Istnieje wiele przesłanek nakazujących mycie nowej lodówki tuż po zakupie. To ważny zabieg, który przygotuje jej wnętrze na przyjęcie i bezpieczne przechowywanie żywności. Należy jednak używać właściwych środków i narzędzi czyszczących, aby nie zaburzyć pracy urządzenia i uchronić je przed uszkodzeniem.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Czym myć nową lodówkę? Dlaczego to takie ważne?
Mycie nowej lodówki to ważny zabieg higieniczno-pielęgnacyjny, który przygotowuje wnętrze urządzenia do przyjęcia artykułów spożywczych i bezpiecznego przechowywania żywności. Wiele czynników przemawia za tym, aby zdezynfekować pozornie czyste, nieużywane powierzchnie plastikowe, szklane czy emaliowane. Zanim zacznie się świętowanie nowego wyposażenia kuchni, warto pamiętać o tym, że produkcja lodówek nie odbywa się w warunkach wysokiej sterylności. Dlatego każdy element chłodziarki może być nosicielem różnorodnych mikrobów, chorobotwórczych bakterii i licznych alergenów wyniesionych z fabryki. Ponadto wszędobylski kurz zwykle jest nagromadzony w różnorodnych szczelinach, szufladach i półkach po przechowywaniu sprzętu w magazynach. Produkt przecież nie wchodzi do sprzedaży bezpośrednio z hali produkcyjnej. Odbywa poza tym długą drogę do sklepu, co również sprzyja tworzeniu się pozornie niewidocznych osadów. Mimo że lodówki są szczelnie zapakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniami w czasie dostawy do domu nabywcy, to nie są to próżniowe opakowania. Z tego powodu zabrudzenia unoszące się w powietrzu w samochodzie dostawczym i na dworze z łatwością przedostają się przez wszelkie bariery. Zaniechanie mycia nowej lodówki jest niebezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz sprzyja przyspieszeniu procesów gnilnych warzyw, owoców, ryb i mięsa. Nawet jeśli te ułożone są w pojemnikach, workach czy dedykowanych półkach, szufladach i komorach, czyli zgodnie z zasadami przechowywania produktów spożywczych w lodówce. Nawet najnowszej generacji lodówki wymagają tego prostego, szybkiego zabiegu. Odświeżenie nowej chłodziarki eliminuje również nieprzyjemny zapach techniczny, który przechodzi na produkty lub unosi się jeszcze przez długi czas i jest wyczuwalny przy każdym otwarciu drzwi.
Czym najlepiej umyć lodówkę?
Nie każdy wie, czym wyczyścić nową lodówkę i od czego w ogóle zacząć proces przygotowywania chłodziarki do pierwszego użycia. Do czyszczenia należy użyć profesjonalnych detergentów o łagodnym, ale zarazem bakteriobójczym działaniu. Jednym z takich produktów jest HILLMANN AGDLO01 – środek czyszczący w sprayu przeznaczony również do pielęgnacji zamrażarek i chłodziarek turystycznych. Preparat skutecznie usuwa także trwałe, suche zabrudzenia, plamy i resztki spożywcze. Produktem czyszczącym dedykowanym lodówkom i cieszącym się pozytywnymi opiniami użytkowników jest Dr. Beckamnn. Poleca się go do regularnej pielęgnacji lodówek oraz odszraniania zamrażarek. Jego wygodna butelka z rozpylaczem ułatwia aplikację płynu nawet na pionowych powierzchniach i innych trudno dostępnych miejscach. Przed pojawieniem się w sklepach specjalistycznych środków czyszczących i różnorodnej chemii gospodarczej powszechnie używano domowych sposobów z wykorzystaniem sody oczyszczonej czy soku z cytryny. Mimo że są one nadal w użyciu, to nie poleca się ich stosować na nowo zakupionej lodówce. Mycie nowej lodówki octem nie tylko pozostawia nieprzyjemny zapach płynu, ale może być ponadto zbyt silny dla czyszczonych powierzchni. Tego typu roztwory można wypróbować na sprzęcie, który jest już w użytku. Prostym i bezpiecznym sposobem są niezawodne chusteczki nasączone łagodną chemią, czyli e5 RE02552.
Jak umyć nową lodówkę?
Mycie nowej lodówki najlepiej zacząć od wyciągnięcia wszystkich półek i szuflad. Nowoczesne chłodziarki zwykle są produkowane z tworzyw nadających się na mycie w zmywarce, dlatego warto poddać ruchome elementy pod standardowy program myjący. Części, których pielęgnacja nie jest wskazana do automatycznego czyszczenia, należy przemyć ręcznie z zastosowaniem płynu do naczyń i miękkiej strony gąbki lub z użyciem ściereczki. Musimy przetrzeć również wszystkie ściany wewnętrzne, nie zapominając o suficie, dnie lodówki i drzwiach. Warto też odświeżyć zamrażarkę. Wilgoć pozostawioną przez produkty w sprayu i nawilżane ściereczki trzeba wytrzeć dokładnie na sucho chłonną, miękką szmatką. Mokre powierzchnie w lodówce mogą zacząć parować i skraplać się po ścianach, tworząc nieestetyczne zacieki. Wilgoć może także wpływać niekorzystnie na kondycję pracy urządzenia oraz strukturę i żywotność znajdujących się w jej wnętrzu produktów spożywczych. Warto poza tym pamiętać, że mycie nowej lodówki powinno obejmować dodatkowo widoczne uszczelki, zawiasy i oświetlenie. Po zakończeniu prac higienicznych należy ustawić półki na miejsce i załadować żywność.