Lodówka jest ważnym urządzeniem, które znajduje się w kuchni praktycznie każdego domu. Niestety, z czasem może ulec usterce, przez co zacznie mrozić produkty w komorze chłodzącej, zamiast je chłodzić. Dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną tego, że lodówka mrozi, zamiast chłodzić?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Lodówka mrozi, zamiast chłodzić – o czym to świadczy?
Lodówka, jak każdy sprzęt AGD, po jakimś czasie użytkowania może ulec awarii. Często zdarza się, że nasza lodówka mrozi, zamiast chłodzić. W takim wypadku warto samemu sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Jeśli zareagujemy w porę, mamy szansę zaoszczędzić nie tylko na wizycie mechanika, ale być może nie będziemy zmuszeni do zakupu nowego urządzenia. Zacznijmy od sprawdzenia, na jaką wartość została ustawiona temperatura w lodówce. Niejednokrotnie jest ona po prostu zbyt niska, stąd problemy z należytym przechowywaniem żywności. Specjaliści podają, że właściwa temperatura, jaka powinna panować wewnątrz lodówki, sytuuje się między 5 a 8 stopni Celsjusza. Jeśli poprawne ustawienie temperatury nie pomaga i problem dalej nie ustępuje, może niestety stanowić to oznakę, że uszkodzeniu uległ jeden z elementów chłodziarki. Możliwy jest przypadek, że mimo ustawiania odpowiedniej wartości temperatury, nie zmienia się ona wewnątrz lodówki. Może to oznaczać awarię termostatu i konieczności jego wymiany. Dodatkowo wadliwy termostat może powodować pojawianie się szronu na tylnej ścianie lodówki. Główną jego funkcją jest dostarczanie napięcia do sprężarki, skraplacza, a także silnika wentylatora.
Dlaczego lodówka mrozi, zamiast chłodzić – jakie mogą być przyczyny?
Jeśli po jakimś czasie eksploatacji chłodziarki urządzenie zamraża, zamiast chłodzić, możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie działa prawidłowo. Przyczyną tego stanu może być nie tylko uszkodzony termostat, ale także wadliwy czujnik temperatury. Jego głównym zadaniem jest sprawdzanie i kontrolowanie temperatury, jaka panuje wewnątrz urządzenia. Po odczytaniu wartości temperatury, jest ona przesyłana do tzw. modułu sterującego lodówką, który decyduje o włączeniu sprężarki lub wentylatora. Jeśli czujnik jest wadliwy, będzie przesyłał nieprawidłowe informacje, tym samym sprężarka włączy się w niewłaściwym czasie. W konsekwencji we wnętrzu lodówki zapanuje zbyt niska temperatura i przechowywane produkty mogą zostać zamrożone, a nie chłodzone. Aby mieć pewność, że winą usterki jest wadliwy czujnik temperatury, można sprawdzić go multimetrem, najlepiej w wersji cyfrowej.
Często zdarza się, że lodówka mrozi, zamiast chłodzić, jeśli uszkodzeniu ulegnie przepustnica. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie wystarczającej ilości zimnego powietrza do chłodziarki. Dlatego też przepustnica otwiera się i zamyka. Problem pojawia się wówczas, kiedy nie zamyka się w odpowiedni sposób, przez co do środka chłodziarki dostanie się zbyt wiele chłodnego powietrza. Do sprawdzenia przepustnicy wystarczy zwrócić uwagę, czy w pozycji otwartej nie jest nigdzie uszkodzona lub przyblokowana. Przy takiej usterce lodówki najlepiej będzie wezwać specjalistę.
Warto pamiętać, aby zwracać uwagę, w jaki sposób układamy produkty spożywcze na półkach w naszej lodówce. To również może mieć wpływ na niewłaściwą temperaturę, jaka będzie panować w jej wnętrzu. Nie powinniśmy zastawiać produktami wylotów powietrza, ponieważ będzie skutkować to złym jego obiegiem.
Jaką lodówkę warto wybrać?
Choć nie ma na rynku lodówek, które byłyby wolne od usterek powstałych na skutek eksploatacji, to mimo wszystko znajdziemy produkty, które cieszą się uznaniem konsumentów. Do najchętniej kupowanych zaliczymy model LG GBB72MCDFN o wymiarach 203 x 59,5 x 67,5 cm i pojemności chłodziarki wynoszącej 277 litrów, a zamrażarki 107 litrów. Dużą zaletą jest wysoka klasa energetyczna urządzenia – A+++, dzięki czemu lodówka pobiera mniej energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki, jakie będziemy musieli zapłacić. Dzięki niskiemu poziomowi hałasu, jaki generuje (zaledwie 36 dB), jest idealnym rozwiązaniem do domów, w których mieszkają małe dzieci. Producent wyposażył ją w funkcję pełnego systemu No Frost. Świetne recenzje jako nieawaryjny model zbiera Samsung RB29FERNCSS o wymiarach 178 x 59,5 x 66,8 cm. Lodówka ta posiada komorę świeżości, przez co jesteśmy w stanie oddzielić od siebie poszczególne grupy produktów, tak aby przechowywać je w jeszcze lepszych warunkach. Sprawia to, że mięso, sery czy wędliny pozostaną świeże przez dłuższy czas. Alternatywą może być zakup lodówki Samsung RB31FERNDBC o wymiarach 185 x 59,5 x 66,8 cm. Nie zajmuje ona dużo miejsca, dlatego będzie pasować praktycznie do każdej kuchni. Trafnym wyborem będą ponadto lodówki Indesit LR8 S1 K i Bosch KGN49LB30.