Drukarki to stosunkowo wrażliwe urządzenia. Często się zdarza, że przestają działać. Dlaczego drukarka nie drukuje? Powodów może być wiele – od zacięcia papieru, przez brak tonera, aż po awarię bębna. Z tego poradnika dowiesz się, z jakimi problemami możesz poradzić sobie sam, a kiedy niezbędna będzie wizyta w serwisie.
Dlaczego drukarka nie drukuje?
Drukarka to urządzenie, które pracuje cyklicznie. Co jakiś czas nie działa z powodu braku materiałów lub drobnych usterek. Z wieloma problemami możesz poradzić sobie sam, jednak z innymi będziesz musiał się udać do specjalisty. Co może być problemem przerwania pracy drukarki?
Sterownik działa niepoprawnie
Pierwszym problemem, na który trafisz podczas korzystania z drukarek, są sterowniki. Dostajemy wtedy różne komunikaty – od nieobsługiwanego formatu do błędu wydruku. Nie jest to jednak awaria, która sprawia, że musimy wezwać specjalistę. W takiej sytuacji, jeśli restart nie pomoże, powinieneś odnaleźć sterowniki na komputerze i kliknąć „aktualizuj”. Jeśli nie ma takiej możliwości, można jeszcze raz je pobrać i zainstalować.
Złe połączenie drukarki
Kolejnym problem może być złe połączenie drukarki. W przypadku połączenia bezprzewodowego problem może leżeć w słabym odbiorze sygnału. Jeśli połączenie jest poprowadzone bezpośrednio przez Wi-Fi, to problemem może być również podłączenie do różnych sieci internetowych, co uniemożliwi urządzeniom odszukanie się.
Z kolei jeśli mowa o połączeniu przewodowym, to powodem, dlaczego drukarka nie drukuje, najczęściej jest wypięcie się kabla sygnałowego z jednej strony. W takiej sytuacji należy poprawić wtyki i wszystko powinno działać dobrze. Jeśli nie, spróbuj podłączyć drukarkę do innego gniazda. Problem, który się pojawia, może być wywołany uszkodzeniem portu.
Drukarka właściwa nie jest urządzeniem domyślnym
Sprawdź ustawienia komputera. Problem z nimi jest szczególnie powszechny, jeśli korzystasz z kilku drukarek lub kupiłeś nowe urządzenie. Domyślnie komputer może zlecać drukowanie innemu urządzeniu niż to, przy którym stoisz. Może się pojawiać komunikat o błędzie wydruku, jeśli domyślne urządzenie dla komputera będzie nieaktywne.
Wszystkie zlecone wydruki zostaną zapisane w kolejce przy pasku zadań. Pamiętaj, że gdy ustawisz nowe urządzenie domyślne, rozpocznie się wydruk. Sprawdź więc, czy nie wydrukujesz czegoś wielokrotnie i niepotrzebnie nie zmarnujesz materiałów.
Podajnik na papier świeci pustką
Kiedy drukujesz dużo, często zapominasz, że papier w podajniku nie jest nieskończony. Jego brak sygnalizuje zarówno drukarka, jak i urządzenie, z którego wysyłamy plik do wydruku. Drukarka najczęściej zaczyna pikać i wyświetlać odpowiedni komunikat. Z kolei w komputerach przeważnie w prawym dolnym rogu pokazuje się wiadomość o braku papieru lub pustym zasobniku.
Po uzupełnieniu papieru proces powinien natychmiastowo się wznowić. Przy okazji warto sprawdzić, czy na liście do wydruku nie mamy kilkukrotnie tej samej pozycji – szkoda nowego papieru.
