Ściąganie mleka to dość standardowa czynność towarzysząca kobietom w okresie karmienia piersią. Początkowo może wydawać się ona trudna, jednak przy odrobinie wprawy i dzięki posiadaniu odpowiedniego laktatora staje zupełnie standardowym zajęciem. Zdarzają się jednak przypadki, w których laktator nie ściąga mleka. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Odciąganie mleka – kiedy należy je rozpocząć?
Na wstępie należy zauważyć, że pewna część kobiet w ogóle nie musi odciągać mleka. Istnieje jednak spora grupa świeżo upieczonych matek, u których taka konieczność występuje. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacjach, kiedy czeka je rozłąka z dzieckiem (np. gdy kobieta musi na kilka dni wyjechać albo planuje szybki powrót do pracy). W takiej sytuacji nie musisz rozpoczynać odciągania mleka od razu po porodzie i możesz poczekać do momentu, kiedy laktacja ustabilizuje się, a używanie laktatora będzie łatwiejsze. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kobieta powinna rozpocząć odciąganie pokarmu możliwie jak najszybciej. Dzieje się tak m.in., kiedy niemożliwe jest karmienie dziecka bezpośrednio przy piersi, często ze względu na przedwczesne urodziny. Konieczne jest wtedy pobudzenie piersi i samodzielne ustabilizowanie laktacji. W takich sytuacjach mleko należy odciągać przynajmniej osiem razy na dobę, średnio co 3 godziny. Jeśli rozpoczniesz odciąganie pokarmu w kilkugodzinnym odstępie od porodu (czyli w momencie, kiedy noworodek naturalnie sięgnąłby po mleko), naturalnie pobudzisz laktację, a tym samym zwiększysz ilość mleka w piersi.
Odciąganie pokarmu – sposoby
Istnieją dwa sposoby na odciąganie mleka z piersi matki. Pierwszym z nich jest odciąganie ręczne, które dla wielu kobiet wydaje się bardziej naturalne i komfortowe. Dotykanie skóry piersi jest delikatniejsze i sprzyja produkcji hormonów laktacyjnych. Polega ona na masażu piersi i stopniowym uciskaniu kanałów mlecznych. Należy jednak pamiętać, aby masaż ograniczony był do powierzchni piersi – niewskazane jest uciskanie brodawki. Jest to jednak sposób bardziej praco- i czasochłonny. Mniej zajmujące jest odciąganie mleka laktatorem. Wśród nich należy wyróżnić urządzenia elektryczne i te obsługiwane ręcznie. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, że odciąganie pokarmu nie powinno sprawiać bólu. Urządzenia elektryczne powinny być wyposażone w regulację siły ssania, którą można dopasować do indywidualnej tkliwości piersi. Przy urządzeniach typu ręcznego to od nas samych zależy siła i częstotliwość ssania. Należy dobrać ją do własnych potrzeb. Przy używaniu laktatora, niezależnie od jego rodzaju, najważniejszą kwestią jest to, aby prawidłowo nałożyć nakładkę na pierś. Jeśli zrobimy to za słabo, nie wytworzy się próżnia, a tym samym odsysanie mleka nie będzie efektywne. Jeśli zaś przymocujemy ją zbyt mocno, będzie sprawiało to zbyt duży dyskomfort i ból. Przy zakupie laktatora warto sprawdzić, czy będzie on łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji, gdyż zachowanie sterylności tego typu urządzeń jest bardzo istotne.
Dlaczego laktator nie ściąga mleka?
Odciąganie pokarmu jest dość specyficzną czynnością, na której powodzenie wpływ ma wiele czynników. Jeśli pomimo posiadania odpowiedniego urządzenia albo prawidłowego masażu mleka nie udaje się wydobyć, należy szukać przyczyn zewnętrznych. Procesowi odciągania pokarmu zdecydowanie nie sprzyja nerwowość kobiety i jej otoczenia oraz napięta sytuacja. Działanie pod jakąkolwiek presją (pośpiech itp.) również niekorzystnie wpływa na powodzenie czynności. Zmęczenie młodej matki także może skutkować nieefektywnym odciąganiem pokarmu. Dlatego warto w takich sytuacjach spróbować użyć laktatora bezpośrednio po przebudzeniu, kiedy kobieta jest wypoczęta, a piersi wypełnione pokarmem. Brak wprawy w tej czynności przy początkowo podejmowanych próbach również może powodować nieskuteczność całego procesu. O dziwo, również pragnienie kobiety może powodować, iż laktator będzie nieskuteczny. Co można zrobić, aby uczynić odciąganie mleka czynnością efektywną? Przede wszystkim młoda matka powinna mieć zapewniony spokój i wygodne miejsce, w którym będzie czuć się wystarczająco komfortowo. Pomocny może okazać się ciepły (ale nie gorący!) prysznic bądź okład na piersi wykonywany kilka minut przed planowaną czynnością. Delikatne masowanie piersi i rolowanie brodawki również może okazać się pomocne. Podobnie jak wizualizacja płynącego z piersi pokarmu bądź wyobrażenie wodospadu czy innego strumienia wody.
Jak przechowywać odciągnięte mleko?
Jeśli czynność odciągania mleka laktatorem zostanie zakończona powodzeniem, pozostaje tylko odpowiednio przechować zdobyty pokarm. Najlepiej sprawdzą się do tego plastikowe pojemniki przeznaczone do przechowywania żywności. Do laktatorów często w zestawie dołączane są specjalne, pasujące do nich butelki i pojemniki, w których odciągnięty pokarm może być przechowywany, a nawet zamrażany. Oto kilka z nich:
- BabyOno Natural Nursing 3W1;
- BabyOno Naturel 053;
- Beurer BY 40;
- Lansinoh 2w1 190501;
- Medela Harmony.
Mleko matki jednak dobrze przechowuje się nawet bez konieczności zamrażania. Zawdzięcza to swoim właściwościom umożliwiającym niszczenie wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. W temperaturze pokojowej można je trzymać nawet do 12 godzin, w lodówce do 4 dni, natomiast w zamrażarce około dwa tygodnie. Inne zasady obowiązują w przypadku karmienia chorych noworodków i wcześniaków. W takiej sytuacji mleko w lodówce może stać najwyżej dwa dni. Nie wolno go również przechowywać w zamrażalniku. Mleko trzymane w temperaturze pokojowej nie wymaga uprzedniego podgrzania, natomiast to przechowywane w lodówce bezwzględnie tak. Nie wolno podgrzewać go jednak w kuchence mikrofalowej ani bezpośrednio na kuchence gazowej. Najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie butelki z mlekiem do naczynia z ciepłą wodą.
Proces ściągania mleka laktatorem nie należy do najłatwiejszych czynności w życiu młodej matki, jednak nastawiona jest ona na piękny cel. Dlatego też warto mieć na uwadze wszystkie wymienione wyżej wskazania i odpowiednio ich przestrzegać.