Lodówki No Frost są bardzo popularne i mają wiele zalet. Ale co zrobić, gdy urządzenie nie działa prawidłowo? Dlaczego w lodówce No Frost zbiera się lód? Jaka może być przyczyna osadzania się szronu na ściankach chłodziarki? Przeczytaj nasz artykuł, żeby znaleźć odpowiedzi na te pytania i lepiej zadbać o swoje urządzenie.
Dlaczego w lodówce No Frost zbiera się lód? Jakie mogą być tego przyczyny?
Lodówka No Frost to sprzęt, na którego zakup decyduje się coraz więcej osób. Jedną z wielu zalet urządzenia z tą technologią jest brak konieczności jego rozmrażania. Wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz urządzenia, a czujniki stale monitorują jej poziom w lodówce. Można powiedzieć, że lodówka dba o siebie sama, przechowywane w niej produkty dłużej zachowują świeżość, a pobór prądu utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Jeśli chcesz poznać więcej zalet No Frost, polecamy zapoznanie się z treścią artykułu na temat tego, czy funkcja No Frost jest przydatna.
Więc dlaczego w lodówce No Frost zbiera się lód, skoro urządzenie nie wymaga regularnego odszraniania? Przyczyn może być kilka i wcale nie musi chodzić o poważną usterkę.
Zacznij od najprostszych do sprawdzenia elementów, które decydują o szczelności lodówki i odpowiedniej temperaturze przechowywania produktów:
- upewnij się, że drzwi lodówki się domykają. Może się zdarzyć, że coś je blokuje, a przez nawet najmniejszą nieszczelność, do środka dostaje się ciepłe powietrze, które powoduje podwyższenie temperatury;
- sprawdź, czy uszczelki nie są pęknięte, nie oblepiły ich resztki jedzenia, przez które również drzwi mogą nie być całkowicie szczelne;
- przyjrzyj się zawiasom – czy działają prawidłowo, są równo przykręcone i czy drzwi dokładnie się zamykają;
- kolejną przyczyną może być zatkany np. zamarznięty odpływ No Frost, który nie odprowadza wody;
- to raczej oczywiste, ale warto przypomnieć, że lodówka nie powinna stać zbyt blisko źródeł ciepła – rozgrzany grzejnik prawdopodobnie zaburzy właściwą pracę chłodziarki i podniesie temperaturę w jej wnętrzu, co może być powodem, dlaczego w lodówce No Frost zbiera się lód.
Za nieprawidłowe działanie może być odpowiedzialny również zepsuty moduł sterujący albo termostat, których naprawę należy zostawić specjalistom.
Trzeba pamiętać, że niezależnie od klasy lodówki i zastosowanych w niej technologii, wstawianie do środka ciepłych potraw mocno wpływa na działanie sprzętu. Tak samo zresztą jak częste otwieranie drzwi lodówki, przez które temperatura się podnosi i może powodować skraplanie wody, a później jej zamarzanie.
Regularne porządki to połowa sukcesu
Chociaż rozmrażanie lodówki No Frost nie jest konieczne, to jednak w sytuacji, gdy ścianki są mocno oblodzone, warto tę czynność wykonać. Tak jak w przypadku każdego urządzenia chłodzącego jedzenie, należy regularnie przeglądać jej zawartość, właściwie przechowywać żywność i nie dopuszczać do zawilgocenia wnętrza i wahań temperatury. Te proste sposoby pomogą ci uniknąć usterek. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowej lodówki i szukasz najpopularniejszych modeli, sprawdź nasz ranking lodówek i dowiedz się, które sprzęty cieszą się największą popularnością.