Przypadkowe restarty telefonu nie należą do normalności. Przyczyny takiego zachowania się urządzenia mogą być związane z oprogramowaniem bądź usterkami sprzętowymi. W jaki sposób zdiagnozować problem i jak go naprawić?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Dlaczego telefon sam się wyłącza i włącza?
Telefony i smartfony to urządzenia elektroniczne, w których kluczową rolę odgrywają nie tylko części sprzętowe, ale także oprogramowanie. Wiele reakcji urządzenia determinowanych jest wskutek nieprawidłowego działania jego programów lub systemu operacyjnego. W przypadku modeli z Androidem samoczynne wyłączanie i włączanie się telefonów może być powodowane przez różne niedociągnięcia programistyczne.
Oprogramowanie systemowe i aplikacje
Na samym początku warto sprawdzić wersję systemu operacyjnego. Przestarzałe wydania mogą źle współpracować z najnowszymi aplikacjami, co może prowadzić do niechcianych i przypadkowych restartów telefonu. Również same programy znajdujące się na telefonie mogą odpowiadać za niepoprawne działanie urządzenia. Instalowanie wielu aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł prowadzi do szybkiego zapełnienia się pamięci wewnętrznej telefonu, a ich działanie w tle dodatkowo zapełnia pamięć podręczną.
Źle napisane, mało popularne lub szkodliwe dla smartfonów aplikacje mogą celowo nadmiernie wykorzystywać zasoby urządzenia, czego efektem będzie jego samoczynne wyłączanie i włączanie się.
PORADA EKSPERTAJeśli chcesz zadbać o prawidłowe działanie smartfona, korzystaj tylko z aplikacji z pewnych źródeł takich jak np. Sklep Play. Instalowanie programów z zewnątrz może powodować złe działanie systemu, a nawet go zainfekować. |
Rozgrzana bateria
Jeśli telefon sam się wyłącza i włącza, należy sprawdzić temperaturę baterii. Nadmierne ciepło najczęściej spowodowane jest wymagającymi grami, ciężkimi aplikacjami lub innymi usługami działającymi w tle. Restarty telefonu mają za zadanie odciążyć działanie jego podzespołów i dać im chwilę na ochłodzenie. Jest to funkcja zaprogramowana bezpośrednio przez producenta i ma za zadanie nie dopuścić do całkowitego zepsucia się urządzenia.
Zużyta bateria
Wieloletnia eksploatacja tej samej baterii doprowadzi w końcu do jej zużycia, wskutek czego smartfon nie będzie poprawnie działał. Posiadanie starego akumulatora może także powodować błędne wskazania poziomu naładowania. Losowość restartów będzie zatem tak samo prawdopodobna przy 90, 30 czy 50%. Nowe baterie litowo-jonowe obecne np. w Samsungu Galaxy Note10 Lite są bardziej odporne na tego typu przypadki.
Karta SIM
Problem może być także związany z kartą SIM. Zdarza się, że to właśnie przetarcie się styków i ich nieczytelność dla gniazda powoduje resety telefonu. Oprócz tego mogą pojawić się problemy z nawiązywaniem zasięgu oraz stabilnością połączeń.
Uszkodzenia sprzętowe
W najgorszym wypadku samoistne wyłączanie się telefonu spowodowane jest uszkodzeniem sprzętowym. Jeśli awarii ulegnie płyta główna urządzenia, czyli jego najważniejszy element, musimy przygotować się na dość wysoki koszt naprawy albo wymianę telefonu na nowy. W najnowszych modelach koszt naprawy płyty głównej sięga nawet połowy ich wartości.
Jak to naprawić?
Jeśli już wiadomo, co powoduje problemy z losowymi restartami, należy rozważyć kilka sposobów zapobiegania im, które można przeprowadzić samodzielnie.
Sprawdzenie listy zainstalowanych aplikacji
Należy zacząć od najmniej inwazyjnej czynności, czyli szukania przyczyny usterki wśród zainstalowanych aplikacji. Warto odinstalować wszystkie, których w ogóle nie kojarzymy i te, z których już nie korzystamy. Niech na smartfonie pozostaną jedynie aplikacje zaufane i niezbędne. Wolne miejsce np. 128 GB pamięci wewnętrznej w Xiaomi Redmi Note 8 Pro lub 256 GB w modelu Mi Note 10 Pro zdecydowanie lepiej wykorzystać na seriale i muzykę w wysokiej jakości.
Aktualizacja oprogramowania
Następnie warto sprawdzić dostępność aktualizacji dla posiadanej przez nas wersji systemu. Można to zrobić w zakładce Ustawień, a następnie System i Aktualizacja systemu. Aby zawsze posiadać najnowsze łatki oraz poprawki bezpieczeństwa, należy aktualizować system regularnie. Dla modeli Google Pixel wspomniane dodatki pojawiają się z początkiem każdego miesiąca.
Dbałość o baterię
Jeśli chcemy uniknąć kłopotów z przypadkowymi restartami, powinniśmy zadbać o baterię telefonu. Najważniejsze jest, aby unikać jej przegrzewania. Granie w wymagające gry bądź wielogodzinne rozmowy przy podłączonej ładowarce często podnoszą temperaturę akumulatora do tego stopnia, że trudno utrzymać smartfon w ręce. Przegrzewana bateria szybko traci swoje parametry, co zaburza poprawne działanie systemu. Aby zadbać o higienę akumulatora, oprócz jego nadmiernego przegrzewania powinniśmy unikać ładowania na słońcu, rozładowywania do zera i trzymania pod prądem przy 100%. Najbardziej polecanym przez specjalistów zdrowym przedziałem poziomu naładowania baterii jest 70-80%. Warto także zwrócić uwagę na etui, w którym trzymamy urządzenie – telefon musi mieć odpowiednią przestrzeń do efektywnego odprowadzania nadmiaru ciepła.