D-Sub to pewien typ złącza. Litera D wzięła się stąd, że opisywane wejście przypomina ją kształtem. Do D-Sub zaliczają się zarówno wtyki, jak i gniazda, ponieważ ideą tego rozwiązania jest łączenie różnych urządzeń elektronicznych ze sobą i ich wzajemna komunikacja.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Czym jest D-Sub 15?
Istnieje kilka podtypów złączy D-Sub. Łatwo się zorientować, jak wygląda złącze już dzięki samej nazwie, ponieważ liczba określa, ile pinów, czyli po prostu wtyków lub gniazd, znajduje się w tym niewielkim sprzęcie.
Wyróżnić można złącza DE-9, DE-9M, DA-15, DE-15F oraz DB-25. Złącze DE-9M mogą doskonale pamiętać osoby, które miały przed laty komputery Atari lub Commodore, gdyż właśnie to złącze służyło do podłączania oprzyrządowania – przede wszystkim joysticków. Większość z wymienionych typów złączy D-Sub nie znajduje zastosowania, bo urządzenia, z którymi się łączyły, nie są już po prostu obecne na rynku. Jednak bardzo popularne i wciąż szeroko stosowane jest złącze D-Sub 15. Jak łatwo się domyślić, liczba 15 po prostu określa, ile okrągłych dziur znajduje się w tym złączu.
Podtyp D-Sub 15, który cieszy się wciąż nieustającą popularnością i jest potrzebny wielu osobom, to DE-15F. Służy on przede wszystkim do komunikacji komputerów z innymi urządzeniami elektronicznymi poprzez złącza VGA, SVGA oraz XGA. Dzięki złączu VGA funkcjonują przede wszystkim dawniej spotykane telewizory oraz monitory.
Oczywiście osoby, które korzystają ze starszego sprzętu elektronicznego, nadal mogą kupić D-Sub 15. Kabel tego typu do dziś jest obecny na rynku. Przecież nie wszystkie urządzenia wyświetlające obraz są wyposażone w standard HDMI, dlatego też nadal można nabyć kable do urządzeń starszego typu, aby mogły one bez zarzutu funkcjonować. Jeżeli jednak jest kłopot lub pojawia się potrzeba skomunikowania urządzenia HDMI ze sprzętem działającym za pomocą VGA, także nie ma wielkiego problemu z D-Sub 15. Adapter, czyli przejściówka, to proste i niedrogie narzędzie do tego, aby połączyć urządzenie z wejściem nowego typu, i takie, które jest wyposażone jedynie w standard VGA. Może być to bardzo przydatne choćby wtedy, gdy chcemy, aby sygnał płynął z nowego urządzenia do np. starego monitora. Kiedy nie ma możliwości uzyskania dostępu do nowszego sprzętu, adapter jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ jest niewielki i niedrogi, a jednocześnie spełnia swoją funkcję znakomicie. Skoro wiadomo już, czym są D-Sub15, HDMI oraz adapter, który połączy urządzenia działające według tych dwóch standardów, warto przejść do urządzeń, jakie można spotkać na rynku.
Kable i przejściówki D-Sub 15 – co warto wybrać?
Obecnie pożądanym przez wiele osób narzędziem jest przejściówka, która komunikuje ze sobą urządzenia działające według odmiennych standardów. Model Reinston EDV005 DVI na VGA umożliwia podłączenie urządzenia ze złączem DVI-D do sprzętu ze złączem VGA. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu adapterowi osoby, które mają nowe komputery z zaawansowanymi kartami graficznymi bez D-Sub 15, będą mogły podłączyć do swojej nowej maszyny monitor starego typu.
Posiadacze nowych urządzeń, które obsługują standard HDMI, także mogą znaleźć adapter dla siebie. Reinston EDV007 HDMI na VGA to przejściówka, dzięki której bezproblemowo można podłączyć sprzęt obsługujący standard VGA. Dużą zaletą tego adaptera D-Sub 15 jest to, że obsługuje wiele systemów operacyjnych Windows (XP, Vista, 7, 8 oraz 10), a także działa na różnych rozdzielczościach – od podstawowych 640 × 480 i 800 × 600 aż do Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Oprócz monitora czy telewizora można skomunikować z tym adapterem również projektor, co jest bardzo wygodne choćby podczas prezentacji.
Osobom nieszukającym przejściówki, ale typowego kabla VGA, może się przydać Unitek Y-C505G. Ten 5-metrowy kabel, wykonany z miedzi, ma pozłacane końcówki, co polepsza jakość sygnału oraz obrazu płynącego z urządzenia. Obsługuje nawet rozdzielczość Full HD, dlatego może być dobrą propozycją dla tych, którzy oczekują wysokiej jakości obrazu. Inny kabel VGA, który jest wart polecenia, to chociażby Hama 139315. Ten kabel o srebrnoszarej barwie ma długość 1,8 metra, co sprawia, że może być z powodzeniem wykorzystywany w mniejszych pomieszczeniach, gdzie używanie długiego przewodu może być nieco problematyczne. Osobom, które poszukują z kolei klasycznego kabla audio-wideo, warto polecić zakup Vivanco 47502 o długości 2 metrów. Jest to kabel typu Euro SCART, który umożliwia przesyłanie analogowego sygnału AV. To eurozłącze ma niebagatelny wpływ na jakość przesyłanego sygnału. Parametr 3x RCA to z kolei informacja, że urządzenie może uzyskać jakość sygnału full HD nawet w standardzie analogowym, co jest ogromnym atutem takiego rozwiązania.