Braki w tuszu bądź tonerze
Brak materiału do druku jest jednym z najbardziej męczących problemów. Najbardziej uciążliwy jest brak żółtego tonera, bo wtedy drukarka nie drukuje na czarno. By rozpocząć pracę, musisz go uzupełnić.Dodatkowo w przypadku drukarek atramentowych może nam wyskoczyć komunikat o braku tuszu, nawet przy pełnym zasobniku. Może być to problem z zaschnięciem pigmentu. Możesz spróbować oczyścić urządzenie, jednak jeśli pigment zasechł w trudno dostępnych miejscach, niezbędna będzie wizyta w serwisie.Niedomknięcie zasobnika
Częstym problemem po zmianie tonera lub dołożeniu papieru jest niedomknięcie zasobników. Jeśli nie wprowadzisz odpowiednio materiałów w prowadnice, to nie będzie ona mogła zacząć poprawnie pracować (a właściwie nie powinna). Zdarza się czasem, że pomimo naszego błędu urządzenie rozpoczyna działanie i wtedy może się zaciąć papier lub pigment nie będzie odpowiednio nakładany. Wydruk przez to będzie nieczytelny lub nieestetyczny.
Problemy z zasilaniem
Skoki, spadki lub brak zasilania również mogą uderzyć w twoje urządzenie. Wadliwe może być gniazdko, do którego podłączyłeś urządzenie, ale problem może być też z zasilaczem drukarki, a nawet samym gniazdem urządzenia i będącą za nim przetwornicą prądu. Tego ostatniego nie naprawisz samodzielnie, więc warto dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości.
Kurz to twój wróg
Powodem, czemu drukarka nie drukuje, mogą być brud i kurz. Mogą się dostawać do wnętrza drukarki wraz z papierem. Warto co jakiś czas przetrzeć urządzenie, a czasem je przemyć specjalnymi środkami, tak by drobinki kurzu w połączeniu z pigmentem nie zakleiły urządzenia.
Wydruk nie taki, jak chcieliśmy
Drukarka może drukować w sposób niepoprawny. Oznacza to, że czcionki, spacje, a nawet cały plik na papierze wygląda zupełnie inaczej niż w komputerze. Na ogół nie jest to uszkodzenie drukarki, ale wynik pracy sterowników lub ustawień komputera. W przypadku tego drugiego jest to najczęściej wina niedopasowania druku do rozmiaru strony lub zaznaczenia złej jego orientacji. Ten problem na ogół możemy naprawić w kilka sekund w ustawieniach drukowania.
Jak możemy szybko samodzielnie naprawić drukarkę?
W wielu przypadkach nie jest potrzebna wizyta u specjalisty. Czasem, by twoja drukarka znowu dobrze działała, wystarczy sprawdzić kilka rzeczy. Pierwszą z nich są kable. Sprawdź, czy przewód zasilający jest dobrze włożony i w urządzenie, i do kontaktu. Następnie, w przypadku urządzenia przewodowego, zobacz, czy gniazdo od kabla sygnałowego dobrze trzyma.
Nadal drukarka nie drukuje? Oto co jeszcze możesz zrobić:
• zresetuj drukarkę – kiedy odłączysz ją od prądu, odczekaj chwilę. Później ponownie podłącz urządzenie i poczekaj, aż będzie gotowe do pracy. Odpowiedni komunikat pojawi się i na wyświetlaczu drukarki, i w pasku zadań komputera. Oczywiście tylko wtedy, gdy drukarka będzie poprawnie podłączona;
• skontroluj sterowniki – każda aktualizacja oprogramowania może sprawić, że dotychczasowe ustawienia drukarki przestaną działać. Problem jest poważny, ponieważ aktualizacje są dość częste. Na ogół producenci nadążają z uaktualnieniami, ale czasem nawet na kilka dni możesz stracić możliwość wydruku. Jeśli jest nowa wersja sterowników, a urządzenie nie ściągnęło jej automatycznie, musisz pobrać i zainstalować je ręcznie;
• zrestartuj bufor drukarki – nie jest to trudne. W menu „start” trzeba wpisać „services.msc” i znaleźć „bufor wydruku”. Kiedy najedziesz na niego myszką, powinna się pojawić opcja „uruchom ponownie usługę”. Bufor się oczyści, a kolejka wydruków się zresetuje. Jeśli coś ci się nie wydrukowało, musisz zlecić to jeszcze raz;
• sprawdź status urządzenia, jeśli masz drukarkę bezprzewodową – urządzenie w trybie offline nie będzie przyjmowało poleceń wydruku, a komputer będzie sygnalizował brak połączenia.
