Temperatura smartfona wzrasta, gdy korzystamy z niego przez dłuższy czas, uruchamiamy rozbudowane aplikacje lub gry czy też korzystamy z wielu aplikacji jednocześnie. Nie jest to nic niezwykłego. Jeśli jednak telefon nagrzewa się na tyle, że trudno z niego korzystać, może to oznaczać poważniejszy problem. Dowiedz się, dlaczego smartfon się przegrzewa, a także jak go schłodzić, jeśli będzie nadmiernie gorący.
Co powoduje przegrzewanie się telefonu?
Praktycznie wszystkie telefony nagrzewają się w mniejszym lub większym stopniu. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Jedne z najbardziej typowych przedstawiamy poniżej.
Nadmierne obciążenie procesora
Smartfony to miniaturowe komputery, jednak w przeciwieństwie do nich nie mają wentylatorów, które pomagają zmniejszyć temperaturę w obudowie. I choć w codziennym użytkowaniu nie stanowi to problemu, to istnieją sytuacje, które mogą doprowadzić do przeciążenia procesora, a tym samym – spowodować przegrzanie się smartfona. Wśród nich są:
- uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie;
- granie w gry mobilne przez dłuższy czas;
- przesyłanie treści wideo z serwisów takich jak Netflix lub YouTube;
- nagrywanie długich filmów;
- nieoptymalne ustawienia, jak np. używanie animowanych tapet lub widżetów.
Czynniki środowiskowe
Telefon nagrzewa się, jeśli pozostawimy go przez dłuższy czas na słońcu czy w samochodzie w upalny dzień. Może to również wpłynąć na działanie ekranu dotykowego i spowodować szybsze rozładowanie baterii – tak samo jak w przypadku bardzo niskich temperatur. Pamiętaj więc o osłanianiu smartfona przed słońcem, gdy jesteś na zewnątrz przez dłuższy czas.
Wysoka jasność ekranu
Ustawienie wysokiej jasności ekranu również może sprawić, że telefon się nagrzeje. Wysoki poziom jasności wyświetlacza wymaga większej ilości energii, co prowadzi do wzrostu obciążenia baterii oraz procesora – pracują one ciężej, generując dodatkowe ciepło. Jeśli więc nie jest to konieczne, nie ustawiaj jasności ekranu na maksymalne wartości.
Nieaktualne oprogramowanie
Brak optymalizacji wydajności i poprawek błędów w systemie również może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego telefon się grzeje. Bez aktualizacji telefon może pracować ciężej, niż jest to konieczne, a tym samym generować więcej ciepła podczas normalnego użytkowania. Pamiętaj więc o regularnym instalowaniu przygotowanych przez producenta aktualizacji.
Aktualizacje systemu
Skoro już jesteśmy przy oprogramowaniu, warto wspomnieć, że telefon może być gorący podczas aktualizacji lub tuż po niej. Ta sytuacja dotyczy przede wszystkim smartfonów z Androidem. Może to wynikać z błędu w systemie operacyjnym, który naprawiała aktualizacja, co wymaga użycia przez smartfon zwiększonej mocy. Nie powinno jednak powodować długotrwałego przegrzania.
Słaby sygnał
Jeśli smartfon nie może znaleźć sygnału, niezależnie od tego, czy jest to sieć komórkowa, Wi-Fi, czy Bluetooth, to będzie pracować ze zdwojoną mocą, co może doprowadzić do nadmiernego nagrzania się urządzenia.
Dlaczego telefon się grzeje? Te przyczyny to oznaka problemu
Smartfony mogą się nagrzewać także przez problemy z samym urządzeniem. Jest ich kilka i warto podjąć działania zapobiegawcze, aby nie spowodowały trwałego uszkodzenia telefonu.
Uszkodzona ładowarka lub bateria
Każdy telefon w jakimś stopniu nagrzewa się podczas ładowania i jest to normalne zjawisko. Jeśli jednak podczas ładowania staje się gorący, to prawdopodobnie oznacza to uszkodzenie portu ładowania, baterii, kabla lub ładowarki.
