Nawigacja samochodowa przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy wyruszamy w dłuższe trasy. Niestety urządzenia GPS często się zawieszają. Zdarza się to głównie budżetowym modelom, choć szwankują też propozycje od renomowanych producentów. Co jest przyczyną zacinania się urządzenia i jak temu zapobiegać?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Dlaczego nawigacja samochodowa się zawiesza?
Zawieszająca się nawigacja jest bardzo uciążliwa i frustrująca. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Najczęściej takie zjawisko występuje w urządzeniach mało znanych, tanich marek. Budżetowe rozwiązania nie zawsze są najlepsze, ponieważ oprogramowanie po jakimś czasie zaczyna po prostu się psuć i przestaje działać prawidłowo. Jeżeli z nawigacji korzystamy często, warto wybrać sprawdzony model od dobrego producenta, który oferuje także odpowiednią gwarancję.
Powodem zawieszania się nawigacji może być źle sformatowana, czy też zapełniona, karta pamięci. Wiele modeli pozwala na pobieranie map, tak by korzystać z nich bez dostępu do internetu. Pobrane pliki zajmują dużo miejsca, więc po jakimś czasie pamięć urządzenia może po prostu się zapełnić. Formatowanie też jest tu dość istotne. Instalując nową kartę czy też usuwając pliki ze starej, należy upewnić się, że ustawiamy system plików na FAT lub inny, który obsługuje nasza nawigacja. Wszystkie informacje co do tego powinny znajdować się w instrukcji obsługi, ponieważ może się to różnić między urządzeniami.
Innym problemem bywa po prostu oprogramowanie. Może ono czasami zostać uszkodzone, przez co nawigacja będzie się zawieszać lub działać wolniej. Tutaj rozwiązań jest wiele. Możemy skorzystać z usługi serwisu czy gwarancji producenta. Jesteśmy w stanie jednak zrobić to także sami. Instalacja oprogramowania na nawigację samochodową nie jest bowiem trudna. Do każdego modelu znajdziemy poradniki w internecie z odpowiednimi linkami do pobrania. Często producenci udostępniają odpowiednie informacje, dzięki czemu wystarczy tylko wykonywać wszystkie instrukcje krok po kroku. Należy jednak mieć na uwadze to, że ingerowanie w oprogramowanie urządzenia może wiązać się z utratą gwarancji, jeżeli takową posiadamy.
Jak naprawić zawieszającą się nawigację?
Rozwiązanie zależy od problemu, jaki napotkaliśmy. Oczywiście najprostszy sposób to zakup nowego urządzenia, jeżeli poprzedni model ma już kilka lat i nie jest wystarczająco aktualny. Jednak kiedy mamy problem z nawigacją, którą kupiliśmy niedawno, warto skorzystać z gwarancji producenta.
Istnieje kilka metod na naprawienie nawigacji samodzielnie. Najczęstszy problem to oczywiście karta pamięci, którą mamy zainstalowaną w urządzeniu. Warto na początek ją odpowiednio sformatować w kilku prostych krokach. Możemy to zrobić za pomocą komputera, czy też smartfona. Często także sama nawigacja ma opcję formatowania. Bez względu na to, które urządzenie wybierzemy, musimy wiedzieć, jaki system plików jest najlepszy dla naszego modelu. Można znaleźć tę informację w internecie lub w instrukcji obsługi. Wtedy wystarczy szybki format i wszystko powinno działać.
Jeśli winowajcą jest oprogramowanie, to należy je ponownie zainstalować lub zresetować. W urządzeniu znajdziemy opcję przywracania do ustawień fabrycznych, warto z niej skorzystać, ponieważ może to rozwiązać problem. Kiedy nie pomoże, należy wyszukać w internecie model naszej nawigacji i znaleźć oprogramowanie. Instalacja zawsze jest szczegółowo opisana, tak by nie popełnić błędu. Zwykle polega na podłączeniu urządzenia do komputera i kilku kliknięciach w kreatorze, który robi wszystko za użytkownika. Warto także aktualizować oprogramowanie, kiedy wychodzi jego nowa wersja. Gwarantuje to lepszą stabilność i zdecydowane zmniejszenie opóźnień.
Jaką nawigację samochodową wybrać?
Warto zainwestować w dobry model nawigacji samochodowej od uznanego producenta. Zapobiegnie to problemom, takim jak zawieszanie się urządzenia czy błędne pokazywanie lokalizacji. Jeżeli korzystamy ze sprzętu często, nawet droższy zakup nie będzie stratą. Najlepsze nawigacje samochodowe mogą kosztować nawet około 1000 złotych, jednak można znaleźć także bardziej budżetowe, godne polecenia modele. Należy zawsze zwracać uwagę na gwarancję producenta oraz opinie klientów. Niektóre modele są dość słabe, a często kosztują tyle, co markowe urządzenia. Jeżeli jednak wielu kierowców poleca dany sprzęt, to można być pewnym, że sprawdzi się on nawet w najdłuższej trasie.
Jaką nawigację samochodową wybrać? Dużo zależy od preferencji użytkownika. Dla niektórych będzie ważny duży ekran, a dla innych różne dodatkowe funkcje. Najlepsze modele, takie jak: Garmin DriveSmart 61 LMT-S EU, Garmin DriveSmart 55 MT-S EU czy TomTom Start 52 EU są w stanie zaoferować wszystko, czego potrzebuje kierowca, jednak ich cena nie jest zbyt niska. Dla mniej wymagających przewidziano bardziej budżetowe rozwiązania, dla przykładu Navitel E700 Lifetime i Navitel E500 Magnetic. Są to urządzenia wyposażone w wiele ciekawych funkcji i spełnią wymogi nawet podczas dłuższych tras. Mimo niskiej ceny są bardzo często polecane przez użytkowników.