Co w sytuacji, gdy komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje? Na ogół wystarczy nacisnąć jeden guzik na wyświetlaczu drukarki, który odpowiada za nawiązanie połączenia. Jeśli nie zadziała, możesz zobaczyć, czy drukarka widzi router. Jeśli tak, ale jest on niepołączony, to należy nawiązać połączenie ponownie. Jeśli nie, musisz zresetować urządzenie. Jeśli drukarka jest połączona z siecią po kablu, a nie przez Wi-Fi, sprawdź, czy przewód się nie wypiął;
- użyj narzędzia do rozwiązywania problemów – popularny wirtualny pomocnik powie ci, czemu drukarka nie drukuje, dobierze rozwiązania, a w niektórych przypadkach zasugeruje nawet, jak można zdobyć brakujące elementy – niezależnie, czy mówimy o niekompletnym sterowniku, czy pustym tonerze.
W niektórych przypadkach pomoże tylko serwis
Wiele problemów związanych z drukowaniem jesteśmy w stanie rozwiązać sami. Niestety w niektórych przypadkach, gdy drukarka nie chce drukować, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty.
Zaschnięty tusz
Zaschnięcie tuszu w drukarkach atramentowych to poważny problem. Jeśli naprawa w ogóle jest opłacalna, przeważnie wiąże się ona z oczyszczeniem całego urządzenia, a także wymianą głowicy, w której najpewniej pozostał tusz.
Awarie mechaniczne
Jeśli jakaś przegroda lub szuflada źle pracowała od samego początku, to wymuszała używanie siły. W takiej sytuacji łatwo ją złamać, wykrzywić lub doprowadzić do sytuacji, gdy pęka. Większość części mechanicznych nie jest dostępna na rynku detalicznym, więc nawet jeśli potrafiłbyś ją wymienić, to nie jest to możliwe. Dlatego jeśli połamiesz podajnik do papieru, holder do tonera lub jakąś rolkę, domykając szufladę, trzeba odwiedzić serwis. Bez tego poprawne działanie jest wykluczone.
Problem plomby serwisowej
Poważnym problemem mogą być naprawy specjalne. Pod tym hasłem ukrywają się wszystkie działania serwisowe, które mógłbyś wykonać sam, ale wymagają zerwania plomb producenckich. Na ich podstawie obowiązuje gwarancja. Zatem jeśli coś uszkodzi się mechanicznie lub wymaga dodatkowego oczyszczenia, ale trzeba naruszyć plomby, to warto się udać do serwisu. Oszczędzi ci to problemów przy poważnej awarii, gdy gwarancja okaże się niezbędna.
Inne uszkodzenia
Zwracaj uwagę na zmiany w pracy urządzenia, które mogą doprowadzić do stanu, w którym drukarka nie drukuje. Wyróżnić można szybkie grzanie się, brudzenie papieru liniami bądź cieniami, nierównomierne pobieranie papieru skutkujące jego pogięciem, a także komunikaty „brak tonera/tuszu” świeżo po jego uzupełnieniu. Jeśli po restarcie urządzenia lub jego przeczyszczeniu problem nie ustąpił, to coś pracuje niepoprawnie. By sprawdzić co, trzeba rozebrać drukarkę na części.
Dlaczego drukarka nie drukuje – podsumowanie
Powodów, dlaczego drukarka nie drukuje, może być wiele. Z wieloma rzeczami, jak uzupełnienie tuszu lub aktualizacja sterowników, możesz sobie poradzić sam. Niestety z takimi problemami, jak połamanie się elementu konstrukcyjnego, musisz się udać do serwisu.
Dlatego jeśli zauważysz, że twoja drukarka nie drukuje, a jest tusz, sprawdź najpierw, czy awaria nie jest wywołana drobnostką. Oddanie urządzenia do serwisu wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami.
Zobacz też: ranking drukarek laserowych