Aby sprawdzić te komponenty, naładuj telefon za pomocą innego kabla czy ładowarki. Możesz również użyć ładowarki bezprzewodowej. Pomocne może się też okazać podłączenie ładowarki do innego gniazdka.
Jak najszybsza wymiana wadliwego podzespołu lub ładowarki powinna rozwiązać problem przegrzewającego się telefonu. Pamiętaj, aby używać akcesoriów do ładowania dobrej jakości, najlepiej oryginalnych lub pochodzących od producenta.
Uszkodzenie wewnętrzne
Jeśli telefon ma wewnętrzne uszkodzenia niezwiązane z baterią, to również one mogą powodować jego przegrzewanie się. Upadek telefonu może skutkować poluzowaniem się podzespołów, co w następstwie powoduje zwarcie i przegrzewanie się telefonu. A np. problem z pastą termoprzewodzącą może sprawić, że nie będzie ona mogła odprowadzać ciepła z procesora.
Złośliwe oprogramowanie
Czasami telefon wydaje się przegrzewać bez wyraźnego powodu. Jeśli masz pewność, że smartfon nie leżał przez dłuższy czas w mocno nasłonecznionym czy ciepłym miejscu i nie przeciążasz procesora używaniem wielu aplikacji naraz, to problemem może być złośliwe oprogramowanie.
Podobnie jak komputery, smartfony są narażone na ataki wirusów czy złośliwego oprogramowania. Takie oprogramowanie może uruchomić działające w tle szkodliwe procesy, aplikacje czy widżety, które obciążają procesor telefonu, a tym samym powodują nadmierny wzrost temperatury.
Gdzie jest wytwarzane ciepło?
Identyfikacja przyczyny przegrzewania się nie tylko pozwala lepiej zadbać o smartfony i inne urządzenia mobilne, jak np. tablety, ale także daje wystarczająco dużo czasu na podjęcie działań minimalizujących ryzyko uszkodzenia urządzenia.
Gdy smartfon jest mocno nagrzany, to nadmierne ciepło zazwyczaj pochodzi z baterii, procesora lub ekranu. Wszystkie te komponenty generują ciepło – substancje chemiczne w baterii telefonu wytwarzają energię elektryczną, procesor przetwarza duże ilości informacji, a ekran emituje światło. Na podstawie, tego skąd pochodzi ciepło, można podejrzewać, które z nich jest odpowiedzialne za przegrzewanie się telefonu.
Tył telefonu
Jeśli tył telefonu robi się gorący, to najczęściej wskazuje to na problem z baterią. Wykorzystywane w większości urządzeń mobilnych baterie litowo-jonowe są generalnie bezpieczne, ale czasami mogą się pojawić ich usterki. Nadmiernie nagrzewająca się bateria może wymagać wymiany, zwłaszcza jeśli jest wiekowa i straciła swoją wydajność.
Spód telefonu
Jeśli podczas ładowania gorący jest spód smartfona, to problem może dotyczyć ładowarki. Najbardziej niezawodną ładowarką jest ta od producenta telefonu. Ładowarki innych firm również są w porządku – o ile są wykonane przez sprawdzonego producenta.
Jeśli ciepło nie pochodzi z wymienionych wyżej obszarów, to wzrost temperatury może być wynikiem zbyt mocno obciążonego procesora lub czynników zewnętrznych, takich jak bezpośrednie światło słoneczne. Niewielkie ciepło z ekranu to normalna rzecz, ale nadmierne może pochodzić z procesora lub karty graficznej telefonu. Ciepło jest produktem ubocznym działania obu tych komponentów, więc gdy wykonują zaawansowane obliczenia, jego wydzielanie znacząco wzrasta.
Co może się stać, gdy telefon się przegrzewa?
Zbyt wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na telefon, a im wyższa będzie, tym większe może spowodować szkody. Nadmierne przegrzewanie telefonu może być przyczyną między innymi:
- spadku wydajności baterii;
- wolniejszego działania oprogramowania;
- skróconej żywotności urządzenia;
- zepsucia się smartfona wskutek np. stopienia się podzespołów.
