Odpowiedź na pytanie dlaczego warto kupić soundbar do telewizora jest prosta. Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie telewizor nie zapewni takiej jakości dźwięku, którą oferują soundbary. Zakup tego urządzenia powinni rozważyć nie tylko miłośnicy oglądania filmów w domu, ale wszyscy którym zależy na dobrym brzmieniu. Obecnie produkowane soundbary to często urządzenia wyposażone w wiele technologii oraz funkcji.
Świetna alternatywa dla kina domowego
Aby podnieść jakość dźwięku podczas oglądania filmów w domu masz dwa wyjścia – po pierwsze możesz zainwestować w dobry zestaw kina domowego. Jednak nie każde pomieszczenie nadaje się do tego, by zainstalować w nim komplet głośników, poza tym wiele osób może odstraszyć plątanina kabli, jaką często trzeba w takim przypadku odpowiednio zamaskować (choć oczywiście na rynku dostępnych jest coraz więcej zestawów działających bezprzewodowo).
Alternatywą jest soundbar. To zintegrowany system audio, który wzbogaca dźwięk płynący z telewizora. Umieszczany jest pod ekranem – na stoliku lub zawieszony na ścianie. Soundbar zajmuje dużo mniej miejsca niż rozbudowane systemy kina domowego. Jego przyłączenie do telewizora najczęściej odbywa się bezprzewodowo przez Bluetooth lub za pomocą interfejsu HDMI, USB oraz wejść optycznych.
Prostota rozwiązań
Soundbar jest urządzeniem o niewielkich rozmiarach, a jego przyłączenie do telewizora nie powinno sprawiać większych kłopotów. Niektóre modele z systemem 7.1 potrafią imitować przestrzenny dźwięk niemal jak z kina, niemniej większość urządzeń pracuje w standardzie 2.1 –chociaż nawet wtedy możesz liczyć na wsparcie systemów dających namiastkę dźwięku surround z prawdziwego zdarzenia.
Przy zakupie urządzenie warto także zwrócić uwagę na inne systemy poprawy jakości dźwięku, jak chociażby Crystal Amplifier Plus oferujący krystalicznie czysty dźwięk czy też możliwość regulacji tonów wysokich i niskich oraz zaawansowany korektor dźwięku. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, musisz mieć pewność że dekodery dźwięku zastosowane przez producenta soundbaru będą kompatybilne z tymi w twoim telewizorze.
Dodatkowe funkcje
W dalszej kolejności powinnieś zainteresować się designem oraz funkcjami dodatkowymi. Część urządzeń, z racji swoich gabarytów można swobodnie ustawić przed telewizorem bez ryzyka, że jakikolwiek fragment ekranu będzie zasłonięty. Jest to rozwiązanie doskonałe przede wszystkim dla osób, u których telewizor stoi na specjalnym stoliku. Dla osób, które z wielu niezależnych urządzeń lubią tworzyć cały ekosystem, istotny będzie fakt, że niektóre soundbary bezprzewodowo współpracują z telefonami czy też tabletami, a do ich obsługi nie będzie konieczny osobny pilot – reagują na komendy wydawane za pomocą pilota do telewizora.
Uwagę zwrócić może również konstrukcja poszczególnych modeli – nie we wszystkich głośniki zintegrowane są z jednostką główną, niektóre w zestawie mają zewnętrzny subwoofer; w tej drugiej sytuacji ma on zazwyczaj większą moc. Inne dają możliwość odtwarzania danych z nośników takich, jak płyty CD czy DVD, ale stanowią raczej margines – obecnie producenci skupiają się na dostarczeniu jak najlepszej jakość dźwięku kosztem funkcji dodatkowych, które można zastąpić w łatwy sposób.
Takie podejście do sprawy powoduje, że decydując się na zakup soundbaru zyskujesz pewność, że odtwarzane dźwięki będą naturalne oraz bardziej wyraziste. Przy okazji unikasz konieczności skomplikowanego podłączania szeregu kabli oraz ich późniejszego ukrywania – zresztą wystrój nie każdego salonu sprzyja montażowi głośników w systemie 5.1. A zbliżony efekt jesteś w stanie osiągnąć dzięki soundbarowi, który zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i nie nastręcza kłopotów w kwestii estetycznego podłączenia sprzętu do telewizora.
Nie wiesz jaki soundbar wybrać? Sprawdź nasz ranking soundbarów - zestawienie najlepszych modeli w tym roku.