Bardzo często zdarza się sytuacja, w której nasza drukarka drukuje w pomniejszeniu lub powiększeniu. Pierwsza myśl to oczywiście wizyta w serwisie, jednak nie zawsze jest to konieczne. Takie problemy można rozwiązać na miejscu w kilka minut, wystarczy tylko znaleźć źródło usterki. Jest to stosunkowo proste i każdy sobie powinien z tym poradzić. Można w ten sposób zaoszczędzić na wizycie u specjalisty. Jakie są przyczyny pomniejszonego wydruku?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Dlaczego drukarka drukuje w pomniejszeniu?
Ustawień i mechanicznych problemów, które powodują zdeformowane wydruki, może być wiele. Często spotykamy się z sytuacją, kiedy drukarka drukuje w pomniejszeniu lub powiększeniu. Najczęściej takie awarie mają związek z software’em. Oznacza to, że ustawienia mogą być źle skonfigurowane. Tyczy się to zarówno drukarki, jak i komputera. W obu tych przypadkach może to skutkować nieprawidłowymi wydrukami.
Niestety niektóre awarie nie będą możliwe do naprawienia w domu i konieczna będzie wizyta u specjalisty. Ale wymiana części czy większe naprawy najczęściej nie są zbyt opłacalne, ponieważ lepszym wyborem może okazać się wtedy zakup nowego sprzętu. Koszt serwisu jest w stanie przekroczyć faktyczną wartość danego urządzenia. Wiele ciekawych modeli drukarek możemy dostać obecnie bardzo niewielkim kosztem. Wybór zależy tutaj od preferencji użytkownika i tego, do czego będziemy używać drukarki. Warto zwrócić uwagę na urządzenie, które jest w stanie tworzyć kolorowe wydruki, czyli Epson EcoTank L3111. Cena tego sprzętu to około 600 złotych. Można także zdecydować się na podobne modele, takie jak Epson EcoTank L1110 i Canon PIXMA iX6850. Do bardziej biurowych zastosowań, kiedy wymagane są jedynie wydruki czarno-białe, lepszym wyborem będą urządzenia typowo do tego przeznaczone. Ciekawe propozycje to HP Neverstop Laser 1000w i Brother DCP-1512E.
Jak naprawić problem z drukowaniem w pomniejszeniu?
Możemy bez problemu poradzić sobie z błędnie wprowadzonymi ustawieniami na komputerze oraz w drukarce. Zwykle sprowadza się to do kilku kliknięć lub, w najgorszym wypadku, instalacją sterownika urządzenia od początku. Jesteśmy w stanie jednak sami dokonać napraw, bez konieczności interwencji serwisu. Jak to zrobić?
Na początek warto sprawdzić ustawienia drukarki. Zwykle jest to po prostu znacznie prostsze niż lokalizowanie problemu na komputerze czy laptopie. Musimy wyszukać opcje takie, jak format wydruku i pomniejszenie/powiększenie. Jest to istotne, ponieważ tylko te 2 parametry mają wpływ na ewentualne zniekształcenia. Następnie sprawdzamy, czy wszystko jest ustawione odpowiednio, to znaczy format musi być taki, z jakiego korzystamy, a pomniejszenie wyłączone. Jeżeli wszystko jest na miejscu, winowajcą może okazać się komputer czy też smartfon.
Kiedy chcemy wydrukować dokument, warto sprawdzić wszystkie ustawienia. Zawsze mamy dostęp do powiększenia oraz formatu, a także przesunięcia samego wydruku. Ważne jest, by sprawdzić, podobnie jak w przypadku drukarki, czy wszystko jest właściwie skonfigurowane. Jeśli tak, ostatnim krokiem i zarazem deską ratunku może okazać się instalacja sterowników do drukarki. Ten proces różni się w zależności od producenta, ale zwykle polega na pobraniu instalatora ze strony internetowej i kilku kliknięciach. Nie jest to nic trudnego, producenci najczęściej w instrukcji tłumaczą jak dokładnie to zrobić.
Jeśli powyższe metody nie dają skutku, niestety konieczna jest wizyta u specjalisty. Koszt takiej usługi może być różny, w zależności od uszkodzenia konkretnego sprzętu i ceny części zamiennych (jeżeli są potrzebne). W niektórych wypadkach dobrym wyborem jest jednak zakup nowego urządzenia. Ale jeśli zdecydujemy się na naprawę – na przykład, gdy posiadamy jeszcze gwarancję – warto powiedzieć serwisantowi, że sprawdziliśmy już, czy to nie problem software’owy. W ten sposób być może przyspieszymy proces naprawy, a specjalista będzie mógł wykluczyć kilka powodów niemal natychmiast.
Jak wykorzystać funkcję pomniejszania dokumentów?
Pomniejszanie dokumentów, wykorzystane odpowiednio, jest niesamowicie przydatne w niektórych przypadkach. Najczęściej używa się takiej opcji, kiedy format danego wydruku to na przykład A3, a możemy wydrukować jedynie A4. Wtedy właśnie pomniejszamy końcowy efekt i mamy ten sam dokument w skondensowanej formie. Można robić to także w drugą stronę. Wiele urządzeń pozwala na skalowanie wydruków również w górę, dzięki czemu możemy wydrukować dokument A4 na formacie A3 w pełnych wymiarach.
Bardzo ciekawym pomysłem jest też skalowanie dokumentów w dół dla polepszenia jakości. Same wydruki są w ten sposób znacznie bardziej wyraźne i nierozpikselowane. Warto wybrać sprzęt, który posiada możliwość skalowania wydruków. Nigdy nie wiemy, kiedy może ona okazać się przydatna. Jest to niesamowicie proste w obsłudze, a dzisiejsze urządzenia dostępne w sklepach prawie zawsze posiadają taką funkcję. Kiedy zepsuje się drukarka, która działa już dobrych kilka lat, dobrze zwrócić uwagę na nowe modele. Naprawa takiego sprzętu po prostu się nie opłaca, a przy obecnych cenach zakup nowego nie jest dużym obciążeniem dla budżetu.