
2. Wyjmij z lodówki produkty
Produkty wyjęte z lodówki możesz przełożyć do uprzednio umytego zlewu, dużego pojemnika lub miski. Jeśli produkty są bardzo wrażliwe na ciepło, możesz umieścić wszystko w pojemniku z lodem. Zimą najlepiej wystawić miskę z nimi na balkon. Dobrze sprawdzą się też żelowe kompresy chłodzące.
Półki i szuflady wyciągnij i przełóż do wanny lub pod prysznic – tam najłatwiej będzie je umyć. Możesz od razu zalać je płynem do czyszczenia lodówek lub zamoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.
3. Umyj ścianki lodówki
Opróżnioną z produktów i półek lodówkę oraz oczyszczony z lodu zamrażalnik spryskaj w środku płynem do czyszczenia lodówek lub mieszanką ciepłej wody z sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym i solą. Sama woda z solą również świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami.
Najwygodniej rozrobić składniki w butelce z atomizerem, takiej jak spryskiwacz do kwiatów. Dzięki temu mycie lodówki przebiegnie szybko i sprawnie. Daj składnikom chwilę na zadziałanie, po czym przetrzyj ścianki zmoczoną w wodzie z solą lub octem spirytusowym ściereczką. Woń octu wywietrzeje z lodówki, a jego działanie warte jest chwili przebywania w tym niezbyt miłym aromacie.
Jeśli zapach octu bardzo cię drażni, możesz dodatkowo przemyć lodówkę ręcznikiem papierowym z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Ma on działanie tonizujące i dezynfekujące, dodatkowo pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
4. Przetrzyj szczeliny i uszczelki
Podobnie jak ścianki lodówki i zamrażarki ścierką lub gąbką z odpowiednim środkiem przemyj szczeliny drzwiczek, uszczelki oraz odpływ lodówki znajdujący się na jej tylnej ścianie – to w tych miejscach najczęściej gromadzą się pleśń i osady będące powodem brzydkiego zapachu. W trudno dostępnych miejscach warto użyć patyczków higienicznych lub wykałaczek, aby mycie lodówki było kompletne i efektywne.
5. Umyj półki i pojemniki
Wyjęte z lodówki szklane półki i plastikowe pojemniki, uprzednio namoczone w płynie do czyszczenia, teraz umyj pod prysznicem gorącą wodą z płynem do mycia naczyń lub – jeśli nie chcesz używać detergentów – wodą z octem. Szkło będzie pięknie błyszczeć! Wytrzyj elementy do sucha ręcznikiem papierowym lub miękką ścierką z mikrofibry i ostrożnie włóż z powrotem do lodówki.
6. Włącz lodówkę
Teraz możesz już włączyć lodówkę do prądu i uruchomić chłodzenie. Pamiętaj, że zbyt niska temperatura wewnątrz nie jest najlepsza dla produktów. Optymalna temperatura w lodówce to około 3–5 stopni Celsjusza, w zamrażarce zaś może być to nawet -18 stopni.
7. Odłóż produkty do lodówki
Zanim z powrotem odłożysz produkty do lodówki, sprawdź ich datę ważności. Warto ułożyć te, których przydatność zaraz się kończy, na jednej z wyższych półek lodówki, by szybciej je zużyć i zminimalizować straty. Wiele produktów można mrozić, dzięki czemu łatwiej uratować je przed zmarnowaniem.
Czym myć lodówkę z zewnątrz?
Obudowa lodówki najczęściej jest jasna i lśniąca. Aby utrzymać taką lodówkę w czystości, wystarczy regularnie przecierać ją na zewnątrz wilgotną szmatką z mikrofibry, zwracając uwagę na szczeliny, w których często zbiera się kurz, i wytrzeć na sucho. Kolor lodówki nie ma znaczenia, również te utrzymane w czerni lub soczystej barwie, typu czerwień lub miętowa zieleń, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Można też używać do nich środków polerujących i zapobiegających powstawaniu smug i odcisków.
W przypadku lodówek chromowanych lub z frontem stalowym, czyszcząc ich powierzchnię, dość łatwo możemy zostawić smugi. Mycie lodówki ze stalowym frontem wodą z mydłem i wypolerowanie jej miękką szmatką powinno przynieść oczekiwany efekt.
Czysta i pachnąca lodówka
Teraz, kiedy wiesz już, czym umyć lodówkę i na jakie elementy zwrócić uwagę, możesz w wolnej chwili sprawić, że lodówka będzie czysta i lśniąca. Może zainspiruje cię to do ugotowania czegoś pysznego, by żaden produkt wyjęty z lodówki się nie zmarnował?
Aby uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów w lodówce i utrzymać w niej sprzyjający zdrowiu i apetytowi klimat, włóż na jedną z górnych półek pojemniczek z sodą oczyszczoną i mieloną kawą, który będzie pełnił funkcję pochłaniacza zapachów. Gotowe pochłaniacze ze specjalnymi filtrami węglowymi również świetnie się sprawdzają! Przekrojony cytrus lub jabłko sprawią, że w lodówce będzie się unosił przyjemny, owocowy aromat.
Jeśli chcesz utrzymywać lodówkę w czystości, wystarczy, że regularnie będziesz przeglądać jej zawartość i unikać sytuacji, w której zabrudzenia pozostają na półkach na dłużej.