Telefon komórkowy najlepiej działa w temperaturach od 0 do 35 stopni Celsjusza. Narażenie go na ekstremalne temperatury spoza tego zakresu może mieć negatywny wpływ na jego działanie.
Gorący telefon – co robić? Instrukcja krok po kroku
Jeśli masz gorący telefon, jest kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby obniżyć jego temperaturę.
Aby schłodzić przegrzewający się telefon, zacznij od wyjęcia go z etui (jeśli oczywiście jest do niego włożony). Następnie na kilka minut uruchom tryb samolotowy, aby wyłączyć mocno obciążające procesor i baterię funkcje (jak np. łączność Bluetooth), które mogą działać w tle. Następnie przenieś telefon w chłodniejsze, zacienione miejsce. Ale uwaga! Nigdy nie wkładaj go do lodówki czy zamrażarki. Tak drastyczna zmiana temperatury może spowodować dalsze uszkodzenie urządzenia.
Zamiast tego, jeśli w pobliżu jest wentylator, umieść telefon przed nim. Jeśli zaś nie masz pod ręką wiatraka, to możesz smartfon wachlować lub na niego dmuchać. Może się to wydawać głupie, ale skoro wachlowanie ochładza ciało, pomoże również w szybszym schłodzeniu telefonu, gdy będzie on mocno nagrzany.
Jeśli mimo podjęcia powyższych kroków temperatura telefonu się nie zmniejsza, to udaj się z nim do serwisu. Specjaliści pomogą ci zdiagnozować problem i np. wymienią baterię w urządzeniu.
Telefon się grzeje – jak temu zapobiegać?
Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia telefonu
Najprostszym sposobem zapobiegania przegrzaniu jest trzymanie telefonu z dala od promieni słonecznych – oczywiście może mieć to negatywne konsekwencje przy dłuższej ekspozycji.
Aktualizuj swoje aplikacje
Błędy mogą powodować, że aplikacje potrzebują więcej energii do działania, a tym samym powodują przegrzewanie się telefonu. Częste aktualizowanie aplikacji pomaga naprawić błędy i zapobiega zużywaniu dużej ilości energii przez smartfon.
Wyłącz niepotrzebne ustawienia
Niektóre ustawienia telefonu, takie jak wysoka jasność ekranu czy włączony Bluetooth, mogą niepotrzebnie obciążać procesor i baterię telefonu, prowadząc do jego nadmiernego nagrzewania się. Aby tego uniknąć, pamiętaj o wyłączeniu energochłonnych ustawień.
Pamiętaj o prawidłowym ładowaniu telefonu
Korzystanie z telefonu podczas ładowania powoduje wytwarzanie większej ilości ciepła – pozostaw go więc wtedy w spokoju, aby nie ryzykować przegrzania. Również przez użycie niewłaściwej ładowarki smartfon może się zrobić gorący – niektóre ładowarki przeznaczone są do mocniejszych telefonów. Dopasuj więc to akcesorium do swojego telefonu. Po podłączeniu smartfona do ładowania najlepiej jest umieścić go na chłodnej, płaskiej i twardej powierzchni, a nie np. kocu czy poduszce, ponieważ mogą one zatrzymywać ciepło.
Używaj oprogramowania antywirusowego
Czasami przegrzanie może być spowodowane zainstalowaniem złośliwego oprogramowania w telefonie. Oprogramowanie antywirusowe zabezpiecza smartfon przed zainfekowaniem, a tym samym – przed ryzykiem przegrzania. Dotyczy to przede wszystkim smartfonów z Androidem, a nie smartfonów Apple.
Usuwaj nieużywane aplikacje
Działające w tle nieużywane aplikacje powodują, że telefon pracuje ciężej, niż musi, co może prowadzić do jego przegrzania. Dobrym pomysłem jest więc regularne czyszczenie telefonu z nieużywanych aplikacji (i pobranych plików), które obciążają procesor telefonu. Pamiętaj również o zamykaniu aplikacji po zakończeniu korzystania z nich.