GPS to system nawigacyjny używany w odbiornikach samochodowych, zegarkach, tabletach i smartfonach. Służy do wyznaczania trasy i określania własnego położenia. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą nawigację i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Co to jest GPS i do czego służy?
GPS, czyli Global Positioning System, to system nawigacji satelitarnej służącej do określania położenia użytkownika w terenie. Twórcą jest Departament Ochrony Stanów Zjednoczonych, który początkowo miał na celu stworzenie systemu lokacji wykorzystywanego tylko w celach militarnych. Dzięki rozwojowi technologii i rozmieszczeniu satelitów wokół całej kuli ziemskiej GPS umożliwia określenie lokacji w czasie rzeczywistym z dokładnością nawet do sekundy. Jego największą zaletą jest dostępność na całej ziemi i odporność na wszelkie zakłócenia, wynikające m.in. z warunków atmosferycznych. Jak działa GPS? System odczytuje wysyłany przez satelitę sygnał określany przez współrzędne. GPS znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, nie tylko wojskowych, ale też cywilnych – szczególnie w nowych technologiach. Pracę satelitów wykorzystują archeologia, górnictwo, meteorologia, służby ratownicze i porządkowe, kolej, transport lotniczy i drogowy, żegluga. Funkcjonalność systemu pozwoliła na wykorzystanie go w przedmiotach codziennej użyteczności, takich jak telefony, zegarki, tablety, opaski dla zwierząt.
Smartfony i tablety z GPS
System GPS w smartfonach i tabletach to funkcja, dzięki której jesteśmy w stanie określić nasze dokładne położenie. Obecnie jest standardem niemalże we wszystkich nowych telefonach komórkowych. Funkcja GPS jest przydatna szczególnie w podróży, kiedy chcemy szybko wyznaczyć trasę do punktu docelowego. Smartfon z GPS możemy z powodzeniem wykorzystać zarówno podczas spaceru, jak i długiej podróży samochodem. Warto pamiętać, że system GPS w smartfonach może być zawodny na obszarach słabo zurbanizowanych lub w miejscach, gdzie prowadzone są remonty dróg. Aktualizacja zależy od mapy, którą pobiera program lub którą sami wgramy. Ciekawą opcją jest geotagging, który polega na połączeniu współrzędnych geograficznych ze zdjęciem z danego miejsca, które wykonamy smartfonem. Dzięki temu do wykonanej fotografii system automatycznie dopisuje dokładne miejsce i adres. Nowością jest system A-GPS, czyli tzw. asystent wspierający główny moduł GPS. Technologia stabilizuje ustalenie lokacji i znacznie przyspiesza czas łączności urządzenia z satelitą. System A-GPS w przeciwieństwie do tradycyjnego GPS działa poprzez połączenie z internetem, dzięki czemu mamy pewny dostęp do zaktualizowanych map i tras.
Zegarki z GPS
Zegarek z lokalizatorem GPS to idealny sprzęt dla dziecka (np. Forever Kids Watch CALL ME KW-50,Garett Kids Smile), osoby starszej lub sportowca. Praktyczne rozwiązanie nie tylko pozwoli śledzić lub wytyczać trasę podczas biegu czy wędrówki, ale przede wszystkim zapobiegnie przypadkowemu zgubieniu się i pozwoli odnaleźć drogę powrotną. Zegarki z GPS precyzyjnie określają położenie użytkownika zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Zaawansowane modele są odporne na wstrząsy, temperaturę i wodę, dzięki czemu z powodzeniem mogą być używane nawet w ekstremalnych warunkach. Zegarki z GPS to doskonała opcja dla osób, które kochają góry i eksplorowanie szlaków pieszych lub narciarskich. Producenci oferują dostęp do stale aktualizowanych map i możliwość samodzielnego wyznaczania na nich tras. Zegarki z nawigacją GPS (Garmin Fenix 6, Suunto 7) współpracują z wieloma rodzajami aktywności, takimi jak jazda na rowerze, narciarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, wspinaczka czy golf.
Nawigacja samochodowa i rowerowa z GPS
Nawigacja samochodowa i rowerowa to najpopularniejszy model wybierany przez kierowców często będących w trasie. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się również na pieszych wędrówkach, np. w góry. Wybierając dobrej jakości sprzęt, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych funkcji:
- dostępność map i możliwości ich aktualizacji;
- możliwość wgrania nowych map;
- funkcję samodzielnego wyznaczania trasy;
- aktualizacje o zdarzeniach drogowych;
- możliwość przełączenia widoku mapy 2D na obraz 3D;
- jakość wykonania obudowy (tym bardziej, gdy z urządzenia chcemy korzystać również na zewnątrz podczas wędrówki);
- gniazdo na kartę pamięci micro-SD (Garmin DriveSmart 55 MT-D EU);
- akumulator, dzięki któremu unikniemy plączących się i przeszkadzających w podróży kabli;
- Bluetooth, jeśli chcemy połączyć nawigację np. ze smartfonem;
- opcja sterowania głosowego (Garmin DriveSmart 55 MT-D EU).
Na komfort użytkowania wpływa płynność działania i obsługa menu GPS. Nawigacja powinna być intuicyjna i mieć przejrzysty panel. Warto również zwrócić uwagę na lektora. Zazwyczaj urządzenia umożliwiają wybór jednego spośród kilku opcji. Tym bardziej jest ważne, by podczas podróży towarzyszył nam głos, który nie będzie nas drażnił. Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość i jakość ekranu urządzenia. Do samochodu osobowego czy na rower z powodzeniem wystarczające będą nawigacje z ekranem od 5- do 7-cali. Ważne, by wybrać ekran z dużą rozdzielczością obrazu, dzięki temu wyświetlana trasa i informacje będą dokładnie widoczne. Niektóre z zaawansowanych modeli nawigacji (Mio MiVue Drive 60 LM EU) zostały wyposażone w dodatkową kamerę, tzw. rejestrator jazdy. To opcja, szczególnie przydatna dla kierowców zawodowych, osób spędzających w trasie większość czasu lub młodych kierowców, którzy obawiają się nieuczciwości ze strony innych.